Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

16 maja 2018 r.
15:51

Zastosowanie robotów w medycynie

0 0 A A

Gdyby porównać praktyki medyczne sprzed kilku wieków ze stosowanymi obecnie, można by mieć wątpliwości, czy w obu przypadkach aby na pewno mówimy o medycynie. W procesy ochrony i ratowania zdrowia angażuje się dziś technologię w różnej postaci, co czasami sprawia wrażenie, jako bylibyśmy w przyszłości.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Lekarze mają do dyspozycji coraz to nowsze technologie. Wdrożenie rozwiązań z zakresu automatyki medycznej otwiera sztuce lekarskiej wiele wrót. Choroby i schorzenia, które jeszcze kiedyś wydawały się najzwyczajniej zabójcze, dzięki wykorzystaniu robotów dołączają do grona uleczalnych. Znaczne korzyści płynące ze stosowania robotów w medycynie to powód, dla którego ciężko znaleźć przeciwników robotyzacji leczenia. Roboty można znaleźć już w wielu gałęziach tej dziedziny.

Ginekologia

Roboty umożliwiają przeprowadzenie niemal każdej operacji w obrębie jamy brzusznej. O ile w przypadku prostych operacji są w stanie zrobić dokładnie to samo co człowiek, o tyle przy operacjach bardziej złożonych i pod presją czasu okażą się skuteczniejsze. Stosunkowo wysoki koszt użycia robotów przemawia na ich niekorzyść, przez co przy prostych przypadkach najczęściej się ich nie stosuje. Gdy tylko wystąpi jednak trudniejsza sytuacja, medycyna nie waha się długo, aby z robotów skorzystać. Najczęściej są stosowane w ginekologii onkologicznej, tzn. w histerektomii, przy usuwaniu ognisk endometriozy, mięśniaków albo w wyłuszczaniu zmian łagodnych w obrębie jajnika.

Urologia

Historia robotów urologicznych nabiera tempa w 2000 roku, kiedy to we Frankfurcie po raz pierwszy przeprowadzony zostaje zabieg radykalnej prostatektomii. Od tego czasu rozwiązanie określane skrótem RARP (z ang. robot assisted radical prostatectomy) szybko staje się wiodącą metodą leczenia raka prostaty. Ma to oczywiście swoje uzasadnienie: przewaga z zastosowania tej techniki objawia się np. w zmniejszonej utracie krwi i mniejszej liczbie powikłań. Wszystkie te czynniki razem wzięte pozwalają na szybszy powrót potencji i trzymania moczu oraz na krótszy pobyt w szpitalu.

Te liczne zalety pozwoliły na popularyzację robotów w urologii. Należy tu nadmienić o słynnych robotach da Vinci, z wykorzystaniem których przeprowadzono spory odsetek zrobotyzowanych operacji urologicznych. Należą do nich operacje takie jak reimplantacja moczowodu, pieloplastyka, wazowazostomia albo całkowita i częściowa nefrektomia.

Chirurgia ogólna

Tu podobnie – za narodziny robotyki chirurgicznej można uznać rok 2000. Wtedy to użyto robota da Vinci w chirurgii przełyku i trzustki. W 2008 roku dzięki robotowi udało się po raz pierwszy małoinwazyjnie pobrać fragment wątroby od żywego dawcy.

Obecnie w chirurgii roboty często stosuje się np. przy leczeniu otyłości. Przy użyciu maszyn można łatwiej operować choćby przewody pokarmowe.

Kardiologia

Roboty są niezwykle przydatne tam, gdzie liczy się precyzja. Do takich dziedzin medycyny można bez wahania zaliczyć kardiologię. Kardiolodzy wymieniają wiele zalet z użycia technik małoinwazyjnych przy pomocy robotów. To min. mniejsze nacięcia, krótszy czas pobytu w szpitalu oraz szybszy powrót do stanu przedoperacyjnej aktywności a także lepsze efekty kosmetyczne.

Do operacji wykonywanych obecnie za pośrednictwem robotów należy zaliczyć plastykę zastawki mitralnej (to jednocześnie najczęściej przeprowadzana procedura), korekcję wrodzonych wad serca, ablację stosowaną w leczeniu migotania przedsionków, rewaskularyzację tętnic wieńcowych i resekcję wewnątrzsercowych zmian nowotworowych.

Porównanie szczegółów operacji przeprowadzonej z wykorzystaniem robota ze szczegółami tej wykonanej przez ludzi mogą zaskakiwać. Robot pracuje tutaj… wolniej. Z porównania takiego wykonanego w latach 2006-2009 jasno wynika, że robot operował średnio o 40 minut dłużej. Przekłada się to natomiast na kilka zalet: operowani przez robota mieli mniej powikłań w postaci migotania przedsionków i wysięku opłucnej. Krócej o jeden dzień przebywali z tego powodu w szpitalu. Dodatkowo podczas operowania przez robota potrzeba prawie dwukrotnie mniej preparatów zastępczych dla krwi, gdyż jej ubytki są znacznie mniejsze.

Neurochirurgia

Neurochirurgia to również dziedzina, w której wysoki nacisk kładzie się na precyzję. Dodatkowo zaletami operującego są tutaj pewna powtarzalność ruchów i zdolność do operacji w wąskim polu. Wszystko to potrafią roboty.

Mogą pracować na kilka sposobów: robot może mieć z góry założone działanie, które ma tylko zrealizować, może być sterowany przez lekarza, albo może pracować w trybie mieszanym.

Okulistyka

Trwa wiele obecnie prac mających na celu wprowadzenie robotów operujących do okulistyki. Pierwszą na świecie operację z wykorzystaniem robota przeprowadzono w tej dziedzinie w 2016 roku. Nadzieje są spore, gdyż roboty eliminują drżenie rąk, a to przy rozmiarze operowanych w okulistyce struktur jest niezwykle istotne oraz mają zdolność do niezwykle precyzyjnych ruchów. We wspominanym zabiegu, który miał miejsce w Wielkiej Brytanii, nacięcie na gałce ocznej wykonane przez robota mierzyło mniej niż 1 mm.

Roboty to wielka nadzieja dla medycyny, która może w przyszłości znacznie wydłużyć życie ludzi.

Pozostałe informacje

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium