Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

23 listopada 2019 r.
10:50

Kilka tysięcy sosen. Jakie drzewa sadzą w Białej Podlaskiej?

Autor: Zdjęcie autora eb
(fot. Pixabay)

Aż 6 tys. sadzonek sosny chce jeszcze w tym roku zasadzić Biała Podlaska. Masowe sadzenie odbyło się też w październiku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wszystkie sadzonki to tzw. nasadzenia zastępcze, które pojawią się na działce za cmentarzem komunalnym. Uzupełnione będą one jeszcze brzozami oraz dębami.

– Te nasadzenia to pokłosie decyzji zezwalających na wycinkę drzew wydanych przez Urząd Marszałkowskie i Starostwo Powiatowe na terenie byłego lotniska przy ul. Łomaskiej – tłumaczy Gabriela Kuc–Stefaniuk rzecznik magistratu. Okazuje się że nasadzenia nowych drzew odbyły się już w 2017 i 2018 roku. – Miały stanowić rekompensatę środowiskowych walorów przyrodniczych, a zgodnie z wydanymi decyzjami powinny zachować swoją żywotność przez okres 3 lat od momentu posadzenia. Jednak  w związku z niekorzystną aurą pogodową, podjęto decyzję o uzupełnieniu obumarłych sosen nowymi sadzonkami – tłumaczy rzecznik. Przypomnijmy że w 2017 roku na lotnisku w miejscu gdzie miała funkcjonować podstrefa ekonomiczna wycięto 19 tys. drzew, jak tłumaczył ówczesny magistrat,  "samosiejek"– To nie jest las, tylko samosiejka, i właściwie nie ma żadnej wartości. Na cele opałowe drzewo może być wykorzystane. A nam zależy aby mieć czysty teren inwestycyjny, tak aby firmy mogły tam budować infrastrukturę – tłumaczył ówczesny prezydent Dariusz Stefaniuk (PiS), obecnie poseł. Dzisiaj już wiadomo że teren byłego lotniska przejmuje MON na cele wojskowe.

Sosny ma dostarczyć i posadzić zakład "Drwal" z Wólki Plebańskiej, który wygrał przetarg, oferując 38 tys. zł.

Przypomnijmy że w tym roku wycinka objęła też park Radziwiłłowski. Pod topór poszły samosiewy z okresu międzywojennego i powojennego, niezwiązane z historycznym układem kompozycyjnym. – Znaczna część drzew wykazuje zły stan zdrowotny – zapewnia Kuc–Stefaniuk. W sumie wyciętych zostało 73 drzew, a nowych nasadzeń będzie 27. To m.in. lipy, klon, wiśnia. Urzędnicy tłumaczą jednocześnie, że wycinki w mieście najczęściej obejmują drzewa chore lub powodujące uszkodzenia infrastruktury miejskiej. – W ubiegłym roku usunięte zostały drzewa m.in. z poboczy ulic: Brzeskiej – pod ścieżkę rowerową, Warszawskiej, co było związane z przebudową ulicy. Również w związku z przebudową stadionu miejskiego zostały usunięte drzewa – przyznaje rzecznik.

Ale na to miejsce w październiku pojawiły się nasadzenia w różnych częściach miasta. To m.in. 30 dębów szypułkowych przy Al. Tysiąclecia, 39 jarzębów szwedzkich przy ulicy Brzeskiej oraz 51 sztuk tych drzew przy Al. Solidarności. A przy ulicy Zamkowej za parkiem pojawiło się 15 nowych drzew: lip, wiązów oraz jesionów.

Co posadziło miasto w październiku tego roku:

  • założenie zamkowo–parkowe Radziwiłłów – 3 drzewa z gatunku: lipa szerokolistna, kasztanowiec czerwony, klon zwyczajny + 1 wiśnia kulista do ogrodu włoskiego
  • ul. Janowska za DK2 – 1 lipa drobnolistna
  • ul. Cmentarna (od zjazdu na cmentarz w kierunku ul. Ekologicznej) – 25 szt. brzóz brodawkowatych oraz 2 szt. jarzębów szwedzkich
  • ul. Celników Polskich – 38 szt. jarzębów szwedzkich, 29 szt. klonów kolumnowych
  • al. Tysiąclecia – 30 szt. dębów szypułkowych „Fastigiata”, 15 szt. klonów kolumnowych
  • ul. Sidorska 76, –1 klon kolumnowy
  • ul. Brzeska (rozjazd z K–2) – 39 szt. jarzębów szwedzkich, 10 szt. klonów kolumnowych
  • ul. Sielczyk (rozjazd z ul. Langiewicza) – 5 szt. grabów kolumnowych,5 szt. lip srebrzystych „Varsaviensis”
  • ul. Francuska (rozjazd z ul. Armii Krajowej) – 2 szt. świerków pospolitych,3 szt. klonów kolumnowych
  • ul. Literacka (od strony ul. Akademickiej) – 5 szt. jarzębów szwedzkich
  • ul. Kopernika 7 (przy placu zabaw) – 5 szt. klonów kolumnowych
  • ul. Łomaska 21 (Przedszkole Samorządowe) – 4 szt. klonów kolumnowych
  • ul. Stacyjna 6 – 2 szt. klonów kolumnowych
  • ul. Janowska (obok cmentarza parafialnego) – klon pospolity odmiany „Globosum”
  • Al. Solidarności – 51 szt. jarzębów szwedzkich
  • ul. Brzeska – 62 m2 ligustru pospolitego i ul. Wyzwolenia – 25 m2 irgi błyszczącej,
  • plac Wolności (strona zachodnia) – 2 szt. wiśni kulistych, strona wschodnia, 4 szt. wiśni kulistych
  • ul. Zamkowa (za Parkiem Radziwiłłowskim w skarpie) – 15 szt. drzew z gatunku: 5 szt. lip drobnolistnych, 5 szt. wiązów polnych, 5 szt. jesionów wyniosłych
  • ul. Garncarska – wiśnia kulista ul. Prosta – 2 szt. jesionów wyniosłych odmiana kulista
  • ul. teren zabytkowy (układ urbanistyczny) – 3 szt. drzew z gatunku: kasztanowiec czerwony, lipa drobnolistna, lipa szerokolistna przy ul. Artyleryjskiej/Zamkowej, 5 szt. drzew z gatunku: jesion wyniosły przy ul. Janowskiej, kasztanowiec czerwony oraz 2 szt. klonów zwyczajnych przy ul. Zamkowej, klon zwyczajny „Globosum”
    przy ul. Nowej/Janowskiej
  • rondo PKP – jarząb pospolity 2 szt.
  • ul. Armii Krajowej – 2 szt. jodeł pospolitych,4 szt. klonów kolumnowych
  • cmentarz komunalny – żywotnik zachodni odmiany „Szmaragd” – 1 szt.
  • TOP–34 od strony SAS – 3 szt. jarzębów szwedzkich
  • ul. Okopowa – 7 szt. jarzębów szwedzkich
  • ul. Rewakowicza – 2 szt. robinii kulistych „Umbraculifera”, 20 szt. robinii akacjowych
  • ul. Sidorska (62) – jarząb pospolity
  • ul. Kościelna – jarząb szwedzki
  • ul. Orzechowa (Szkoła Specjalna ) – 3 szt. żywotników zachodnich odmiany „Szmaragd”
  • uzupełnienie ubytków w kwietnikach wieloletnich: Al. Tysiąclecia (przy drzewach obok posesji Nr 31) – 15 szt. tawuł „Goldflam”, ul. Sidorska/rozjazd z Al. Tysiąclecia – 15 szt. lilaka „Meyera”, ul. Orzechowa (obok posesji 33) – 5 szt. tawuły japońskiej, Pl. Wolności (skwer strona północna) – 50 szt. lawendy,
  • ul. Janowska 80 k. boiska – 4 szt. dębów szypułkowych „Fastigiata”
  • ul. Sienkiewicza – 6 szt. irgi błyszczącej.
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski

Podstawą gry w piłkę ręczną jest twarda defensywa – to zdanie bardzo często pada z ust Pawła Tetelewskiego. Wydaje się, że opiekun PGE MKS FunFloor Lublin zaszczepił tę tezę w umysłach swoich podopiecznych wyjątkowo mocno, bo powoli to właśnie znakomita obrona staje się znakiem rozpoznawczym lubelskiej ekipy.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

Po konferencjach politycy kurtuazyjnie wymienili uwagi w holu lubelskiego ratusza

Poseł Moskal składa zawiadomienie, prokuratura bada, a wiceprezydent Fulara chłodzi nastroje

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie odmowy udostępnienia przez Urząd Miasta Lublin protokołu po kontroli CBA złożył poseł PiS, Michał Moskal. Władze miasta tłumaczą, że protokół jest dowodem w prowadzonym śledztwie i nie może być upubliczniony. A chodzi o domniemanie nieprawidłowości przy budowie dworca metropolitalnego w  Lublinie w kwocie 7,5 miliona złotych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium