Marzysz o rozpoczęciu przygody ze smart home? Zacznij od inteligentnego oświetlenia! Przekonaj się, jak dzięki technologii bezprzewodowej możesz w łatwy sposób wprowadzić taki system do swojego domu.
Elementy niezbędne do stworzenia smart oświetlenia
Zacznijmy od tego, czego… nie będziesz potrzebował. Inteligentne oświetlenie nie potrzebuje dodatkowych kabli. Niektóre systemy, np. Keemple smart home nie wymagają nawet wymiany żarówek. Nie ma konieczności inwazyjnego kucia ścian i bez problemu możesz bazować na istniejącym systemie instalacji.
Czego więc potrzebujesz do sterowania inteligentnym światłem? Niezbędne będą:
- włączniki i ściemniacze,
- centrala/bramka zarządzająca inteligentnym światłem i wszystkimi urządzeniami smart home,
- aplikacja na urządzenie mobilne służąca do sterowania systemem (oczywiście pochodząca od dostawcy pozostałych urządzeń).
Włączniki i ściemniacze
Podstawą do stworzenia systemu inteligentnego oświetlenia są pojedyncze lub podwójne włączniki. Jeśli zależy Ci na regulacji jasności, przydatne okażą się ściemniacze, dzięki którym dostosujesz poziom natężenia światła do swoich oczekiwań.
Włącznikami i ściemniaczami możesz sterować z poziomu aplikacji mobilnej i oczywiście także manualnie.
Centrala systemu
Urządzeniem, bez którego nie byłoby możliwe sterowanie smart oświetleniem, jest bramka. To ona łączy wszystkie elementy działające w sieci oraz komunikuje się z aplikacją mobilną. Umożliwia tworzenie interakcji między poszczególnymi elementami systemu. Oznacza to, że możesz rozbudowywać swój smart home o kolejne urządzenia i tworzyć ciekawe scenariusze, np. zaplanować zapalenie inteligentnego światła zawsze wtedy, gdy czujnik ruchu wykryje jakiś poruszający się obiekt.
Sama bramka niewiele jednak znaczy bez odpowiedniego protokołu komunikacyjnego. To, na ile efektywnie będą przesyłane informacje między centralą a urządzeniami automatyki domowej, ma kluczowe znaczenie dla działania systemu smart home. Nie bez znaczenia jest też energooszczędność sieci i wysoki poziom zabezpieczeń przeciw wyciekowi danych. Prym w tym względzie wiedzie technologia Z-Wave.
Aplikacja mobilna
Czym byłby system smart oświetlenia bez możliwości zdalnego zarządzania? Aplikacja mobilna pozwala tworzyć harmonogramy i scenariusze pracy wszystkich urządzeń wchodzących w skład inteligentnego domu. Dzięki temu możesz zaplanować np. automatyczne włączanie i wyłączanie się inteligentnego oświetlenia o wybranych porach.
W aplikacji sprawdzisz, czy wyłączyłeś światło i zgasisz je jednym ruchem, nawet jeśli jesteś daleko od domu. Zdalne sterowanie oświetleniem smart jest też przydatne podczas dłuższych nieobecności. Z poziomu aplikacji możesz symulować obecność domowników, rozświetlając pomieszczenia wieczorem.