Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

16 maja 2018 r.
15:51

Zastosowanie robotów w medycynie

0 0 A A

Gdyby porównać praktyki medyczne sprzed kilku wieków ze stosowanymi obecnie, można by mieć wątpliwości, czy w obu przypadkach aby na pewno mówimy o medycynie. W procesy ochrony i ratowania zdrowia angażuje się dziś technologię w różnej postaci, co czasami sprawia wrażenie, jako bylibyśmy w przyszłości.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Lekarze mają do dyspozycji coraz to nowsze technologie. Wdrożenie rozwiązań z zakresu automatyki medycznej otwiera sztuce lekarskiej wiele wrót. Choroby i schorzenia, które jeszcze kiedyś wydawały się najzwyczajniej zabójcze, dzięki wykorzystaniu robotów dołączają do grona uleczalnych. Znaczne korzyści płynące ze stosowania robotów w medycynie to powód, dla którego ciężko znaleźć przeciwników robotyzacji leczenia. Roboty można znaleźć już w wielu gałęziach tej dziedziny.

Ginekologia

Roboty umożliwiają przeprowadzenie niemal każdej operacji w obrębie jamy brzusznej. O ile w przypadku prostych operacji są w stanie zrobić dokładnie to samo co człowiek, o tyle przy operacjach bardziej złożonych i pod presją czasu okażą się skuteczniejsze. Stosunkowo wysoki koszt użycia robotów przemawia na ich niekorzyść, przez co przy prostych przypadkach najczęściej się ich nie stosuje. Gdy tylko wystąpi jednak trudniejsza sytuacja, medycyna nie waha się długo, aby z robotów skorzystać. Najczęściej są stosowane w ginekologii onkologicznej, tzn. w histerektomii, przy usuwaniu ognisk endometriozy, mięśniaków albo w wyłuszczaniu zmian łagodnych w obrębie jajnika.

Urologia

Historia robotów urologicznych nabiera tempa w 2000 roku, kiedy to we Frankfurcie po raz pierwszy przeprowadzony zostaje zabieg radykalnej prostatektomii. Od tego czasu rozwiązanie określane skrótem RARP (z ang. robot assisted radical prostatectomy) szybko staje się wiodącą metodą leczenia raka prostaty. Ma to oczywiście swoje uzasadnienie: przewaga z zastosowania tej techniki objawia się np. w zmniejszonej utracie krwi i mniejszej liczbie powikłań. Wszystkie te czynniki razem wzięte pozwalają na szybszy powrót potencji i trzymania moczu oraz na krótszy pobyt w szpitalu.

Te liczne zalety pozwoliły na popularyzację robotów w urologii. Należy tu nadmienić o słynnych robotach da Vinci, z wykorzystaniem których przeprowadzono spory odsetek zrobotyzowanych operacji urologicznych. Należą do nich operacje takie jak reimplantacja moczowodu, pieloplastyka, wazowazostomia albo całkowita i częściowa nefrektomia.

Chirurgia ogólna

Tu podobnie – za narodziny robotyki chirurgicznej można uznać rok 2000. Wtedy to użyto robota da Vinci w chirurgii przełyku i trzustki. W 2008 roku dzięki robotowi udało się po raz pierwszy małoinwazyjnie pobrać fragment wątroby od żywego dawcy.

Obecnie w chirurgii roboty często stosuje się np. przy leczeniu otyłości. Przy użyciu maszyn można łatwiej operować choćby przewody pokarmowe.

Kardiologia

Roboty są niezwykle przydatne tam, gdzie liczy się precyzja. Do takich dziedzin medycyny można bez wahania zaliczyć kardiologię. Kardiolodzy wymieniają wiele zalet z użycia technik małoinwazyjnych przy pomocy robotów. To min. mniejsze nacięcia, krótszy czas pobytu w szpitalu oraz szybszy powrót do stanu przedoperacyjnej aktywności a także lepsze efekty kosmetyczne.

Do operacji wykonywanych obecnie za pośrednictwem robotów należy zaliczyć plastykę zastawki mitralnej (to jednocześnie najczęściej przeprowadzana procedura), korekcję wrodzonych wad serca, ablację stosowaną w leczeniu migotania przedsionków, rewaskularyzację tętnic wieńcowych i resekcję wewnątrzsercowych zmian nowotworowych.

Porównanie szczegółów operacji przeprowadzonej z wykorzystaniem robota ze szczegółami tej wykonanej przez ludzi mogą zaskakiwać. Robot pracuje tutaj… wolniej. Z porównania takiego wykonanego w latach 2006-2009 jasno wynika, że robot operował średnio o 40 minut dłużej. Przekłada się to natomiast na kilka zalet: operowani przez robota mieli mniej powikłań w postaci migotania przedsionków i wysięku opłucnej. Krócej o jeden dzień przebywali z tego powodu w szpitalu. Dodatkowo podczas operowania przez robota potrzeba prawie dwukrotnie mniej preparatów zastępczych dla krwi, gdyż jej ubytki są znacznie mniejsze.

Neurochirurgia

Neurochirurgia to również dziedzina, w której wysoki nacisk kładzie się na precyzję. Dodatkowo zaletami operującego są tutaj pewna powtarzalność ruchów i zdolność do operacji w wąskim polu. Wszystko to potrafią roboty.

Mogą pracować na kilka sposobów: robot może mieć z góry założone działanie, które ma tylko zrealizować, może być sterowany przez lekarza, albo może pracować w trybie mieszanym.

Okulistyka

Trwa wiele obecnie prac mających na celu wprowadzenie robotów operujących do okulistyki. Pierwszą na świecie operację z wykorzystaniem robota przeprowadzono w tej dziedzinie w 2016 roku. Nadzieje są spore, gdyż roboty eliminują drżenie rąk, a to przy rozmiarze operowanych w okulistyce struktur jest niezwykle istotne oraz mają zdolność do niezwykle precyzyjnych ruchów. We wspominanym zabiegu, który miał miejsce w Wielkiej Brytanii, nacięcie na gałce ocznej wykonane przez robota mierzyło mniej niż 1 mm.

Roboty to wielka nadzieja dla medycyny, która może w przyszłości znacznie wydłużyć życie ludzi.

Pozostałe informacje

Pochwal się swoim nowym dachem firmy GERARD! Masz szansę na wygraną w konkursie!

Pochwal się swoim nowym dachem firmy GERARD! Masz szansę na wygraną w konkursie!

Nowo położony dach poprawia zarówno estetykę, jak i trwałość budynku. To inwestycja na lata, dlatego doskonałym wyborem podczas wykańczania domu będzie nowoczesny dach firmy GERARD. To ponadczasowa konstrukcja, która gwarantuje wieloletnią trwałość, odporność na czynniki atmosferyczne, a także nienaganny design. Masz nowy dach GERARD? Teraz pojawiła się szansa na zwrot poniesionych kosztów. Wystarczy wziąć udział w konkursie na najlepszy dach roku 2024. Możesz wygrać i zdobyć zwrot kosztów nawet do 15 000 PLN za zakupione materiały marki GERARD.

Jaki jest najlepszy kredyt dla Twojej firmy? Poznaj swoje możliwości

Jaki jest najlepszy kredyt dla Twojej firmy? Poznaj swoje możliwości

Kredyt jest jak paliwo dla firmy — może napędzić jej rozwój lub doprowadzić do zastoju. Jednak z racji tego, że na rynku znajdziemy wiele różnorodnych ofert kredytowych, wybór tego idealnego rozwiązania może być wyzwaniem. Istnieje bowiem wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze kredytu dla swojej firmy. Jakie aspekty pomogą nam wybrać kredyt, który będzie najlepiej odpowiadał naszym potrzebom?

W pałacowej komnacie jak we wnętrzu aparatu
galeria

W pałacowej komnacie jak we wnętrzu aparatu

Komnata pałacu jak wielka kamera. Młodzież z Radzynia Podlaskiego przekonała się jak działa camera obscura.

Poseł Marta Wcisło, PO
Dzień Wschodzi
film

Prowokuje czy jest ofiarą hejtu? Marta Wcisło o "skandalu"

"Nie sądźcie, abyście sami nie byli osądzeni" – tak poseł Marta Wcisło, kandydatka w wyborach europejskich podsumowuje sytuację, jaka miała miejsce w jednej z parafii pod Janowem Lubelskim. Ksiądz miał m.in. straszyć ją ekskomuniką. Sprawa będzie miała ciąg dalszy?

Avia będzie się chciała szybko zrehabilitować za derbową porażkę z Chełmianką

Czas na finały okręgowego Pucharu Polski. Huragan kontra Orlęta Spomlek, Opolanin zagra z Avią

Znamy już dwóch triumfatorów okręgowego Pucharu Polski. W środę poznamy dwóch kolejnych. W Międzyrzecu Podlaskim tamtejszy Huragan spróbuje sprawić niespodziankę w starciu z jeszcze trzecioligowymi Orlętami Spomlek (godz. 17). Pół godziny później rozpocznie się spotkanie w Opolu Lubelskim, gdzie Opolanin zmierzy się z Avią.

Historia w piosence z Dziecięcą Ferajną
Zdjęcia
galeria

Historia w piosence z Dziecięcą Ferajną

Dziecięca ferajna wystąpiła w Lublinie. Dzieciaki z różnych regionów Polski stworzyły na scenie Centrum Spotkań Kultur niezwykłe muzyczne widowisko.

zdjęcie ilustracyjne

Tusk zdecydował. Komisja ma zbadać rosyjskie wpływy w Polsce

Specjalna komisja zbada sprawę rosyjskich i białoruskich wpływów w Polsce. Jej pracami pokieruje generał Jarosław Stróżyk. Tymczasem, na polsko-białoruskiej granicy rośnie presja migracyjna.

Magda Balsam to liderka MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin gra na wyjeździe z Zagłębiem. Nie ma miejsca na porażkę

MKS FunFloor jedzie do Lubina, aby w środę rywalizować z KGHM MKS Zagłębie. Mecz z mistrzem Polski zadecyduje o losach srebrnego medalu.

Prawdziwi wojownicy o codzienność mają swoje miejsce
Zdjęcia
galeria

Prawdziwi wojownicy o codzienność mają swoje miejsce

We wtorek swoje drzwi otworzyły warsztaty terapii zajęciowej "Misericordia" przy Charytatywnym Stowarzyszeniu Niesienia Pomocy Chorym w Lublinie. Placówka prowadzi bezpłatną terapię zajęciową dla 35 osób niepełnosprawnych.

Weekend z florystyką w Lublinie
25 maja 2024, 10:30

Weekend z florystyką w Lublinie

W najbliższy weekend (25-26 maja), na placu Teatralnym przed gmachem CSK i wewnątrz budynku odbędzie się szósta edycja Weekendu z Florystyką. Główną atrakcją będzie całodobowa wystawa instalacji artystycznych opartych na materiale roślinnym oraz dwudniowe warsztaty florystyczne i pokazy florystyczne on-line.

Lublin: Gdzie schronić się w razie wojny?

Lublin: Gdzie schronić się w razie wojny?

Ponownie przewija się temat schronów dla ludności w razie niebezpieczeństwa. W Lublinie tylko 4 procent ludności znalazłoby schronienie. W teorii, bo w praktyce sytuacja wygląda znacznie gorzej.

Zdjęcie ilustracyjne

Burze z gradem nadciągają. Jest ostrzeżenie

Może nie tylko zagrzmieć, ale i mocno popadać. Synoptycy ostrzegają przed burzami z gradem w kilku powiatach województwa lubelskiego.

Rozpoczęcie konsultacji społecznych w Gminie Dzwola

Rozpoczęcie konsultacji społecznych w Gminie Dzwola

Motor Lublin doznał we wtorek trzeciej porażki w Ekstralidze U24

Wysoka porażka Motoru Lublin w Ekstralidze U24

We wtorek młodzież Motoru zmierzyła się u siebie z Impakt Włókniarzem Częstochowa. Po dwóch biegach gospodarze prowadzili już 9:3. Niestety, po dwóch kolejnych był remis po 12, a później zdecydowanie lepsze były „Lwy”. Goście wygrali na torze przy Al. Zygmuntowskich aż 54:36.

Świdnik Air Festival odbędzie się 15 i 16 czerwca. Bilety dostępne na stronie internetowej i w sprzedaży stacjonarnej w kasie Kina LOT.

Precyzja i Freestyle. To na nas czeka na IV Świdnik Air Festival

Fani lotnictwa zacierają ręce, a organizatorzy odsłaniają kolejne karty. Podczas tegorocznej edycji Świdnik Air Festival nudy na pewno nie będzie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium