Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

14 czerwca 2024 r.
10:23

Jak rozpoznać perski dywan?

Perskie dywany - słyszał o nich chyba każdy, a wielu z nas zachwycało się i wciąż zachwyca kunsztem ich wykonania... Tylko czy ogół naprawdę wie, czym jest perski dywan i co odróżnia go od innych dywanów? Poniżej znajdziesz garść informacji, które pomogą Ci zidentyfikować prawdziwy dywan perski i odróżnić go od innych orientalnych dywanów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dywan perski, czyli jaki?

Prawdziwe, tradycyjne dywany perskie pochodzą tylko z jednego kraju - Iranu. W związku z tym wszelkie dywany orientalne sprzedawane jako „perskie”, a pochodzące np. z Nepalu, Indii, Turcji, Afganistanu czy Pakistanu są po prostu podróbkami. Kraj pochodzenia jest więc pierwszą cechą mówiącą o oryginalności danego dywanu.

Duże znaczenie ma również sposób tkania - najcenniejsze i najbliższe tradycji będą oczywiście dywany tkane ręcznie. Każdy taki egzemplarz jest praktycznie unikatowy i najczęściej odznacza się bardzo bogatymi zdobieniami. Wykonuje się je głównie z wełny z dodatkiem jedwabiu. Bardziej „budżetowa” wersja dywanu perskiego powstaje przez ręczne tuftowanie, czyli wplatanie przędzy w rozciągnięte płótno tkackie (obecnie „wstrzeliwuje” się ją specjalnymi pistoletami). Najtańsze, a zarazem najmniej wierne oryginałowi, wersje perskich dywanów są tkane maszynowo.

Krótki rys historyczny dywanów perskich

Pierwsze irańskie dywany zaczęły pojawiać się już w V wieku p.n.e. - tkali je nomadzi, wykorzystujący je głównie jako ochronę przed mrozem nocy i rozgrzanym słońcem podłożem za dnia. Były one ręcznie tkane z owczej i koziej wełny.

Jednak najważniejszy okres w swojej historii dywany perskie „przeżywały” w XVI i XVII w. - właśnie wtedy ich walory estetyczne zaczęły przeważać nad praktycznymi i zaczęto je uważać za dzieła sztuki. W tym okresie powstało też wiele fabryk, których nazwami do dziś określa się wzory pochodzące z danego regionu.

Do Europy dywany perskie zaczęły trafiać za panowania dynastii Kadżarów, konkretnie szejka Naser-ad-Din-Shah Kadżar. Wkrótce potem europejskie i amerykańskie zakłady tkackie zaczęły otwierać swoje oddziały w Iranie, co zapewniło im dostęp do wysokiej jakości surowców.

 

Ręczne Tkanie Dywanu

Po czym poznać prawdziwe perskie dywany?

Jak już tutaj wspomniano, najprawdziwsze perskie dywany wytwarzane są ręcznie w irańskich warsztatach tkackich. Można je rozpoznać po kilku charakterystycznych cechach dotyczących wzoru, frędzli, sposobu wykończenia obramowania oraz wyglądowi materiału od spodu. Dzięki temu da się odróżnić je od tych tkanych maszynowo i tuftowanych, nawet jeśli metka nie zawiera takich informacji (kraj pochodzenia powinien być podawany zawsze).

Wzór

Ręcznie tkane wzory są na ogół dość skomplikowane - często zawierają masę wyrazistych szczegółów dzięki możliwości bardzo gęstego tkania. Dywan tkany ręcznie można też bardzo łatwo rozpoznać w przypadku wzorów, które miały być w założeniu symetryczne - przy tej metodzie ich dwie strony nie będą swoim idealnym lustrzanym odbiciem. Różnice mogą być drobne, ale będą zauważalne. Jeśli zaś chodzi o motywy wzorów, będzie to przede wszystkim lokalna symbolika i nawiązania do kultury regionu. Częste są też motywy roślinne, zwłaszcza przy obramowaniu.

Odróżnienie dywanu stworzonego ręcznie od tuftowanego po samym wzorze może być kłopotliwe - mogą cechować się podobnym stopniem skomplikowania, ale na ogół w tym drugim przypadku można osiągnąć większą symetryczność układu.

Dywany wyprodukowane maszynowo można rozpoznać po idealnej symetrii wzorów. Zwykle są one również mniej szczegółowe i powtarzają się na każdym dywanie z danej partii. Ponadto białe nici osnowy mogą prześwitywać do runa ze względu na niższą gęstość tkania.

Frędzle

Przy ręcznym tkaniu frędzle stanowią przedłużenie osnowy. Widać wyraźnie, że są częścią całości, a nie doszytym na koniec elementem.

W dywanach tuftowanych frędzle doszywa się na samym końcu i odcinają się dość wyraźnie od reszty dywanu.

Dywany produkowane maszynowo również otrzymują frędzle na samym końcu cyklu produkcyjnego - doszywa się je lub dokleja.

Wykończenie obramowania

Jeśli chodzi o dywany wykonane ręcznie, na obramowaniu wyraźnie widać, że runo i osnowa stanowią jedną całość - brak tutaj wyraźnego podziału na warstwy. Ponadto samo obramowanie może być nierówne, a kształt całego dywanu niekoniecznie będzie idealnym kwadratem lub prostokątem. Gęstość splotu sprawia też, że nici osnowy nie prześwitują do runa.

Przy obramowaniu dywanu tuftowanego widać, że ma on więcej niż jedną warstwę, a jego przebieg będzie stosunkowo równy.

W dywanach tkanych maszynowo wszystkie obramowania są równiutkie i nie przechodzą przez osnowę, kończąc się równymi węzłami lub szwem, a sam kształt dywanu jest idealnie geometryczny.

Materiał od spodu

Dywan tkany ręcznie będzie miał niesymetryczny spód. W związku z tym, że runo i osnowa stanowią jedną całość, nie będzie też widać wyraźnego podziału na warstwy.

Spojrzenie pod spód to najłatwiejsza metoda rozpoznania dywanu tuftowanego - wyraźnie widać tam jednolitej barwy warstwę usztywniającą (np. kremową lub brązową).

Na spodzie dywanu tkanego maszynowo wyraźnie widać proste linie i symetryczny układ przędzy.

Dywany perskie - podsumowanie

Oryginalne dywany perskie powstają w Iranie i są tkane ręcznie, często z wykorzystaniem tradycyjnych technik. Cechują się bardzo rozbudowanymi, szczegółowymi wzorami czerpiącymi z lokalnej kultury i symboliki. Do ich tkania wykorzystuje się przede wszystkim wełnę i jedwab, który sprawia, że są bardzo przyjemne w dotyku. Dywan perski można stosunkowo łatwo rozpoznać po charakterystycznych cechach - wymaga to jednak pewnej wprawy. Dlatego, jeśli chcesz mieć pewność, że zakupiony dywan jest oryginalny, a nie masz możliwości obejrzenia go z bliska, postaw na zakupy w renomowanym sklepie internetowym, takim jak Alladyn - prowadzą go eksperci od orientalnych dywanów. Ich ofertę dywanów perskich znajdziesz pod adresem https://dywanyalladyn.pl/pl/20-dywany-perskie.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W drugim meczu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin nie sprostała mistrzowi Polski Jastrzębskiemu Węglowi
ZDJĘCIA
galeria

Bogdanka LUK Lublin gorsza od JSW Jastrzębskiego Węgla. W sobotę decydujący mecz

W drugim spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin przegrała 1:3 z mistrzem Polski JSW Jastrzębskim Węglem. Tym samym do wyłonienia finalisty potrzebny będzie trzeci mecz, w sobotę, w Jastrzębiu

Podlasie pokonało w karnych Orlęta 4:1

Podlasie strzelało karne lepiej od Orląt i zdobyło puchar

W środę rozegrany został finał Pucharu Polski w okręgu Biała Podlaska. Czwartoligowe Orlęta Spomlek mierzyły się z wyżej notowanym Podlasiem. Jak na decydujące spotkanie przystało, emocji nie zabrakło. Po 36 minutach goście prowadzili 2:0, do przerwy było 2:2, a ostatecznie trzecioligowiec wygrał po rzutach karnych 4:1.

Avia nie miała problemów z ograniem Janowianki

Znamy finalistów Pucharu Polski w okręgu Lublin. Derbów Świdnika nie będzie

W środę rozegrano półfinałowe mecze Pucharu Polski w okręgu lubelskim. Faworytami byli trzecioligowcy ze Świdnika. Avia wybrała się na spotkanie z Janowianką i bez problemów wygrała 3:0. W drugiej parze doszło do niespodzianki, bo Świdniczanka po rzutach karnych musiała uznać wyższość Górnika II Łęczna. Co ciekawe, drużyna Łukasza Gieresza przegrała konkurs jedenastek... 0:3.

Whisky w Kosmosie
Koncert
25 kwietnia 2025, 20:00

Whisky w Kosmosie

WHISKY się nie zatrzymuje w propagowaniu funk rockowej misji. Tym razem chłopaki Lubelaky zagrają w klubie w lubelskim klubie Kosmos, w najbliższy piątek (25 kwietnia).

Majówka: jak będzie kursować komunikacja miejska w Lublinie?

Majówka: jak będzie kursować komunikacja miejska w Lublinie?

Więcej kursów nad Zalew Zemborzycki, więcej kursów na Dworzec Lublin. A to dopiero początek zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej w Lublinie na długi weekend majowy.

Od lewej marszałek Jarosław Stawiarski, dyrektor Marzena Brzezicka i Maciej Downar-Dukowicz. Na stole - miecz z późnego średniowiecza, jeden z przekazanych zabytków

Arras, miecz i księga, czyli zagraniczne prezenty dla Janowca

Zabytkowy dywan z Francji, francuski miecz z XV wieku oraz XVII-wieczna księga niemieckiego autora trafiły do Muzeum Zamek w Janowcu. Przedmioty o historycznej wartości podarował prywatny kolekcjoner - Maciej Downar-Dukowicz.

Nauka przez zabawę. Centrum Nauki Kopernik zawita do województwa lubelskiego
Naukobus

Nauka przez zabawę. Centrum Nauki Kopernik zawita do województwa lubelskiego

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Strzeszkowicach Dużych już wkrótce doświadczą nauki w najciekawszej możliwej formie. 24 i 25 kwietnia odwiedzi ich Naukobus z Centrum Nauki Kopernik.

W środę (23 kwietnia) Senat zajmował się ustawą obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Składka zdrowotna: Co uchwalił Senat i co zrobi prezydent?

Senat nie wniósł w środę (23 kwietnia) poprawek do ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2026 r. Zmiana wiąże się z ubytkiem wpływów ze składki do Narodowego Funduszu Zdrowia w kwocie ok. 4,6 mld zł. Według zapewnień Ministerstwa Finansów, luka zostanie pokryta z budżetu państwa.

Tony D.
Nasz patronat
30 maja 2025, 19:00

Święto bluesa w Lublinie

Wszystkich fanów elektrycznego bluesa zapraszamy w piątek (30 maja) do Dzielnicowego Domu Kultury SM „Czechów” w Lublinie. Główną atrakcją będzie występ kanadyjskiego gitarzysty, Tony D.

Radny dopytuje o realizację wyborczych obietnic prezydenta Żuka

Radny dopytuje o realizację przedwyborczych zapowiedzi prezydenta. Jest odpowiedź

Rok po wyborach samorządowych radny PiS Tomasz Gontarz zarzuca prezydentowi Lublina brak transparentności i nieskuteczności w realizacji obietnic wyborczych. W odpowiedzi magistrat przekonuje, że wszystkie deklaracje są w trakcie wdrażania. I że zaplanowano je na pięć lat.

Tysiące wiernych czeka, by pożegnać papieża Franciszka

Tysiące wiernych czeka, by pożegnać papieża Franciszka

Około 100 tysięcy osób czeka na wejście do bazyliki Świętego Piotra, by oddać hołd papieżowi Franciszkowi przed jego trumną.

Pierwszy niedźwiadek stanął w Radzyniu w kwietniu 2024 roku

Pierwszy stanął tuż przed wyborami. Czy nowa władza da szansę niedźwiadkom?

Niedźwiadek Skrzypek od wielu miesięcy czeka swoje miejsce w Radzyniu Podlaskim. Decyzja należy do Radzyńskiego Ośrodka Kultury. Szlak Radzyńskiego Niedźwiadka zapoczątkował w kwietniu ubiegłego roku Robert Mazurek, ówczesny dyrektor ROK.

Burza uszkodziła ci dom? Masz szansę na zasiłek
galeria

Burza uszkodziła ci dom? Masz szansę na zasiłek

Mieszkańcy Puław, którzy ponieśli straty w trakcie wyjątkowo silnej burzy w piątek, 18 kwietnia, mogą otrzymać finansowe wsparcie ze strony miasta. Wnioski przyjmuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Atsu, bohaterka gry Ghost of Yōtei
film

Ghost of Yōtei: Data premiery i nowy zwiastun (wideo)

Po katanę i wakizashi sięgniemy już w październiku. A teraz możemy obejrzeć nowy zwiastun Ghost of Yōtei i psrawdzić, co będzie w edycji kolekcjonerskiej.

Historia herbu i Lublina. Przedsiębiorcze dzieciaki odwiedziły lubelskiego koziołka
ZDJĘCIA
galeria

Historia herbu i Lublina. Przedsiębiorcze dzieciaki odwiedziły lubelskiego koziołka

Poznanie lubelskich legend, skąd się wzięła koza w herbie Lublina, a także odczarowywanie kamienia nieszczęścia - lubelskie przedszkolaki odwiedziły Dom Koziołka Lubelskiego.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium