Chociaż kiedyś królowała przede wszystkim stal, teraz to aluminium gra pierwsze skrzypce, jeśli chodzi o sprzęt do prac na wysokości. Aluminiowe rusztowania dzięki swojej lekkości, wytrzymałości oraz łatwości montażu zdobywają coraz większe uznanie wśród profesjonalistów, ale także właścicieli domów. Pozostaje jeszcze tylko wiedzieć, który jego rodzaj wybrać, aby spełniał nasze potrzeby. To właśnie postaramy się wyjaśnić w artykule.
Rusztowania aluminiowe – w domu i na budowie
Czas zostawić daleko za sobą stereotypowe skojarzenia związane z rusztowaniami. Konstrukcje z aluminium wcale nie muszą być wysokie, a na pewno nie toporne ze względu na naturalną lekkość tego materiału – odpowiednimi stalowe potrafią być nawet 3 razy cięższe! Przyjmują różne formy, dlatego zyskały miano wielofunkcyjnych. Sięgają po nie zarówno profesjonalne firmy budowlane czy koncerny przemysłowe, jak również właściciele domów jednorodzinnych, którzy potrzebują porządnych narzędzi do wykonywania podstawowych oraz sezonowych zadań w budynku i wokół niego.
Specjaliści i eksperci są zgodni - rusztowania aluminiowe jezdne są alternatywą dla drabin w przypadku długotrwałych prac na wysokości. Stabilna platforma jest bardziej komfortowa i zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Taki sprzęt sprawdza się w trakcie:
- prac remontowych, wykończeniowych i budowlanych,
- mycia okien na zewnątrz budynku,
- czyszczenia elewacji,
- rewitalizacji kamienic,
- aranżacji sceny.
Skąd ta wielofunkcyjność rusztowań aluminiowych? Ze względu na dużą różnorodność pod względem dostępnych wysokości oraz użytych technologii, które ułatwiają pracę na wysokości. Aluminium jest odporne na korozję i nie traci na wytrzymałości nawet w trudniejszych warunkach atmosferycznych. W łatwy sposób można je wyczyścić, co doceniają firmy budowlane czy remontowe.
Mobilne rusztowania przejezdne na kółkach
Dobre rusztowania aluminiowe jezdne od renomowanych producentów takich jak KRAUSE to świetne rozwiązanie, gdy sprzęt wymaga częstego przenoszenia oraz transportowania. Wygodne kółka z wbudowanym hamulcem umożliwiają szybką i sprawną zmianę miejsca użytkowania sprzętu – nikt jednak nie powinien wtedy stać na platformie. Lekkość konstrukcji spowodowana wykorzystaniem aluminium dodatkowo ułatwia sprawę. Bezpieczeństwo podczas prac remontowych, konserwacyjnych, instalacyjnych czy naprawczych zapewniają natomiast wsporniki stabilizujące i balasty.
W przypadku rusztowań przejezdnych KRAUSE warto też zwrócić uwagę na systemową budowę, która usprawnia montaż oraz demontaż – rozbieraniem konstrukcji na części nie trzeba się przejmować w trakcie jej przenoszenia, a to ze względu na wyposażenie ich rolki jezdne. Podczas wybierania rusztowań aluminiowych jezdnych zawsze warto zwracać uwagę na maksymalną wysokość roboczą oraz nośność konstrukcji. Firma KRAUSE oferuje modele wytrzymujące do 200 kg, dzięki którym sięgniesz nawet do 14 m. Według obowiązujących przepisów prawa można z nich korzystać wyłącznie do 10 m, gdy rusztowanie jest rozstawione na zewnątrz.
Proste w użytkowaniu rusztowania składane
Jeśli potrzebujesz sprzętu, który sprawdzi się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku, model składany będzie odpowiednim wyborem. Taka konstrukcja składa się z prostej do rozłożenia ramy oraz podestu wieszanego na niej. Całość da się też szybko rozmontować bez użycia narzędzi. Niewielkie gabaryty oraz lekkość powodują, że taki sprzęt da się łatwo transportować oraz przechowywać.
Polecamy aluminiowe rusztowanie składane jezdne MONTO RollTec, którego maksymalna wysokość robocza wynosi 2,9 m, sprawdza się podczas prac wykończeniowych wewnątrz budynku, jak i wzdłuż elewacji. Jego prosta konstrukcja sprawia, że przygotowanie do praca zabierze zaledwie chwilę – wystarczy rozłożyć ramę z intuicyjnie działającym przegubem z blokadą i zawiesić na niej pomost. Sprzęt można w prosty i szybki sposób przetransportować w tych dwóch wygodnych modułach. Dużym atutem są oczywiście kółka, a niewielkie rozmiary rusztowania sprawiają, że bez problemu można je przestawiać miedzy pokojami – swobodnie mieści się w drzwiach. Szczeble są antypoślizgowe, więc praca na wysokości nie stwarza zagrożenia. Rusztowanie składane KRAUSE jest atestowane przez TÜV, a jego nośność 200 kg/m² - takie parametry doceniają specjaliści.
Kompaktowe mini rusztowania aluminiowe
Rusztowania aluminiowe w wersji mini idealnie nadają się do prac wewnątrz budynku ze względu na swoje niewielkie gabaryty. Szerokie rolki jezdne ułatwiają jego przemieszczanie, a tym samym przyspieszają wykonywanie zaplanowanych zadań. Taka lekka konstrukcja usprawni malowanie sufitu czy odświeżanie ścian. W przypadku mini rusztowania CORDA marki KRAUSE można je stawiać na schodach lub w miejscach o różnej wysokości, więc odświeżanie klatki schodowej czy mycie okien staje się znacznie prostsze oraz szybsze. Pozycja ciała pozostaje stabilna, dzięki szerokiej i bezpieczniej powierzchni do stania mieszczącej również wszystkie niezbędne narzędzia. Mini rusztowanie ma maksymalne obciążenie do 150 kg.
***
Rusztowania aluminiowe jezdne to przede wszystkim wygodna, mobilność i komfort pracy przy zachowaniu standardów oraz norm bezpieczeństwa. Ze względu na ich różnorodność pod względem zasięgu oraz obciążenia można łatwo znaleźć model, który spełni oczekiwania zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Wystarczy wybrać sprzęt od zaufanego producenta, aby prace na wysokości przebiegały bez strachu i przeszkód.