Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

23 marca 2023 r.
14:02

Kultura jedzenia w Japonii – poznaj japońskie zwyczaje podczas posiłków i nie popełnij faux-pas

0 A A

Kultura osobista i wysokie maniery są dla Japończyków codziennością. Wybierając się do Kraju Kwitnącej Wiśni, jako świadomy turysta powinieneś poznać je wszystkie – nawet nieświadome niedostosowanie się do kultury mieszkańców Japonii może ich urazić lub sprawić im przykrość.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Obecnie dość dużo mówi się o tym, by najpierw poznać kulturę danego kraju niż przyjechać i zderzyć się z panującą tam rzeczywistością. Japońskie zwyczaje bardzo różnią się od europejskich, w związku z czym mając w planach podróż do Japonii, powinieneś zapoznać się z zasadami dotyczącymi sztuki posiłku. Okazuje się bowiem, że ważne jest nie tylko powitanie, lecz również pozycja zajmowana przy stole i sposób, w jaki są spożywane posiłki.

Ukłon na powitanie, klęczenie przy stole i zakaz narzekania, czyli jak jedzą Japończycy

Japonia to kraj, w którym tradycja wiąże się z nowoczesnością. Mimo postępów technologicznych, Japończycy wciąż celebrują prastare zwyczaje, które są obecne w ich życiu nawet od stuleci. Integralną częścią codziennego życia mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni są ojigi, czyli specjalne japońskie ukłony. Witając się z obcokrajowcami, Japończycy najczęściej wyciągają dłoń – inaczej jest w przestrzeni pracy czy w domu. W tych miejscach stosowane są wcześniej wspomniane ukłony, które mogą wyrażać naprawdę różne emocje. Japończycy kłaniają się na powitanie, pożegnanie, w ramach przeprosin oraz w celu wyrażenia szacunku. Ranga społeczna ma tutaj ogromne znaczenie, bowiem wraz z nią ukłon może przybrać różną formę – im wyższa jest czyjaś hierarchia, tym niżej należy mu się pokłonić. Jeżeli chodzi o powitanie, zazwyczaj jest ono równoznaczne z ukłonem pod kątem 15°, między współpracownikami, osobami tej samej rangi i znajomymi. Inaczej jest w przypadku pokłonu przed osobą wyższej rangi (30°) lub w ramach głębokich przeprosin (45°). Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości odnośnie rodzaju ukłonu, najbezpieczniejszą opcją będzie pokłon keirei, czyli ten pod kątem 30°. Szykując się do posiłku musisz być świadomym tego, że japońskie stoły są o wiele niższe niż te znane w Europie – wymagają one siadu w klęku z pośladkami opartymi o pięty. Pamiętaj, że podczas posiłków nie ma miejsca na narzekania i rozmowy dotyczące śmierci. I choć przy stole nie wolno wydmuchiwać nosa, dozwolone jest siorbanie; uznaje się je za wyraz zadowolenia z posiłku.

Ceremonia parzenia japońskiej herbaty – zorganizuj ją w domowym zaciszu

Japończycy przywiązują uwagę także do ceremonii przygotowywania posiłków. Zwłaszcza, jeżeli chodzi o herbatę, która jest niezwykle istotna dla mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni. Zielona herbata parzona w specjalny sposób sprawia, że jej smak staje się o wiele bardziej intensywny. I ty możesz przygotować swoją herbatę na wzór japońskiej sztuki. Sama ceremonia ma bardzo spokojny i harmonijny charakter – zazwyczaj odbywa się ona w ogrodzie lub pomieszczeniu zaaranżowanym w taki sposób, by te przypominało ogród (np. w pawilonie). Goście zaproszeni na herbatę muszą obmyć ręce i wypłukać usta; Japończycy wierzą, że dzięki temu oczyszczają zarówno swoją duszę, jak i ciało. Dla tych, którzy najpierw chcą skosztować oryginalnej japońskiej herbaty, poleca się wycieczkę do Japońskiego Ogrodu Siruwia, znajdującego się wśród gór Karkonoszy. Mała Japonia przypomina stylistyką słynne ogrody uprawiane niegdyś przez mnichów. To właśnie tam znajduje się knajpka, w której każdy turysta może skosztować matchy. Bilety można zakupić na stronie https://www.malajaponia.pl/ - jedna z zakładek przenosi zainteresowanych do sklepu online, w którego asortymencie znajdują się między innymi słynne zestawy do parzenia herbaty. Do zaparzenia matchy w domowych warunkach wystarczy ci zwykła miseczka lub czarka, a także przyrząd do rozrobienia sproszkowanej matchy w wodzie. Do tego poleca się wykorzystać bambusową miotełkę. Odpowiednie ruchy pozwolą na uzyskanie naparu o konsystencji kremu – wystarczy, że przelejesz go przez sitko, tym sposobem unikając pojawienia się grudek i uzyskasz piankę, tak charakterystyczną do napoju, jakim jest matcha. I gotowe!

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Grzegorz Białek podkreśla, że Lewart na awans zapracował zarówno jesienią, jak i wiosną

Grzegorz Białek (Lewart Lubartów): Chcemy zbudować drużynę, która zostanie w III lidze na dłużej

Rozmowa z Grzegorzem Białkiem, trenerem Lewartu Lubartów

Noc Kultury w Pszczole
foto
galeria

Noc Kultury w Pszczole

W Pięknej Pszczole odpalono nowy, letni cykl imprezowy Sting & Swing. Mamy zdjęcia z tej imprezy! Na tarasie było jak zwykle, czyli totalny chill, dyskusje, flirt, kanapy, leżaki i letnie napoje...W klubie parkiet rozkręcił Paulsen. Tak się bawi Lublin!

Niebezpieczne odpady w centrum Zamościa? Radny jest oburzony
Zamość

Niebezpieczne odpady w centrum Zamościa? Radny jest oburzony

Lubelski przedsiębiorca chce rozbudować swój funkcjonujący w Zamościu punkt składowania odpadów. Złożył w związku z tym wniosek w magistracie. Decyzji jeszcze nie ma, ale jeden z radnych już jest zdecydowanie na „nie”.

Wybieramy posłów do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie potrwa do 21
WYBORY 2024

Wybieramy posłów do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie potrwa do 21

O godzinie 7:00 rozpocznie się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Tegoroczne wybory są szczególne dla Polaków, bo odbywają się już po raz piąty. Wybieramy 53 przedstawicieli, którzy zasiądą w Brukseli. Głosowanie potrwa do godziny 21:00.

Julita po raz pierwszy poszła do gastronomii w wakacje, po 2 klasie technikum. W tym czasie dostawała jedynie 50 zł kieszonkowego od swoich dziadków
MAGAZYN

Pokolenie Z idzie do wakacyjnej pracy

Mogli wyjechać w góry, lub na Mazury. Albo leniwie spędzić wolny czas przed komputerem. Zdecydowali się jednak na dodatkowy zarobek. Pieniądze wraz z wiekiem coraz bardziej są potrzebne, a w roku szkolnym nie każdy może w końcu dorobić

Marcin Pigiel zdobył w Świdniku swoją ósmą ligową bramkę

Podlasie wygrało z Avią w Świdniku. „Nie mogli znaleźć na nas sposobu”

Dwie porażki na koniec sezonu zanotowali piłkarze Avii Świdnik i zakończyli sezon 23/24 na czwartym miejscu w tabeli. W ostatniej kolejce żółto-niebiescy musieli uznać wyższość Podlasia Biała Podlaska, z którym przegrali 0:1. Goście zgarnęli komplet punktów mimo że od 55 minuty grali w dziesiątkę

Tomasz Złomańczuk wcześniej pracował właśnie w Chełmiance, w której dodatkowo zagrał jego syn Marcel

Orlęta Spomlek zakończyły sezon remisem w Chełmie, wyjątkowy mecz trenera Złomańczuka

Na koniec sezonu Orlęta Spomlek przerwały serię porażek. Drużyna Tomasza Złomańczuka zremisowała na wyjeździe z Chełmianką 2:2, chociaż jeszcze w 86 minucie przegrywała 0:2.

37 lat temu Jan Paweł II odwiedził Lublin
Zdjęcia
galeria

37 lat temu Jan Paweł II odwiedził Lublin

III Pielgrzymka papieża Jana Pawła II w Polsce odbyła się między 8 a 14 czerwca 1987 roku. Papież w ciągu siedmiu dni odwiedził: Warszawę, Lublin, Tarnów, Kraków, Szczecin, Gdynię, Gdańsk, Częstochowę i Łódź.

Weekend z Modelkami
foto
galeria

Weekend z Modelkami

W ubiegły weekend w lubelskim klubie Helium wystąpił girlsband - Modelki, który tworzą: Aga, Zuza i Ula. Wylansowały takie hity jak: ”On Me”, ”Modelki”, ”Chyba że z Tobą”. Zapraszamy Was do obejrzenia fotogalerii z tego wydarzenia.

Sławin na sportowo czyli olimpijskie ideały w lokalnym wydaniu
Zdjęcia
galeria

Sławin na sportowo czyli olimpijskie ideały w lokalnym wydaniu

XVIII Festyn Sławin na sportowo - olimpijskie ideały w lokalnym wydaniu odbył się w sobotę w Zespole Szkół nr 12 w Lublinie. Było gwarno i radośnie.

Skorzystają studenci i pracownicy. Uniwersytet w Daugavpils partnerem PANS

Skorzystają studenci i pracownicy. Uniwersytet w Daugavpils partnerem PANS

Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie będzie współpracowała z Uniwersytetem w Daugavpils, jednym z najważniejszych ośrodków akademickich na Łotwie.

"Kibice zobaczyli sporo fajnych wyścigów". Opinie po meczu Orlen Oil Motor Lublin - ZOOleszcz GKM Grudziądz
galeria

"Kibice zobaczyli sporo fajnych wyścigów". Opinie po meczu Orlen Oil Motor Lublin - ZOOleszcz GKM Grudziądz

Tylko 10 biegów, ale pewna wygrana Orlen Oil Motoru nad ZOOleszcz GKM Grudziądz. Piątkowy mecz przerwały intensywne opady deszczu. Jak spotkanie rozegrane w nieco szybszym niż zwykle tempie podsumowali jego bohaterowie?

Iga Świątek po raz czwarty wygrała turniej French Open

Godzinka gry wystarczyła, Iga Świątek wygrała Rolanda Garrosa po raz czwarty

Nie było niespodzianki w finałowym meczu wielkoszlemowego turnieju Rolanda Garrosa. Iga Świątek, jak w większości poprzednich spotkań nie dała szans rywalce. W sobotę rozbiła Włoszkę Jasmine Paolini 6:2, 6:1.

Eko Piknik nad Zalewem Zemborzyckim. Przyjemne z pożytecznym
Zdjęcia
galeria

Eko Piknik nad Zalewem Zemborzyckim. Przyjemne z pożytecznym

Eko Piknik już po raz czwarty zagościł na Słonecznym Wrotkowie nad Zalewem Zemborzyckim. Uczestnicy najpierw wspólnie posprzątali okolicę, a następnie brali udział w grach, zabawach i pokazach.

Lewart Lubartów w sobotę zapewnił sobie awans do III ligi

Lewart Lubartów wraca do III ligi!

Lewart nie zmarnował szansy. W sobotę drużyna Grzegorza Białka pokonała Huragan Międzyrzec Podlaski 3:0 i na kolejkę przed zakończeniem rozgrywek zapewniła sobie awans do III ligi. Ostatni raz na tym poziomie zespół z Lubartowa występował w sezonie 2020/2021.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium