W piątek Senat przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. Z taką inicjatywą wyszedł Antoni Cybulski były dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej (pow. łukowski).
Sienkiewicz w Woli Okrzejskiej się urodził i tu spędził swoje dzieciństwo. Obecnie jest tu jego muzeum. W 2016 roku przypada 100. rocznica śmierci pisarza.
– Inicjatywa związana z ustanowieniem roku 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza wyszła od Antoniego Cybulskiego, byłego dyrektora Muzeum w Woli Okrzejskiej, który zwrócił się z takim apelem do uczestników XXI Ogólnopolskiego Zlotu Szkół Sienkiewiczowskich w Gnieźnie – mówi Elżbieta Dziewulska z Wydziału Promocji, Rozwoju i Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego w Łukowie, które jest organem prowadzącym muzeum. – Uczestnicy zlotu złożyli wniosek do Marszałka Sejmu i Senatu RP.
W inicjatywę włączyły się również władze powiatu. W wyniku dalszych działań, zwróciliśmy się z prośbą o podpisanie listu poparcia do członków rodziny Henryka Sienkiewicza, aktorów i reżyserów kina polskiego, ludzi kultury i nauki zajmujących się twórczością i życiem Sienkiewicza – podkreśla urzędniczka.
W piątek Senat przyjął uchwałę w tej sprawie. „Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza, by oddać, w setną rocznicę śmierci, należny hołd temu Wielkiemu Polakowi i przyczynić się do popularyzacji jego twórczości oraz idei upowszechnianych przez jego książki, przede wszystkim patriotyzm i przywiązanie do tradycyjnych wartości” – napisali senatorowie. Poza tym, Senat wzywa instytucje państwowe i obywatelskie, aby w 2016 roku w swojej działalności uwzględniły potrzebę popularyzacji twórczości Henryka Sienkiewicza.
Obecnie, w Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej można oglądać czasową wystawę „Ambasadorzy słowa - polscy nobliści literaccy”. Poza tym, muzeum prezentuje stałą wystawę poświeconą Henrykowi Sienkiewiczowi.