Aż 6 tys. sadzonek sosny chce jeszcze w tym roku zasadzić Biała Podlaska. Masowe sadzenie odbyło się też w październiku.
Wszystkie sadzonki to tzw. nasadzenia zastępcze, które pojawią się na działce za cmentarzem komunalnym. Uzupełnione będą one jeszcze brzozami oraz dębami.
– Te nasadzenia to pokłosie decyzji zezwalających na wycinkę drzew wydanych przez Urząd Marszałkowskie i Starostwo Powiatowe na terenie byłego lotniska przy ul. Łomaskiej – tłumaczy Gabriela Kuc–Stefaniuk rzecznik magistratu. Okazuje się że nasadzenia nowych drzew odbyły się już w 2017 i 2018 roku. – Miały stanowić rekompensatę środowiskowych walorów przyrodniczych, a zgodnie z wydanymi decyzjami powinny zachować swoją żywotność przez okres 3 lat od momentu posadzenia. Jednak w związku z niekorzystną aurą pogodową, podjęto decyzję o uzupełnieniu obumarłych sosen nowymi sadzonkami – tłumaczy rzecznik. Przypomnijmy że w 2017 roku na lotnisku w miejscu gdzie miała funkcjonować podstrefa ekonomiczna wycięto 19 tys. drzew, jak tłumaczył ówczesny magistrat, "samosiejek"– To nie jest las, tylko samosiejka, i właściwie nie ma żadnej wartości. Na cele opałowe drzewo może być wykorzystane. A nam zależy aby mieć czysty teren inwestycyjny, tak aby firmy mogły tam budować infrastrukturę – tłumaczył ówczesny prezydent Dariusz Stefaniuk (PiS), obecnie poseł. Dzisiaj już wiadomo że teren byłego lotniska przejmuje MON na cele wojskowe.
Sosny ma dostarczyć i posadzić zakład "Drwal" z Wólki Plebańskiej, który wygrał przetarg, oferując 38 tys. zł.
Przypomnijmy że w tym roku wycinka objęła też park Radziwiłłowski. Pod topór poszły samosiewy z okresu międzywojennego i powojennego, niezwiązane z historycznym układem kompozycyjnym. – Znaczna część drzew wykazuje zły stan zdrowotny – zapewnia Kuc–Stefaniuk. W sumie wyciętych zostało 73 drzew, a nowych nasadzeń będzie 27. To m.in. lipy, klon, wiśnia. Urzędnicy tłumaczą jednocześnie, że wycinki w mieście najczęściej obejmują drzewa chore lub powodujące uszkodzenia infrastruktury miejskiej. – W ubiegłym roku usunięte zostały drzewa m.in. z poboczy ulic: Brzeskiej – pod ścieżkę rowerową, Warszawskiej, co było związane z przebudową ulicy. Również w związku z przebudową stadionu miejskiego zostały usunięte drzewa – przyznaje rzecznik.
Ale na to miejsce w październiku pojawiły się nasadzenia w różnych częściach miasta. To m.in. 30 dębów szypułkowych przy Al. Tysiąclecia, 39 jarzębów szwedzkich przy ulicy Brzeskiej oraz 51 sztuk tych drzew przy Al. Solidarności. A przy ulicy Zamkowej za parkiem pojawiło się 15 nowych drzew: lip, wiązów oraz jesionów.
Co posadziło miasto w październiku tego roku:
- założenie zamkowo–parkowe Radziwiłłów – 3 drzewa z gatunku: lipa szerokolistna, kasztanowiec czerwony, klon zwyczajny + 1 wiśnia kulista do ogrodu włoskiego
- ul. Janowska za DK2 – 1 lipa drobnolistna
- ul. Cmentarna (od zjazdu na cmentarz w kierunku ul. Ekologicznej) – 25 szt. brzóz brodawkowatych oraz 2 szt. jarzębów szwedzkich
- ul. Celników Polskich – 38 szt. jarzębów szwedzkich, 29 szt. klonów kolumnowych
- al. Tysiąclecia – 30 szt. dębów szypułkowych „Fastigiata”, 15 szt. klonów kolumnowych
- ul. Sidorska 76, –1 klon kolumnowy
- ul. Brzeska (rozjazd z K–2) – 39 szt. jarzębów szwedzkich, 10 szt. klonów kolumnowych
- ul. Sielczyk (rozjazd z ul. Langiewicza) – 5 szt. grabów kolumnowych,5 szt. lip srebrzystych „Varsaviensis”
- ul. Francuska (rozjazd z ul. Armii Krajowej) – 2 szt. świerków pospolitych,3 szt. klonów kolumnowych
- ul. Literacka (od strony ul. Akademickiej) – 5 szt. jarzębów szwedzkich
- ul. Kopernika 7 (przy placu zabaw) – 5 szt. klonów kolumnowych
- ul. Łomaska 21 (Przedszkole Samorządowe) – 4 szt. klonów kolumnowych
- ul. Stacyjna 6 – 2 szt. klonów kolumnowych
- ul. Janowska (obok cmentarza parafialnego) – klon pospolity odmiany „Globosum”
- Al. Solidarności – 51 szt. jarzębów szwedzkich
- ul. Brzeska – 62 m2 ligustru pospolitego i ul. Wyzwolenia – 25 m2 irgi błyszczącej,
- plac Wolności (strona zachodnia) – 2 szt. wiśni kulistych, strona wschodnia, 4 szt. wiśni kulistych
- ul. Zamkowa (za Parkiem Radziwiłłowskim w skarpie) – 15 szt. drzew z gatunku: 5 szt. lip drobnolistnych, 5 szt. wiązów polnych, 5 szt. jesionów wyniosłych
- ul. Garncarska – wiśnia kulista ul. Prosta – 2 szt. jesionów wyniosłych odmiana kulista
- ul. teren zabytkowy (układ urbanistyczny) – 3 szt. drzew z gatunku: kasztanowiec czerwony, lipa drobnolistna, lipa szerokolistna przy ul. Artyleryjskiej/Zamkowej, 5 szt. drzew z gatunku: jesion wyniosły przy ul. Janowskiej, kasztanowiec czerwony oraz 2 szt. klonów zwyczajnych przy ul. Zamkowej, klon zwyczajny „Globosum”
przy ul. Nowej/Janowskiej - rondo PKP – jarząb pospolity 2 szt.
- ul. Armii Krajowej – 2 szt. jodeł pospolitych,4 szt. klonów kolumnowych
- cmentarz komunalny – żywotnik zachodni odmiany „Szmaragd” – 1 szt.
- TOP–34 od strony SAS – 3 szt. jarzębów szwedzkich
- ul. Okopowa – 7 szt. jarzębów szwedzkich
- ul. Rewakowicza – 2 szt. robinii kulistych „Umbraculifera”, 20 szt. robinii akacjowych
- ul. Sidorska (62) – jarząb pospolity
- ul. Kościelna – jarząb szwedzki
- ul. Orzechowa (Szkoła Specjalna ) – 3 szt. żywotników zachodnich odmiany „Szmaragd”
- uzupełnienie ubytków w kwietnikach wieloletnich: Al. Tysiąclecia (przy drzewach obok posesji Nr 31) – 15 szt. tawuł „Goldflam”, ul. Sidorska/rozjazd z Al. Tysiąclecia – 15 szt. lilaka „Meyera”, ul. Orzechowa (obok posesji 33) – 5 szt. tawuły japońskiej, Pl. Wolności (skwer strona północna) – 50 szt. lawendy,
- ul. Janowska 80 k. boiska – 4 szt. dębów szypułkowych „Fastigiata”
- ul. Sienkiewicza – 6 szt. irgi błyszczącej.