Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

6 marca 2024 r.
12:14

Bez "gumkowania historii". Kiedyś zastępca Stefaniuka - teraz walczy o prezydenturę

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 A A
(fot. Ewelina Burda)

Przez cztery lata pilnował miejskich inwestycji jako zastępca prezydenta Dariusza Stefaniuka (PiS). Teraz, Adam Chodziński, po wystąpieniu z klubu Zjednoczonej Prawicy, chce rządzić miastem jako bezpartyjny prezydent. W tym wyścigu ustawiło się już w sumie czterech kandydatów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chodziński jako ostatni z nich ruszył oficjalnie z kampanią wyborczą, chociaż jego banery wiszą w mieście już od kilku tygodni. To rozpoznawalna twarz w Białej Podlaskiej, bo w polityce istnieje już od kilkunastu lat. To jego trzecia próba ubiegania się o fotel prezydenta miasta. W 2010 roku był kandydatem Platformy Obywatelskiej.

– Ludzie chcą mieć wybór, dlatego startujemy. Nie jestem tu po to, by się zachłysnąć władzą, ale by demokracją się dzielić – przekonuje. W tej kadencji Chodziński zasiada w radzie miasta. Kilka miesięcy temu wystąpił z klubu Zjednoczonej Prawicy i jeszcze z dwójką radnych zawiązał klub radnych niezależnych.

Gdy w latach 2014-2018 pilnował inwestycji za czasów prezydenta Dariusza Stefaniuka (PiS), drugim zastępcą był Michał Litwiniuk, obecny prezydent miasta, który stara się teraz o reelekcję. – Nad wieloma inwestycjami, które dokończył obecny prezydent, pracowałem w poprzedniej kadencji. To choćby most w parku, nowy układ komunikacyjny na tym terenie, brama koszarska czy remont amfiteatru. Proces inwestycyjny wiązał się z licznymi spotkaniami i pracą nad fiszkami oraz wnioskami do urzędu marszałkowskiego - przypomina kandydat, który teraz pracuje jako zastępca kanclerza na Akademii Bialskiej.

Jeszcze niedawno był dyrektorem szpitala w Białej Podlaskiej, ale marszałek województwa go odwołał z uwagi na „utratę zaufania”. – Nie mam się czego wstydzić, jeśli chodzi o poprzednią kadencję. Potrzeba było na przykład 2 lat by ruszyć z budową ścieżek rowerowych. Pamiętam, jak podpisałem ponad 100 aktów notarialnych, bo proces inwestycyjny trwa – zauważa. Dlatego w ocenie Chodzińskiego, nie można „gumkować historii”. – Nie pozwolę, by prezydent manipulował i wprowadzał w błąd mieszańców- podkreśla.

Doświadczenie uważa za swoją mocną stronę. – Jestem w stanie w poniedziałek o godz. 7.30 stawić się w urzędzie i zacząć pracę. Naczelnicy wydziałów ratusza mają ogromną wiedzę i im się też należy wolność w zabieraniu głosu- zaznacza bezpartyjny radny. W swoim programie wyborczym proponuje m.in. bezpłatną komunikację miejską, strefę płatnego parkowania w centrum, powołanie prezydenckiej rady przedsiębiorczości czy wykorzystanie potencjału budowanej autostrady A2.

Z jego komitetu do rady kandyduje m.in. Marcin Dudziński, współzałożyciel stowarzyszenia Orzechówek. Ostatnio zasłynął, gdy walczył o powtórkę głosowania w ubiegłorocznej edycji budżetu obywatelskiego. – Czas wziąć sprawy w swoje ręce. Społeczność mojego osiedla mnie namawiała – przyznaje Dudziński.

W kilku edycjach budżetu obywatelskiego udało mu się wspólnie z radnymi przygotować zwycięskie projekty na osiedlu Orzechowa. -  Zrobiliśmy mnóstwo rzeczy, inwestycji, miejsc rekreacji, inicjatyw prospołecznych.  Społeczność osiedla staje się rodziną. Dlatego kandyduję, by mieć realny wpływ na te działania – tłumaczy.  

Oprócz Adama Chodzińskiego, w wyborach na prezydenta startują: Bogusław Broniewicz z Białej Samorządowej, Dariusz Litwiniuk z PiS i Michał Litwiniuk, obecny prezydent. Chociaż należy do PO, to kandyduje z własnego komitetu.

  • Kandydaci do Rady Miasta z komitetu Adama Chodzińskiego:  

Okręg 1:

  1. Marcin Dudziński
  2. Ewa Pawłowicz
  3. Jakub Lewczuk
  4. Marlena Bliźniuk
  5. Michał Chuda
  6. Urszula Saczuk
  7. Wojciech Maksymiuk

Okręg 2

  1. Anna Korolczuk
  2. Adam Chodziński
  3. Sylwia Sołtysiak
  4. Adam Sawczuk
  5. Kinga Gurycz
  6. Łukasz Mazuryk
  7. Katarzyna Kondraciuk

Okręg 3

  1. Anna Korszeń
  2. Wojciech Andrzejuk
  3. Beata Wawryniuk
  4. Przemek Borkowski
  5. Magdalena Borysiuk
  6. Piotr Wetoszka
  7. Agnieszka Borkowska

Okreg 4

  1. Ryszard Więcierzewski
  2. Bożena Grąszko
  3. Michał Sroka
  4. Zofia Zielińska
  5. Robert Chiluk
  6. Weronika Olesiejuk
  7. Rafał Olczuk
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Na drodze S12/S17 doszło do pożaru pojazdu dostawczego. Zablokowany jest prawy pas ruchu

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Szukasz ekscytującej rozrywki w Lublinie? Znudziły Ci się zwykłe wyjścia do kina, restauracji, czy na basen i potrzebujesz odrobiny adrenaliny? Jest na mapie Lublina miejsce, gdzie można świetnie bawić się zarówno samemu, jak i z grupą przyjaciół.

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Na pewno wiele osób zastanawia się, czym jest postcrossing. To międzynarodowy projekt, który pozwala na wysyłanie i otrzymywanie pocztówek od osób na całym świecie. Jego historia zaczęła się w roku 2005 za sprawą Portugalczyka Paulo Magalheasa. Dzisiaj w programie zarejestrowanych jest kilkaset tysięcy osób z ponad 200 krajów.

Grad zniszczył lubelskie uprawy malin. Dramat w owocowym zagłębiu

Grad zniszczył lubelskie uprawy malin. Dramat w owocowym zagłębiu

Niedzielny grad zdewastował uprawy owoce w okolicach Opola Lubelskiego, Chodla, Przytyku, Białowody, Wandalina, Chruśliny, Urzędowa, Bełżyc. Dziś do rolników jedzie Krzysztof Komorski, wojewoda lubelski.

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Rząd chce jeszcze bardziej umacniać polską granicę z Białorusią. Specjalne fortyfikacje mają odstraszyć wroga. „Tarcza Wschód” pochłonie 10 mld złotych.

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Bug Hanna podzielił się punktami z Unią Rejowiec. Skromna zwycięstwo Granicy Dorohusk w Izbicy z Ruchem. Brat Siennica Nadolna rozbił outsidera Unię Białopole, a Spółdzielca Siedliszcze zremisowała z Orzeł Srebrzyszcze 1:1

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu
LUBLIN

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu

— Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem — mówi wiceprezydent Artur Szymczyk. Przedłużenie ulicy Lubelskiego Lipca ’80 połączy dworzec metropolitalny i Arenę Lublin z ulicą Krochmalną.

Jak zlecić transport ładunku do Austrii?

Jak zlecić transport ładunku do Austrii?

Przygotowanie ładunku do przewozu jest tylko jednym z kilku czynności, które należy wykonać. Czeka Cię jeszcze zapewnienie pełnej dokumentacji, wybór firmy transportowej i określenie sposobu przewozu towaru. Sięgnij po kompletny poradnik, który pomoże Co zlecić transport ładunku do Austrii w 5. krokach!

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Shani, Borowy oraz Chmielowa zostały "ubrane" w nowoczesne nadajniki telemetryczne, które pozwolą monitorować ich życie po opuszczeniu gniazda.

Ile zarobi nowy prezydent Zamościa? Trochę mniej niż poprzednik

Ile zarobi nowy prezydent Zamościa? Trochę mniej niż poprzednik

O około 300 złotych niższe pobory będzie otrzymywał Rafał Zwolak w porównaniu z Andrzejem Wnukiem, swoim poprzednikiem na stanowisku prezydenta Zamościa.

Kradli sprzęt budowlany i rolniczy. Grozi im do 10 lat więzienia

Kradli sprzęt budowlany i rolniczy. Grozi im do 10 lat więzienia

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali grupę przestępczą, która zajmowała się kradzieżami maszyn rolniczych i budowlanych. Skradziony sprzęt legalizowali metodą na tzw. klona

Jestem z Lubartowa. To moje miejsce
MAGAZYN
galeria

Jestem z Lubartowa. To moje miejsce

Najważniejsze jest odnalezienie swojego miejsca, akceptacja tego miejsca i akceptacja siebie takim, jakim człowiek jest. Porządek z samym sobą. To nas zabezpiecza przed różnymi przeciwnościami losu – ROZMOWA z Markiem Danielkiewiczem, poetą, prozaikiem i malarzem, który 18 maja o godz. 16 będzie miał benefis w Muzeum Ziemi Lubartowskiej

Dwójka nowych radnych. Przejęli mandaty po wiceprezydentach
Zamość

Dwójka nowych radnych. Przejęli mandaty po wiceprezydentach

W kwietniowych wyborach mandatów nie zdobyli, ale do Rady Miasta Zamość weszli, bo zajęli miejsca zwolnione przez dwójkę nowych wiceprezydentów. Na ostatniej sesji Katarzyna Szargało-Szkałuba i Grzegorz Podgórski złożyli ślubowanie.

Bądźmy ostrożni, ale nie panikujmy. Nie każde ugryzienie oznacza boreliozę
Dzień Wschodzi
film

Bądźmy ostrożni, ale nie panikujmy. Nie każde ugryzienie oznacza boreliozę

W porannej rozmowie Dzień Wschodzi, gościem jest prof. Joanna Krzowska-Firych, Kierownik Kliniki Leczenia Chorób Zakaźnych Instytutu Medycyny Wsi. To najbardziej wyspecjalizowana w regionie jednostka zajmująca się m.in. boreliozą, czy odkleszczowym zapaleniem opon mózgowych.

Walka o baraże trwa w najlepsze. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Walka o baraże trwa w najlepsze. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Ważna wygrana Victorii Łukowa w Majdanie Starym nad Tanwią. Derbowe starcie Pogoni 96 Łaszczówka i Korony Łaszczów na remis

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium