Regularne podwyżki cen energii elektrycznej sprawiają, że coraz droższe jest użytkowanie posiadanych przez nas sprzętów i urządzeń elektronicznych. Dodatkowo zwiększone zapotrzebowanie na prąd ma destrukcyjny wpływ na naszą planetę. Sytuacja, w której na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń elektrycznych codziennego użytku w połączeniu ze wzrostem kosztów ich eksploatowana, sprawia, że użytkownicy zastanawiają się jak oszczędzać prąd w domu?
Dlaczego powinniśmy oszczędzać energię elektryczną?
Prąd, którym zasilane są różnego rodzaju systemy i urządzenia elektryczne znajdujące się w naszym domu produkowany jest w głównie w elektrowniach cieplnych zasilanych, węglem. Nadmierna eksploatacja złóż kopalnych ma negatywny wpływ na środowisko naturalne. Dodatkowo koszty wytworzenia energii elektrycznej z roku na rok są coraz wyższe. Oszczędzanie prądu powinno być priorytetem w każdym gospodarstwie domowym.
Dzięki skutecznym metodą ograniczającym zużycie energii elektrycznej zapobiegniemy drenażowi domowego budżetu oraz przyczynimy się do poprawy stanu środowiska naturalnego, a także zachowania zasobów energetycznych. Skutkiem oszczędzania energii elektrycznej jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych oraz zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska.
Jak zmniejszyć zużycie prądu?
Oszczędzanie energii elektrycznej polega na zastosowaniu pewnych działań zmierzających do zmniejszenia zużycia prądu w gospodarstwie domowym, jednocześnie nieoddziałujących na komfort i bezpieczeństwo codziennego życia domowników. Praca lub spędzanie wolnego czasu w ciemnych, lub niedostatecznie oświetlonych pomieszczeniach niewątpliwie wpłynie na roczne zużycie energii elektrycznej, ale kosztem naszego zdrowia i samopoczucia. Proces redukcji zużycia prądu powinien być przeprowadzony rozsądnie z uwzględnieniem aktualnych potrzeb osób zamieszkujących w domu.
Żeby, skutecznie ograniczyć pobór prądu zawsze wyłączaj światło, gdy opuszczasz dane pomieszczenie. Pozostawienie zapalonego światła zwiększa zużycie energii elektrycznej, co wpływa na wzrost rachunków za prąd. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie urządzeń, które automatycznie włączają i wyłączają światło. Czujniki ruchu współpracując z oświetleniem, powodują wyłączenie prądu, w momencie gdy w konkretnym pomieszczeniu nie ma nikogo, co przekłada się oszczędność energii elektrycznej.
Jaki wpływ na oszczędność prądu ma wybór odpowiedniej taryfy?
Cena, którą płacimy za prąd uzależniona, jest m.in. od wyboru grupy taryfowej. W ofercie producentów energii elektrycznej dostępne są różnego rodzaju plany, które możemy dostosować do swojego trybu życia. Analiza zasad, na jakich do naszych domów trafia prąd, umożliwia nam wybór odpowiedniej taryfy dopasowanej do naszych aktualnych potrzeb.
Jeśli od poniedziałku do piątku spędzamy czas poza domem, pracując lub ucząc się, zdecydujmy się na program, w którym energia elektryczna jest tańsza w weekendy. Z kolei jeśli twoja aktywność przypada w godzinach wieczornych, wybierz taryfę, która oferuje tańszy prąd w tej właśnie porze.
Czy oświetlenie LED pozwoli oszczędzać prąd w domu?
Zmniejszenie zużycia energii elektrycznej w Twoim domu jest możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnego oświetlenia ledowego. Wymieniając zwykłe żarówki na tzw. LED-y oraz dodatkowo stosując różne systemy detekcji ruchu, a także czujniki zmierzchu jesteśmy w stanie znacząco ograniczyć pobór prądu spowodowany użyciem tradycyjnego oświetlenia w domu lub przedsiębiorstwie. Żarówki LED skutecznie ograniczają zużycie prądu a dzięki temu, że mają dłuższą żywotność, nie muszą być często wymieniane.
Jaki jest wpływ urządzeń RTV i AGD na oszczędność prądu?
Zaoszczędzić energię elektryczną pozwala również właściwe użytkowanie różnego rodzaju elektroniki, którą posiadamy w domu. Każdy sprzęt elektroniczny w czasie jednej godziny działania zużywa określoną ilość prądu. Jeżeli wychodząc z domu, zostawiamy włączony telewizor, radio czy komputer może to doprowadzić w skali jednego roku do znacznych strat finansowych. Ponadto mniejsze zużycie energii zapewnia ustawienie posiadanych urządzeń elektrycznych takich jak laptop, telewizor czy różnego rodzaju sprzęty AGD w tryb oszczędzania energii.
Większe zużycie energii elektrycznej powoduje także zbyt częste uruchamianie niektórych urządzeń. Jeśli mamy w swojej kuchni zmywarkę, która jest do połowy zapełniona brudnymi naczyniami, wstrzymajmy się z jej włączeniem do momentu, aż będzie całkowicie napełniona. Uruchomianie nie do końca zapełnionej zmywarki lub pralki powoduje konieczność jej częstszego użycia, co przekłada się na większe zużycie prądu wyższe rachunki. Zmniejszyć pobór energii mogą nam pomóc m.in. programy ekologiczne, które posiadają wybrane sprzęty AGD. Codzienne używanie trybów ECO przyczynia się do zmniejszenia zużycia wody i prądu.
Jak używać najbardziej prądożernych sprzętów
Urządzeniem, które zużywa najwięcej energii elektrycznej w domu, jest płyta indukcyjna. Jej średni roczny pobór prądu wynosi 748,25 kWh. Przygotowując potrawy z użyciem płyty indukcyjnej, pamiętajmy o gotowaniu jedzenia pod przykryciem. Jeżeli tego nie zrobimy, urządzenie będzie działać dłużej, niż powinno, przez co będzie generować wyższe koszty.
Innym sprzętem, którego roczne zużycie energii elektrycznej jest znaczące to piekarnik elektryczny. To urządzenie — które jest na wyposażeniu prawie każdego gospodarstwa domowego, ma średni pobór energii wynoszący około 496 kWh na rok. Do podgrzewania posiłków, możemy w niektórych przypadkach wykorzystać kuchenkę mikrofalową. Jest to alternatywa dla piekarnika elektronicznego, dzięki której jesteśmy w stanie zaoszczędzić dużo prądu.
Lodówka to kolejny popularny sprzęt gospodarstwa domowego, który jest zaliczany do grupy tzw. pożeraczy prądu. Kupując urządzenia tego typu, zwróćmy szczególną uwagę na jej klasę energooszczędności. Najbardziej przyjazne środowisku modele mają oznaczenie A+++. Z kolei jeśli chcesz zagotować wodę na herbatę lub kawę przy użyciu czajnika elektrycznego, wlej do niego tylko tyle wody, ile jesteś w stanie zużyć.
Jaki ma wpływ właściwe ogrzewanie domu na oszczędność prądu?
Efektywne zmniejszenie zużycia energii elektrycznej jest możliwe dzięki zastosowaniu kilku porad dotyczących prawidłowego ogrzewania naszego domu lub mieszkania. Wdrożenie w życie poniższych zasad ograniczy wzrost wydatków przeznaczanych na ogrzewanie oraz korzystnie wpłynie na środowisko naturalne.
- Wychodząc z domu, zmniejsz moc grzejników poprzez przymknięcie termostatu.
- W odpowiedni sposób konserwuj grzejniki.
- Dopuść jak najwięcej promieni słonecznych do wnętrza domu, odsłaniając zasłony.
- Ustaw piec gazowy tak, aby włączał się przed Twoim powrotem do domu.
- Zainstaluj drzwi i okna o odpowiednich właściwościach termicznych.
- Wietrz pomieszczenia krótko, ale intensywnie.
Czym jest licznik przedpłatowy pre-paid?
Jeśli masz notoryczne problemy z kontrolą zużycia energii elektrycznej w swoim gospodarstwie domowym, powinieneś wypróbować licznik pre-paid. Jest to urządzenie, dzięki któremu możesz w prosty sposób ograniczyć zużycie energii elektrycznej. Licznik przedpłatowy pozwala uzyskać dostęp do prądu, tylko gdy użytkownik odpowiednio wcześniej zasili swoje konto. Licznik pre-paid jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą mieć pełną kontrolę nad zużyciem prądu, choć może to spowodować sytuację, w której pozostaną one bez dostępu do prądu w najmniej spodziewanej chwili.
Jeśli chcesz kupić artykuły elektryczne, dzięki którym efektywnie zniwelujesz zużycie prądu, skorzystaj z ofert sprawdzonych i wyspecjalizowanych sklepów internetowych. Sprawdzony sklep elektryczny online może być jednym z takich wyborów, dzięki zakupom w jednym miejscu oszczędzasz czas, a twoje zakupu są wygodne.
Podsumowanie
Istnieje wiele sprawdzonych sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej. Poprzez wyrobienie sobie pewnych nawyków jesteśmy w stanie realnie obniżyć zapotrzebowanie gospodarstwa domowego lub prowadzonego przez nas przedsiębiorstwa na energię elektryczną. Ograniczenie poboru prądu ma odzwierciedlenie w płaconych przez nas rachunkach za prąd. Spadek zapotrzebowania na energię elektryczną przyczynia się również do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska naturalnego oraz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.