Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

15 marca 2024 r.
14:32

Pastuch Elektryczny na dziki – skuteczna ochrona upraw

Szkody łowieckie to olbrzymi problem dla rolników i myśliwych. Tam gdzie dziki wyjdą z lasu i zbuchtują pole ziemniaków lub kukurydzy powstaje problem, który jakoś trzeba rozwiązać. Budujące jest to, że rolnicy coraz lepiej dogadują się z kołami łowieckimi. Jest wzajemne porozumienie i zrozumienie trudnej sytuacji. Wypłata odszkodowania to koszt dla Koła Łowieckiego z jednej strony i jedynie wyrównanie strat dla właściciela pola. Zasadniczo nikt nie zyskuje wszyscy tracą.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Struktura gospodarki łowickiej w Polsce jest dość skomplikowana. Właścicielem zwierzyny w stanie wolnym – czyli wszystkich dzikich zwierząt jest Skarb Państwa. Koła Łowieckie zrzeszone w Polskim Związku Łowieckim jedynie dzierżawią obwody ( czyli lasy i często tereny rolnicze). W momencie pozyskania, czyli upolowania dzika czy jelenia, Tusza przechodzi na własność Koła. Myśliwy, który upolował zwierza aby móc zabrać tuszę i ją skonsumować musi zapłacić odpowiednią ustaloną kwotę. Na tym kończy się przywilej myśliwych, gdyż łowiectwo to ciężka praca, ochrona upraw, zasiewów a w następstwie, szkód także ich szacowanie i wypłata rekompensat. Mało kto wie ale Myśliwi płacą za szkody z kieszeni własnego koła. Nie pomaga im w tym ani PZŁ ani Państwo, którego dziki są własnością.

Elektryczny Pastuch - czym jest i jak działa?

Ogrodzenie elektryczne czyli popularny pastuch elektryczny ,  to system ogrodzenia wykorzystywany głównie w rolnictwie i hodowli zwierząt do zapobiegania wychodzeniu zwierząt z wyznaczonych obszarów i ochrony upraw przed dzikami i jeleniami. Składa się z przewodów lub taśm przewodzących prąd, słupków do ich mocowania oraz elektryzatora, czyli urządzenia generujące impulsy elektryczne.

Zasada działania Ogrodzenia Elektrycznego

Działa na zasadzie wysyłania przez elektryzator krótkich, bezpiecznych dla zdrowia impulsów elektrycznych przez przewody ogrodzenia w regularnych odstępach czasu. Gdy zwierzę dotknie przewodu ogrodzenia, przez jego ciało przepływa impuls elektryczny do ziemi, co stanowi dla niego wystarczającą nieprzyjemność, by zniechęcić do ponownego próbowania przejścia przez ogrodzenie. Elektryczny pastuch jest skutecznym i humanitarnym sposobem na kontrolowanie ruchów zwierząt, nie powodując przy tym poważnych obrażeń. Dziki bardzo boją się elektryczności i prądu, zazwyczaj omijają taką instalację z daleka pozostawiając chronione pole bez szkody.

Pastuch elektryczny na Dziki 

Ogrodzenie elektryczne, które myśliwi montują do ochrony upraw ma za zadanie utrzymywanie jeleni i dzików w lesie. Chodzi o to by zwierzęta te trzymały się swojej leśnej ostoi a nie wychodziły na żer na pola rolników. Pastuch elektryczny na dziki musi spełniać swoją rolę bezawaryjnie. Musi generować mocny impuls elektryczny, któremu nie oprze się żaden dziki zwierz, począwszy od małej sarny poprzez dziki, świnie na jeleniach skończywszy. Myśliwi wiedzą jak go budować, tak by zrobić to tanio i skutecznie. Nie chodzi tutaj by ładnie wyglądało, tylko by jak najniższym kosztem odstraszyć i wygonić dziki z pola.

Taka instalacja elektrycznego pastucha składa się raptem z kilku elementów, które muszą być solidne i dobrze dobrane. Poza wspomnianym elektryzatorem, który musi być mocny i niezawodny potrzebne są już tylko przewody elektryczne i słupki, które poniżej omówimy. Wracając jeszcze do serca całego ogrodzenia, którym jest elektryzator. Najlepiej używać jest te zasilane z gniazdka sieciowe, gdyż nie wymagają żadnej dodatkowej obsługi. Jeżeli uprawa jest zdała od sieci energetycznej stosuje się elektryzatory na akumulator.

Paliki do pastucha – jakie wybrać

Wybór odpowiednich słupków do ogrodzenia elektrycznego na dziki jest bardzo ważny. Muszą być po prostu tanie i wytrzymałe. Najlepiej sprawdzają się standardowe paliki 105cm – ta wysokość w zupełności wystarcza. Paliki do pastucha elektrycznego to słupki polipropylenowe najlepiej w kolorze białym. Inne kolory także są dobre, ale zbytnio rzucają się w oczy i są zabierane - kradzione przez nieuczciwych mieszkańców Wsi. Palik używany typowo na dziki dobrze żeby był tani i mocny. Nieco inaczej jest gdy ogrodzenie ma także odstraszać jelenie których jest u nas coraz więcej. Palik na dziki musi być bardzo wysoki sam słupek najlepiej jakby miał 150cm wysokość. Większa wysokość to i wyższa cena.

Słupki bardzo łatwo się stawia, po prostu wbija się nogą metalowy grot. Po ich ustawieniu naciągamy drut, linkę lub plecionkę. Znowu jeżeli w regionie są jelenie należy górny drut zastąpić specjalną buałą taśmą elektryczną.

Pilnowanie działającego Ogrodzenia Elektrycznego  

Elektryczny pastuch wymaga regularnej kontroli i konserwacji, aby zapewnić jego skuteczność i bezpieczeństwo zarówno dla zwierząt, jak i ludzi. Oto kilka kluczowych aspektów, na które należy zwrócić uwagę:

  • Sprawdzanie napięcia: Regularne sprawdzanie napięcia w przewodach ogrodzenia jest kluczowe, aby upewnić się, że generowane impulsy są odpowiedniej siły do odstraszenia zwierząt, ale jednocześnie bezpieczne. Do tego celu można użyć specjalnego testeru napięcia dla ogrodzeń elektrycznych.
  • Inspekcja wizualna: Należy regularnie przeprowadzać inspekcje wizualne ogrodzenia, aby sprawdzić, czy nie ma uszkodzeń fizycznych, takich jak złamane słupki, przetarte lub przerwane przewody, oraz czy nie ma obiektów (np. gałęzi), które mogłyby spowodować zwarcie lub zniżenie efektywności ogrodzenia.
  • Kontrola uziemienia: Uziemienie ogrodzenia musi być sprawne, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie systemu. Należy regularnie sprawdzać, czy system uziemienia nie został uszkodzony czy zanieczyszczony, co mogłoby wpłynąć na efektywność impulsów elektrycznych.
  • Konserwacja roślinności: Roślinność dotykająca przewodów elektrycznych może powodować ubytek napięcia i zmniejszać efektywność ogrodzenia. Regularne przycinanie traw i krzewów wzdłuż ogrodzenia pomaga zapobiegać temu problemowi.
  • Bezpieczeństwo: Ważne jest również, aby zapewnić odpowiednie oznakowanie ogrodzenia, informujące o jego elektrycznym charakterze, co jest szczególnie ważne w miejscach dostępnych dla osób postronnych.

Regularne monitorowanie i konserwacja zapewniają, że elektryczny pastuch będzie skutecznie spełniał swoją rolę przez długi czas, minimalizując ryzyko ucieczki zwierząt czy ich zranienia, a także zwiększając bezpieczeństwo użytkowania.

 

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W drugim meczu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin nie sprostała mistrzowi Polski Jastrzębskiemu Węglowi
ZDJĘCIA
galeria

Bogdanka LUK Lublin gorsza od JSW Jastrzębskiego Węgla. W sobotę decydujący mecz

W drugim spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin przegrała 1:3 z mistrzem Polski JSW Jastrzębskim Węglem. Tym samym do wyłonienia finalisty potrzebny będzie trzeci mecz, w sobotę, w Jastrzębiu

Podlasie pokonało w karnych Orlęta 4:1

Podlasie strzelało karne lepiej od Orląt i zdobyło puchar

W środę rozegrany został finał Pucharu Polski w okręgu Biała Podlaska. Czwartoligowe Orlęta Spomlek mierzyły się z wyżej notowanym Podlasiem. Jak na decydujące spotkanie przystało, emocji nie zabrakło. Po 36 minutach goście prowadzili 2:0, do przerwy było 2:2, a ostatecznie trzecioligowiec wygrał po rzutach karnych 4:1.

Avia nie miała problemów z ograniem Janowianki

Znamy finalistów Pucharu Polski w okręgu Lublin. Derbów Świdnika nie będzie

W środę rozegrano półfinałowe mecze Pucharu Polski w okręgu lubelskim. Faworytami byli trzecioligowcy ze Świdnika. Avia wybrała się na spotkanie z Janowianką i bez problemów wygrała 3:0. W drugiej parze doszło do niespodzianki, bo Świdniczanka po rzutach karnych musiała uznać wyższość Górnika II Łęczna. Co ciekawe, drużyna Łukasza Gieresza przegrała konkurs jedenastek... 0:3.

Whisky w Kosmosie
Koncert
25 kwietnia 2025, 20:00

Whisky w Kosmosie

WHISKY się nie zatrzymuje w propagowaniu funk rockowej misji. Tym razem chłopaki Lubelaky zagrają w klubie w lubelskim klubie Kosmos, w najbliższy piątek (25 kwietnia).

Majówka: jak będzie kursować komunikacja miejska w Lublinie?

Majówka: jak będzie kursować komunikacja miejska w Lublinie?

Więcej kursów nad Zalew Zemborzycki, więcej kursów na Dworzec Lublin. A to dopiero początek zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej w Lublinie na długi weekend majowy.

Od lewej marszałek Jarosław Stawiarski, dyrektor Marzena Brzezicka i Maciej Downar-Dukowicz. Na stole - miecz z późnego średniowiecza, jeden z przekazanych zabytków

Arras, miecz i księga, czyli zagraniczne prezenty dla Janowca

Zabytkowy dywan z Francji, francuski miecz z XV wieku oraz XVII-wieczna księga niemieckiego autora trafiły do Muzeum Zamek w Janowcu. Przedmioty o historycznej wartości podarował prywatny kolekcjoner - Maciej Downar-Dukowicz.

Nauka przez zabawę. Centrum Nauki Kopernik zawita do województwa lubelskiego
Naukobus

Nauka przez zabawę. Centrum Nauki Kopernik zawita do województwa lubelskiego

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Strzeszkowicach Dużych już wkrótce doświadczą nauki w najciekawszej możliwej formie. 24 i 25 kwietnia odwiedzi ich Naukobus z Centrum Nauki Kopernik.

W środę (23 kwietnia) Senat zajmował się ustawą obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Składka zdrowotna: Co uchwalił Senat i co zrobi prezydent?

Senat nie wniósł w środę (23 kwietnia) poprawek do ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2026 r. Zmiana wiąże się z ubytkiem wpływów ze składki do Narodowego Funduszu Zdrowia w kwocie ok. 4,6 mld zł. Według zapewnień Ministerstwa Finansów, luka zostanie pokryta z budżetu państwa.

Tony D.
Nasz patronat
30 maja 2025, 19:00

Święto bluesa w Lublinie

Wszystkich fanów elektrycznego bluesa zapraszamy w piątek (30 maja) do Dzielnicowego Domu Kultury SM „Czechów” w Lublinie. Główną atrakcją będzie występ kanadyjskiego gitarzysty, Tony D.

Radny dopytuje o realizację wyborczych obietnic prezydenta Żuka

Radny dopytuje o realizację przedwyborczych zapowiedzi prezydenta. Jest odpowiedź

Rok po wyborach samorządowych radny PiS Tomasz Gontarz zarzuca prezydentowi Lublina brak transparentności i nieskuteczności w realizacji obietnic wyborczych. W odpowiedzi magistrat przekonuje, że wszystkie deklaracje są w trakcie wdrażania. I że zaplanowano je na pięć lat.

Tysiące wiernych czeka, by pożegnać papieża Franciszka

Tysiące wiernych czeka, by pożegnać papieża Franciszka

Około 100 tysięcy osób czeka na wejście do bazyliki Świętego Piotra, by oddać hołd papieżowi Franciszkowi przed jego trumną.

Pierwszy niedźwiadek stanął w Radzyniu w kwietniu 2024 roku

Pierwszy stanął tuż przed wyborami. Czy nowa władza da szansę niedźwiadkom?

Niedźwiadek Skrzypek od wielu miesięcy czeka swoje miejsce w Radzyniu Podlaskim. Decyzja należy do Radzyńskiego Ośrodka Kultury. Szlak Radzyńskiego Niedźwiadka zapoczątkował w kwietniu ubiegłego roku Robert Mazurek, ówczesny dyrektor ROK.

Burza uszkodziła ci dom? Masz szansę na zasiłek
galeria

Burza uszkodziła ci dom? Masz szansę na zasiłek

Mieszkańcy Puław, którzy ponieśli straty w trakcie wyjątkowo silnej burzy w piątek, 18 kwietnia, mogą otrzymać finansowe wsparcie ze strony miasta. Wnioski przyjmuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Atsu, bohaterka gry Ghost of Yōtei
film

Ghost of Yōtei: Data premiery i nowy zwiastun (wideo)

Po katanę i wakizashi sięgniemy już w październiku. A teraz możemy obejrzeć nowy zwiastun Ghost of Yōtei i psrawdzić, co będzie w edycji kolekcjonerskiej.

Historia herbu i Lublina. Przedsiębiorcze dzieciaki odwiedziły lubelskiego koziołka
ZDJĘCIA
galeria

Historia herbu i Lublina. Przedsiębiorcze dzieciaki odwiedziły lubelskiego koziołka

Poznanie lubelskich legend, skąd się wzięła koza w herbie Lublina, a także odczarowywanie kamienia nieszczęścia - lubelskie przedszkolaki odwiedziły Dom Koziołka Lubelskiego.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium