Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

15 marca 2024 r.
14:32

Pastuch Elektryczny na dziki – skuteczna ochrona upraw

0 A A

Szkody łowieckie to olbrzymi problem dla rolników i myśliwych. Tam gdzie dziki wyjdą z lasu i zbuchtują pole ziemniaków lub kukurydzy powstaje problem, który jakoś trzeba rozwiązać. Budujące jest to, że rolnicy coraz lepiej dogadują się z kołami łowieckimi. Jest wzajemne porozumienie i zrozumienie trudnej sytuacji. Wypłata odszkodowania to koszt dla Koła Łowieckiego z jednej strony i jedynie wyrównanie strat dla właściciela pola. Zasadniczo nikt nie zyskuje wszyscy tracą.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Struktura gospodarki łowickiej w Polsce jest dość skomplikowana. Właścicielem zwierzyny w stanie wolnym – czyli wszystkich dzikich zwierząt jest Skarb Państwa. Koła Łowieckie zrzeszone w Polskim Związku Łowieckim jedynie dzierżawią obwody ( czyli lasy i często tereny rolnicze). W momencie pozyskania, czyli upolowania dzika czy jelenia, Tusza przechodzi na własność Koła. Myśliwy, który upolował zwierza aby móc zabrać tuszę i ją skonsumować musi zapłacić odpowiednią ustaloną kwotę. Na tym kończy się przywilej myśliwych, gdyż łowiectwo to ciężka praca, ochrona upraw, zasiewów a w następstwie, szkód także ich szacowanie i wypłata rekompensat. Mało kto wie ale Myśliwi płacą za szkody z kieszeni własnego koła. Nie pomaga im w tym ani PZŁ ani Państwo, którego dziki są własnością.

Elektryczny Pastuch - czym jest i jak działa?

Ogrodzenie elektryczne czyli popularny pastuch elektryczny ,  to system ogrodzenia wykorzystywany głównie w rolnictwie i hodowli zwierząt do zapobiegania wychodzeniu zwierząt z wyznaczonych obszarów i ochrony upraw przed dzikami i jeleniami. Składa się z przewodów lub taśm przewodzących prąd, słupków do ich mocowania oraz elektryzatora, czyli urządzenia generujące impulsy elektryczne.

Zasada działania Ogrodzenia Elektrycznego

Działa na zasadzie wysyłania przez elektryzator krótkich, bezpiecznych dla zdrowia impulsów elektrycznych przez przewody ogrodzenia w regularnych odstępach czasu. Gdy zwierzę dotknie przewodu ogrodzenia, przez jego ciało przepływa impuls elektryczny do ziemi, co stanowi dla niego wystarczającą nieprzyjemność, by zniechęcić do ponownego próbowania przejścia przez ogrodzenie. Elektryczny pastuch jest skutecznym i humanitarnym sposobem na kontrolowanie ruchów zwierząt, nie powodując przy tym poważnych obrażeń. Dziki bardzo boją się elektryczności i prądu, zazwyczaj omijają taką instalację z daleka pozostawiając chronione pole bez szkody.

Pastuch elektryczny na Dziki 

Ogrodzenie elektryczne, które myśliwi montują do ochrony upraw ma za zadanie utrzymywanie jeleni i dzików w lesie. Chodzi o to by zwierzęta te trzymały się swojej leśnej ostoi a nie wychodziły na żer na pola rolników. Pastuch elektryczny na dziki musi spełniać swoją rolę bezawaryjnie. Musi generować mocny impuls elektryczny, któremu nie oprze się żaden dziki zwierz, począwszy od małej sarny poprzez dziki, świnie na jeleniach skończywszy. Myśliwi wiedzą jak go budować, tak by zrobić to tanio i skutecznie. Nie chodzi tutaj by ładnie wyglądało, tylko by jak najniższym kosztem odstraszyć i wygonić dziki z pola.

Taka instalacja elektrycznego pastucha składa się raptem z kilku elementów, które muszą być solidne i dobrze dobrane. Poza wspomnianym elektryzatorem, który musi być mocny i niezawodny potrzebne są już tylko przewody elektryczne i słupki, które poniżej omówimy. Wracając jeszcze do serca całego ogrodzenia, którym jest elektryzator. Najlepiej używać jest te zasilane z gniazdka sieciowe, gdyż nie wymagają żadnej dodatkowej obsługi. Jeżeli uprawa jest zdała od sieci energetycznej stosuje się elektryzatory na akumulator.

Paliki do pastucha – jakie wybrać

Wybór odpowiednich słupków do ogrodzenia elektrycznego na dziki jest bardzo ważny. Muszą być po prostu tanie i wytrzymałe. Najlepiej sprawdzają się standardowe paliki 105cm – ta wysokość w zupełności wystarcza. Paliki do pastucha elektrycznego to słupki polipropylenowe najlepiej w kolorze białym. Inne kolory także są dobre, ale zbytnio rzucają się w oczy i są zabierane - kradzione przez nieuczciwych mieszkańców Wsi. Palik używany typowo na dziki dobrze żeby był tani i mocny. Nieco inaczej jest gdy ogrodzenie ma także odstraszać jelenie których jest u nas coraz więcej. Palik na dziki musi być bardzo wysoki sam słupek najlepiej jakby miał 150cm wysokość. Większa wysokość to i wyższa cena.

Słupki bardzo łatwo się stawia, po prostu wbija się nogą metalowy grot. Po ich ustawieniu naciągamy drut, linkę lub plecionkę. Znowu jeżeli w regionie są jelenie należy górny drut zastąpić specjalną buałą taśmą elektryczną.

Pilnowanie działającego Ogrodzenia Elektrycznego  

Elektryczny pastuch wymaga regularnej kontroli i konserwacji, aby zapewnić jego skuteczność i bezpieczeństwo zarówno dla zwierząt, jak i ludzi. Oto kilka kluczowych aspektów, na które należy zwrócić uwagę:

  • Sprawdzanie napięcia: Regularne sprawdzanie napięcia w przewodach ogrodzenia jest kluczowe, aby upewnić się, że generowane impulsy są odpowiedniej siły do odstraszenia zwierząt, ale jednocześnie bezpieczne. Do tego celu można użyć specjalnego testeru napięcia dla ogrodzeń elektrycznych.
  • Inspekcja wizualna: Należy regularnie przeprowadzać inspekcje wizualne ogrodzenia, aby sprawdzić, czy nie ma uszkodzeń fizycznych, takich jak złamane słupki, przetarte lub przerwane przewody, oraz czy nie ma obiektów (np. gałęzi), które mogłyby spowodować zwarcie lub zniżenie efektywności ogrodzenia.
  • Kontrola uziemienia: Uziemienie ogrodzenia musi być sprawne, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie systemu. Należy regularnie sprawdzać, czy system uziemienia nie został uszkodzony czy zanieczyszczony, co mogłoby wpłynąć na efektywność impulsów elektrycznych.
  • Konserwacja roślinności: Roślinność dotykająca przewodów elektrycznych może powodować ubytek napięcia i zmniejszać efektywność ogrodzenia. Regularne przycinanie traw i krzewów wzdłuż ogrodzenia pomaga zapobiegać temu problemowi.
  • Bezpieczeństwo: Ważne jest również, aby zapewnić odpowiednie oznakowanie ogrodzenia, informujące o jego elektrycznym charakterze, co jest szczególnie ważne w miejscach dostępnych dla osób postronnych.

Regularne monitorowanie i konserwacja zapewniają, że elektryczny pastuch będzie skutecznie spełniał swoją rolę przez długi czas, minimalizując ryzyko ucieczki zwierząt czy ich zranienia, a także zwiększając bezpieczeństwo użytkowania.

 

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju z pomocą de minimis. 300 tys. euro wsparcia dla przedsiębiorcy

Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju z pomocą de minimis. 300 tys. euro wsparcia dla przedsiębiorcy

Po bardzo dużym zainteresowaniu wśród lubelskich przedsiębiorców niskooprocentowaną pożyczką w ramach pomocy de minimis Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju wprowadził ją do swojej oferty na stałe. Pożyczki będą oprocentowane bardzo preferencyjnie, od 1,07% w skali roku. Podwyższeniu ulega maksymalna kwota pomocy, ale także pojawią się nowe możliwości dla przedsiębiorców z sektora transportu drogowego. Fundusz już czeka na wnioski.

Punkt wymiany poezji
MAGAZYN

Punkt wymiany poezji

Są grupą miłośników poezji, a ich znakiem rozpoznawczym są rameczki z wierszami wiszące w zaskakujących miejscach w całej Polsce. W tej chwili jest ich 25. Jedna z nich wisi również w Lublinie przy ulicy Ku Farze. Promują młodych poetów, wieszając ich wiersze na rameczkach, publikując w internecie oraz dając im przestrzeń podczas internetowych wieczorków poetyckich. O tym rozmawiamy z Kubą Kozłowskim.

Pobiegli na 400 metrów. Za nami Dziecięca Liga
Foto
galeria

Pobiegli na 400 metrów. Za nami Dziecięca Liga

Mali Mistrzowie wzięli udział w zawodach biegowych. W niedzielę stadion lekkoatletyczny w Lublinie wypełnił się małymi zawodnikami.

Stal Kraśnik lepsza od Lewartu, Janowianka ma tylko punkt straty do lidera

Stal Kraśnik lepsza od Lewartu, Janowianka ma tylko punkt straty do lidera

Szykuje nam się emocjonujący finisz sezonu 23/24. Lewart niespodziewanie przegrał w niedzielę wieczorem ze Stalą Kraśnik 0:2. A to oznacza, że nad drugą w tabeli Janowianką ma już tylko punkt przewagi.

Chełmianka wygrała derby z Avią. "Zawiedliśmy kibiców"

Chełmianka wygrała derby z Avią. "Zawiedliśmy kibiców"

Derby dla Chełmianki. Drużyna Grzegorza Bonina w niedzielny wieczór wygrała w Świdniku z Avią 2:0. A duża w tym zasługa Bartłomieja Korbeckiego

Budowlani Lublin kończą obecny sezon bez medalu

Budowlani Lublin kończą obecny sezon bez medalu

W ostatnim meczu sezonu Edach Budowlani Lublin pokonali Juvenię Kraków 20:14. Mimo to nie zagrają o medal. Stało się tak za sprawą wygranej Awenta Pogoni Siedlce w Sopocie z Ogniwem 22:16

Padwa Zamość wygrała ostatni mecz fazy zasadniczej i zagra w barażach o Orlen Superligę

Padwa Zamość wygrała ostatni mecz fazy zasadniczej i zagra w barażach o Orlen Superligę

W ostatniej kolejce I Ligi Centralnej KPR Padwa Zamość pokonała Budimex Stal Gorzów Wielkopolski 27:26, a AZS AWF Biała Podlaska przegrał z SMS ZPRP I Kielce 31:33

Polesie Kock wygrało w Stróży z tamtejszym LKS. Komplet wyników lubelskiej klasy okręgowej

Polesie Kock wygrało w Stróży z tamtejszym LKS. Komplet wyników lubelskiej klasy okręgowej

Konia z rzędem temu, kto obstawiał po pierwszych 5 kolejkach tego sezonu, że Polesie Kock w samej końcówce rozgrywek będzie wciąż w grze o miejsce w barażach o IV ligę

Tarasola Cisy Nałęczów nie rezygnuje z walki o baraże do Hummel IV Ligi

Tarasola Cisy Nałęczów nie rezygnuje z walki o baraże do Hummel IV Ligi

Tarasola Cisy Nałęczów bez najmniejszych problemów rozbiła Trawenę Trawniki i wciąż liczy się w walce o miejsce premiowane grą w barażach o IV ligę

GKS Katowice wygrał na Arenie Lublin Puchar Polski Piłkarek Nożnych

GKS Katowice wygrał na Arenie Lublin Puchar Polski Piłkarek Nożnych

GKS Katowice wywalczył trofeum oraz 400 tys. złotych. Finał na Arenie Lublin był popisem zachowawczego futbolu

Poznaj Lublin z Przewodnikiem – wraca cykl spacerów

Poznaj Lublin z Przewodnikiem – wraca cykl spacerów

1 czerwca powróci program „Poznaj Lublin z Przewodnikiem”, cykl spacerów z przewodnikami miejskimi, a 6 lipca na lubelskie ulice powróci linia „Poznaj Lublin”, w ramach której chętne osoby będą mogły wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem zabytkowym autobusem lub trolejbusem.

Modlitwa posłanki Wcisło zgorszyła proboszcza

Modlitwa posłanki Wcisło zgorszyła proboszcza

– Podczas niedzielnej mszy w miejscowości Potok Wielki ksiądz proboszcz wygłosił polityczne przemówienie, które miało na celu mnie zdyskredytować i wyśmiać mój udział w mszy św. – mówi Marta Wcisło, posłanka Koalicji Obywatelskiej i nie ukrywa oburzenia słowami, które 12 maja padły z ust ks. Artura Dyjaka, proboszcza parafii pw. św. Mikołaja Biskupa.

Wielkie ściganie za nami. Rajdówki przyciągnęły kibiców
galeria
film

Wielkie ściganie za nami. Rajdówki przyciągnęły kibiców

Ryk silników, diabelnie szybcy kierowcy i emocje do samego końca - za nami tegoroczna edycja Rajdu Nadwiślańskiego. Miłośnicy motoryzacji mieli co oglądać. Na starcie w Puławach pojawiło się blisko 50 załóg. Najszybsi okazali się Grzegorz Grzyb i Adam Binięda.

Tak się bawi Lublin w Trzydziestce
foto
galeria

Tak się bawi Lublin w Trzydziestce

Mamy dla Was dużo zdjęć z imprezy w Klubie 30. Tak się bawi Lublin. Zapraszamy do obejrzenia innych naszych fotogalerii.

Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych
Foto
galeria

Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych

W niedzielę odbył się Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych. W Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zespoły śpiewacze, soliści, kapele ludowe prezentowali kulturę ze swoich regionów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium