Spółdzielnia socjalna Bialskie Cuda w finale Konkursu na Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne Roku im. Jacka Kuronia.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Bialska spółdzielnia socjalna działa od 2013 roku. Zajmuje się produkcją upcyklingowych zabawek, haftem komputerowym, szyciem pościeli oraz akcesoriów dla dzieci. Bialskie Cuda organizują też edukacyjne warsztaty rękodzielnicze, krawieckie i upcyklingowe. Ostatnio w tajniki rękodzieła spółdzielnia wprowadzała osadzonych z Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej.
– Naszą misją jest propagowanie rękodzieła w duchu regionalnym, m.in. poprzez własną markę Bialskie Cuda. Zatrudniamy panie bezrobotne, dając im możliwość realizowania się w swoich pasjach. Duża część naszych produktów powstaje na specjalne zamówienia. Są to często prezenty okolicznościowe dedykowane konkretnym firmom, osobom czy sytuacjom – mówi Joanna Olęcka, prezeska spółdzielni.
Głównym klientem Bialskich Cudów jest firma odzieżowa Bialcon, która zleca spółdzielni rękodzielnicze zadania. Pracownice spółdzielni jakojedyne w regionie wykonują ręczne aplikacje, malowanie na tkaninie czy zdobienie sutaszem.
W piątej edycji Konkursu na Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne Roku im. Jacka Kuronia walczy 25 finalistów z całej Polski. Finałowa gala odbędzie się 17 listopada w Warszawie. Finaliści otrzymują Znak Przedsiębiorstwa Ekonomii Społecznej – tzw. znak [eS].
„To certyfikat jakości przyznawany firmom społecznym, które spełniają wyśrubowane kryteria społeczne i ekonomiczne. Wyróżnione w ten sposób podmioty to rzetelni partnerzy biznesowi, którzy jednocześnie realizują ważne społecznie cele” – czytamy na stronie konkursu. Bialskie Cuda mają też szanse na nagrody finansowe, m.in. na Nagrodę Główną Fundacji Crédit Coopératif (30 tys. zł) – za najsprawniejsze łączenie działalności rynkowej z realizacją celów społecznych.
Konkursowi towarzyszy internetowy plebiscyt na Nagrodę Publiczności. Głosować można poprzez stronę www.fise.org.pl. O przyznaniu nagród decyduje Rada Konkursu, w skład której wchodzą m.in. Henryk Wujec czy Zbigniew Gajewski. O Bialskich Cudach mówi się już nie tylko w Polsce. Tydzień temu prezes Joanna Olęcka opowiadała o spółdzielni w Brukseli na poświęconej przedsiębiorczości społecznej. Obecnie Bialskie Cuda pracują nad nowym asortymentem.