Potrzebujesz dofinansowania projektu związanego z profilaktyką zdrowotną w miejscu pracy? Chcesz stworzyć bezpieczną i przyjazną przestrzeń dla pracowników? Jeżeli tak, to Fundusze Europejskie mogą Ci pomóc! Do rozdysponowania jest ponad 6 milionów złotych na projekty profilaktyki zdrowotnej. Skorzystaj z dofinansowania i pomagaj w tworzeniu lepszego środowiska pracy!
Pieniądze przeznaczone są na projekty mające eliminować czynniki ryzyka zdrowotnego w miejscu pracy. Skuteczności praktyk profilaktycznych dowiódł ostatnio sukces jednego z projektów „Zbadaj się, bo warto!”, który został dofinansowany w poprzednim konkursie.
Profilaktyka na granicy
Gdy pani Marta zaczęła odczuwać bóle w stawach, nie sądziła, że to coś poważnego. Coraz częściej zwalniała się jednak z pracy, a ból narastał. Lekarz zaproponował jej, by zbadała się na boreliozę. We Włodawie, skąd pochodzi pani Marta, na zarażenia tą chorobą narażeni są przedstawiciele różnych grup zawodowych, przede wszystkim rolnicy i leśnicy. Włodawski szpital postanowił zareagować na problem przy pomocy środków z Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt „Zbadaj się, bo warto!” otrzymał dofinansowanie w konkursie, dzięki czemu przychodnia poczyniła ważny krok w walce z boreliozą.
Przede wszystkim edukacja
W działaniach profilaktycznych ważną rolę odgrywa edukacja. Jej brak prowadzi do zaniedbań, a w konsekwencji do poważniejszych powikłań. – Projekt włodawskiego Samodzielnego Zakładu Opieki Zdrowotnej jest w dużej mierze odpowiedzią na ten problem – mówi Anna Tomaszewska, która w SPZOZ zajmuje się Funduszami Europejskimi. Badania boreliozy są kosztowne i długotrwałe, przez co wielu zarażonych z nich rezygnuje. Przedsięwzięcia takie, jak to realizowane we Włodawie, oznaczają poprawę bezpieczeństwa pracy, a przede wszystkim zmniejszają prawdopodobieństwo, że ryzyko stanie się wyrokiem. Pani Marta zdołała go uniknąć – właśnie dzięki „Zbadaj się, bo warto!”. Projekt ten jest zresztą jednym z wielu wdrażanych przez przychodnię w ramach dofinansowania z Funduszy Europejskich. We Włodawie pojawił się także program profilaktyczny zapobiegania nadwadze i otyłości u dzieci, planowane jest również otwarcie Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego – a to może być dopiero początek zmian na lepsze.
Pieniądze na profilaktykę
Dofinansowanie w ramach aktualnego konkursu możesz przeznaczyć na projekty zdrowotne ukierunkowane na eliminowanie zdrowotnych czynników ryzyka w miejscu pracy. Czynniki te są rozmaite: biologiczne, fizyczne, chemiczne i psychofizyczne. Stąd też projekty, które zostaną zgłoszone do konkursu, muszą być oparte na pogłębionej analizie występowania tych czynników w danym zakładzie pracy. Zakres działań realizowanych w ramach projektów ubiegających się o dofinansowanie jest szeroki. Mogą one dotyczyć między innymi przekwalifikowania pracowników długotrwale pracujących w niekorzystnych dla ich zdrowia warunkach, badań profilaktycznych, które wykraczają poza standardowe, obowiązkowe badania okresowe, zmian organizacyjnych i poprawy ergonomii na stanowisku pracy, jak również edukacji, poradnictwa oraz organizacji warsztatów psychospołecznych.
W puli 6 milionów
– Zarząd Województwa Lubelskiego przeznaczył na konkurs ponad 6 milionów złotych – mówi Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego. Dofinansowanie nie może być większe niż 85% wartości projektu. Pozostałą część kosztów kwalifikowanych ponosi pomysłodawca projektu. W ten sposób możesz uzyskać bezzwrotną pomoc finansową w kwocie od 100 tysięcy złotych. Wnioski o dofinansowanie w ramach działania 10.3 Programy polityki zdrowotnej przyjmuje Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego w terminie od 6 lipca do 6 sierpnia 2018 roku. Konkurs zostanie rozstrzygnięty w marcu 2019 roku.
Masz pytanie? Odpowiemy! Jeśli masz pytania dotyczące konkursu, zadzwoń pod nr tel. (81) 44 16 843 lub 800 888 337 lub napisz na adres efs@lubelskie.pl.
Dowiedz się więcej na: www.rpo.lubelskie.pl i LubelskieFunduszeEuropejskie