Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

30 sierpnia 2021 r.
16:11

Biała Podlaska. 140 cudzoziemców w strzeżonym ośrodku. Ekspertka: Brakuje tłumaczy i lekarzy

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 0 A A
(fot. Archiwum)

Uruchomiony przez Straż Graniczną nowy ośrodek strzeżony w Białej Podlaskiej może pomieścić 200 osób. Z cudzoziemcami spotkała się prawniczka z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. – Za mało jest tam psychologów, tłumaczy czy lekarzy – uważa Ewa Ostaszewska–Żuk.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– W strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej jest przygotowanych 200 miejsc – mówi ppor. Anna Michalska p.o. rzecznika prasowego Komendanta Głównego Straży Granicznej. – W tej chwili znajduje się tam około 140 osób – dodaje rzeczniczka. Ale codziennie jest rotacja. – Część z nich opuszcza ośrodek, bo otrzymuje ochronę międzynarodową lub realizowane są decyzje powrotowe – tłumaczy ppor. Anna Michalska.

Nowy ośrodek

Przypomnijmy, że w związku z rosnącą falą migracji na polsko–białoruskim odcinku granicy, Straż Graniczna uruchomiła nowe ośrodki strzeżone dla cudzoziemców, w tym jeden w Białej Podlaskiej. Do tego celu zaadaptowane zostały pomieszczenia otwartego ośrodka dla cudzoziemców. Tak zwany ośrodek recepcyjny prowadzi Urząd do Spraw Cudzoziemców. – Tymczasowo funkcję ośrodka recepcyjnego w Białej Podlaskiej przejęła placówka w Kolonii Horbów– poinformował nas kilka dni temu Jakub Dudziak rzecznik Urzędu do spraw Cudzoziemców.

Niedawno z cudzoziemcami w strzeżonym ośrodku Straży Granicznej spotkała się Ewa Ostaszewska – Żuk, prawniczka z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. – Akurat wtedy przebywały tam 143 osoby, głównie rodziny z dziećmi i samotne matki. Pochodzą z Afganistanu, Iraku i Tadżykistanu – wymienia Ostaszewska–Żuk. – Przeprowadziłam wiele rozmów, głównie z kobietami. Podnosiły kwestie nieodpowiedniego zwracania się funkcjonariuszy, ale też wyżywienia. Obecnie jest tam catering. Dla wielu cudzoziemców porcje nie były wystarczające – relacjonuje prawniczka.

Poza tym zdarzało się, że niepełnosprawni zostali skierowani na przykład na 3 piętro budynku. – Inni cudzoziemcy musieli im pomagać w dostaniu się na stołówkę – dodaje nasza rozmówczyni, której zdaniem, brakuje też psychologów czy tłumaczy. – Jest 2 psychologów wewnętrznych, ale oni pełnią również inne funkcje w ośrodku. Poza tym, jeden zewnętrzny. Na tyle cudzoziemców, to zbyt mało – uważa prawniczka.

W jej ocenie trudno będzie przyjąć tu więcej osób.– Przebywa tam wiele dzieci, brakuje im placu zabaw. Jest duże boisko, ale akurat jak byliśmy tam z fundacją, to padał deszcz i dzieci nie miały co ze sobą zrobić. Panował duży hałas – opowiada ekspertka. A jej zdaniem, takie uciążliwe okoliczności mogą tylko pogarszać stan cudzoziemców, zwłaszcza z Afganistanu. – To zagubione osoby, które mają za sobą naprawdę ciężkie przeżycia i podróż.

Kolejna kwestia to dostęp do komputerów i internetu.– Cudzoziemcy skarżyli się, że mają utrudnione możliwości, by skontaktować się m.in. z prawnikami – zaznacza Ostaszewska–Żuk. Co ważne, zdaniem ekspertki z fundacji, cudzoziemcy z Afganistanu nie powinni być przetrzymywani w ośrodkach strzeżonych. – Należy rozpocząć proces zwalniania cudzoziemców do ośrodków otwartych. Są możliwości stosowania środków alternatywnych zamiast detencji – przekonuje prawniczka. – UNHCR wydał też stanowisko, że uciekinierzy z Afganistanu powinni mieć dostęp do procedury uchodźczej i powinna być im udzielana forma ochrony międzynarodowej – dodaje Ostaszewska–Żuk.

Usnarz Górny

Tymczasem, na wysokości miejscowości Usnarz Górny (woj. podlaskie) po stronie białoruskiej od kilku tygodni koczuje grupa osób z Bliskiego Wschodu. Według informacji Straży Granicznej liczy ona około 30 osób. W sierpniu Straż Graniczna zanotowała ponad 3200 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Zatrzymała ponad 900 cudzoziemców, a pozostałe próby udaremniła. W ośrodkach strzeżonych, gdzie trafiają cudzoziemcy, którzy nielegalnie przeszli do Polski, według ostatnich danych SG przebywa ponad 1100 osób.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kasa dla COZL. Będzie nowe wyposażenie i cyfryzacja leczenia

Kasa dla COZL. Będzie nowe wyposażenie i cyfryzacja leczenia

Prawie 73 mln zł dostało Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Dzięki temu wprowadzony zostanie system cyfryzacji, a większość oddziałów i poradni zostanie doposażonych.

Avia jest zdecydowanym faworytem meczu w Krasnymstawie

Start Krasnystaw kontra Avia Świdnik w finale Pucharu Polski

Sezon 23/24 wielkimi krokami zbliża się do końca. W środowy wieczór poznamy triumfatora wojewódzkiego Pucharu Polski. W finale zagrają Start Krasnystaw i Avia Świdnik. Spotkanie odbędzie się na stadionie czwartoligowca i rozpocznie się o godz. 17. Transmisję będzie można obejrzeć na kanale YouTube Lubelskiego Związku Piłki Nożnej.

Jay Blankenau – nowy rozgrywający Bogdanki Arki Chełm

Trzy mistrzostwa i udział w igrzyskach. Ciekawe CV nowego siatkarza Bogdanki Arki Chełm

Bogdanka Arka Chełm ogłosiła pierwszy transfer przed sezonem 2024/2025. Nowym rozgrywającym chełmskiego zespołu został reprezentant Kanady Jay Blankenau.

Bartosz Bańbor zdobył we wtorek 13 punktów dla Motoru w Grudziądzu

Znowu bez punktów w Ekstralidze U24. Motor tym razem przegrał w Grudziądzu

W poniedziałek wysoka porażka w Toruniu, a we wtorek trochę niższa w Grudziądzu. Tym razem młoda drużyna Motoru Lublin uległa Mebelkom GKM 39:51. To piąta przegrany mecz „Koziołków” w Ekstralidze U24.

Punkowy wieczór w Fabryce Kultury Zgrzyt
15 czerwca 2024, 20:00
film

Punkowy wieczór w Fabryce Kultury Zgrzyt

W sobotni wieczór (15 czerwca), w lubelskim Zgrzycie zagrają zespoły: Ye.stem, Krain i Na krawędzi.

Mamy nowych profesorów. Nominacje odebrali od prezydenta Dudy
TYTUŁY

Mamy nowych profesorów. Nominacje odebrali od prezydenta Dudy

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył tytuły profesorskie nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. Wśród 116 wyróżnionych aż 9 reprezentuje uczelnie i instytuty naukowe z województwa lubelskiego.

Wystawa prac Piotra Młodożeńca
15 czerwca 2024, 11:30

Wystawa prac Piotra Młodożeńca

W najbliższą sobotę o godz. 18:00 w Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL zostanie otwarta wystawa malarstwa Piotra Młodożeńca pt. „Wyobrazy. Lata 20-te”.

Park Wodny otwarty. Ceny biletów i godziny otwarcia, czyli drożej i krócej
PUŁAWY

Park Wodny otwarty. Ceny biletów i godziny otwarcia, czyli drożej i krócej

Nowy sezon rozpoczął w Parku Wodnym przy ul. Hauke-Bosaka w Puławach. Ceny biletów poszły w górę: zarówno dla posiadaczy karty mieszkańca, jak i dla przyjezdnych, z tym, że dla tych drugich nieco bardziej.

Rzemieślnicy na Błoniach, czyli Brunch pod chmurką
16 czerwca 2024, 8:30

Rzemieślnicy na Błoniach, czyli Brunch pod chmurką

Ręcznie szyte ubrania i dodatki, domowe wypieki, biżuteria, świece sojowe i kokosowe, a do tego możliwość wymieniania się ubraniami. W najbliższą niedzielę na Błoniach przy Zamku Lubelskim odbędzie się Brunch pod chmurką.

PUHOVSKY (Romek Puchowski) – wokalista, kompozytor, autor tekstów, producent, gra na gitarze Dobro, slide, gitarze akustycznej oraz basowej. W 2015 ruszył w podróż do źródeł bluesa: do Delty Mississippi. Podczas kompozytorskiej podróży po-przez krainę mistrzów bluesa tworzył nowe songi na swój album
WYWIAD

Dobro i blues, czyli w Delcie bywa różnie

Mnie inspiruje blues z Delty, ten pierwszy – folklorystyczny, który ukształtował się na początku XX wieku. Zachwyca mnie ta prawda, jaką niesie blues, siła przekazu oraz sposób wykorzystania gitary akustycznej. I to mnie chyba do bluesa przywiodło – rozmowa z Puhovskym.

Dyplomy i stypendia od prezydenta dla najlepszych uczniów
ZDJĘCIA
galeria

Dyplomy i stypendia od prezydenta dla najlepszych uczniów

Biorą udział w konkursach i odnoszą sukcesy. A teraz jeszcze zostali docenieni przez prezydenta.

Biturongi, ary i gazele. Nowi mieszkańcy pojawili się w zamojskim ZOO
ZDJĘCIA
galeria

Biturongi, ary i gazele. Nowi mieszkańcy pojawili się w zamojskim ZOO

Zamojskie ZOO rozrasta się i powitało nowych lokatorów. Część z nich przyszła na świat w placówce, a pozostali przyjechali z innych ogrodów zoologicznych.

Powracają Lubelskie Dni Fantastyki
patronat
15 czerwca 2024, 10:00

Powracają Lubelskie Dni Fantastyki

Tegoroczna 32 edycja Lubelskich Dni Fantastyki odbędzie się w dniach 15-16 czerwca. Najstarsza lubelska impreza fantastyczna powraca po przerwie, która trwała od 2019 roku. Lubelskie Dni Fantastyki odbędą się w Domu Kultury LSM w Lublinie.

Za tanie i niedbale wykonane. Podróbki z Chin nie trafią na rynek
NA GRANICY

Za tanie i niedbale wykonane. Podróbki z Chin nie trafią na rynek

Buty z Chin nie trafią na ukraiński rynek. Podrobiony towar zatrzymali celnicy.

4 tysiące mandatu i 14 punktów to nie wszystko
NA DRODZE

4 tysiące mandatu i 14 punktów to nie wszystko

Kierowca Skody na krajowej dwójce znacznie przekroczył dozwoloną prędkość o 64 km/h. 34-latek popełnił to wykroczenie w warunkach recydywy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium