Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

11 listopada 2020 r.
16:30

W tym mieście PO wejdzie w koalicję z PiS? „Czujemy się oszukani”

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
2 6 A A
W prezydium rady miasta nie ma przedstawiciela Zjednoczonej Prawicy
W prezydium rady miasta nie ma przedstawiciela Zjednoczonej Prawicy (fot. archiwum)

Zmianę układu sił w bialskiej radzie miasta sugeruje Biała Samorządowa. Zdaniem przewodniczącego Bogusława Broniewicza zawiązał się nowy sojusz Zjednoczonej Prawicy z Koalicją Obywatelską. – Nie ma w tym nic złego, gdy radni są zgodni – odpowiada z kolei Dariusz Litwiniuk szef klubu radnych prawicy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Ostatnia sesja pokazała, że mamy nową koalicję PO–PiS, która funkcjonowała również w poprzedniej kadencji rady miasta – mówi Bogusław Broniewicz z Białej Samorządowej. – Czujemy się oszukani, bo mieliśmy zapewnienia, że takiej współpracy nie będzie – podkreśla przewodniczący.

W bialskiej radzie miasta najwięcej, bo 11 mandatów należy do Zjednoczonej Prawicy, 9 do Koalicji Obywatelskiej, a 3 do Białej Samorządowej. Jednak w prezydium rady nie ma przedstawiciela prawicy. – Jako szef klubu Zjednoczonej Prawicy nic nie wiem o koalicji. Pracujemy przede wszystkim dla dobra mieszkańców – przekonuje Dariusz Litwiniuk, na co dzień kierownik filii Urzędu Marszałkowskiego w Białej Podlaskiej. Szefem klubu jest od września. Wcześniej był nim radny Adam Chodziński, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego.

Do tej pory, „sporne” uchwały proponowane przez prezydenta Michała Litwiniuka (PO) wchodziły w życie dzięki poparciu radnych Koalicji Obywatelskiej oraz Białej Samorządowej. Przykład to choćby wprowadzenie w październiku ubiegłego roku nowej metody naliczania opłat za gospodarkę odpadami (od ilości zużytej wody). Wówczas takiemu rozwiązaniu sprzeciwiło się 11 radnych Zjednoczonej Prawicy. Podobnie było w styczniu tego roku, gdy radni zajmowali się nazwaniem ronda im. WOŚP. Pomysł przeszedł tylko dzięki głosom Koalicji Obywatelskiej oraz Białej Samorządowej. Ale od kilku miesięcy widać ocieplenie stosunków opozycji z prezydentem. Przekłada się to na głosowania. Na przykład, już wrześniową „informację o przebiegu wykonania budżetu miasta za pierwsze półrocze 2020 roku” radni poparli jednogłośnie. A w czerwcu przy udzielaniu wotum dla prezydenta tylko jeden radny Zjednoczonej Prawicy wstrzymał się od głosu.

O tym, że zawiązała się taka koalicja, zdaniem Białej Samorządowej ma świadczyć również głosowanie podczas ostatniej sesji. Dotyczyło ono zamiany nieruchomościami z powiatem bialskim. Tylko radni Białej Samorządowej zagłosowali przeciw tej uchwale. – Na komisjach wielu radnych zgłaszało mnóstwo pytań i obiekcji, na które do dzisiaj nie usłyszeliśmy odpowiedzi – podkreśla Bogusław Broniewicz. – Ale na sesji w poniedziałek ci radni stwierdzili, że siła argumentów jest za tym, aby podjąć uchwałę. Ale tych argumentów ani my, ani mieszkańcy w sposób transparentny nie usłyszeli – zauważa przewodniczący.

Stowarzyszenie Biała Samorządowa właściwie od początku swojego istnienia powtarza, że chce patrzeć władzy na ręce. Dzisiaj przekonuje jeszcze, że jej jedynym koalicjantem są mieszkańcy. – Tak pozostanie, głosów mieszkańców będziemy słuchali. Nie poszliśmy i nie pójdziemy na żadne układy – zapewnia trzech radnych Białej Samorządowej.  

Ale prawica odpiera te zarzuty. – Doszukiwanie się jakiejś koalicji nie jest zasadne. Zawsze jesteśmy skłonni do merytorycznych rozmów i współpracy, absolutnie nie dla własnych korzyści, tylko dla mieszkańców miasta – przekonuje Dariusz Litwiniuk. – Ta sugestia o koalicji to rozpacz pana przewodniczego. My nigdy się z nikim nie układaliśmy – zaznacza szef klubu prawicy.

Ale Broniewicz nie wierzy w te zapewnienia. – Traktuje się radę miasta jak maszynkę do głosowania. Raptem dwa ugrupowania, które się zwalczały i naparzały na sesjach, nie pozwalają nawet na zadawanie pytań, czy krytykę władz miasta. Dociekanie faktów zdaniem członków tych klubów jest atakiem na prezydenta – dziwi się przewodniczący rady.

Jego zdaniem, cel tej nowej koalicji „to sprawowanie władzy dla samej władzy”. – Nie liczą się mieszkańcy, tylko interesy partykularne pewnych grup– stwierdza.

Ale odcina się od tego także klub Koalicji Obywatelskiej. – Chyba kolegom z Białej Samorządowej zabrakło pomysłów na zaistnienie – mówi Robert Woźniak szef klubu KO. – Od pewnego czasu szukają oni sposobu na atakowanie pomysłów prezydenta, a ponieważ działania magistratu są obiektywnie odpowiedzialne i świadczą o dobrym zarządzaniu, to są przez większość radnych dobrze oceniane niezależnie od istniejących między nami politycznych różnic – tłumaczy radny KO.

We wrześniu radni Białej Samorządowej pytali na sesji o opóźnienia w inwestycjach. Wtedy prezydent Michał Litwiniuk zarzucił im „złą wolę”. – Panów uwagi są nieuprawnione wobec tytanicznej pracy, jaką wykonuje zespół pracowników urzędu, dbając o bilans budżetu. Pracy jest więcej, ale nie mnożymy zatrudnienia – stwierdził wówczas prezydent. Na tej samej sesji, Litwiniuk pochwalił za to pomysł radnego Marka Dzyra (Zjednoczona Prawica), który proponował wprowadzenie aplikacji mobilnej przypominającej o zbiórce odpadów. Nawet na profilu facebookowym klubu radnych Zjednoczonych Prawicy w ostatnich wpisach można znaleźć m.in. gratulacje dla prezydenta za oddany do użytku park Małpi Gaj. Wcześniej, przeważały raczej szorstkie uwagi. Na przykład odnośnie planów likwidacji zespołu miejskich żłobków czy zakazu wjazdu do zmodernizowanego parku Radziwiłłowskiego.

Jednak, aby lepiej zrozumieć te zależności w radzie warto spojrzeć wstecz. W poprzedniej kadencji prezydentem miasta był Dariusz Stefaniuk z PiS, a jego zastępcą obecny prezydent Michał Litwiniuk (PO). Wówczas panowie mówili o tym, że formalnej koalicji nie ma, jest tylko „współpraca dla dobra mieszkańców”. W obecnej kadencji zastępcą Litwinika jest wywodzący się ze stowarzyszenia Biała Samorządowa Maciej Buczyński. Przypomnijmy też, że przewodniczący rady Bogusław Broniewicz w 2018 roku również starał się o fotel prezydenta miasta. Ostatecznie jednak, w drugiej turze udzielił swojego poparcia dla Michała Litwiniuka, który rywalizował o ten urząd z Dariuszem Stefaniukiem, obecnie posłem.

– Cieszy mnie, że od wielu miesięcy w pracach nad zasadniczymi dla rozwoju Białej sprawami widać przebiegający ponad politycznymi podziałami konsensus w radzie – zauważa prezydent Michał Litwiniuk. Dlatego dziwią go sugestie Białej Samorządowej. – Takiej postawy nie powinien prezentować zwłaszcza przewodniczący rady – zaznacza prezydent.

Nawet Maciej Buczyński, zastępca prezydenta nie podziela spostrzeżeń swoich kolegów ze stowarzyszenia. – Wypowiedzieli się oni we własnym imieniu. Nasze środowisko Białej Samorządowej to znacznie szersza grupa niż troje radnych – stwierdza Buczyński. – Niczyje osobiste ambicje nie powinny psuć dobrej współpracy, której efektem są również stanowiska zajmowane w radzie miasta przez radnych Białej Samorządowej – podkreśla zastępca prezydenta.

 Z kolei, były prezydent, a obecnie poseł Dariusz Stefaniuk (PiS) przypomina, że bialska Zjednoczona Prawica jest największym klubem w radzie miasta. – Ale nie ma żadnego przedstawiciela w prezydium Rady Miasta ani przewodniczącego w jakiejkolwiek komisji – wytyka Stefaniuk. – Twierdzenia pana Broniewicza odnośnie rzekomej koalicji PO–PiS są nieprawdziwe i nie mają niczego wspólnego z rzeczywistością – zaznacza poseł.

Jego zdaniem jest odwrotnie. – To Pan Broniewicz popierając Michała Litwiniuka w wyborach został wybrany przewodniczącym Rady Miasta. To przedstawiciel jego stowarzyszenia Maciej Buczyński jest obecnie jedynym wiceprezydentem Białej Podlaskiej – stwierdza na koniec Stefaniuk.

Zdaniem jednego z radnych, który prosi o anonimowość, układ sił w prezydium rady może się niedługo zmienić. Oprócz przewodniczącego z Białej Samorządowej wiceprzewodniczącymi są obecnie Robert Woźniak oraz Waldemar Godlewski (obaj z Koalicji Obywatelskiej). Na pierwszej sesji tej kadencji, oprócz Broniewicza, na przewodniczącego zgłoszono jeszcze Dariusza Litwniuka (ZP), ale otrzymał on 11 głosów, a radny Białej Samorządowej 12.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium