W tym roku mija 110 lat od przyznania Henrykowi Sienkiewiczowi Nagrody Nobla. Z tej okazji jego muzeum w Woli Okrzejskiej organizuje okolicznościową wystawę, inscenizację teatralną oraz prelekcję.
Wszystko w najbliższą niedzielę. Ekspozycja „Ambasadorzy Słowa - polscy nobliści literaccy" przyjedzie do Woli Okrzejskiej z Oblęgorka, gdzie znajduje się Pałacyk Sienkiewicza.
– To wystawa planszowa poświęcona czwórce polskich noblistów. Oprócz autora Quo vadis, prezentuje życie i twórczość Władysława Reymonta, Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej - mówi Katarzyna Cybulska z Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Na wystawie będą też eksponowane pierwsze wydania dzieł noblisty, rękopisy, fotografie, kolekcja medali sienkiewiczowskich, przedmioty codziennego użytku pisarza, m.in. okulary, pióro czy maszyna do pisania. – Część tych zbiorów nie jest pokazywana na naszej wystawie stałej – przyznaje Cybulska. Z kolei, mieszkańcy gminy Krzywda przedstawią inscenizację teatralną „Za wybitne zasługi epickie… 10.12.1905”.
– Społeczność lokalna sama wyszła z inicjatywą przygotowania przestawienia – mówi pracownik muzeum. Autorką scenariusza jest Teresa Kożuch nauczycielka Zespołu Szkół im. H. Sienkiewicza w Okrzei. Aktorzy przypomną drogę Sienkiewicza po odbiór nagrody i samą ceremonię w Sztokholmie. Na koniec, prelekcję pt. „Henryk Sienkiewicz dla świata i narodu polskiego wygłosi dyrektor muzeum w Woli Okrzejskiej.
Sienkiewicz był pierwszym Słowianinem, który otrzymał Nobla. Dzisiaj, jest prawdopodobnie patronem największej liczby szkół w Polsce. Muzeum w Woli Okrzejskiej otwarto w 1966 roku w miejscu, gdzie był dworek babki pisarza Felicjanny Cieciszewskiej. Tu Sienkiewicz się urodził i spędził 9 lat swojego dzieciństwa. Początek uroczystości w Woli Okrzejskiej w niedzielę o godz. 15:00.