Zabytkowe medale, monety i niemieckie aparaty fotograficzne, które celnicy odebrali przemytnikom, trafiły do Muzeum Południowego Podlasia. To dzięki służbom granicznym jest tam m.in. największa kolekcja ikon w Polsce
Najnowszy dar dla muzeum to w sumie ponad 200 obiektów, które celnicy zatrzymali na przejściach granicznych w województwie lubelskim podczas pięciu prób przemytów. – Jesteśmy otwarci na takie przekazy. Pierwsze z nich trafiły do nas w 1977 roku – mówi Violetta Jarząbkowska, dyrektor muzeum w Białej Podlaskiej. – To poszerza nasze zbiory. Dzięki temu mamy największą kolekcję ikon w Polsce, bo aż 1600 sztuk – podkreśla.
Tym razem do muzeum nieodpłatnie trafiły m.in. 134 medale, głównie radzieckie. Są też odznaczenia wojenne, na przykład „Za Obronę Sowieckiego Koła Podbiegunowego”. – Do tego ponad 60 monet, niemieckie pojemniki z czasów II wojny światowej do przenoszenia pocisków armatnich – dodaje kom. Marzena Siemieniuk z Izby Administracji Skarbowej w Lublinie. Najstarsze monety pochodzą z XVI wieku.
Jednak uwagę najbardziej zwracają niemieckie aparaty fotograficzne oznaczone symboliką faszystowską oraz znakami towarowymi firmy E. Leitz Wetzlar. – Zatrzymano je w 2017 roku na przejściu granicznym w Dorohusku – precyzuje kom. Siemieniuk.
– Te przedmioty trafią na wystawy, m.in. historyczne czy numizmatyczne – zapowiada dyrektor Violetta Jarząbkowska. Ostatni raz, w 2016 roku, celnicy przekazali do muzeum 18 ikon i obraz olejny przedstawiający Tadeusza Kościuszkę.
To jednak nie służby graniczne decydują o zasileniu zabranymi przemytnikom przedmiotami zbiorów muzealnych. – Obiekty zatrzymane w przemycie muszą przejść na własność Skarbu Państwa, a o tym decydują sądy. W przypadku przedmiotów muzealnych i zabytkowych, konieczna jest też opinia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który wskazuje, do jakiej instytucji trafią – tłumaczy kom. Marzena Siemieniuk.
Na tym nie koniec współpracy administracji skarbowej z bialskim muzeum. – Mamy w naszych magazynach sporo towarów o charakterze muzealnym. Trwa jeszcze procedura, która umożliwi przejęcie ich przez Skarb Państwa – zaznacza Siemieniuk.
W Białej Podlaskiej trwa remont głównego budynku muzeum. Ekspozycje dostępne są dla zwiedzających w Oficynie Zachodniej.