Staranie się o kredyt składa się z kilku etapów, który warto znać jeszcze przed złożeniem wniosku. Dodatkowo ważne jest to, jak sprawdzić, na jakim etapie jest wniosek kredytowy. Dzięki temu można na bieżąco weryfikować, ile orientacyjne zostało czasu, do wydania decyzji kredytowej, czy do wypłaty środków. Niektóre banki same informują o statusie, ale nie jest to powszechna praktyka stosowana wszędzie.
Jakie są etapy wnioskowania o kredyt?
Zanim dowiesz się, jak sprawdzić, na jakim etapie jest wniosek kredytowy, dobrze jest poznać je wszystkie.
Etapy wnioskowania o kredyt różnią się w zależności od rodzaju zobowiązania, o jakie się wnioskuje. Inne będzie miał kredyt gotówkowy, a inaczej przebiega proces przyznawania kredytu hipotecznego. Dzieje się tak, dlatego że jest to zobowiązanie celowe, które wymaga szczegółowych procedur i dokładniejszej weryfikacji informacji przez bank. Sprawdź porównanie etapów wnioskowania o te najpopularniejsze rodzaje kredytów.
Jakie są etapy wnioskowania o kredyt gotówkowy?
- Wybór najlepszej oferty - np. z zaufanego rankingu kredytu gotówkowego: https://www.totalmoney.pl/kredyty_gotowkowe lub z pomocą doradcy kredytowego
- Wypełnienie wniosku
- Opcjonalnie wypełnienie oświadczenia o dochodach i dołączenia go do wniosku - jeśli bank tego wymaga (w niektórych bankach oświadczenie to jest elementem wniosku).
- Oczekiwanie na decyzję kredytową - wstępna decyzja z reguły jest wystawiana przez bank w krótkim czasie.
- Podpisanie umowy kredytowej - jeśli składasz wniosek online, z reguły banki umożliwiają podpisanie umowy elektronicznie. Jeśli stacjonarnie, najczęściej trzeba stawić się w oddziale i podpisać umowę własnoręcznie. Wcześniej umowę można było podpisać tez przy kurierze, jeśli o kredyt starano się zdalnie.
- Uruchomienie kredytu - to etap, w czasie którego bank wypłaca środki. Sposób wypłaty jest zawarty w umowie kredytowej.
Jeśli chodzi o etapy wnioskowania o kredyt hipoteczny, jest ich więcej z powodu bardziej rozbudowanej procedury. Bank szczegółowo weryfikuje kredytobiorcę, sprawdzając jego sytuację materialną, zatrudnienie, a także informacje o nieruchomości, która ma być nabyta z kredytu. Wiele banków podzieliło też całą procedurę na dwa podstawowe etapy. W pierwszym składa się wniosek wstępny, a w drugim wniosek właściwy.
Jakie są etapy wnioskowania o kredyt hipoteczny?
- Wybór nieruchomości pod hipotekę — należy dokładnie przemyśleć tę decyzję i zapoznać się z wszelkimi informacjami dotyczącymi domu czy mieszkania. Na kolejnych etapach konieczne będzie podanie szczegółów bankowi.
- Wybór najkorzystniejszej oferty kredytu hipotecznego.
- Podpisanie umowy przedwstępnej — w przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego będzie to umowa ze sprzedającym (akt notarialny), a z rynku pierwotnego umowa deweloperska.
- Przygotowanie dokumentów do wniosku — dokumentacja jest zależna od nieruchomości, o jaką się starasz. W przypadku budowy domu niezbędne będą np. akt notarialny potwierdzający własność działki, pozwolenie na budowę czy wypis z ewidencji gruntów. Zakup mieszkania z rynku pierwotnego wymaga z kolei przykładowo umowy przedwstępnej z deweloperem, dokumentu potwierdzającego wniesienie wkładu własnego czy pozwolenia na budowę. Zakup mieszkania z rynku wtórnego to konieczność dołączenia do wniosku odpisu z księgi wieczystej, umowy kupna-sprzedaży lub darowizny, potwierdzającej własność sprzedającego czy umowy przedwstępnej ze sprzedającym.
- Złożenie wniosku wstępnego — w nim podaje się podstawowe informacje osobowe, związane z dochodami i parametry kredytu, oraz dołącza wymagane dokumenty.
- Weryfikacja zdolności kredytowej — na tym etapie bank sprawdza, czy i jaka jest zdolność kredytowa klienta starającego się o kredyt. Możesz orientacyjnie sprawdzić to w kalkulatorze zdolności, ale pamiętaj, że wynik będzie przybliżony, gdyż narzędzie bierze pod uwagę jedynie okrojone informacje.
- Sprawdzanie złożonych dokumentów do wniosku — bank weryfikuje dokumenty związane z nieruchomością.
- Analiza ekonomiczna — analityk kredytowy banku wylicza zdolność kredytową, ocenia szansę na spłatę kredytu w terminie na podstawie finansów i oblicza, ile środków z dochodów pozostaje do spłaty raty po pokryciu wydatków na utrzymanie.
- Wycena nieruchomości — bank wyznacza osobę, której zadaniem jest sprawdzenie, ile warta jest nieruchomość, którą chce nabyć kredytobiorca z kredytu. Robi to np. rzeczoznawca wyceniający nieruchomość. Prawnicy weryfikują stan prawny, w przypadku nieruchomości z rynku wtórnego, np. analizując księgę wieczystą.
- Wydanie decyzji kredytowej — bank według przepisów ma 21 dni na wydanie decyzji do wniosku kompletnego. Mniej więcej po tym czasie kredytobiorca jest informowany o tym, czy dostanie kredyt, czy wniosek został odrzucony. Jeśli bank wyda negatywną decyzję, powinien podać powody.
- Udostępnienie umowy kredytowej i przedstawienie szczegółowych warunków — w przypadku pozytywnej decyzji kredytowej, klient zapoznaje się z warunkami i umową przed jej podpisaniem. Bank składa wówczas swego rodzaju ofertę, ma ona zazwyczaj 30 lub 60 dni terminu ważności. W ty czasie kredytobiorca musi zdecydować, czy podpisze ostateczną umowę.
- Podpisanie umowy kredytowej — po zaakceptowaniu warunków i zapoznaniu się z umową, przychodzi czas na podpisanie ostatecznej umowy kredytowej. Należy zrobić to stacjonarnie w oddziale banku. Kredytodawca udostępnia również szczegóły harmonogram spłaty kredytu.
- Wpis do księgi wieczystej — po dokonaniu ostatecznej transakcji nabycia nieruchomości ze środków z kredytu.
- Uruchomienie kredytu hipotecznego — w umówię kredytowej powinien być wyznaczony określony termin, którego bank powinien przestrzegać. Jest to istotne zwłaszcza w sytuacji, gdy kupuje się mieszkanie z rynku wtórnego z kredytu. Banki zazwyczaj jednorazowo przelewają środki na konto sprzedającego takich sytuacjach. W przypadku trwającej budowy kredyt może być wypłacany w transzach na poszczególnych etapach.
Jak sprawdzić status wniosku kredytowego?
Znasz wszystkie etapy, przez jakie należy przejść, jeśli chcesz starać się o kredyt gotówkowy czy hipoteczny. Nie wszyscy jednak wiedzą, że istnieją sposoby na sprawdzenie statusu wniosku kredytowego. Jest to przydatna informacja, gdy zależy Ci na czasie, albo po prostu chcesz orientacyjnie zweryfikować, ile będą trwały poszczególne procedury i na jakim etapie się znajdujesz.
Jak sprawdzić status wniosku kredytowego?
- Wniosek online — jeśli składasz wniosek za pośrednictwem aplikacji mobilnej lub bankowości na stronie internetowej, niektóre banki umożliwiają sprawdzenie etapu w online. Zaloguj się do swojego konta i znajdź odpowiednią zakładkę (z reguły „wnioski” czy „Twoje wnioski”). Z kolei w sytuacji, gdy wnioskujesz przez stronę, banki mogą powiadamiać o statusie mailowo.
- Wniosek stacjonarny — w tym przypadku konieczne jest odwiedzenie oddziału banku i konsultacja z pracownikiem. Poinformuje Cię on, na jakim etapie jest weryfikacja wniosku.
Niekiedy możliwe jest też sprawdzenie statusu wniosku kredytowego poprzez kontakt z infolinią. Podczas rozmowy z konsultantem należy podać swoje dane osobowe i szczegóły dotyczące starania się o kredyt.
Jak długo trwa weryfikacja wniosku kredytowego?
Bardzo ważną informacją dla przyszłych kredytobiorców jest także to, jak długo bank rozpatruje wniosek o kredyt. Jest to zależne od rodzaju kredytu, o jaki wnioskujesz, a także od tego, o jaką kwotę się starasz. Jeśli chcesz wziąć kredyt hipoteczny, procedura będzie bardziej rozbudowana. Bardzo często całość trwa nawet kilka miesięcy, bo bank musi zweryfikować dokładnie wszystkie informacje. Wstępna analiza z reguły nie trwa dłużej niż wspomniane 21 dni.
Z kolei wniosek o kredyt gotówkowy najczęściej jest rozpatrywany bardzo szybko. Niektóre banki wydają decyzję nawet w ciągu kilku minut.
Jak bank informuje o decyzji kredytowej?
W zależności od tego, jak składałeś wniosek, i jaką formę wybrałeś we wniosku. Jeśli bank umożliwia ustanowienie powiadomień SMS czy mailowo, zaznaczając we wniosku tę formę, w taki sposób zostaniesz poinformowany, jaka jest decyzja kredytowa. Może zdarzyć się też telefon od pracownika banku, gdy wnioskujesz o kredyt stacjonarnie.