„Dobre, bo Bialskie” to wyróżnienia przyznawane przez powiat bialski od 21 lat. W tym roku statuetki trafiły m.in. do rodzinnej firmy produkującej pieczarki czy do biura projektowego.
Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, samorząd powrócił do tradycji nagradzania instytucji, przedsiębiorstw lub organizacji, które przyczynią się do rozwoju powiatu.
– Te różne obszary ludzkiej działalności wspólnie tworzą wizerunek naszego powiatu – podkreśla starosta Mariusz Filipiuk (PSL). – Nagrody to wdzięczność za wkład pracy, ale też mobilizacja do dalszych działań.
Statuetkę na gali odebrał m.in. Piotr Dawidziuk, właściciel biura projektów i wycen majątkowych MDM z Piszczaca. Jego firma działa na rynku od 15 lat.
– Zajmujemy się projektowaniem w branży sanitarnej. To ujęcia wody czy oczyszczalnie ścieków. Pełnimy też nadzór nad inwestycjami. Współpracujemy głównie z gminami z powiatu bialskiego – przyznaje Dawidziuk. W ostatnich latach jego biuro zaprojektowało m.in. 20 ujęć wody w powiecie. Ostatnio, firma rozszerzyła działalność o pielęgnację boisk. – Sam jestem prezesem klubu Lutnia Piszczac i to z tej sportowej pasji się wzięło. Chętnie wspieramy też finansowo kluby i OSP w Piszczacu – podkreśla właściciel.
Dzięki swojej wielobranżowości, MDM nie odczuwa skutków kryzysu. – Rynek jest taki, że mamy falę projektów, albo falę nadzorów i obsługi inwestycji. Nie narzekamy na brak pracy – nie ukrywa Dawidziuk.
Liderem samorządności została gmina Łomazy. Tworzy ją 19 sołectw, które zamieszkuje w sumie 5 tys. mieszkańców. Na terenie gminie zarejestrowanych jest 147 podmiotów gospodarczych.
– To przede wszystkim docenienie naszych wysiłków w pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych. Właściwie każda inwestycja odbywa się przy udziale takich środków – zaznacza wójt Jerzy Czyżewski.
W tym roku, budżet inwestycyjny opiewa na 27 mln zł, z czego 22 mln zł to dofinansowania zewnętrzne. Oprócz budowy nowych dróg czy remontów budynków, samorząd dba też o sprawy społeczne.
– Powstały u nas kluby malucha czy seniora. Uruchomiliśmy centrum opiekuńczo–mieszkalne w Dubowie dla osób z niepełnosprawnościami – wylicza Czyżewski. Z końcem roku samorząd powołał też gminny zakład usług komunalnych.
Wyróżnienie „Dobre, bo bialskie” trafiło też do Łukasza Łaziuka z Tłuśćca, który zajmuje się produkcją pieczarek. Jego hale zajmują 10 hektarów. Zatrudnia do tego 150 osób.
Kolejny nagrodzony to bialski oddział Mlekovity. W ubiegłym roku przy zakładzie uruchomiono fabrykę serów twardych długodojrzewających. Pracuje tu 113 osób.
Na liście laureatów jest też firma Eurogrzyb z Rogoźnicy Kolonii. Początek jej działalności sięga 2009 roku. Wtedy skupiała się na skupie pieczarek, a teraz jej działalność to głównie przetwórstwo owoców i warzyw na mrożonki.
Ostatni wyróżniony to bialski oddział Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej. Ośrodek oferuje profesjonalne doradztwo prawno–finansowej. Prowadzi też warsztaty, projekty edukacyjne na temat finansów w szkołach. SKEF ma powiązania z senatorem Grzegorzem Biereckim (PiS). Wiceprezesem zarządu stowarzyszenia jest jego żona. A bialski oddział ma swoją siedzibę tam, gdzie biuro senatorskie, przy ulicy Francuskiej.
Podczas gali „Dobre, bo Bialskie” wystąpiła Alicja Majewska przy akompaniamencie Włodzimierza Korcza.