Na początku wakacji Muzeum Południowego Podlasia zamknie swój budynek główny. Ma to związek z remontem
Obecnie kończy się modernizacja pomieszczeń Oficyny Zachodniej. – W wakacje zamierzamy się tam przenieść. Tam zlokalizowana zostanie administracja muzeum – mówi Violetta Jarząbkowska, dyrektor placówki.
Na parterze będą sale wystawiennicze, a na piętrze pomieszczenia biurowe. – Znajdzie się tam też centrum edukacji z pracownią plastyczną, magazynem sztuki, biblioteką i salą digitalizacyjną – zapowiada Jarząbkowska.
Tymczasem już w wakacje rozpocznie się remont budynku głównego. Dzięki temu zwiększy się powierzchnia ekspozycyjna muzeum.
– Nie jest tajemnicą, że sporo obiektów mamy w magazynach, bo nie mamy na to miejsca – przyznaje pani dyrektor.
W nowej odsłonie, na parterze znajdzie się m.in. stała wystawa archeologiczno-historyczna. Z magazynów wydostanie się też kolekcja dzieł Bazylego Albiczuka. Poza tym, dzięki unijnej dotacji, zbiory doczekają się digitalizacji, a to oznacza, że będzie je można przeglądać w Internecie.
Wejście do muzeum będzie zlokalizowane od strony bramy paradnej, którą kiedyś wjeżdżali Radziwiłłowie. Zmieni się też otoczenie placówki, bo przebudowane zostaną ulice Kusocińskiego oraz Żurawia, gdzie powstaną miejsca postojowe. Na terenie parku będzie zakaz wjazdu samochodów.
Remont budynku głównego potrwa do jesieni przyszłego roku. Wszystkie prace będą kosztować ponad 21 mln zł. Miasto pozyskało na ten cel unijne pieniądze.
Tymczasem od soboty muzeum udostępnia zwiedzającym wieżyczkę wschodnią w parku Radziwiłłowskim, gdzie można oglądać wystawę „Archeologia na bialskim zamku”.
– Wieżyczka będzie już na stałe udostępniona – podkreśla dyrektor muzeum. Obiekt przez dwa lata remontowano. – Zaczęło się od konserwacji sgraffitów, późnorenesansowych malowideł ściennych. To jedne z czterech takich w Polsce – zaznacza Jarząbkowska.
Można przypuszczać, że takie sgraffita zdobiły kiedyś zamek Radziwiłłów. Co ciekawe, do końca nie wiadomo co za radziwiłłowskich czasów mieściło się w wieżyczce. – Była połączona z pałacem głównym galeriami arkadowymi. Mogła się tu znajdować toaleta – przypuszcza szefowa muzeum.