Na jakość snu wpływa wiele czynników - nie tylko dobry materac i wygodna poduszka, ale również prawidłowo dobrana kołdra. Zapewnia nam ona przede wszystkim optymalny komfort termiczny, z jednej strony zapobiegając marznięciu, a z drugiej - nadmiernemu poceniu się. Jaką kołdrę wybrać, aby dobrze się wyspać?
Czym kierować się przy wyborze kołdry aby zapewnić sobie komfort snu?
Trudno jest wskazać jeden, najlepszy rodzaj kołdry - jedni z nas lubią spać pod lekkimi, syntetycznymi materiałami, które u innych wywołują uczucie duchoty i przesadną potliwość. Dlatego dobra kołdra to taka, która spełnia oczekiwania swojego użytkownika - zapewnia ciepło, ale nie przegrzewa, szybko schnie i ma odpowiedni ciężar.
Klasa ciepła
Klasy ciepła określają właściwości cieplne poszczególnych rodzajów kołder. To, do jakiej klasy zaliczają się konkretne modele, zależy od rodzaju ich poszycia i wypełnienia oraz grubości. Mamy więc kołdry letnie, zimowe i kołdry całoroczne.
Kołdry zimowe pomagają utrzymać ciepło w chłodne noce, są zwykle dość grube, puszyste i ciężkie. Należy jednak pamiętać, że dobrej jakości kołdra zimowa nie powinna w żadnym przypadku powodować uczucia przegrzania i nadmiernego pocenia się - powinna być przewiewna i dobrze odprowadzać wilgoć. Dobrym wyborem będą kołdry z puchu gęsiego.
Kołdra letnia jest lekka, zapewnia dobrą cyrkulację powietrza i skuteczne odprowadzanie wilgoci. Kołdrę letnią możemy zabrać ze sobą w podróż, gdyż zwykle jest cienka. Modele całoroczne stanowią połączenie cech kołder zimowych i letnich, ale nie będą dobrym wyborem dla osób wymagających - marznących w nocy lub takich, którym wciąż jest za ciepło.
Rodzaj wypełnienia
Różne rodzaje kołder osiągają swoje właściwości termoizolacyjne dzięki wypełnieniu. Czym różni się naturalne wypełnienie, na przykład z puchu gęsiego, od włókna silikonowego lub poliestrowego i jaką kołdrę wybrać dla siebie?
Kołdry naturalne
Kołdra naturalna to taka, której wypełnienie wykonane jest z naturalnych materiałów. Do tej grupy należą:
- kołdry puchowe - wypełnienie kołdry stanowi puch gęsi. Kołdra puchowa jest lekka, sprężysta i przewiewna, zapewnia bardzo komfortowy sen. Alternatywę dla niej stanowi pierze, które jest nieco cięższe i ma gorsze właściwości termoizolacyjne, ale nadal stanowi bardzo dobrej jakości wyrób;
- kołdry wełniane - ma wypełnienie składające się z włókien owczej wełny. To najlepsze kołdry dla osób, którym w trakcie snu jest wciąż zimno, bowiem zapewniają ciepło i doskonale odprowadzają wilgoć, ale są ciężkie. Mają właściwości antystatyczne, nie przyciągają kurzu i nie rozwijają się w nich roztocza kurzu domowego;
- kołdry bambusowe - włókno bambusowe jest bardzo miękkie i sprężyste. Sprawdza się zarówno w wysokich, jak i niskich temperaturach zapewniając zawsze optymalną temperaturę. Kołdra z włóknem bambusowym to idealna kołdra dla osób ceniących sobie najwyższy komfort;
- kołdry jedwabne - doskonale odprowadzają ciepło i wilgoć. To kołdra najlepsza na ciepłe noce, ale jest bardzo droga.
W przypadku kołder naturalnych należy brać pod uwagę konieczność ich regularnej, odpowiedniej do rodzaju wypełnienia, pielęgnacji. Na przykład puchowe kołdry, podobnie jak poduszki puchowe, powinny być wietrzone i czyszczone w profesjonalnych zakładach aby nie straciły swoich właściwości.
Kołdry z syntetycznym wypełnieniem
Kołdra syntetyczna stanowi tańszą alternatywę dla naturalnej. Zwykle jej utrzymanie w czystości nastręcza też mniej problemów. W tej kategorii znajdziemy:
- kołdry silikonowe - włókno silikonowe jest lekkie i elastyczne, odporne na odkształcenia i nie przyciąga kurzu. Silikon zapewnia naturalną ochronę przed bakteriami i roztoczami. Dobrze sprawdza się w ogrzewanych pomieszczeniach. Wypełnieniem silikonowym może być nie tylko włókno, ale również granulat silikonowy - taką kołdrę można prać w pralce, bowiem granulat nie ma tendencji do zbijania się i spłaszczania;
- kołdry z włókna poliestrowego - zakup kołdry poliestrowej można zarekomendować każdemu - to bardzo tani wyrób. Trzeba jednak pamiętać, że włókno poliestrowe nie zapewnia wysokiego komfortu termicznego. Jeśli więc zastanawiasz się nad kołdrą zimową, lepsze będzie wypełnienie puchowe lub wełniane, a z tańszych wariantów - silikonowe.
Poszycie kołdry
Każda kołdra składa się z wypełnienia i poszycia, czyli zewnętrznej warstwy materiału utrzymującego wypełnienie kołdry we właściwym położeniu. Wybierając kołdrę zawsze należy zwrócić uwagę na jej poszycie - nieprawidłowo dobrane do potrzeb, może bowiem przekreślić właściwości wypełnienia.
Najpopularniejszym rodzajem poszycia jest bawełniane lub bawełniano - poliestrowe. Dobrze absorbuje wilgoć i oddaje ją na zewnątrz. Można prać je w pralce w wysokich temperaturach. Warto wybrać także kołdrę z poszyciem satynowym, które pięknie się prezentuje i jest antystatyczne. Satyna idealnie pasuje do włókna bambusowego lub puchu - wybierając ją masz pewność, że kupujesz naprawdę dobrą kołdrę.
Najtańsze jest poszycie z flizeliny. Z niską ceną idzie w parze jednak niska jakość. Poszycie takie szybko się niszczy, a jego właściwości są mierne - nie zapewnia właściwej cyrkulacji powietrza i nie odprowadza wilgoci.
Rozmiar
Wybór kołdry to również wybór właściwego jej rozmiaru. Na rynku dostępne są kołdry podwójne i pojedyncze. Pojedyncza ma rozmiar 140 x 200 cm lub 160 x 200 cm i jest idealna dla młodzieży oraz osób dorosłych śpiących w pojedynkę. Dla par przeznaczone są kołdry o wymiarach 160 x 200 cm i większe. Nie wiesz jaka kołdra ma dobry dla Ciebie rozmiar? Ogólnie uznać można, że lepiej kupić kołdrę za dużą niż za małą.
Podsumowanie
Teraz już wiesz jaką kołdrę kupić - na jakie jej cechy zwrócić uwagę. Pamiętaj, że Twój komfort w czasie snu jest nieoceniony i będzie miał wpływ na to, jak funkcjonujesz w ciągu dnia. Nie warto więc na zakupie kołdry oszczędzać.