Montaż klimatyzacji w domu jednorodzinnym staje się coraz bardziej popularną opcją. Jej zalety są szczególnie widoczne w gorące letnie dni, gdy wysokie temperatury w Polsce stają się uciążliwe.
Stała się ona nieodzownym elementem nowoczesnego domu, a rosnące zapotrzebowanie i popyt przyczyniają się do coraz większej liczby dostępnych modeli na rynku. To z kolei ułatwia instalację klimatyzacji, która dawniej była traktowana jako luksus, a dziś jest standardowym rozwiązaniem.
Co zyskujesz, montując klimatyzację w domu?
Klimatyzacja nie tylko zapewnia świeże powietrze, ale także gwarantuje komfortowe warunki życia niezależnie od pogody poprzez utrzymanie stabilnej temperatury w pomieszczeniu. Oprócz regulacji temperatury, klimatyzatory oferują również funkcję oczyszczania powietrza dzięki różnorodnym filtrom, które eliminują kurz, pyłki i inne alergeny. Nowoczesne modele wyposażone w technologię inwerterową mogą także dogrzewać pomieszczenia w chłodne dni, zapewniając optymalne warunki przez cały rok.
Jaką klimatyzację do domu wybrać?
Wybór odpowiedniego klimatyzatora nie należy do najłatwiejszych decyzji, musi to być przemyślana inwestycja. Na wczesnym etapie planowania powinniśmy zwrócić uwagę, które pomieszczania chcemy schłodzić lub ogrzać. Aby dobrać odpowiednią moc klimatyzatora, musimy wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, ilość okien czy układ ścian.
Hałas to istotny czynnik techniczny, który musimy uwzględnić przy wyborze klimatyzacji. Nie możemy pozwolić, aby praca urządzenia wpływała negatywnie na jakość życia domowników. Warto zatem zwrócić uwagę na to, aby wewnętrzna jednostka klimatyzatora po włączeniu nie powinna generować hałasu większego niż 20 dB.
Klimatyzacja w domu — Sterowanie
Kierując się wyborem klimatyzacji w domu istotną cechą, może być technologia sterowania urządzeniem. Producenci coraz częściej implementują najnowsze technologie o coraz nowsze usprawnienia, które maksymalnie ułatwią kontrolę temperatury. Najnowsze urządzenia oferują sterowanie nawet poza domem. Dzięki dedykowanej aplikacji na smartfona pozwalają ustawić dowolną temperaturę przed swoim przybyciem, a nawet zaplanować, w jakich godzinach urządzenie ma się uruchamiać Zwróć szczególną uwagę na możliwości sterowania podczas wyboru klimatyzacji.
Porównanie systemu Split i Multi Split
Do schłodzenia domu możemy wybrać urządzanie split lub multi split, oba są popularnymi rozwiązaniami stosowanymi w domach jednorodzinnych. Zasadnicze różnice między urządzeniem Split i Multi Split:
Klimatyzator Split
W skład klimatyzatora split wchodzą dwa główne urządzenia. Jednostka wewnętrzna jest montowana wewnątrz pomieszczenia. Może przyjąć równie funkcję grzania lub chłodzenia. Składa się z wentylatora oraz jednostek sterujących.
Natomiast jednostka zewnętrzna montowana jest na zewnątrz budynku. Składa się ze sprężarki, wentylatora i skraplacza. Oba urządzenia są połączone ze sobą specjalnymi przewodami chłodniczymi, których zadaniem jest transport zimnego powietrza.
Zaletą takiego rozwiązania jest cicha praca. Jednostka zewnętrzna pracuje na zewnątrz, co sprawia, że wewnątrz nie odczujemy hałasu. Minusem takiego rozwiązania jest ograniczenie do jednego pomieszczenia.
Klimatyzator Multi Split
System Multi Split zawiera podobne elementy do swojego poprzednika, z tą różnicą, że może obsługiwać jednocześnie kilka jednostek wewnętrznych za pomocą jednej jednostki zewnętrznej.
Ważną zaletą takiego systemu jest możliwość sterowania każdą jednostką wewnętrzną niezależnie. Daje nam to możliwość utrzymania dowolnej temperatury w każdym pomieszczeniu. Jedna jednostka zewnętrzna pozwoli oszczędzić nam sporo miejsca na zewnątrz budynku i zachować estetykę.
Warto zaznaczyć, że koszt zakupu i instalacji jest wyższy od pojedynczego systemu Split. Instalacja takiego systemu wymaga większej logistyki. Montaż takiej klimatyzacji w domu jest bardziej skomplikowany. Jeśli zewnętrzna jednostka ulegnie awarii podczas gorących dni, nie będziemy mieć chłodzenia ponieważ jesteśmy uzależnieni od głównej jednostki.
Ostateczny wybór zależy od naszych indywidualnych potrzeb i możliwości instalacji. Systemy działają podobnie, lecz różnią się budową, funkcjami i zastosowaniem. Przykładowo do schłodzenia kilku pomieszczeń idealnym wyborem będzie zastosowanie systemu Multi Split. Natomiast jeśli interesuje nas schłodzenie pomieszczenia o średniej wielkości, klimatyzator ścienny typu Split będzie lepszym wyborem.
Gdzie umieścić klimatyzator w domu?
Miejsce instalacji klimatyzatora zależy od indywidualnych preferencji i możliwości budynku. Jednak warto umieścić go w miejscach, gdzie najczęściej spędzamy czas i zależy nam na większym komforcie.
Klimatyzacja w kuchni
Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym temperatura może być wysoka, ze względu na wiele sprzętów wydzielających ciepło, a także opary powstające podczas gotowania. Idealnym wyborem dla kuchni będzie klimatyzator z funkcją oczyszczania powietrza, wyeliminuje on opary i zapachy tworzące się podczas gotowania. Należy pamiętać, że sprzęt jest narażony na tłuszcz i znaczne ciepło, dlatego też przeglądy powinniśmy wykonywać częściej. Nigdy nie instaluj klimatyzatora nad kuchenką, wybierz miejsce, w którym urządzenie nie będzie narażone na bezpośrednie ciepło.
Klimatyzacja w sypialni
Sypialnia to miejsce, które musi być komfortowe szczególnie podczas snu, spędzamy tam co najmniej 6 godzin każdej nocy. Montaż klimatyzacji w sypialni może się przyczynić do lepszego snu, dzięki niemu stworzymy komfortowe miejsce do wypoczynku, a także poprawimy jakość powietrza.
Klimatyzacja w salonie
Salon zazwyczaj jest miejscem centralnym każdego domu jednorodzinnego, w którym każdy domownik spędza najwięcej wolnego czasu. W tym miejscu może doskwierać nam najwyższa temperatura, wynikająca np. z dużej ilości okien lub wyjścia na taras. To właśnie z takich miejsc dociera najwięcej ciepła.
Ile kosztuje instalacja klimatyzacji w domu?
Na finalny koszt instalacji klimatyzacji może wpływać wiele czynników i jest to kwestia indywidualna dla każdego domu. Główny wpływ na koszt ma wybrana jednostka klimatyzująca i jej liczne dodatkowe funkcjonalności. Nieodłącznym kosztem posiadania klimatyzacji jest usługa instalacyjna, która zależy od wielu czynników, m.in. od stopnia trudności przeprowadzenia instalacji w danym budynku. Na rynku znajdziemy te tańsze, ale i znacznie droższe jednostki. Wybierz urządzenie do swoich preferencji i możliwości.
Klimatyzacja w domu — Ile kosztuje klimatyzacja?
Z klimatyzacją wiążą się koszty eksploatacyjne, nie są one wysokie w skali roku, lecz warto o niech pamiętać. Klimatyzacja powinna przechodzić przegląd co najmniej dwa razy w roku -przed i po sezonie. Do kosztów doliczamy również zużycie energii przez urządzenie, które w zależności od klasy energetycznej pobiera mniej lub więcej prądu. Chcąc ograniczyć nieco zużycie prądu, większość urządzeń ma na pokładzie specjalne tryby eco, pozwalające działać klimatyzacji wydajnie przy najniższym możliwym zużyciu energii.
Klimatyzacja w domu — Porady
- Korzystaj z optymalnej temperatury klimatyzatora, np. 23-25°C latem, aby zapewnić komfort i jednocześnie oszczędzać energię.
- Regularnie czyść filtry powietrza, aby klimatyzacja działała efektywniej w domu.
- Zapewnij skuteczną izolację budynku, co pomoże w utrzymaniu przyjemnej temperatury wewnątrz oraz ograniczy przepływ ciepła z zewnątrz. Upewnij się, że okna są odpowiednio uszczelnione.
- Zasłaniaj okna w najcieplejszych godzinach. Pomoże to klimatyzacji schłodzić pomieszczenie.
Montaż klimatyzacji w domu krok po kroku
Jesteś przekonany, że potrzebujesz klimatyzacji w domu, ale nie wiesz, od czego zacząć? Na tego typu potrzeby stworzyliśmy ogólny poradnik, który pomoże Ci w stworzeniu chłodnego klimatu w czasie upałów.
- Zacznij od określenia swoich potrzeb, zdecyduj które pomieszczenia wymagają klimatyzacji. Zdecyduj, czego oczekujesz od klimatyzatora, czy ma to być tylko chłodzenie, czy zależy Ci również na funkcji oczyszczania powietrza i grzania. Wybierz odpowiedni typ:
- Klimatyzator typu Split — idealny w pojedynczych pomieszczaniach.
- Klimatyzator typu Multi Split — sprawdzi się w chłodzeniu całego domu, wykorzystując tylko jedną jednostkę zewnętrzną.
- Klimatyzator przenośny — tymczasowe chłodzenie dowolnych pomieszczeń, łatwy w przenoszeniu.
- Klimatyzator okienny — kompaktowe rozwiązanie montowane w oknie.
- Skontaktuj się ze specjalistą, przedstaw swoje potrzeby, a specjalista dopasuje najlepsze rozwiązanie. Dodatkowo umów się na wstępne oględziny. Decydując się na klimatyzację z firmą Klimaprofi Klimatyzacja zyskujesz profesjonalne podejście do klienta i indywidualne doradztwo urządzenia.
- Znajdź interesujące Cię konkretne modele, zwróć uwagę na efektywność energetyczną (SEER), poziom hałasu i dodatkowe funkcje (np. Wi-Fi, filtry powietrza). Skonsultuj swój wybór z fachowcem, zamów sprzęt i umów się na instalację.
- Przygotuj odpowiednio miejsce do instalacji klimatyzacji. Zapewnij, dostęp do miejsca montażu co usprawni pracę instalatora.
- Po wykonanej instalacji nie zapomnij o regularnych przeglądach, aby zapewnić sprzęt w dobrej kondycji.
Instalacja klimatyzacji w domu może wydawać się skomplikowana jednak przy pomocy specjalistów będzie to łatwy i przyjemny proces. A Ty będziesz mógł się cieszyć komfortową temperaturą w upalne dni.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Klimaprofi Klimatyzacja, jeżeli jesteś zainteresowany profesjonalną konsultacją lub instalacją zapraszamy do kontaktu:
Adres firmy:
Telimeny 42/3
Kraków 30-838
wizytówka: https://maps.app.goo.gl/yYwd6DNjeZ9HELyz9
Dane kontaktowe:
telefon: +48 797 603 252
e-mail: bokklimaprofi@gmail.com