Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

14 czerwca 2024 r.
13:26

Gdzie i dlaczego warto studiować sztuczną inteligencję?

Dlaczego warto studiować sztuczną inteligencję? Jest to technologia bardzo przyszłościowa, która już zrewolucjonizowała podejście do pracy intelektualnej. Tak, jak kiedyś maszyny zrewolucjonizowały podejście do pracy fizycznej, tak teraz sztuczna inteligencja rewolucjonizuje podejście do pracy umysłowej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ma ona co prawda swoje ograniczenia, ale nie zmienia to faktu, że budzi ogromne nadzieje związane z poprawą jakości i wydajności pracy. Przedsiębiorstwom brakuje tylko pracowników z odpowiednimi kompetencjami z tego zakresu. Firmy konkurujące na globalnym rynku poszukują coraz lepszych metod zarządzania kosztami, łańcuchami dostaw i procesami produkcyjnymi. Sztuczna inteligencja otwiera przed nimi zupełnie nowe możliwości optymalizacji prowadzonej działalności,dlatego specjaliści w zakresie stosowania uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji z całą pewnością znajdą dobrze płatną pracę w przedsiębiorstwach produkcyjnych.

Czy trzeba skończyć informatykę, żeby zajmować się sztuczną inteligencją? Jeżeli marzysz, aby tworzyć nowe algorytmy sztucznej inteligencji, to zdecydowanie warto studiować informatykę. Jeżeli jednak chcesz wdrażać metody sztucznej inteligencji w codziennym życiu, przydadzą się studia, które łączą metody uczenia maszynowego i konkretną wiedzę z wybranego obszaru. Dlatego na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym w Stalowej Woli powstał unikatowy kierunek w skali całego kraju - inteligentne systemy i technologie produkcji. Na tym kierunku sztuczna inteligencja łączy się z technologiami produkcji, dronami, robotami i nowoczesnym zarządzaniem. W jaki sposób powstał ten kierunek? Po prostu! Najpierw wyrzuciliśmy wszystko, co istniało do tej pory do kosza. Następnie zaproponowaliśmy przedmioty praktyczne, do nauczania których posiadamy najlepszy i najbardziej profesjonalny sprzęt w tej części Polski. Co otrzymaliśmy? Kierunek, na którym jedynie 20% zajęć stanowią wykłady, a pozostałe przedmioty realizowanesą w formie laboratoriów, projektów, ćwiczeń i praktyk. Oznacza to, że większość czasu studenci spędzają w małych grupach, zdobywając konkretne umiejętności i kompetencje praktyczne. Mamy świadomość, że taki poziom intensywności proponowanego przez nas programu jest dość wymagający, jednak ogromne inwestycje w wyposażenie i sprzęt powodują, że musi on pracować na pełnych obrotach. Poza tym licząca 1400 hektarów strefa przemysłowa zlokalizowana w Stalowej Woli potrzebuje inżynierów praktyków, a nie teoretyków.

Jak już wspomnieliśmy, Wydział Mechaniczno-Technologiczny (WMT) Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli to dynamicznie rozwijająca się jednostka akademicka oferująca nowoczesne i praktyczne kształcenie inżynierskie. W odpowiedzi na zmieniające się potrzeby rynku pracy,WMT stale unowocześnia ofertę edukacyjną, przygotowując przyszłych inżynierów do wyzwań współczesnej gospodarki.

WMT oferuje studia inżynierskie i magisterskie, stacjonarne i niestacjonarne na kierunkach:

  • inteligentne systemy i technologie produkcji (studia inżynierskie) - to nowość w ofercie WMT, łącząca sztuczną inteligencję z technologiami produkcyjnymi. Studenci uczą się programowania komputerów, mikrokontrolerów, obrabiarek CNC, sterowników PLC oraz obsługi robotów i dronów. Kierunek ten przygotowuje do pracy w firmach stosujących inteligentne systemy wspomagania produkcji oraz do prowadzenia własnej działalności gospodarczej​​.
  • zarządzanie i inżynieria produkcji (studia inżynierskie) - kierunek ten oferuje wiedzę z zakresu inżynierii produkcji, ekonomii i zarządzania. Studenci są przygotowywani do projektowania i nadzorowania systemów produkcyjnych, opracowywania technologii produkcji oraz zarządzania procesami produkcyjnymi. Program obejmuje również nowoczesne technologie przemysłowe, programowanie robotów, uczenie maszynowe, odnawialne źródła energii oraz cyberbezpieczeństwo​​.
  • mechanika i budowa maszyn (studia magisterskie) - na tym kierunku studenci zdobywają wszechstronną wiedzę z zakresu technologii konstrukcji i eksploatacji maszyn, robotyki i automatyki. Absolwenci są przygotowani do pracy jako projektanci, konstruktorzy, technolodzy oraz pracownicy nadzoru produkcyjnego. Kierunek oferuje specjalizacje związane z automatyzacją i robotyzacją produkcji oraz wykorzystaniem technik komputerowych w procesach produkcyjnych​​.

Studia na WMT to nie tylko nauka. Stawiając na komfort studentów, udało nam się zorganizować plan zajęć tak, by odbywały się one przez trzy dni w tygodniu, co pozwala na podjęcie dodatkowej pracy, rozwijanie pasji lub odpoczynek w pozostałe dni. Studenci niestacjonarni natomiast mają zajęcia wykładowe online oraz zjazdy w weekendy.

Osoby, które zdecydują się podjąć studia na WMT, mogą również liczyćna różne formy wsparcia finansowego, w tym stypendia rektora, socjalne oraz dla osób niepełnosprawnych. Dodatkowo, mogą ubiegać się o Stypendium Prezydenta Miasta Stalowa Wola.

Jeśli jesteś ciekawy, jak buduje się roboty, jak działa sztuczna inteligencja, jak pilotować drony?Chcesz zdobyć umiejętności potrzebne do awansu?Dołącz do nas na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym PRz w Stalowej Woli. To Ty decydujesz, kiedy i gdzie się uczysz. Daj sobie szansę na ciekawe studia i satysfakcjonującą pracę! Czekamy właśnie na Ciebie!

Rekrutacja 2024 Politechnika w Stalowej Woli / Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli (prz.edu.pl)

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium