Nie ma co ukrywać, zdalne nauczanie, kursy internetowe, szkolenia online, e-learning, to obecnie najpopularniejsza forma nauczania. Owszem, pandemia przyczyniła się znacznie do popularyzacji owych metod kształcenia, jednak zyskują one na popularności nie tylko ze względu na obecną sytuację, ale również swoją wyjątkową skuteczność. Co sprawia, że e-learning jest aż tak skuteczny i jakie są jego największe zalety?
E-learning i jego największe korzyści
E-learning to nic innego jak forma nauczania zdalnego. Wystarczy mieć dostęp do Internetu, laptopa czy nawet telefonu i już można do woli czerpać z tej formy nauczania. Poza oczywistym plusem, jakim jest swoboda w wyborze miejsca i czasu nauki, należy pamiętać o znacznie niższych kosztach, z jakimi wiąże się edukacja online.
Pracodawcy, którzy decydują się na tę formę, w innym wypadku musieliby liczyć się z dużo większymi wydatkami związanymi z organizacją szkoleń na żywo. Takie kursy oczywiście mają swoje zalety, jednak ich największym minusem jest ich ulotność i o ile kursanci nie zrobią notatek w trakcie zajęć, to ich wiedza często w dużym stopniu, ulegnie zapomnieniu.
Warto również dodać, że każdy z nas ma swój najlepszy sposób na przyswajanie wiedzy. Niektórzy np. wolą uczyć się późno w nocy i to właśnie wtedy najłatwiej im przyswajać wiedzę. E-learning jest jedną z niewielu form nauczania, która pozwala na taką mobilność i dostosowanie do użytkowa.
Kolejną zaletą jest dużo łatwiejszy nadzór nad postępami w nauce. Często po danym zagadnieniu użytkownicy muszą wykonać zdanie, które nie tylko sprawdza, czy dana osoba przyswoiła wiedzę, ale jest także formą powtórki i utrwalania zdobytych wiadomości.
Dzięki temu, że administratorzy śledzą postępy w nauce użytkowników, mogą jednocześnie zbierać informację i coraz to bardziej udoskonalać platformy, tak aby były one jeszcze bardziej spersonalizowane i skuteczne w swojej roli.
Sama forma e-learningu, jest znacznie bardziej przystępna dla uczniów. Pozwala ona na odświeżenie wiedzy w dowolnym momencie, łatwy dostęp do materiałów czy wreszcie przyjemny i skuteczny system utrwalania wiedzy, jakimi są często quizy czy zadania na interaktywnych platformach.
Nieskończone możliwości, które oferuje nauka online
Internet nadal się rozwija i niedługo będziemy mieć sieć 5G. Dodatkowo, rozpowszechnienie formy nauczania zdalnego sprawiło, że z praktycznie każdej dziedziny możemy się doszkalać, a nawet nauczyć się nowego fachu od podstaw.
Platformy zawierające kursy online jakie można znaleźć w Internecie, są obecnie opracowywane na coraz wyższym poziomie. Dzięki zdalnej formie, organizatorzy mogą np. zatrudnić ekspertów z drugiego końca świata, co w normalnych warunkach byłoby niemożliwe lub bardzo trudne i wiązałoby się niestety z większymi kosztami.
Owszem, jednym z największych minusów, jakie przedstawia się, mówiąc o e-learningu, jest brak kontaktu na żywo z ekspertem, bądź z innymi kursantami.
Należy jednak pamiętać, że często istnieje możliwość zdalnego połączenia z ekspertem czy wysłanie elektronicznego zapytania, a sami użytkownicy kursów czy miłośnicy danej tematyki często gromadzą się w społecznościach online, gdzie zawsze można zadać pytanie, wymienić się wiedzą, czy po prostu podzielić swoim doświadczeniem.
E – learning jako skuteczna forma nauczania
Nauka przez interaktywne platformy jest jednym z najnowocześniejszych systemów edukacji, a co za tym idzie, jest najbardziej spójna z aktualną nauką. Sprawia to, że forma w jakiej jest przekazywana wiedza, jest dokładnie przemyślana i zgodna z badaniami na temat skutecznego nauczania.
Na przykład - tradycyjny wykład czy lekcja w szkole mają od 45 do 90 min, podczas gdy przeciętny moduł w kursie online trwa zwykle nie dłużej niż 15 min, a często i krócej. Związane jest to z tym, że człowiek nie jest w stanie skupić tak intensywnie swojej uwagi przez dłużej niż kilkanaście minut. Na pewno każdy z nas pamięta, jak męczące były przedłużające się lekcje w szkole, czy wykłady studenckie. Krótsze moduły są przyswajane znacznie lepiej.
Jest to tylko jeden z nielicznych przykładów wykorzystania informacji o skutecznej nauce. Świat wiedzy, jest naprawdę fascynujący i każdy temat, nawet ten, który wydaje się najbardziej skomplikowany czy po prostu nudy, można zaprezentować w ciekawy i przystępny dla użytkownika sposób. Taki właśnie jest e-learning.
Różnorodność metod nauczania w sieci
Jeśli już mówimy o formie, w jakich jest przekazywana wiedza, należy pamiętać, że e-learning potrafi być niezwykle urozmaicony. Prezentacje, filmy instruktażowe, materiały dodatkowe w formie e-booków czy nawet podcasty. To wszystko sprawia, że przyjmowanie nowych wiadomości nie jest żmudnym procesem, ale ciekawym sposobem na zdobycie wiedzy.
Co więcej, jak już wcześniej wspomnieliśmy, organizatorzy kursów mogą wykorzystywać informację z najnowocześniejszych badań dotyczących przyswajania wiedzy i np. użyć odpowiednich kolorów, efektów wizualnych czy muzyki w tle, tak aby sprzyjały w nauce.
Czy nauczanie zdalne to przyszłość?
Postęp technologiczny, rozwój Internetu czy urządzeń mobilnych zdecydowanie wpływa przyszłe losy nauczania i edukacji. Obecnie coraz bardziej popularne stają się metody nauki z wykorzystywaniem rozszerzonej czy nawet wirtualnej rzeczywistości.
E-learning i zdalne nauczanie zdecydowanie odegrało kluczową rolę w czasie pandemii, zmieniając myślenie o zdalnym nauczaniu. Skuteczność przyswajanej wiedzy, udoskonalenie technik nauczania w tej formie niewątpliwie sprawiają, że edukacja online to przyszłość w zakresie nauczania.