Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

28 września 2023 r.
16:40

Jak wygrać budżet obywatelski. "Odbetonowanie", a tak naprawdę budowa obiektu na cmentarzu

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
Wręczenie statuetek dla autorów zwycięskich projektów
Wręczenie statuetek dla autorów zwycięskich projektów (fot. Ewelina Burda)

Poważne zastrzeżenia w sprawie wyników tegorocznego budżetu obywatelskiego mają autorzy jednego z projektów. Ich wątpliwości budzi nie tylko sam proces głosowania, ale także wprowadzająca w błąd nazwa jednego ze zwycięskich zadań mówiąca o „odbetonowaniu”. W rzeczywistości to w dużej mierze budowa obiektu na cmentarzu komunalnym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kilka dni temu, autorzy 8 zwycięskich projektów tegorocznego budżetu obywatelskiego otrzymali pamiątkowe statuetki. Do realizacji, głosami mieszkańców zakwalifikowały się: 1 duży, 1 średni i 6 małych pomysłów.

Ale jeszcze dzień przed planowanym ogłoszeniem oficjalnych wyników, radny Marek Dzyr (PiS) apelował na sesji, by urzędnicy wstrzymali się z tym.

– Z tego co wiem, do urzędu wpłynęła petycja podważająca prawidłowość głosowania. Dlatego, może lepiej nie wręczać na razie statuetek, bo być może trzeba będzie powtórzyć głosowanie –sugerował Dzyr. Jednak prezydent nie widział takiej koniczności. – Z przeprowadzonych wstępnie analiz wiem, że nie było nieprawidłowości w sposobie głosowania czy podczas liczenia głosów– stwierdził Michał Litwiniuk.

Jednak autorzy średniego projektu (kompleks wypoczynkowy nad Krzną) wątpliwości nadal mają. – Dlatego złożyliśmy petycję o powtórzenie głosowania. Ponieważ w głosowaniu elektronicznym karta do głosowania była niekompletna. Nie zawierała bowiem informacji o koszcie projektu, choć w maju Rada Miasta dodała to kryterium do uchwały, trafnie uznając, iż wiedza ta ma istotne znaczenie w procesie podjęcia decyzji– tłumaczy Marcin Dudziński, współautor średniego projektu. – A gdy przegraliśmy o 15 głosów, to wydaje się, że mogło to mieć wpływ na wyniki głosowania. Czujemy się oszukani – przyznaje.

Na tym jednak nie koniec. – Głosujący nie mieli też dostępu do dokładnych opisów projektów– zwraca uwagę Dudziński. Zwycięski projekt średni miał ładną nazwę: „odbetonowanie terenów miejskich oraz budowa punktu informacyjnego”. A jego współautorem był Konrad Afaltowski, na co dzień prezes miejskiej spółki Zieleń. Tymczasem, okazuje się, że nie do końca o ekologię tu chodzi, bo z dokładnego opisu tego zadania oszacowanego na pół miliona złotych wynika, że jego istotą jest budowa wielofunkcyjnego obiektu na cmentarzu komunalnym za 350 tys. zł. A same nasadzenia mają pochłonąć 65 tys. zł.

Ale Afaltowski problemu nie dostrzega. – Nazwa w prosty sposób opisuje jakie są cele projektu. Przy tak konkretnym tytule projektu nie spotkałem się z opinią, żeby ktoś został wprowadzony w błąd– stwierdza pomysłodawca, jednocześnie prezes miejskiej spółki, która administruje cmentarzem, na którym ma powstać nowy obiekt. – W punkcie informacyjnym mieszkańcy będę mogli załatwić niezbędne formalności oraz uzyskać potrzebne informacje. Poza zapleczem administracyjnym budynek posiadać będzie ogólnodostępną toaletę przystosowaną do osób z niepełnosprawnościami– zaznacza Afaltowski.

Tylko o tym nie wszyscy mogli dowiedzieć się głosując na ten projekt. – Jeżeli propozycja w ¾ to budowa budynku a nazwa to "odbetonowanie", to jest to wprowadzanie w błąd głosujących i to być może z premedytacją. Do tego z wykorzystaniem pragnień mieszkańców by było bardziej zielono, ekologicznie, mniej betonu– uważa z kolei Andrzej Halicki, doktor nauk prawnych.

Dzięki jego petycjom, Rada Miasta wprowadziła wiele modyfikacji w budżecie obywatelskim, a on sam napisał trzy książki związane z samorządem Białej Podlaskiej.

– Skąd głosujący ma czerpać wiedzę o projekcie, jego skutkach, potencjalnych korzyściach? Tych informacji nie było nigdzie, na żadnej stronie internetowej. Jak więc ma podjąć świadomą, odpowiedzialną decyzję? To kolejny aspekt oprócz wadliwej karty do głosowania elektronicznego– zauważa Halicki, który skierował petycję do urzędników o „uznanie głosowania elektronicznego w Budżecie Obywatelskim Białej Podlaskiej 2024– za nieważne w całości bądź w części obejmującej projekty duże i średnie”. „Głosujący w Białej Podlaskiej nie otrzymali żadnego opisu projektu, lecz jedynie informację o tytule” – zauważa w niej Halicki i dalej pisze, że „podjęcie decyzji o wyborze projektu w głosowaniu w BO 2024 odbyło się z naruszeniem zasad transparentności, przejrzystości i jawności wymaganej w takich przypadkach jak konsultacje społeczne, których szczególną formą jest BO 2024” – zauważa autor.

W tegorocznej edycji, 99 proc. głosów oddano przez Internet. „W trakcie głosowania nie było uwag do procedury głosowania (…) Głosujący byli skutecznie zapoznani z projektami, również z ich wartościmi i byli świadomi i przekonani o swoim wyborze” – pisze w odpowiedzi na petycję Maciej Buczyński, zastępca prezydenta. Przypomina też, że pod koniec roku odbędą się konsultacje społeczne i mieszkańcy będą mogli ocenić tegoroczną edycję BO.

 Zwycięskie projektu budżetu obywatelskiego:

– projekt duży – FunPark Podmiejska – (wartość projektu – 1 ml zł)
– projekt średni – Odbetonowanie terenów miejskich oraz budowa punktu informacyjnego (wartość projektu – 500 000zł)
– projekty małe:
* Historyczno–Edukacyjny szlak Bialskiego Lotnictwa (wartość projektu – 100 000zł)
* Wykonanie dokumentacji przebudowy ulicy wyzwolenia na odcinku ulicy Drzewieckiego do Długiej (wartość projektu – 200 000zł)
* Budowa ulicy Fieldorfa (wartość projektu – 100 000zł)
* Periodyk– Eko Biała Podlaska (wartość projektu – 200 000zł)
* Ciąg pieszo–jezdny na ul. Mickiewicza (wartość projektu – 70 000zł)
– projekt Zielonego budżetu Białej Podlaskiej – Sterylizacja kotów i psów (wartość projektu – 50 000zł).

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

LKS Milanów pokonał Victorię Parczew

Rezerwy z Radzynia wciąż niepokonane, LKS Milanów wygrał w Parczewie

Orlęta II Radzyń Podlaski pokonały Absolwenta Domaszewnica po golu w doliczonym czasie gry. Sokół Adamów zdobył cenne trzy punkty w starciu z Orłem Czemierniki. Orlęta Łuków tylko zremisowały z Unią Żabików.

Marszałek rozdaje pieniądze na transport. To projekty za ponad 120 mln zł
galeria

Marszałek rozdaje pieniądze na transport. To projekty za ponad 120 mln zł

Urząd Marszałkowski w Lublinie rozdał fundusze dla samorządów. W ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 dofinansowanie na niskoemisyjny transport miejski otrzymało cztery podmioty.

Huczwa Tyszowce wywiozła remis 2:2 z boiska Omegi Stary Zamość

PoGrom w spotkaniu kolejki zamojskiej okręgówki, Omega i Huczwa na remis

Sąsiadujące w tabeli Omega Stary Zamość i Huczwa Tyszowce podzieliły się punktami po remisie 2:2. Wicelider Tanew Majdan Stary rozbiła lidera Grom Różaniec 6:1.

Ekran akustyczny przy SP nr 4 w Puławach

Prezydent Puław trafi do więzienia. "Bezduszne, kalekie prawo"

Za otwarcie boiska sportowego dla mieszkańców Puław - mimo sądowego zakazu - prezydent Paweł Maj odbędzie karę pięciu dni pozbawienia wolności. Samorządowiec spędzi je w więzieniu w Opolu Lubelskim. To skutek odrzucenia proponowanej przez sąd grzywny w wysokości 5 tysięcy złotych.

Do hiszpańskiej Barcelony polecimy z irlandzkim przewoźnikiem Ryanair.
ZDJĘCIA
galeria

¡Hola Barcelona! Ryanair uruchomił loty do Girony

Port Lotniczy Lublin poszerza swoją ofertę o kolejne atrakcyjne połączenie. Od poniedziałku pasażerowie mogą polecieć bezpośrednio do hiszpańskiej Barcelony. To doskonała wiadomość dla miłośników podróży i mieszkańców województwa lubelskiego.

Odkryj swoją przyszłość. Politechnika Lubelska zaprasza przyszłych studentów

Odkryj swoją przyszłość. Politechnika Lubelska zaprasza przyszłych studentów

To wcale nie jest prima aprilis. Politechnika Lubelska 1 kwietnia zaprasza przyszłych studentów by poznali szeroką ofertę uczelni.

Padwa musiała uznać wyższość rywali z Żukowa

Niespodziewana porażka Padwy, AZS AWF Biała Podlaska z cenną wygraną

KPR Padwa Zamość bez punktów, AZS AWF Biała Podlaska powiększył dorobek o wygraną z SMS ZPRP I Kielce.

Śmietnisko nad Czerniejówką. Miasto wie, ale nie może nic zrobić
galeria

Śmietnisko nad Czerniejówką. Miasto wie, ale nie może nic zrobić

Lublin. Ulica Chłodna, niedaleko ulica Kunickiego. Niedaleko dworzec, tuż przy skrzyżowaniu komisariat policji. A tuż za nim istne wysypisko śmieci w samym sercu miasta. Miasto o tej sytuacji wie, ale nie może zrobić praktycznie nic.

Jakie KPI w marketingu warto mierzyć?

Jakie KPI w marketingu warto mierzyć?

Współczesny marketing internetowy wymaga ciągłego mierzenia efektywności działań. Jednym z najważniejszych narzędzi, które umożliwiają to monitorowanie, są KPI (Key Performance Indicators), czyli kluczowe wskaźniki efektywności. Dzięki nim można precyzyjnie ocenić, czy strategie marketingowe przynoszą pożądane rezultaty. W artykule tym przyjrzymy się definicji KPI w marketingu internetowym oraz przedstawimy konkretne przykłady wskaźników, które warto stosować, aby optymalizować działania marketingowe w sieci.

Przestrzeń twórczej ekspresji. Premierowe spektakle grup inkubatora Osterwy
patronat

Przestrzeń twórczej ekspresji. Premierowe spektakle grup inkubatora Osterwy

W Teatrze Osterwy wiosna pachnie premierami. Pachnie też ... dziecięcą wyobraźnią! A wszystko za sprawą Inkubatora Osterwy – miejsca, gdzie marzenia o teatrze materializują się bardzo szybko.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium