Podczas biegania odpowiedni strój jest równie ważny co Twoje możliwości i motywacja. Właściwie dobrana odzież pomoże w osiąganiu założonych celów, podczas gdy niespełniające pewnych kryteriów ciuchy będą stanowić dodatkowe utrudnienie. Kwestia ubrania do joggingu jest szczególnie skomplikowana w okresie przejściowym, kiedy musimy mierzyć się ze skokami temperatur, opadami atmosferycznymi i ich skutkami, a także wiatrem, a w większości lokalizacji niestety również smogiem. Co założyć do biegania wiosną?
Spodnie lub getry – niekoniecznie ocieplane
Latem i zimą sprawa jest znacznie prostsza – w gorące miesiące ubieramy przewiewne spodenki, w zimne wybieramy raczej ocieplane getry. Ale co z okresem wiosennym i jesiennym, kiedy temperatury z dnia na dzień potrafią wahać się o kilkanaście stopni?
W tym przypadku nie ma jednego stosownego ubioru – w swojej szafie powinieneś mieć zarówno strój do joggingu na mrozie, jak i przy kilkunastu stopniach na plusie. Jeśli więc planujesz bieganie w okresie przejściowym, koniecznie zaopatrz się w modele stosowne na każdą pogodę – możesz je znaleźć na attiq.net.
Jeśli można sformułować jedną, ogólną zasadę, to będzie ona związana z Twoją subiektywną wrażliwością na temperaturę. Jeśli z natury łatwo marzniesz i potrzeba wysiłku, aby cię ogrzać, w okresie przejściowym prawdopodobnie będziesz wybierać jeszcze ocieplane getry lub spodnie. Jeżeli natomiast należysz do ludzi, którzy szybko się pocą i ciągle im gorąco, dodatkową warstwę ochronną możesz sobie raczej odpuścić.
Koszulka – odprowadzanie wilgoci priorytetem
Wiemy oczywiście, że koszulka do biegania powinna odprowadzać wilgoć. Często jednak uważamy, że jest to najistotniejsze latem, kiedy, chcąc nie chcąc, pocimy się najintensywniej. Tymczasem tak naprawdę wentylacja jest kluczowa właśnie w okresie przejściowym – w upale i tak zaraz wyschniemy, natomiast w chłodniejsze dni nawet krótki wysiłek w przemoczonym ubraniu może skończyć się poważną chorobą. To dlatego zapewnienie cyrkulacji powietrza wiosną i jesienią jest priorytetem dla ubrań sportowych.
Wiele firm oferuje inteligentne modele, wykonane z różnych surowców – nieco cieplejsze w okolicach brzucha, splotu słonecznego, nerek i płuc, za to z przewiewną siatką pod pachami. Taka budowa jednocześnie usprawnia przepływ powietrza w miejscach, gdzie jest on najbardziej potrzebny, jak i chroni wrażliwe na chłód okolice przed wyziębieniem.
Bluza lub kurtka – zawsze pod ręką
W okresie przejściowym bezwzględnie powinieneś zabierać na jogging bluzę lub kurtkę, nawet gdy nie zakładasz jej od razu po wyjściu z domu. Pogoda bywa wówczas wyjątkowo kapryśna, warunki atmosferyczne często się zmieniają. Zwłaszcza jeśli zrobisz sobie krótką przerwę na oddech, możesz się łatwo przeziębić – wtedy ratunkiem jest lekka bluza.
Aby z kolei nie zatrzymał cię drobny deszcz, wybierz kurtkę, która przed nim ochroni, a jednocześnie umożliwi odprowadzanie wilgoci z powierzchni skóry na zewnątrz. Obejrzyj stroje do biegania męskie i damskie polskiego producenta i sprawdź, które modele najlepiej do ciebie pasują.
Ochrona wrażliwych części ciała – czapka, rękawki, komin
Wiele pisze się o getrach, koszulkach, kurtkach i butach – tymczasem bieganie w okresie przejściowym wymaga zastosowania również kilku dodatkowych akcesoriów, bez których Twoje zdrowie byłoby narażone na szwank.
Nawet jeśli temperatury są plusowe, nadal nie powinieneś zapominać o osłonieniu głowy i uszu. To obszary bardzo wrażliwe na wychłodzenie – zwłaszcza przeszywający wiatr może doprowadzić do infekcji zatok czy ucha środkowego, a to wyłączy cię z treningów nawet na kilka tygodni. Nie zapominaj więc o założeniu czapki lub opaski.
Każdy, kto w chłodniejszy dzień wyszedł pobiegać z gołymi dłońmi, doskonale zna uczucie szczypania i pękania skóry, która nie chce się goić nawet po użyciu natłuszczającego kremu. Również ramiona i przedramiona są niezwykle wrażliwe na podmuchy chłodnego wiatru – brak ochrony to prosta droga do bólu i zapalenia stawów łokciowego i promieniowo-nadgarstkowego. Banalnym rozwiązaniem są rękawki biegowe i rękawiczki – załóż je i zapomnij o problemach.
Na negatywne skutki chłodnego powietrza szczególnie narażony jest układ oddechowy. Zagadnienie jest istotne zwłaszcza na obszarach o słabej jakości powietrza – wówczas poza wysiłkiem i zimnem, nasz nos, gardło i płuca mierzą się również ze smogiem. Podczas joggingu w okresie przejściowym zakładaj więc komin i maseczkę z filtrem.