Jeśli właśnie przygotowujesz się do przeprowadzenia remontu, musisz wiedzieć, że powierzchnię ścian należy starannie przygotować do malowania. Ściany muszą być czyste, suche i odtłuszczone - tylko wtedy osiągniesz najlepszą przyczepność nowej warstwy farby, a więc i jej trwałość. Sprawdź jak i czym umyć ściany przed malowaniem oraz jak je zagruntować, aby efekt malowania spełniał Twoje oczekiwania i był powodem do dumy, a nie frustracji.
Mycie ścian przed malowaniem
Pierwszym etapem przygotowania ścian do malowania powinno być wstępne usunięcie starych powłok malarskich lub tapet za pomocą szpachelki. Warto je najpierw namoczyć, a po zdrapaniu, pozostałe resztki tapet usunąć papierem ściernym. Te, które najmocniej trzymają się ściany usunąć można w trakcie mycia ścian mydłem malarskim.
Czyszczenie ścian po usunięciu starych warstw warto zacząć od ich odkurzenia - możesz zrobić to używając miotły lub odkurzacza. Im staranniej wykonasz to zadanie, tym lepiej.
Dopiero po tym można przystąpić do mycia ścian - należy pamiętać, że brudne ściany pokryte kurzem, pyłem i tłustymi plamami nie będą stanowiły dobrego podłoża dla nowej warstwy farby. Kolejny krok - mycie ścian mydłem malarskim - ma więc na celu odtłuszczenie ścian przed malowaniem.
Jak i czym myć ściany?
Jedną z polecanych do mycia ścian opcji jest oczywiście mydło malarskie, które skutecznie i bez większego wysiłku ze strony człowieka usunie tłuste plamy z powierzchni ściany. Należy przygotować je zgodnie z instrukcją podaną przez producenta na opakowaniu - zwykle wystarczy wymieszać je z ciepłą, czystą wodą (mydło malarskie ma najczęściej postać gęstej pasty) - i za pomocą szerokiego pędzla nanieść na ściany.
Mydło malarskie ma tę zaletę, że nie tylko dobrze odtłuszcza, ale także ułatwia usuwanie starych warstw farb i tapet, a nawet śladów po kredkach, flamastrach czy plastelinie, szczególnie często zdobiących ściany w pokojach dziecięcych, a wyjątkowo trudnych do usunięcia.
Mycie ścian przed malowaniem przyniesie jednak równie dobry skutek, jeśli mydło malarskie zastąpisz wodą z dodatkiem delikatnego detergentu, np. ze zwykłym płynem do mycia naczyń - idealnie nadaje się on do usuwania tłustych plam, a jest tani i zawsze pod ręką.
W ciepłej wodzie rozpuść na tyle dużą ilość płynu, aby powstała obfita piana i tą właśnie pianą, przy użyciu gąbki, zmyj powierzchnie ścian, a szczególnie starannie miejsca, na których występują widoczne zabrudzenia. Usuń gąbką widoczne zabrudzenia, a następnie odczekaj do całkowitego wyschnięcia ściany.
Należy pamiętać jednak, że za pomocą mydła malarskiego usuniemy zwykłe tłuste zabrudzenia, ale śladów pleśni już nie. Jeśli pojawiły się one na powierzchni ściany przygotowywanej do malowania, powinieneś użyć specjalnego preparatu przeznaczonego właśnie do usuwania śladów pleśni ze ścian. Potem dopiero możesz umyć ścianę przy pomocy mydła malarskiego lub wodą z dodatkiem detergentu.
Gruntowanie ścian przed malowaniem
Odpowiednie przygotowanie ścian to nie tylko ich mycie i odtłuszczanie, ale także gruntowanie. Zabieg ten ma wiele sensu, a jego zaniechanie może się skończyć koniecznością wykonania licznych poprawek, a nawet malowania ścian od nowa. Wykonujemy go wykorzystując na przykład farby gruntujące lub po prostu grunt.
Po co gruntuje się ściany?
Zarówno mycie ścian przed malowaniem, jak i ich gruntowanie, ma na celu maksymalne zwiększenie przyczepności powierzchni ścian, dzięki czemu nowa warstwa farby trwale się z nimi zwiąże i nie będzie się odspajała i odpadała. Mycie zapewnia odtłuszczanie ścian, natomiast środki gruntujące niejako uzupełniają ten efekt, wyrównując chłonność ściany. Dzięki temu pozbywamy się również ryzyka powstania smug czy przebarwień. Kolejną z korzyści, jakie może nam dać gruntowanie ścian przed malowaniem, jest zmniejszenie zużycia farby.
Czego użyć do gruntowania ścian i jak zrobić to poprawnie?
Do gruntowania ścian należy użyć specjalnego gruntu, w tym przypadku nie ma możliwości zastosowania "domowych" zamienników. Grunty do ścian kupisz w sklepie z artykułami budowlanymi i wykończeniowymi, stacjonarnie lub online. Przygotuj go zgodnie z instrukcją producenta podaną na opakowaniu, a następnie nanieś na ścianę przy pomocy wałka lub pędzla. W większości przypadków wystarczy położyć tylko jedną warstwę gruntu, drugą aplikuje się na powierzchniach o wyjątkowo dużej nasiąkliwości. Po około 4 - 5 godzinach ściana jest gotowa do malowania.
Podsumowanie
Wiesz już czym odtłuścić ściany przed malowaniem, jakie preparaty wybrać, aby dobrze przygotować ścianę do malowania oraz w jakiej kolejności wykonywać poszczególne prace. Pamiętaj, że pośpiech nie jest Twoim sprzymierzeńcem - staraj się wyczyścić ścianę starannie, zawsze pozwól jej porządnie wyschnąć przed rozpoczęciem kolejnego etapu prac. Tylko wtedy efekty będą zadowalające i trwałe.