Ropa naftowa to jeden z wielu surowców, w które można ulokować swój kapitał z nadzieją na to, że w ten sposób uda się zarobić niemałe pieniądze. Traderów, którzy chętnie handlują tzw. czarnym złotem, nie brakuje. Inwestowanie w ropę może być nie tylko opłacalne, ale też ekscytujące ze względu na charakter tego aktywu oraz zachowania jego notowań kursowych. Jest to też jednocześnie trading trudny i wymagający. Co więc warto wiedzieć na starcie swojej przygody z inwestowaniem w ropę? Jak wygląda handel i czy na pewno jest opłacalny?
Ropa naftowa to obok gazu ziemnego i węgla podstawowy surowiec energetyczny, który wykorzystywany jest na szeroką skalę przez niemal wszystkie światowe gospodarki. Jej wykorzystanie jest niezbędne do funkcjonowania szeregu branż, przez co cały czas uważa się ją za towar cenny i pożądany. Od ponad dekady handel ropą jest też opłacalny – wraz z nastaniem światowego kryzysu gospodarczego cena za baryłkę diametralnie spadła, co dało traderom dużo większe pole manewru pod kątem inwestycyjnym. Dla przykładu – jeszcze na początku roku 2008 cena ropy naftowej wynosiła około 150 dolarów za baryłkę. Dziś zapłacić trzeba niewiele ponad 40 dolarów. I choć przez dwanaście lat notowania ropy zdążyły się mniej lub bardziej ustabilizować, to wielu traderów widzi w tym surowcu szansę na zarobienie ogromnych pieniędzy, zwracając przede wszystkim uwagę na czynniki, które wpływają na jego kurs.
Rodzaje ropy naftowej
Zanim w ogóle podejmie się decyzje o ulokowaniu kapitału w ropę, warto zdawać sobie sprawę z tego, że rozróżnia się jej kilka rodzajów. Najpopularniejsze z nich to:
- Ropa Brent – wydobywana na Morzu Północnym. Jej złoża znajdują się pomiędzy Norwegią a Wielką Brytanią. Uznawana za ropę wysokiej jakości, przede wszystkim ze względu na niską zawartość siarki, a także stosunkowo niewielką masę.
- Ropa WTI (West Texas Intermediate) – ropa wydobywana w miejscowości Cushing w stanie Oklahoma w Stanach Zjednoczonych. Bardzo ceniona, powszechnie uważana za bardzo wysokiej jakości.
- Ropa Ural – rosyjska ropa, w skład której wchodzą dwie odmiany – wydobywana na Uralu ciężka i kwaśna, a nieco lepsza oraz lżejsza pochodząca z Syberii.
- OPEC (koszyk referencyjny) – to inaczej średnia ważona cen ropy członków OPEC. W jego skład wchodzi ropa wydobywana w Indonezji, Algierii, Iranie, Iraku, Katarze, Nigerii, Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz Wenezueli.
Skąd wziął się powyższy podział? Trzeba zdawać sobie sprawę, że każdy z powyższych typów ropy ma inne właściwości chemiczne. Im lżejszy surowiec i z mniejszą zawartością siarki, tym ma większe znaczenie dla przemysłu i energetyki.
Co wpływa na cenę ropy?
Czynników, które decydują o cenie ropy, można wyróżnić co najmniej kilka. Po pierwsze – kurs dolara. Z racji tego, że surowiec wyceniany jest właśnie w tej walucie, ewentualny spadek jej notowań powoduje wzrost ceny „czarnego złota” i odwrotnie. Po drugie – wspomniany OPEC, czyli Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową, ma możliwość zwiększenia bądź zmniejszenia wydobycia w zależności od aktualnej sytuacji gospodarczej. Są także czynniki zewnętrzne, jak chociażby tegoroczna pandemia, która nałożyła się w czasie z nadwyżką zasobów ropy, co doprowadziło do sporego spadku jej cen. Cena ropy mogą też zmieniać się sezonowo, chociażby ze względu na warunki pogodowe, czy klęski żywiołowe. Do tego należy dodać ewentualne konflikty zbrojne czy też sytuacje gospodarcze krajów, w których surowiec jest wydobywany. Wszystkie te elementy należy wziąć pod uwagę, analizując kurs ropy i podejmując decyzję o jej ewentualnym zakupie lub sprzedaży.
Jak handlować ropą?
Handel ropą nie opiera się oczywiście na jej fizycznym gromadzeniu oraz późniejszej dystrybucji. W dobie wszechobecnego Internetu inwestowanie w ten, a także inne surowce, odbywa się przede wszystkim online. Najczęściej trading ropą odbywa się przez kontrakty CFD, nazywane też kontraktami różnicy kursowej. W największym skrócie – operacje na takich instrumentach polegają na spekulowaniu cenami aktywów bazowych. W kontrakcie obie strony zakładają, że sprzedający zapłaci różnicę między aktualną wartością określonego aktywu a jego wartością w dniu ustalania kontraktu. W takiej inwestycji trader nigdy nie jest właścicielem aktywy bazowego, a jedynie przewiduje, czy w określonym czasie jego kurs wzrośnie, czy też zmaleje i na tej podstawie dokonuje operacji mających jego zdaniem przynieść mu jak największy zysk.
Cechy handlu ropą
Trading opierający się na ropie naftowej jest wymagający, głównie przez dość sporą zmienność kursu surowca. Ma to swoje dobre i złe strony – dla jednych do szansa, do uzyskania szybkich i sporych pieniędzy, a dla drugich ogromna pułapka, w którą łatwo wpaść i tym samym stracić cały zgromadzony kapitał.
Należy też zwrócić uwagę na to, że kurs ropy naftowej zależy od wielu czynników. Chcąc dokonać możliwie pełnej analizy sytuacji rynkowej, trzeba brać pod uwagę wszelkie dane i informacje, które mogą wpłynąć na cenę surowca. Niezbędne może okazać się śledzenie wiadomości ze świata polityki, ekonomii, tradingu, a nawet sprawdzanie prognoz pogodowych.
Handel ropą wymaga wiedzy i doświadczenia. Jak w każdym innym rodzaju tradingu obarczony jest ryzykiem utraty pieniędzy. Ważne, by inwestorzy działający na tym gruncie, byli w pełni świadomi zagrożeń wynikających z nieodpowiedzialnego handlu. Warto dodać, że bardzo istotne jest zdyscyplinowane działanie oparte na systematycznie dokonywanych analizach.