Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej (pow. łukowski) wybiło 600 złotych i srebrnych numizmatów sienkiewiczowskich. Za uzyskane ze sprzedaży środki placówka kupi pamiątki po nobliście.
- Zakupiliśmy 1 kilogram czystego złota i 15 kilogramów srebra. I we współpracy z Mennicą Polską wybiliśmy 100 złotych i 500 srebrnych numizmatów sienkiewiczowskich - mówi Maciej Cybulski dyrektor muzeum. Miało to związek z Rokiem Sienkiewiczowskim i jubileuszem 50-lecia placówki.
- Imprezy imprezami, niewiele się po latach pamięta. A chcieliśmy aby po Roku Sienkiewiczowskim zostało coś wartościowego. Stąd numizmaty - tłumaczy Cybulski. Projekt opracowała Anna Beata Wątróbska - Wdowiarska jedna z najlepszych specjalistek z dziedziny medalierstwa. Srebrny numizmat kosztuje 250 zł, a złoty 2500. - Są cały czas do nabycia. Rozeszła się połowa - zaznacza dyrektor muzeum.
Ze sprzedaży numizmatów placówka zakupi m.in. pamiątki po Henryku Sienkiewiczu. - To pamiątki z podróży, zdjęcia i dokumenty które odkupujemy od rodziny Sienkiewicza. Poza tym, za zebrane środki przeprowadzimy modernizację wystawy stałej. Dorzucimy też swoją cegiełkę do badań archeologicznych odkrytego niedaleko Woli Okrzejskiej wczesnośredniowiecznego grodziska - podkreśla Cybulski.
Numizmaty można nabyć w placówce, ale również na allegro. - Z tego co widzimy sięgają po nie kolekcjonerzy, ale również pasjonaci twórczości Sienkiewicza - dodaje dyrektor. W 2016, Roku Sienkiewiczowskim placówkę w Woli Okrzejskiej odwiedziło blisko 40 tys. turystów. - To cztery razy więcej niż w latach poprzednich. Dzięki temu udało nam się wyjść trochę na zewnątrz, opowiedzieć o nobliście z innej, ludzkiej strony, o jego podróżach i ciekawostkach - przyznaje Cybulski. Każdy numizmat opakowany jest w pudełko z ochronną kapsułą, z certyfikatem Mennicy Polskiej.
Sienkiewicz był pierwszym Słowianinem, który otrzymał Nagrodę Nobla. Dzisiaj jest prawdopodobnie patronem największej liczby szkół w Polsce. Muzeum w Woli Okrzejskiej otwarto w 1966 roku w miejscu, gdzie był dworek babki pisarza, Felicjanny Cieciszowskiej. To tu noblista się urodził i spędził swoje dzieciństwo.