![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
![Bialskie Cuda szyją m.in. upcyklingowe zabawki](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/news/2015/2015-10/98af08bf4d50e4a5dcc2757a0ad2738a.jpg)
Spółdzielnia socjalna Bialskie Cuda w finale Konkursu na Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne Roku im. Jacka Kuronia.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
![Artykuł otwarty](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/open-article.png)
![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
Bialska spółdzielnia socjalna działa od 2013 roku. Zajmuje się produkcją upcyklingowych zabawek, haftem komputerowym, szyciem pościeli oraz akcesoriów dla dzieci. Bialskie Cuda organizują też edukacyjne warsztaty rękodzielnicze, krawieckie i upcyklingowe. Ostatnio w tajniki rękodzieła spółdzielnia wprowadzała osadzonych z Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej.
– Naszą misją jest propagowanie rękodzieła w duchu regionalnym, m.in. poprzez własną markę Bialskie Cuda. Zatrudniamy panie bezrobotne, dając im możliwość realizowania się w swoich pasjach. Duża część naszych produktów powstaje na specjalne zamówienia. Są to często prezenty okolicznościowe dedykowane konkretnym firmom, osobom czy sytuacjom – mówi Joanna Olęcka, prezeska spółdzielni.
Głównym klientem Bialskich Cudów jest firma odzieżowa Bialcon, która zleca spółdzielni rękodzielnicze zadania. Pracownice spółdzielni jakojedyne w regionie wykonują ręczne aplikacje, malowanie na tkaninie czy zdobienie sutaszem.
W piątej edycji Konkursu na Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne Roku im. Jacka Kuronia walczy 25 finalistów z całej Polski. Finałowa gala odbędzie się 17 listopada w Warszawie. Finaliści otrzymują Znak Przedsiębiorstwa Ekonomii Społecznej – tzw. znak [eS].
„To certyfikat jakości przyznawany firmom społecznym, które spełniają wyśrubowane kryteria społeczne i ekonomiczne. Wyróżnione w ten sposób podmioty to rzetelni partnerzy biznesowi, którzy jednocześnie realizują ważne społecznie cele” – czytamy na stronie konkursu. Bialskie Cuda mają też szanse na nagrody finansowe, m.in. na Nagrodę Główną Fundacji Crédit Coopératif (30 tys. zł) – za najsprawniejsze łączenie działalności rynkowej z realizacją celów społecznych.
Konkursowi towarzyszy internetowy plebiscyt na Nagrodę Publiczności. Głosować można poprzez stronę www.fise.org.pl. O przyznaniu nagród decyduje Rada Konkursu, w skład której wchodzą m.in. Henryk Wujec czy Zbigniew Gajewski. O Bialskich Cudach mówi się już nie tylko w Polsce. Tydzień temu prezes Joanna Olęcka opowiadała o spółdzielni w Brukseli na poświęconej przedsiębiorczości społecznej. Obecnie Bialskie Cuda pracują nad nowym asortymentem.