Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

18 sierpnia 2023 r.
13:44

Najpopularniejsze ekstrakty - właściwości i zastosowanie

ekstrakt z rozmarynu
ekstrakt z rozmarynu

Ekstrakty roślinne są skoncentrowanymi wyciągami z roślin i mogą zawierać sporo cennych składników aktywnych, dlatego swoje zastosowanie znalazły m.in. w kosmetyce. Z potencjalnych, dobroczynnych właściwości ekstraktów roślinnych korzysta również przemysł farmaceutyczny i spożywczy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Czym jednak dokładnie jest ekstrakt roślinny? Jak powstaje i jakie ma właściwości? Sprawdź!

Ekstrakty roślinne - czym są?

Ekstrakty roślinne są skoncentrowanymi wyciągami z liści, łodyg, gałązek, kwiatów i owoców oraz różnych nasion. Uważa się, że mogą być źródłem wielu witamin oraz że zawierają kwasy organiczne, polifenole, fitosterole, flawonoidy i inne cenne składniki.

Ekstrakty roślinne stosowane są przede wszystkim jako składniki aktywne kosmetyków o działaniu pielęgnacyjnym, ale nie tylko. Z chemicznego punktu widzenia takie preparaty powstają dzięki wyodrębnieniu ich w procesie ekstrakcji. Na czym jednak polega proces ekstrakcji? To wydobycie z oczyszczonych, rozdrobnionych i wysuszonych roślin substancji aktywnych z użyciem odpowiednich rozpuszczalników, np. wody, alkoholu, glikoli, gliceryny lub mirystynianu izopropylu.

Właściwości ekstraktów roślinnych

Chociaż zioła i rośliny nie mają udowodnionego działania, wierzymy, że mogą nam pomóc. Od wieków były stosowane przez nasze babki w medycynie ludowej. Obecnie możemy je pozyskać w formie suplementów diety, kosmetyków mających niezwykle bogaty skład, nalewek, herbatek, ekstraktów i wielu innych.

W zależności od wybranego surowca ekstrakty roślinne mogą mieć różne właściwości. Jedne działają przeciwutleniająco, mają właściwości antyoksydacyjne, inne łagodzą podrażnienia, mają działanie przeciwzapalne czy przeciwgrzybicze i kojące. Niektóre ekstrakty mogą stymulować krążenie i wzmacniać naczynia krwionośne, opóźniać procesy starzenia czy chronić skórę przed promieniowaniem słonecznym.

Działanie ekstraktu zależne będzie od struktury chemicznej substancji czynnej, od jej dawki czy sposobu zastosowania. Z kolei aktywność biologiczna ekstraktów powiązana może być np. z warunkami, w jakich dorastała dana roślina, temperaturą, stopniem nasłonecznienia czy nawet wilgotnością podłoża i metodą suszenia.

 

ekstrakt miętowy

Rodzaje ekstraktów roślinnych

Wyodrębnić można kilka różnych rodzajów ekstraktów roślinnych. Ich podział wiąże się z metodą pozyskiwania rozpuszczalnika oraz z surowcem, z jakiego zostały pozyskane. Wyróżnić możemy więc:

  • Ekstrakty wodno-glicerynowe - to takie, które zawierają wodę oraz glicerynę. Gliceryna może działać nawilżająco, zatrzymywać wilgoć w skórze i ułatwiać przenikanie składników w jej głąb. Takie ekstrakty najczęściej dodaje się do kremów, płynów micelarnych, szamponów, balsamów czy toników.
  • Ekstrakty CO2 - metoda pozyskiwania ekstraktów z użyciem dwutlenku węgla w stanie nadkrytycznym to bardzo popularny i jednocześnie ekologiczny sposób produkcji. Nadczynny CO2 to gaz nietoksyczny, niepalny, powszechnie dostępny i tani. Ponadto może posiadać właściwości bakteriostatyczne.
  • Ekstrakty owocowe, warzywne, ziołowe - zawarte w nich substancje aktywne biologicznie mogą być cenne dla naszego zdrowia i urody.

Zastosowanie ekstraktów roślinnych

Ekstrakty roślinne wykorzystywane są na wielu gałęziach przemysłu. W branży kosmetycznej używa się ich do produkcji kosmetyków do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Oprócz branży kosmetycznej korzysta z nich m.in. branża farmaceutyczna, przemysł spożywczy czy nawet medycyna naturalna. Ponadto ekstrakcja może być też dobrym sposobem na konserwację żywności.

Najpopularniejsze ekstrakty roślinne

  • Ekstrakt z babki płesznik - płesznik to roślina, która bywa uważana za pomocą w leczeniu zaparć i biegunek oraz w łagodzeniu podrażnień układu pokarmowego. Może wesprzeć układ oddechowy poprzez łagodzenie podrażnień gardła i uporczywego kaszlu.
  • Ekstrakt z guarany - wyciąg z nasion może wspomóc wydolność fizyczną i psychiczną. W odpowiednio dobranych dawkach może przyczynić się do polepszania procesów zapamiętywania i łagodzenia zmęczenia czy uczucia znużenia.
  • Ekstrakt z katalpy - może wykazywać działanie immunosupresyjne, przeciwbólowe i hamować obrzęki czy przekrwienie, a także wspierać łagodzenie uporczywego kaszlu czy nieżytu układu oddechowego. W medycynie ludowej Włoch katalpę stosowano w leczeniu astmy.
  • Ekstrakt z lukrecji - to roślina pochodząca z rejonu Morza Śródziemnego oraz Środkowej Azji Mniejszej. Znana jest od wieków. W przemyśle farmaceutycznym stosuje się ją m.in. do wyrobu leków rozkurczowych, przeciwwirusowych, przeciwwrzodowych i wykrztuśnych.
  • Ekstrakt z kurkumy - kurkumie przypisuje się działanie antyoksydacyjne, antybakteryjne i przeciwzapalne oraz właściwości wspomagające regenerację i pobudzające trawienie. Wyciąg z kurkumy może przyczynić się do przywrócenia prawidłowej kurczliwości pęcherzyka żółciowego, pobudzać wydzielanie śliny, soku żołądkowego i przyspieszyć trawienie oraz wchłanianie składników pokarmowych. Kurkuma stosowana w kosmetykach do ciała poprawia elastyczność skóry i chroni skórę przed działaniem wolnych rodników.
  • Ekstrakt z zielonej herbaty - może być pomocny w łagodzeniu stanów zapalnych, wspieraniu serca i pracy mózgu.
  • Ekstrakt ze skrzypu polnego - z uwagi na potencjalne właściwości ujędrniające i regenerujące wykorzystywany jest w celu poprawienia wyglądu i elastyczności skóry.

Wielu z nas wierzy, że ekstrakty mogą wykazywać pewne działania wspomagające organizm, jednak zawsze należy zachować szczególną ostrożność podczas ich stosowania. Pamiętajmy, aby nie przekraczać zalecanych dawek, a przed zastosowaniem jakichkolwiek preparatów najpierw zasięgnąć porady specjalisty. Podstawą zachowania zdrowia są regularne badania, prawidłowa dieta i umiarkowany wysiłek fizyczny.

 

kosmetyki, ekstrakt z lawendy

Podsumowanie

Ekstrakty są wyciągami z roślin, które wykorzystuje się nie tylko w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji skóry i pielęgnacji twarzy, ale i w wielu innych branżach - od farmaceutycznej aż po spożywczą.

Naturalne składniki powszechnie wykorzystywane były już w medycynie ludowej. Obecnie główne korzyści, jakich upatruje się w ekstraktach roślinnych, dotyczą ich aktywności antyoksydacyjnej i przeciwbakteryjnej. Wierzymy, że mogą łagodzić podrażnienia, stymulować produkcję kolagenu, chronić przed wolnymi rodnikami, łagodzić stany zapalne czy poprawiać napięcie skóry. Uważa się też, że niektóre ekstrakty są silnym przeciwutleniaczem, mają działanie oczyszczające, a wiele z nich wygładza skórę i pozwala zachować jej młody wygląd.

Tak samo, jak każde inne preparaty, ekstrakty roślinne również mogą wywoływać reakcje niepożądane. Zawsze przed ich zastosowaniem należy skonsultować się ze specjalistą i nigdy nie przekraczać zalecanych dawek. 

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W drugim meczu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin nie sprostała mistrzowi Polski Jastrzębskiemu Węglowi
ZDJĘCIA
galeria

Bogdanka LUK Lublin gorsza od JSW Jastrzębskiego Węgla. W sobotę decydujący mecz

W drugim spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin przegrała 1:3 z mistrzem Polski JSW Jastrzębskim Węglem. Tym samym do wyłonienia finalisty potrzebny będzie trzeci mecz, w sobotę, w Jastrzębiu

Podlasie pokonało w karnych Orlęta 4:1

Podlasie strzelało karne lepiej od Orląt i zdobyło puchar

W środę rozegrany został finał Pucharu Polski w okręgu Biała Podlaska. Czwartoligowe Orlęta Spomlek mierzyły się z wyżej notowanym Podlasiem. Jak na decydujące spotkanie przystało, emocji nie zabrakło. Po 36 minutach goście prowadzili 2:0, do przerwy było 2:2, a ostatecznie trzecioligowiec wygrał po rzutach karnych 4:1.

Avia nie miała problemów z ograniem Janowianki

Znamy finalistów Pucharu Polski w okręgu Lublin. Derbów Świdnika nie będzie

W środę rozegrano półfinałowe mecze Pucharu Polski w okręgu lubelskim. Faworytami byli trzecioligowcy ze Świdnika. Avia wybrała się na spotkanie z Janowianką i bez problemów wygrała 3:0. W drugiej parze doszło do niespodzianki, bo Świdniczanka po rzutach karnych musiała uznać wyższość Górnika II Łęczna. Co ciekawe, drużyna Łukasza Gieresza przegrała konkurs jedenastek... 0:3.

Whisky w Kosmosie
Koncert
25 kwietnia 2025, 20:00

Whisky w Kosmosie

WHISKY się nie zatrzymuje w propagowaniu funk rockowej misji. Tym razem chłopaki Lubelaky zagrają w klubie w lubelskim klubie Kosmos, w najbliższy piątek (25 kwietnia).

Majówka: jak będzie kursować komunikacja miejska w Lublinie?

Majówka: jak będzie kursować komunikacja miejska w Lublinie?

Więcej kursów nad Zalew Zemborzycki, więcej kursów na Dworzec Lublin. A to dopiero początek zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej w Lublinie na długi weekend majowy.

Od lewej marszałek Jarosław Stawiarski, dyrektor Marzena Brzezicka i Maciej Downar-Dukowicz. Na stole - miecz z późnego średniowiecza, jeden z przekazanych zabytków

Arras, miecz i księga, czyli zagraniczne prezenty dla Janowca

Zabytkowy dywan z Francji, francuski miecz z XV wieku oraz XVII-wieczna księga niemieckiego autora trafiły do Muzeum Zamek w Janowcu. Przedmioty o historycznej wartości podarował prywatny kolekcjoner - Maciej Downar-Dukowicz.

Nauka przez zabawę. Centrum Nauki Kopernik zawita do województwa lubelskiego
Naukobus

Nauka przez zabawę. Centrum Nauki Kopernik zawita do województwa lubelskiego

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Strzeszkowicach Dużych już wkrótce doświadczą nauki w najciekawszej możliwej formie. 24 i 25 kwietnia odwiedzi ich Naukobus z Centrum Nauki Kopernik.

W środę (23 kwietnia) Senat zajmował się ustawą obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Składka zdrowotna: Co uchwalił Senat i co zrobi prezydent?

Senat nie wniósł w środę (23 kwietnia) poprawek do ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2026 r. Zmiana wiąże się z ubytkiem wpływów ze składki do Narodowego Funduszu Zdrowia w kwocie ok. 4,6 mld zł. Według zapewnień Ministerstwa Finansów, luka zostanie pokryta z budżetu państwa.

Tony D.
Nasz patronat
30 maja 2025, 19:00

Święto bluesa w Lublinie

Wszystkich fanów elektrycznego bluesa zapraszamy w piątek (30 maja) do Dzielnicowego Domu Kultury SM „Czechów” w Lublinie. Główną atrakcją będzie występ kanadyjskiego gitarzysty, Tony D.

Radny dopytuje o realizację wyborczych obietnic prezydenta Żuka

Radny dopytuje o realizację przedwyborczych zapowiedzi prezydenta. Jest odpowiedź

Rok po wyborach samorządowych radny PiS Tomasz Gontarz zarzuca prezydentowi Lublina brak transparentności i nieskuteczności w realizacji obietnic wyborczych. W odpowiedzi magistrat przekonuje, że wszystkie deklaracje są w trakcie wdrażania. I że zaplanowano je na pięć lat.

Tysiące wiernych czeka, by pożegnać papieża Franciszka

Tysiące wiernych czeka, by pożegnać papieża Franciszka

Około 100 tysięcy osób czeka na wejście do bazyliki Świętego Piotra, by oddać hołd papieżowi Franciszkowi przed jego trumną.

Pierwszy niedźwiadek stanął w Radzyniu w kwietniu 2024 roku

Pierwszy stanął tuż przed wyborami. Czy nowa władza da szansę niedźwiadkom?

Niedźwiadek Skrzypek od wielu miesięcy czeka swoje miejsce w Radzyniu Podlaskim. Decyzja należy do Radzyńskiego Ośrodka Kultury. Szlak Radzyńskiego Niedźwiadka zapoczątkował w kwietniu ubiegłego roku Robert Mazurek, ówczesny dyrektor ROK.

Burza uszkodziła ci dom? Masz szansę na zasiłek
galeria

Burza uszkodziła ci dom? Masz szansę na zasiłek

Mieszkańcy Puław, którzy ponieśli straty w trakcie wyjątkowo silnej burzy w piątek, 18 kwietnia, mogą otrzymać finansowe wsparcie ze strony miasta. Wnioski przyjmuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Atsu, bohaterka gry Ghost of Yōtei
film

Ghost of Yōtei: Data premiery i nowy zwiastun (wideo)

Po katanę i wakizashi sięgniemy już w październiku. A teraz możemy obejrzeć nowy zwiastun Ghost of Yōtei i psrawdzić, co będzie w edycji kolekcjonerskiej.

Historia herbu i Lublina. Przedsiębiorcze dzieciaki odwiedziły lubelskiego koziołka
ZDJĘCIA
galeria

Historia herbu i Lublina. Przedsiębiorcze dzieciaki odwiedziły lubelskiego koziołka

Poznanie lubelskich legend, skąd się wzięła koza w herbie Lublina, a także odczarowywanie kamienia nieszczęścia - lubelskie przedszkolaki odwiedziły Dom Koziołka Lubelskiego.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium