Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

9 lipca 2024 r.
11:31

Kulisy konkursu na dyrektora ekonomika. "Wilcze prawo rządzących"

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
Ireneusz Długołęcki
Ireneusz Długołęcki (fot. archiwum)

Ireneusz Długołęcki nie będzie już dyrektorem „ekonomika”. Przegrał konkurs z dotychczasową wicedyrektor. Urzędnicy nie mogli uzgodnić oceny jego pracy z kuratorium oświaty.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Długołęcki, z wykształcenia matematyk, kierował Zespołem Szkół Zawodowych nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej od 2014 roku. W 2019 roku również konkurs wygrał. Był wówczas jedynym kandydatem. W czerwcu, urząd miasta przeprowadził taką procedurę w dwóch szkołach, „ekonomiku” właśnie i w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Adama Mickiewicza przy ulicy Leszczynowej. W tej ostatniej placówce, na stanowisku pozostanie Marcin Szwed. Z kolei, popularną wśród młodzieży szkołą przy ulicy Piłsudskiego nie będzie już zarządzać Długołęcki. Konkurs wygrała bowiem jego dotychczasowa zastępczyni, Iwona Jarocka.

O kulisy dopytywał urzędników na jednej z komisji radny Henryk Grodecki (PiS). – Okazuje się, że uzgodnienie wspólnej oceny pracy pana dyrektora przez urząd z kuratorium oświaty było niemożliwe. Jestem zdziwiony, bo to doświadczony, długoletni dyrektor, który przyciągnął miliony złotych i spowodował, że szkoła ma wielu chętnych i otwiera nowe kierunki kształcenia- zauważył Grodecki.

Do sprawy odniósł się Stanisław Romanowski, naczelnik wydziału edukacji i spraw społecznych w ratuszu. – Doszło do różnicy, bo kuratorium w swoim zakresie wydało panu dyrektorowi ocenę bardzo dobrą w ramach nadzoru pedagogicznego. Natomiast urząd, czyli pan prezydent przyznał ocenę dobrą. Nie doszło do porozumienia w decyzji o ostatecznej wspólnej ocenie- potwierdził naczelnik. To jednak nie zamknęło Długołęckiemu możliwości startu w konkursie. – Pan dyrektor został dopuszczony na podstawie oceny z 2019 roku, bardzo dobrej. Aczkolwiek, członkowie komisji mieli różne zdania na ten temat. Jednomyślności w głosowaniu nie było- zaznaczył Romanowski. Jego zdaniem, „każdy ma prawo nie zgadzać się z oceną organu prowadzącego”.

– Oprócz zasług, były pewne rzeczy, na które zwróciliśmy uwagę po kontroli w szkole. Na podstawie protokołu i punktacji ustalona była ocena dobra, która nie jest przecież negatywa- przypomina naczelnik.

To nie zmienia faktu, że takie podejście dziwi radnego. - Wyrażam tylko swoje odczucie, że tak dobry dyrektor nie dostał wyższej oceny. Dopatruję się tu niechęci do pana Długołęckiego. Ale takie jest wilcze prawo rządzących- przyznał na koniec Grodecki.

Dyrektor na razie jest w swoim szkolnym gabinecie. – Skierowałam pismo do urzędu w sprawie mojej oceny. Czekam na odpowiedź i uzasadnienie- odpowiada krótko Długołęcki.  O tym, że relacje z urzędnikami miał raczej chłodne można było się przekonać na początku tego roku, gdy dyrektor przyznał, że wybudowana hala sportowa nie zawsze jest ogólnodostępna dla uczniów. Obiektem zarządza bowiem miejska spółka, Zakład Gospodarki Lokalowej.

Zdarzało się, że młodzi ludzie nie mogli korzystać z hali ze względu na miejskie imprezy. Dlatego zdaniem Długołęckiego, racjonalniejszym rozwiązaniem byłaby administracja przez jego placówkę. Ratusz jednak problemu w tym nie widział, przekonując, że ZGL wziął na siebie wszystkie sprawy utrzymania czy ogrzewania hali.

Obecnie, w „ekonomiku” trwa wyposażanie pracowni technik-geodeta. Młodzi ludzie mogą tu wybierać kierunki techniczne kształcenia, m.in. logistyk, informatyk czy ekonomista.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium