W Janowie Podlaskim odbył się pogrzeb biskupów podlaskich – Beniamina Szymańskiego i Jana Marcelego Gutkowskiego. – Tych, którzy tworzyli historię naszego diecezjalnego kościoła chcemy mieć u siebie – powiedział biskup siedlecki Kazimierz Gurda.
To pierwsze takie w diecezji sprowadzenie doczesnych szczątków. Biskupi rezydowali w Janowie Podlaskim, pierwszej stolicy diecezji siedleckiej w XIX wieku, ale zostali skazani na banicję przez władze carskie. W związku z przypadającym w tym roku 200–leciem diecezji uzyskano zgodę na ekshumację oraz przeniesienie z Łomży do Janowa Podlaskiego doczesnych szczątków biskupa Szymańskiego.
Natomiast mimo starań u władz ukraińskich o zezwolenie na sprowadzenie szczątków biskupa Gutkowskiego, pochowanego na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, nie udało się tego dokonać. W tej sytuacji władze diecezjalne zdecydowały, że w krypcie stanie trumna z ziemią z jego grobu. W sobotę odbyły się uroczystości pogrzebowe.
– Obaj biskupi zmarli na wygnaniu. Nie mieli pogrzebu w swojej diecezji – przypomina biskup siedlecki Kazimierz Gurda.
– Warto sięgnąć do tej pięknej, bogatej i męczeńskiej przeszłości tej ziemi – podkreślał w swoim słowie arcybiskup Stanisław Budzik, metropolita lubelski. – Warto oddać hołd pasterzom diecezji, którzy byli wierni kościołowi katolickiemu.
Biskup Szymański, był kapucynem, biskupem został w 1856 roku, szerzył kult maryjny na terenie diecezji, sprowadził też na Podlasie relikwie św. Wiktora. Otaczał szczególną opieką prześladowanych w zaborze rosyjskim unitów. Z kolei, biskup Gutkowski był kapelanem wojsk napoleońskich i polskich w okresie Królestwa Kongresowego.
– Biskup Szymański angażował się też w obronę księdza Stanisława Brzóski. Władze carskie naciskały aby go suspendował, pozbawił sutanny, ale biskup tego nie uczynił, z tego względu został usunięty z diecezji – tłumaczy regionalista Szczepan Kalinowski, który oprowadza również wycieczki po Janowie Podlaskim.
Krypta oraz trumny biskupów zostały w ubiegłym roku po raz pierwszy poddane konserwacji. Trumny nie były konserwowane od blisko 150 lat. – Wcześniej trudno było wejść do krypty, a teraz jest pięknie wyremontowana. Na pewno będzie punktem wycieczek – dodaje Kalinowski.
Przypomnijmy, że w krypcie spoczywają też szczątki m.in. ostatniego biskupa łuckiego, Adama Naruszewicza, który zmarł w 1796 roku. Według legendy, to w Janowie Podlaskim biskup miał proponować tezy do Konstytucji 3 maja.
Główne obchody 200-lecia diecezji siedleckiej odbędą się w czerwcu, w Janowie Podlaskim oraz w Siedlcach. W dniach 7-8 czerwca w Janowie Podlaskim planowana jest m.in. konferencja Episkopatu Polski.