Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

10 lutego 2016 r.
12:41

Odbudowa pałacu Radziwiłłów w Białej Podlaskiej. Muzeum Kresów w Radzyniu Podlaskim

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 2 A A
Muzeum Kresów w Pałacu Potockich w Radzyniu Podlaskim? To pomysł posła Janusza Szewczaka (PiS) (fot. Archiwum)
Muzeum Kresów w Pałacu Potockich w Radzyniu Podlaskim? To pomysł posła Janusza Szewczaka (PiS) (fot. Archiwum)

Parlamentarzyści zabiegają o pałace. Senator Grzegorz Bierecki o odbudowę pałacu Radziwiłłów w Białej Podlaskiej, a poseł Janusz Szewczak o powołanie Muzeum Kresów w pałacu Potockich w Radzyniu Podlaskim.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

XVII-wieczny Pałac Radziwiłłów chce odbudować w Białej Podlaskiej Fundacja Fundusz Rewitalizacji z Gdyni, w radzie której zasiada m.in. twórca SKOK senator Grzegorz Bierecki.

– Projekt jest bardzo skomplikowany, ale fundacja pracuje nad nim intensywnie – zapewnia Bierecki i dodaje, że wszystko odbywa się w porozumieniu z samorządem miejskim. – Liczę, że na projekt pozytywnie wpłynie niedawna obecność prezydenta Andrzeja Dudy w Białej Podlaskiej. 11 listopada pokazaliśmy mu miejsce, gdzie pałac ma być odbudowany. Rozmawialiśmy z nim na ten temat. To prezydent decyduje, jakie obiekty są uznawane za pomniki historyczne – przypomina senator.

– Obecne prace koncentrują się na identyfikacji warunków określonych w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko 2014–2020. Ustaliliśmy, że dotacje właśnie z tego programu są najbardziej prawdopodobnym źródłem współfinansowania projektu odbudowy pałacu Radziwiłłów w Białej Podlaskiej – mówi nam z kolei Maciej Bąk, prezes Fundacji Fundusz Rewitalizacji. – Niektóre z warunków tego programu wymagają od nas silniejszej koordynacji działań z miastem Biała Podlaska. Na bieżąco konsultujemy nasze plany – zapewnia Bąk.

Fundacja otrzymała już wytyczne konserwatorskie do projektu. Prace projektowe będą poprzedzone badaniami archeologicznymi i architektonicznymi. Wartość inwestycji szacowana jest na ok. 30–40 mln zł.

Docelowo obiekt ma pełnić funkcje hotelowo-konferencyjne. Ale miejsce mają tu też znaleźć instytucje kulturalne i oświatowe. Według wstępnych założeń fundacji, do dyspozycji będzie tu 8 tys. mkw. powierzchni. Miasto wydzierżawi fundacji działkę, ale pod warunkiem, że obiekt będzie ogólnodostępny.

Z kolei poseł Janusz Szewczak (PiS) ma pomysł na pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim. – Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury, a także mój przyjaciel z czasów studiów, ma plany utworzenia Muzeum Kresów. Wspominał o Lublinie. Ale świetnym miejscem wydaje się pałac Potockich w Radzyniu – podkreśla Szewczak.

Podczas kampanii wyborczej senator Grzegorz Bierecki i wówczas kandydat na posła Janusz Szewczak, mówili, że radzyński obiekt może być siedzibą państwowego instytutu naukowo-badawczego, np. Instytutu Badań Azjatyckich.

– To był tylko przykład. Muzeum Kresów czy Ziem Wschodnich to pomysł zgodny z naszymi wcześniejszymi propozycjami. Bo chodzi o instytucję finansowaną z centralnego budżetu – tłumaczy senator Grzegorz Bierecki. – Ranga i wielkość obiektu są na tyle duże, że budżet samorządu jest na to za mały – uważa senator.

W lipcu 2015 roku Skarb Państwa przekazał pałac miastu. Burmistrz powołał Społeczny Zespół ds. Zagospodarowania Pałacu Potockich, który ma opracować plan przywrócenia pałacowi dawnej świetności.

Przypomnijmy, że w grudniu ubiegłego roku powołanie Muzeum Kresów Wschodnich oraz jego umiejscowienie w Lublinie zaproponował poseł PiS Sylwester Tułajew.

Pozostałe informacje

Nie żyje Witold Popiołek. Były starosta puławski, samorządowiec z gminy Końskowola

Nie żyje Witold Popiołek. Były starosta puławski, samorządowiec z gminy Końskowola

Starostwo powiatowe w Puławach poinformowało, że dzisiaj rano zmarł Witold Popiołek, były starosta puławski, członek zarządu powiatu oraz były wójt gminy Końskowola. Miał 80 lat.

Wiktora Kawka wraca do Zamościa

Wychowanek wraca do KPR Padwy Zamość

Do drużyny KPR Padwa Zamość wraca rozgrywający Wiktor Kawka. Ekipa z Zamościa ma też nowego lewoskrzydłowego

Rodzinny dom dziecka przy ulicy Kolejowej

Urzędnicy nie znaleźli budynku do rewitalizacji. Pomysł się zmieni

Urzędnicy nie znaleźli budynku na potrzeby rewitalizacji. Dlatego koncepcja się zmieni i obejmie istniejący już przy ulicy Kolejowej w Białej Podlaskiej rodzinny dom dziecka.

Dziś rusza kampania wyborcza

Dziś rusza kampania wyborcza

Wybory prezydenckie zaplanowane zostały „zgodnie z zapowiedzią - w pierwszym możliwym konstytucyjnie terminie” – poinformował Marszałek Sejmu Szymon Hołownia na portalu X. To oznacza, że rozpoczęła się kampania wyborcza.

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Miesięcznik edukacyjny "Perspektywy" opublikował ranking najlepszych liceów i techników w Polsce. Na wysokich miejscach znalazły się placówki z województwa lubelskiego.

Ulica Jana Pawła II w Lublinie
galeria

Jaka sytuacja na lubelskich drogach? Autobusy łapią niewielkie opóźnienia

Miejskie służby od wczorajszego wieczoru posypują drogi solą, ale mimo to na lubelskich ulicach rano było ślisko. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie główne arterie są przejezdne. Nad ranem opóźnienia łapały autobusy miejskiej komunikacji, zwłaszcza te obsługujące ościenne miejscowości.

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Każdy początek roku wiąże się z obowiązkiem rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za dwanaście poprzednich miesięcy. Choć mamy kilka miesięcy na złożenie zeznania, warto pamiętać, że podatników obowiązują konkretne i nieprzekraczalne terminy. Niedotrzymanie ich może prowadzić do konsekwencji skarbowych, takich jak kara finansowa czy odsetki za zwłokę.

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Planujesz zacząć ćwiczyć jogę, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Zanim zaczniesz trening, warto odpowiednio się przygotować. Przydadzą się także akcesoria do jogi i strój, który zapewni komfortowe ćwiczenia. Ponadto korzystnie poznać wcześniej kilka ważnych informacji o tej aktywności. Dowiedz się, o czym warto wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z jogą.

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Warszawa, stolica Polski, to miejsce, gdzie nowoczesność łączy się z historią. W sercu tego tętniącego życiem miasta znajduje się wiele luksusowych hoteli, które oferują komfortowe warunki do wypoczynku. Wybór odpowiedniego hotelu może być kluczowy dla naszego zadowolenia z pobytu. Czy marzysz o miejscu, które zapewni Ci nie tylko nocleg, ale również wyjątkowe doświadczenia? Oto, na co warto zwrócić uwagę, planując pobyt w centrum Warszawy.

Selekcjoner reprezentacji Polski Marcin Lijewski

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska na początek zagra z Niemcami. Gdzie oglądać mecz?

Dzisiaj o godz. 20.30 reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych rozpocznie swój udział w mistrzostwach świata. Na dzień dobry Biało-Czerwoni zmierzą się z Niemcami. Spotkanie będzie można obejrzeć na antenie TVP Sport oraz platformie Viaplay.

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Mecz drugiej rundy Australian Open zaczął się dla Magdaleny Fręch fatalnie. Polka w starciu z Rosjanką Anną Blinkową w pierwszym secie nie zdołała wygrać nawet jednego gema. Potem jednak nasza zawodniczka przeszła prawdziwą metamorfozę i odwróciła losy spotkania

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?
film

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?

Strażacy interweniowali w naszym regionie w 2024 roku ponad 23 tys. razy. To wzrost o 10 proc. Która interwencja była najtrudniejsza? Kiedy było najwięcej pracy? Na te i inne pytania odpowie w programie Dzień Wschodzi st. bryg. Zenon Pisiewicz, Komendant Wojewódzki Straży Pożarnej.

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa
galeria

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przez marznącymi opadami, które mogą powodować gołoledź. Ostrzeżenie drugiego stopnia wydane dla całego regionu.

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Jak informuje PKP Intercity, wystąpiły opóźnienia w kursowaniu pociągów spowodowane zamarzającym deszczem na kolejowej sieci trakcyjnej. Oblodzenie uniemożliwia pobór energii elektrycznej i przejazd składów.

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum
teatr
17 stycznia 2025, 18:00

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum

Dom Kultury LSM zaprasza w najbliższy piątek (17 stycznia) na przestawienie pt. „Odlot” w wykonaniu Teatru Panopticum z Młodzieżowego Domu Kultury „Pod akacją” z Lublina. „Odlot” to metaforyczna i uderzająca w scenicznym wyrazie opowieść o uzależnieniu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium