Jest już wstępna propozycja na nową patronkę Medycznego Studium Zawodowego w Białej Podlaskiej. Marię Minczewską zastąpi najprawdopodobniej Danuta Siedzikówna „Inka”.
Przypomnijmy, że pod koniec marca radni sejmiku województwa przyjęli stosowaną uchwałę w sprawie uchylenia dotychczasowej patronki. Stało się to po tym, jak Instytut Pamięci Narodowej, po wniosku senatora Grzegorza Biereckiego (PiS), potwierdził współpracę Minczewskiej z aparatem bezpieczeństwa PRL.
Pochodząca z Zamościa Maria Minczewska (zm. w 1980 roku) patronowała placówce od 1984 roku. „O takim wyborze patrona zadecydował fakt, że Maria Minczewska była zasłużoną pielęgniarką, uczciwym człowiekiem, wielkim przyjacielem i doradcą młodzieży. Prowadząc bogate życie zawodowe, dawała świadectwo tego, że poświęcenie się i niesienie pomocy drugiemu człowiekowi nadaje życiu sens” – można było do niedawna przeczytać na stronie szkoły. Minczewska była pielęgniarką w wielu placówkach w całym kraju, napisała opracowania dla przyszłych adeptów tego zawodu.
Ale wątpliwości co do jej życiorysu miał senator Grzegorz Bierecki (PiS), który wystąpił w tej sprawie z pismem do IPN. Zrobił to po tym jak zaalarmowali go mieszkańcy. – Otrzymałem obszerną informację zawierającą życiorys Marii Minczewskiej. Wśród głównych zastrzeżeń pojawia się informacja o współpracy patronki szkoły z aparatem bezpieczeństwa PRL oraz o przeprowadzaniu akcji wymierzonych w odziały Polskiego Podziemia Niepodległościowego – tłumaczył w lutym senator Bierecki.
IPN faktycznie posiada w swoich zasobach donosy, w których Maria Minczewska pod pseudonimem „Niezdecydowana” przekazywała wiadomości na temat miejsc pobytu oddziałów „Ognia”, a także członków rodzin żołnierzy podziemia.
W związku z tym, że placówka podlega pod województwo lubelskie, uchyleniem patrona musieli zająć się radni sejmiku. Później, szkoła zorganizowała internetowe głosowanie. Były trzy propozycje patronów: bł. ks. Jerzego Popiełuszki, bł. Hanny Chrzanowskiej i właśnie Siedzikównej, którą zgłosiło Stowarzyszenie Kibiców AZS „Podlasie”. I to ta ostatnia kandydatura zdobyła najwięcej głosów. Teraz swoją opinię musi jeszcze wyrazić m.in. Samorząd Uczniowski. Na końcu, procedura zostanie sformalizowana przez sejmik województwa. Dyrekcja studium chce jeszcze przed wrześniem powołać nowego patrona.
Danuta Siedzikówna ps. Inka działała jako sanitariuszka w 4. szwadronie odtworzonej na Białostocczyźnie 5 Wileńskiej Brygady AK, a w 1946 w 1. szwadronie Brygady, który działał na Pomorzu. Po śmierci rodziców Inka wraz z siostrą wstąpiła do AK, gdzie odbyła przeszkolenie medyczne. Po zakończeniu II Wojny Światowej kontynuowała działalność podziemną. Została wysłana do Gdańska po zaopatrzenie medyczne i tam 20 lipca 1946, została aresztowana przez UB. Następnie, została umieszczona w pawilonie miejscowego więzienia ze statusem „więźnia specjalnego”. Podczas śledztwa Inkę wielokrotnie bito i poniżano. Mimo tego nie zdradziła swoich towarzyszy broni.3 sierpnia została skazana na śmierć. Wyrok wykonano 28 sierpnia 1946 roku w więzieniu przy ul. Kurkowej w Gdańsku.