Cztery miejscowości, gdzie działają ośrodki dla cudzoziemców. Sześć miesięcy badań. Ponad 60 wywiadów z „lokalnymi liderami”. Tak powstał raport „Uchodźcy, witajcie (stąd)”* autorstwa Gawła Walczaka z Fundacji Polskie Forum Migracyjne.
Cel? – Zdefiniowanie konkretnych propozycji dotyczących przyjmowania uchodźców w Polsce, ważnych dla lokalnych społeczności sąsiadujących z ośrodkami dla cudzoziemców. Z uczestnikami rozmawiałem o szansach, jakie tworzy sąsiedztwo z takim ośrodkiem, ale też o trudnościach, z jakimi się mierzą – opowiada Gaweł Walczak.
Do udziału zaprosił ponad 55 lokalnych liderów – artystów, dziennikarzy, księży, właścicieli restauracji, członków Rad Osiedlowych czy działaczy społecznych. To mieszkańcy Białej Podlaskiej, Góry Kalwarii, Podkowy Leśnej oraz Warszawy – miejsc, gdzie działają ośrodki dla cudzoziemców. Przypomnijmy, że bialski ośrodek ma charakter recepcyjny i istnieje od 2009 roku.
Raport powstał na podstawie indywidualnych wywiadów, a następnie warsztatów z mieszkańcami tych miejscowości. – Rozmawialiśmy z kobietami oraz mężczyznami reprezentującymi różne kategorie wiekowe. Najmłodszy miał 16 lat, najstarszy ponad 80. Byli to zarówno uczniowie, jak i emeryci, osoby bezrobotne i czynne zawodowo – precyzuje autor raportu.