Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

14 kwietnia 2021 r.
17:33

Awantura o festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie

4 0 A A
Część wydarzeń festiwalu Stolica Języka Polskiego odbywała się także w Zamościu
Część wydarzeń festiwalu Stolica Języka Polskiego odbywała się także w Zamościu (fot. Kazimierz Chmiel / archiwum)

Spór wokół Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Organizująca go od lat Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń nie otrzymała ministerialnego dofinansowania na jego tegoroczną edycję. Pieniądze trafiły za to do Fundacji Czułego Barbarzyńcy, czyli organizatora pierwszej edycji spotkań literackich. Co więcej: Czuły Barbarzyńca opatentował nazwę „Szczebrzeszyn Stolica Języka Polskiego”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pierwsza edycja festiwalu w Szczebrzeszynie odbyła się w 2015 r. Informowano wtedy, że Festiwal to wspólne dziecko Piotra Dudy, animatora i menadżera kultury wywodzącego się ze Szczebrzeszyna; Tomasza Brzozowskiego, wydawcy i założycielowi Fundacji Czułego Barbarzyńcy, formalnego organizatora festiwalu oraz Elżbiety Szymańskiej związanej z Teatrem Mazowieckim.

Od 2016 r. spotkania literackie organizowane były przez Fundację Sztuki Kreatywna Przestrzeń. Tak miało być i w tym roku. Organizatorzy wystąpili do Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu o dofinansowanie wydarzenia, ale spotkali się z odmową. Okazało się, że pieniądze na ten cel otrzymał już Czuły Barbarzyńca.

– Ubolewam nad sporem wokół tego pięknego przedsięwzięcia. Miałem nadzieję, że uda się załatwić tę sprawę polubownie – mówi Tomasz Brzozowski, założyciel Czułego Barbarzyńcy. Tłumaczy, że to on był głównym pomysłodawcą idei festiwalu, wymyślił jego nazwę, zapraszał twórców. – Po pierwszej edycji okazało się jednak, że sukces ma wielu ojców i zaczęły się przepychanki.

Na ich fali już trok później rozpoczął starania o zarejestrowanie konceptu. Udało się to dopiero w ubiegłym roku. – To na tej podstawie ministerstwo kultury przyznało nam trzyletnią dotację na organizację festiwalu w Szczebrzeszynie. Jestem już po rozmowach z prezydentem Zamościa i starostą zamojskim. Trwa ustalanie programu. Wstępnie ustaliliśmy, że festiwal będzie trwać w pierwszym tygodniu sierpnia.

Jednocześnie broni nie składa druga strona.

W internecie zbierane są podpisy pod petycją do ministra Glińskiego o zmianę decyzji dotyczącą dofinansowania.

– Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń powołała do życia wydarzenie, które przyciągało ogromne rzesze publiczności (...). Podejmowaną próbę przejęcia wieloletniego dorobku Festiwalu i Fundacji przez inną organizację uważamy za sprzeczną z dobrym obyczajem i wysoce naganną – czytamy w liście, pod którym podpisali się m.in. Wiesław Myśliwski, Honorowy Przewodniczący Rady Festiwalu Stolica Języka Polskiego; Iwona Hofman, dyrektor Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS, Kierownik Katedry Dziennikarstwa UMCS, członek Rady Festiwalu Stolica Języka Polskiego; Maja Komorowska; Hanna Krall; Dorota Masłowska; Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej, członek Rady Festiwalu Stolica Języka Polskiego; Mariusz Szczygieł; Olga Tokarczuk.

– Ta sytuacja jest dla nas bardzo przykra – przyznaje Piotr Duda. – Traktujemy ją jako próbę wrogiego przejęcia. Mamy nadzieję, że mamy do czynienia z ministerialną pomyłką, która zostanie wyjaśniona. Przygotowujemy się do organizacji festiwalu w pierwszym tygodniu sierpnia. Mamy już nawet potwierdzenia od autorów, którzy zadeklarowali że przyjadą do Szczebrzeszyna nawet jeśli nie otrzymają za to pieniędzy.

W opublikowanym na facebooku Festiwal Stolica Języka Polskiego czytamy: „Autorem koncepcji Festiwalu jest Piotr Duda, który opracował i zaprezentował ją w Szczebrzeszynie już w 2012 r. (…) Z uwagi na trwający proces rejestracji fundacji Piotra Dudy do realizacji pierwszej edycji została zaproszona ze względów formalnych Fundacja Czułego Barbarzyńcy. Zadaniem Fundacji było wstępowanie o środki finansowe i rozliczenie wydarzenia. Fundacja nie wywiązała się jednak ze zobowiązań. W związku z tym Piotr Duda i Tomasz Pańczyk (…) zerwali współpracę z Tomaszem Brzozowskim i jego Fundacją”.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bajkowy korowód przejdzie w Dniu Dziecka do Ogrodu Saskiego. To początek festiwalu Alfabet
LUBLIN
1 czerwca 2024, 0:00

Bajkowy korowód przejdzie w Dniu Dziecka do Ogrodu Saskiego. To początek festiwalu Alfabet

Od 1 do 4 czerwca potrwa Festiwal Literatury i Rozwoju Dzieci ALFABET. Wydarzenie skierowane do najmłodszych będzie się odbywać na terenie Ogrodu Saskiego. W tym roku poruszony zostanie temat buntu i twórczości Jana Brzechwy.

Krzysztof Cugowski. 55 lat na scenie – wystawa w Radiu Lublin

Krzysztof Cugowski. 55 lat na scenie – wystawa w Radiu Lublin

Krzysztof Cugowski, jeden z najważniejszych i najpopularniejszych polskich wokalistów obchodzi jubileusz 55-lecia na scenie. Dlatego lubelska rozgłośnia otwiera wystawę prezentującą bogatą karierę Krzysztofa Cugowskiego.

W weekend w Lublinie odbędzie się sporo imprez. W związku z tym Zarząd Transportu Miejskiego i Miasto Lublin wprowadza objazdy dla samochodów i komunikacji miejskiej. Wprowadzono także dodatkowe kursy autobusów.

Utrudnienia i objazdy. Weekend pod znakiem imprez

Kierowcy i mieszkańcy Lublina w najbliższy weekend muszą się liczyć z licznymi utrudnieniami drogowymi. Objazdy komunikacji miejskiej dotyczą aż 38 linii autobusowych. Przygotowano także dodatkowe kursy. Powodem są odbywające się w mieście imprezy.

Artyści zastąpili nauczycieli. Dzieciom się podobało
galeria

Artyści zastąpili nauczycieli. Dzieciom się podobało

Dzisiaj w Gołębiu kilkunastu artystów związanych z ziemią puławską wzięło udział w warsztatach artystycznych skierowanych do dzieci i dorosłych. Uczestnicy tworzyli rzeźby, rysowali, malowali graffiti, a nawet spotkali się ze średniowiecznymi legendziarzami.

Skolim - król latino w Fabryce Kultury Zgrzyt
31 maja 2024, 19:00

Skolim - król latino w Fabryce Kultury Zgrzyt

Skolim to Konrad Skolimowski obecnie jeden z najpopularniejszych artystów młodego pokolenia w Polsce. Określanym jako Król Latino. Jest autorem hitów: „Wyglądasz idealnie”, „Moja dama”, „Dawaj królowo”, „Cały płonę” czy „Mamuśki”. Już w piątek wystąpi na żywo w lubelskim Zgrzycie.

Praca na wyciągnięcie ręki. Na tych stanowiskach zarobisz ponad 5 tys. zł
galeria

Praca na wyciągnięcie ręki. Na tych stanowiskach zarobisz ponad 5 tys. zł

Praca leży na ulicy, tylko chętnych do jej podjęcia jest mniej. Na stronie Centralnej Bazy Ofert Pracy kierowanej przez Urząd Pracy, w samym województwie lubelskim jest aż 671 ogłoszeń oferujących pracę.

Zastrzyk gotówki dla gmin. Skorzystają na tym przedszkolaki

Zastrzyk gotówki dla gmin. Skorzystają na tym przedszkolaki

Dodatkowe 22 mln złotych trafiło do lubelskich gmin. Mają zostać otwarte nowe przedszkola, te istniejące mają być doposażone, a dzieci skorzystają z dodatkowych zajęć.

W pierwszej edycji konkursu Politechnika Lubelska przekazała ok. 120 tys. zł na realizację 8 projektów dla 8 szkół

Nastoletni naukowcy chcą rewolucjonizować świat. Pomaga im w tym uczelnia

Robot medyczny, innowacyjny i ekologiczny pojazd ogrodowy, szybka stacja ładowania, badanie jakości powietrza i hałasu w Lublinie oraz maszyna produkująca filament z odpadów – to tylko niektóre ze szkolnych projektów, które były realizowane przy wsparciu Politechniki Lubelskiej. Przed nami kolejna edycja programu

Wsparcie dla cudzoziemców. W regionie powstaną Centra Integracji

Wsparcie dla cudzoziemców. W regionie powstaną Centra Integracji

Nauka języka polskiego, aktywizacja zawodowa i społeczna oraz integracja. W czterech miejscach w województwie lubelskim powstaną ośrodki dla obcokrajowców.

Rafał Zwolak, prezydent Zamościa

Nie chciał, ale musi. Rafał Zwolak zarobi jednak więcej

Radni Zamościa ponownie głosowali dzisiaj (27 maja) wysokość wynagrodzenia prezydenta Rafała Zwolaka. Bo okazało się, że uchwała przyjęta na poprzedniej sesji (16 maja), przygotowana zgodnie z oczekiwaniami zainteresowanego, była sprzeczna z przepisami.

Akcja przewożenia niewybuchów na poligon trwała dwa dni

Ponad 100 pocisków artyleryjskich skrywała ziemia w Leokadiowie

Do odkrycia doszło podczas stawiania tunelu foliowego. Na miejsce przyjechali saperzy

Sokół Adamów wygrał w Milanowie. Wyniki bialskiej klasy okręgowej

Sokół Adamów wygrał w Milanowie. Wyniki bialskiej klasy okręgowej

Cenne zwycięstwo Sokoła Adamów nad LKS Milanów. Orlęta II Radzyń Podlaski podzieliły się punktami w derbach z Młodzieżówką po remisie 3:3. Az-Bud Komarówka Podlaska rozgromił Tytana Wisznice aż 20:0. Dziewięć goli strzelił Marcin Mróz, pięć Karol Borkowski

Policjanci przypominają, że przestępcy stale doskonalą swoje metody

Miała odebrać paczkę z Jemenu – straciła 12 tys. złotych

W tajemniczej przesyłce rzekomo znajdowało się złoto i pieniądze. 68-latka nie zorientowała się w porę, że padła ofiarą oszustów

Dobrze zachowane pozostałości po piecu garncarskim archeolodzy znaleźli przy ulicy Zielonej w Lublinie.
ZDJĘCIA
galeria

Sensacyjne znalezisko archeologiczne w centrum miasta

Jak mówią, ziemia skrywa wiele tajemnic. Na ciekawe znalezisko archeologiczne podczas prac budowlanych natrafiono tuż obok lubelskiego deptaka.

Po wypadku rowerzysta trafił do szpitala
Zamość

Wjechał wprost pod kię

60-letni cyklista trafił do szpitala po zderzeniu z samochodem kia. Rowerzysta wjechał na przejazd rowerowy bezpośrednio przed nadjeżdżający samochód. Mężczyzna trafił do szpitala. Do wypadku doszło w Zamościu, na ul. Partyzantów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium