Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

21 października 2022 r.
10:06

Ruszyła wypłata zaliczek

0 A A

Rozmowa z Krzysztofem Gałaszkiewiczem, dyrektorem Lubelskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 

W poniedziałek, 17 października ruszyła wypłata zaliczek z tytułu dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych z PROW za 2022 rok. Pierwszego dnia Agencja zleciła przelewy na konta rolników na łączną kwotę ponad 1,57 mld zł. Jak wypłata zaliczek przebiega w województwie lubelskim?

– Na środę – 19 października, ok. 40 procent wniosków złożonych przez rolników z Lubelszczyzny została już obsłużona.

Co to znaczy?

– To znaczy, że zostały wysłane zlecenia płatności i zaliczki czekają na wypłatę. Natomiast jeśli chodzi o obsługę spraw, które kwalifikują się do wypłaty zaliczek, to jesteśmy na poziome 95 procent złożonych wniosków. Oznacza to, że ten odsetek wniosków spełnia wymogi formalne, że zostały przeprowadzone kontrole administracyjne i że te wnioski mogę być obsłużone – czyli rolnicy, którzy je złożyli mogą otrzymać zaliczki. Przypomnę tylko, że zaliczki będziemy wypłacać do końca listopada, a więc pracownicy ARiMR mają na to 7 tygodni. Przy czym zdajemy sobie sprawę, że te pieniądze są rolnikom potrzebne, z kilku powodów. Po pierwsze była niesprzyjająca pogoda. Na Lubelszczyźnie wystąpiły bardzo intensywne opady deszczu. I teraz rolnicy wyjechali w pole – sieją oziminy. Te prace są związane z kosztami, na które ma wpływ nadzwyczajna sytuacja – wynikająca głównie z konfliktu zbrojnego na Ukrainie. Mamy, związany z tym kryzys energetyczny i drastyczny wzrost cen. Dlatego też rolnicy potrzebują tych pieniędzy z zaliczek do tego by móc zasiewać pola i w przyszłym roku zebrać plon.

A dodajmy, że polscy rolnicy otrzymują zaliczki na najwyższym dopuszczonym w Unii Europejskiej poziomie.

 – Dokładnie tak. W przypadku płatności bezpośrednich rolnicy otrzymają 70 procent wnioskowanej kwoty, natomiast w przypadku płatności obszarowych PROW – 85 proc. należnych dopłat. I na takim poziomie one będą wypłacone.

Musimy pamiętać, że część wniosków została objęta kontrolą na miejscu i w takich przypadkach zaliczki będą wypłacane , po przeprowadzeniu kontroli administracyjnych i kontroli na miejscu. Bo, zgodnie z przepisami unijnymi możemy wypłacać zaliczki tylko w takich obszarach, w których została przeprowadzona kontrola. Na takie wnioski są nakładane blokady i my ich nie możemy zrealizować. Biorąc pod uwagę całość to takie przypadki dotyczą niewielkiej liczby rolników. Niemniej oni są i muszą uzbroić się w cierpliwość.

A jaka, w przypadku naszego województwa może być wypłacona kwota zaliczek?

– Oczekuję, że z tytułu zaliczek rolnicy w województwie lubelskim otrzymają ok. 1 miliarda złotych.

Czy na przestrzeni lat zmieniała się liczba wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych, czy ta liczba jest mniej więcej na tym samym poziomie?

– Liczba tych wniosków co roku się zmniejsza. Wynika to z powiększania gospodarstw rolnych. Ale też różnych innych działań, gdzie rolnicy zdywersyfikują swoje dochody, rezygnują z prowadzenia działalności rolniczej i podejmują pracę w innej branży. Z tych powodów liczba gospodarstw systematycznie spada. 7 lat temu było ich więcej niż obecnie o około 12 tysięcy.

Wróćmy do stawek dopłat, w tym roku, są one wyższe niż w 2021 roku. I będą rosły. Jakie czynniki wpływają na wzrost ich wysokości w Polsce?

– Wynika to z dwóch czynników. Po pierwsze, rok do roku jest wyższy kurs euro, który wzrósł o 23 grosze w ciągu roku – porównując wrzesień 2021 r. do września 2022 r. Z tego tytułu wypłata, w skali kraju jest wyższa o 1 miliard 300 milionów złotych z dwóch filarów, czyli PROW-u i dopłat bezpośrednich. Poza tym Polska wynegocjowała to, że krocząco rokrocznie te dopłaty będą wyższe. Na całość dopłat powierzchniowych składają się różne czynniki - jednolita płatność obszarowa, dodatkowa tzw. redystrybucyjna, czy za zazielenienie, którą od przyszłego roku mają zastąpić dobrowolne ekoschemarty.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W Świdniku słuchają jazzu. Dzisiaj koncert znanego, kubańskiego pianisty
zdjęcia
galeria

W Świdniku słuchają jazzu. Dzisiaj koncert znanego, kubańskiego pianisty

Trwa XIX Świdnik Jazz Festival. W programie festiwalu znalazły się koncerty uznanych artystów z Polski i zagranicy, którzy grają na wysokim poziomie. Wśród nich m.in. świdnicka Helicopters Brass Orchestra, Aleksandra Kutrzepa Quartet oraz kubański pianista Alfredo Rodriguez.

Magia świąt w azjatyckim stylu. Trwa festiwal Akira Hello Christmas
zdjęcia
galeria
film

Magia świąt w azjatyckim stylu. Trwa festiwal Akira Hello Christmas

Cosplay, manga, horoskopy, warsztaty i gry planszowe, a to wszystko w świątecznym klimacie. Dwudniowy festiwal Akira to gratka dla fanów kultury azjatyckiej.

AZS UMCS Lublin zaprasza na mecz siatkarek. Biletem wstępu słodycze

AZS UMCS Lublin zaprasza na mecz siatkarek. Biletem wstępu słodycze

Dzisiaj sezon 2024/2025 rozpoczną siatkarki DRS AZS UMCS Lublin. Akademiczki na inaugurację zagrają u siebie z Feniks AZS Politechnika Lubelska. Spotkanie zaplanowano na godz. 18 w sali ZS nr 5 przy ul. Elsnera.

Ostra sobota w lubelskiej klubokawiarni - zdjęcia
foto
galeria

Ostra sobota w lubelskiej klubokawiarni - zdjęcia

Ostra Sobota w Klubokawiarni OSTRO! Za didżejką stanął jeden z najlepszych didżejów w Polsce - 69beats oraz Szop-n! Jak zawsze było dużo fajnej muzyki. Jeśli jesteście ciekawi jak było, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Wypadki w regionie

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Wypadki w regionie

Śliska nawierzchnia i niedostosowanie prędkości do warunków drogowych były przyczyną dwóch zdarzeń, do których doszło wczoraj i dziś rano w Chotyłowie i Białej Podlaskiej. Policja apeluje o ostrożność za kierownicą oraz dostosowanie stylu jazdy do panujących warunków atmosferycznych.

Górnik Łęczna zremisował ósmy mecz w rundzie jesiennej

Górnik Łęczna dwa razy prowadził z GKS Tychy, ale kompletu punktów nie wywalczył

Po 16. kolejkach Górnik Łęczna miał na koncie siedem remisów na zapleczu PKO BP Ekstraklasy. Tym razem do Łęcznej przyjechał GKS Tychy, a więc drużyna, która w tym sezonie punktami dzieliła się do tej pory aż 10-krotnie. W meczu padły aż cztery gole, ale obie drużyny solidarnie podzieliły się punktami po raz kolejny.

Raz, dwa, trzy "i,,...
galeria

Raz, dwa, trzy "i,,...

W dniach 23-25 listopada w Lublinie odbywa się 3. FIT – Festiwal Improwizacji Teatralnych, który zaprasza publiczność do świata spontanicznych spektakli, pełnych kreatywności i interakcji. Wydarzenie odbywające się w Domu Kultury LSM to wyjątkowa okazja, by doświadczyć magii, improwizacji i zabawy.

Stella Johnson wróciła do gry po przerwie spowodowanej kontuzją

Polski Cukier AZS UMCS do przerwy prowadził we Wrocławiu, a przegrał ze Ślęzą ponad 20 punktami

Polski Cukier AZS UMCS Lublin został rozgromiony we Wrocławiu. Zespołowi, który aspiruje do medali mistrzostw Polski takie porażki nie przystoją.

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Azoty Puławy świetnie rozpoczęły mecz w Kwidzynie i ostatecznie pokonały Energę Borys MMTS 35:32

(Po lewej Radosław Dobrowolski, rektor UMCS w Lublinie. Po prawej Jakub Banaszek, prezydent Chełma.)

Oddział UMCS w Chełmie? Jest porozumienie między prezydentem a rektorem

Włodarz Chełma zadeklarował nawiązanie trwałej współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Efektem tego porozumienia jest utworzenie Centrum Kompetencji Europejskich w mieście - miejsce, które ma stać się ważnym ośrodkiem edukacji i miejscem pracy w regionie.

Tak obecnie prezentuje się ulica Granatowa w Lublinie

Ulica Granatowa w Lublinie dziurawa jak ser szwajcarski. Niedługo może się to zmienić

Prace projektowe nad ulicą Granatową miały nabrać tempa, jednak mieszkańcy Węglina Południowego jeszcze poczekają na realizację obietnic. Radna Anna Glijer interweniuje w sprawie poprawy bezpieczeństwa i komfortu użytkowników tej ulicy i dopytuje o miejsca parkingowe. Miasto zapewniało, że prace ruszą, jednak pojawił się duży problem.

Lewart zakończył 2024 rok porażką

KS Wiązownica pokonał Lewart Lubartów w meczu o sześć punktów

Na koniec 2024 roku i na początek rundy wiosennej Lewart zagrał bardzo ważne spotkanie w Wiązownicy. Przed pierwszym gwizdkiem obie ekipy w tabeli dzieliło pięć punktów. Beniaminek z Lubartowa miał szansę, żeby znacznie ten dystans zmniejszyć. Niestety, goście przegrali 0:2. A to oznacza, że przerwę w rozgrywkach przezimują na przedostatnim miejscu.

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?
wybory prezydenckie

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?

Radosław Sikorski w starciu z Rafałem Trzaskowskim, tym żyła polska scena polityczna od kilku dni. Dzisiaj to, kto będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na urząd prezydenta RP jest już jasne. Co o wyborze prezydenta Warszawy na kandydata myślą politycy z naszego regionu?

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Po blisko dwóch tygodniach przerwy Wisła Puławy wróciła do walki o punkty. Jednak w ostatnim w 2024 roku na swoim stadionie podopieczni trenera Macieja Tokarczyka nie dali swoim kibicom powodów do radości. Marcin Stromecki i spółka przegrali aż 0:4

Nagrodzeni uczniowie III edycji programu "Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie".

Nauka przez działanie. Startuje IV edycja programu „Aktywni Błękitni”

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie ponownie zaprasza do udziału w ogólnopolskim programie „Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie”. Na uczestników czekają warsztaty, wycieczki - a dla najlepszych - konkursy z nagrodami.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium