Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

18 sierpnia 2016 r.
18:09

Cudzoziemcy skarżą się na pograniczników w Terespolu

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 14 A A
Wielu nieprawidłowości dopatrzyło się Stowarzyszenie Interwencji Prawnej na przejściu w Terespolu. Chodzi o procedurę uchodźczą / fot.E.Burda
Wielu nieprawidłowości dopatrzyło się Stowarzyszenie Interwencji Prawnej na przejściu w Terespolu. Chodzi o procedurę uchodźczą / fot.E.Burda

Straż Graniczna na przejściu granicznym w Terespolu ogranicza cudzoziemcom dostęp do procedury uchodźczej. Tak wynika z raportu Stowarzyszenia Interwencji Prawnej "Na Granicy".

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zbadano sytuację na trzech przejściach: w Medyce, na lotnisku Okęcie oraz w Terespolu, gdzie od wielu lat składanych jest ok. 95 proc.  wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej. Cudzoziemcy docierają tu zwykle porannym pociągiem z Brześcia. I na tym kolejowym przejściu w Terespolu od spotkania z pogranicznikami zaczyna się ich procedura uchodźcza.  Pełna nieprawidłowości, jak dowodzą autorzy raportu.  -  Najbardziej niepokoi nas to, że pogranicznicy odmawiają dostępu do postępowania o nadanie statusu uchodźcy osobom, które deklarują taką potrzebę. Obawiają się prześladowań, zagrożenia życia w krajach, z których uciekają - mówi Aleksandra Chrzanowska współautorka raportu ze Stowarzyszenia Interwencji Prawnej.

- Tymczasem Straż Graniczna powołuje się na to, że odmowę wjazdu wydaje na podstawie braku wizy czy innych dokumentów lub gdy cudzoziemcy podają ewidentnie powody ekonomiczne  - dodaje Chrzanowska.  Stowarzyszenie średnio kilka razy dziennie dostaje sygnały od cudzoziemców, którym odmówiono wjazdu do Polski na przejściu w Terespolu. - Od drugiej połowy 2015 roku to się nasila. Ale niestety to słowo przeciwko słowu. Cudzoziemcy deklarują nam że proszą o ochronę międzynarodową, że usiłują to wytłumaczyć pogranicznikom, ale czują, że oni nie chcą ich wysłuchać. A gdy konfrontujemy to ze strażą, to w odpowiedzi dostajemy informację, że dana osoba nie prosiła wcale o ochronę międzynarodową, tylko podała powody ekonomiczne. Trudno to rozstrzygnąć - przyznaje współautorka raportu.

Z monitoringu stowarzyszenia wynika też, że Straż Graniczna przekracza swoje uprawnienia.  - Pogranicznicy podważają powody o których mówią cudzoziemcy. Zauważają że są niewystarczające, dokonują tym samym wstępnej selekcji oceny przesłanek dla których cudzoziemcy opuszczają swój kraj. A prawo upoważnia Straż Graniczną tylko do przyjęcia wniosku od osoby deklarującej wolę ubiegania się o ochronę międzynarodowej. O tym czy cudzoziemiec dostanie ochronę decyduje Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców- zaznacza Aleksandra Chrzanowska.

Autorki dokonywały tego badania na początku tego roku na przejściach w Terespolu i Brześciu. Rozmawiały z ok. 60 cudzoziemcami. Tak sytuację opisywał im jeden z nich, który trzydzieści razy bezskutecznie usiłował wjechać do Polski: "Proszę w Terespolu o status uchodźcy, podając powody polityczne. Od funkcjonariuszy słyszę, że nie wpuszczą mnie, bo byłem już wcześniej w Polsce i wyjechałem do Austrii, naruszając tym samym prawo, a potem wróciłem do Czeczenii. Nie przeczę, tak było, miałem swoje powody, mógłbym o nich opowiedzieć, gdyby ktoś chciał mnie wysłuchać (...). Za którymś razem nie wytrzymałem i mówię im [funkcjonariuszom SG w Terespolu]: ludzie, błagam, zrozumcie mnie, ja naprawdę nie mam drogi powrotnej i będę tu przyjeżdżał, dopóki mnie nie wpuścicie. Ale ja nic więcej od was nie chcę. Ja chcę tylko otrzymać ochronę i być bezpieczny. Nie będę dla was ciężarem. Jestem młody i zdrowy, jestem sportowcem, mogę pracować, mam znajomych mieszkających w Warszawie, oni pomogą mi na początku, nie będę ciężarem dla waszego kraju".

Tymczasem, Straż Graniczna odnosząc się do tych zarzutów, powołuje się m.in. na unijne rozporządzenia. - Czynności związane z odmową wjazdu realizowane są m.in. na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 9 marca 2016 r. w spawie unijnego kodeksu zasad regulujących przepływ osób przez granice (tzw. Kodeks Graniczny Schengen). Tym samym, jeżeli cudzoziemiec nie spełni określonych w prawie warunków wjazdu i charakter jego wjazdu ma inny cel niż poszukiwanie ochrony to następstwem tego jest wydanie decyzji o odmowie wjazdu na terytorium RP - mówi ppor.  Dariusz Sienicki rzecznik komendanta  Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. - Wszelkie czynności wykonywane przez funkcjonariuszy realizowane są na podstawie i w granicach obowiązujących przepisów, z poszanowaniem wynikających z nich praw oraz wolności osób objętych postępowaniem - zapewnia rzecznik i dodaje że wśród funkcjonariuszy upowszechnia się na szkoleniach i warsztatach problematykę praw człowieka oraz standardów wynikających z przepisów Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. 

- Od przygotowania raportu nie zauważyliśmy poprawy w dostępnie do procedury uchodźczej. Ale nastąpiła zmiana jeżeli chodzi o wydawanie kopii decyzji  odnośnie odmowy wjazdu do Polski. Wcześniej pogranicznicy takich egzemplarzy nie wydawali, przybijali tylko pieczątkę w paszporcie. Teraz widzimy że ludzie mają te kopie. Dla nich to podstawa aby odwołać się od decyzji - zauważa współautorka raportu z warszawskiego stowarzyszenia.

W pierwszym półroczu tego roku na przejściu w Terespolu  Straż Graniczna odmówiła wjazdu  28033 osobom. Jednocześnie, przyjęto 1981 wniosków o ochronę międzynarodową na terytorium Polski.

Pozostałe informacje

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Shani, Borowy oraz Chmielowa zostały "ubrane" w nowoczesne nadajniki telemetryczne, które pozwolą monitorować ich życie po opuszczeniu gniazda.

Ile zarobi nowy prezydent Zamościa? Trochę mniej niż poprzednik

Ile zarobi nowy prezydent Zamościa? Trochę mniej niż poprzednik

O około 300 złotych niższe pobory będzie otrzymywał Rafał Zwolak w porównaniu z Andrzejem Wnukiem, swoim poprzednikiem na stanowisku prezydenta Zamościa.

Kradli sprzęt budowlany i rolniczy. Grozi im do 10 lat więzienia

Kradli sprzęt budowlany i rolniczy. Grozi im do 10 lat więzienia

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali grupę przestępczą, która zajmowała się kradzieżami maszyn rolniczych i budowlanych. Skradziony sprzęt legalizowali metodą na tzw. klona

Jestem z Lubartowa. To moje miejsce
MAGAZYN
galeria

Jestem z Lubartowa. To moje miejsce

Najważniejsze jest odnalezienie swojego miejsca, akceptacja tego miejsca i akceptacja siebie takim, jakim człowiek jest. Porządek z samym sobą. To nas zabezpiecza przed różnymi przeciwnościami losu – ROZMOWA z Markiem Danielkiewiczem, poetą, prozaikiem i malarzem, który 18 maja o godz. 16 będzie miał benefis w Muzeum Ziemi Lubartowskiej

Dwójka nowych radnych. Przejęli mandaty po wiceprezydentach
Zamość

Dwójka nowych radnych. Przejęli mandaty po wiceprezydentach

W kwietniowych wyborach mandatów nie zdobyli, ale do Rady Miasta Zamość weszli, bo zajęli miejsca zwolnione przez dwójkę nowych wiceprezydentów. Na ostatniej sesji Katarzyna Szargało-Szkałuba i Grzegorz Podgórski złożyli ślubowanie.

Bądźmy ostrożni, ale nie panikujmy. Nie każde ugryzienie oznacza boreliozę
Dzień Wschodzi
film

Bądźmy ostrożni, ale nie panikujmy. Nie każde ugryzienie oznacza boreliozę

W porannej rozmowie Dzień Wschodzi, gościem jest prof. Joanna Krzowska-Firych, Kierownik Kliniki Leczenia Chorób Zakaźnych Instytutu Medycyny Wsi. To najbardziej wyspecjalizowana w regionie jednostka zajmująca się m.in. boreliozą, czy odkleszczowym zapaleniem opon mózgowych.

Walka o baraże trwa w najlepsze. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Walka o baraże trwa w najlepsze. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Ważna wygrana Victorii Łukowa w Majdanie Starym nad Tanwią. Derbowe starcie Pogoni 96 Łaszczówka i Korony Łaszczów na remis

Az-Bud postawił się liderowi. Wyniki bialskiej klasy okręgowej

Az-Bud postawił się liderowi. Wyniki bialskiej klasy okręgowej

Bad Boys Zastawie pokonał Orlęta II Radzyń Podlaski 3:2. Prowadzące w tabeli Orlęta Łuków lepsze od Az-Bud Komarówka Podlaska. 14 goli w meczu ŁKS Łazy z Tytanem Wisznice, sześć strzelił Radosław Szustek

Poniedziałek pod znakiem burz

Poniedziałek pod znakiem burz

Synoptycy ostrzegają – dzisiaj może zagrzmieć i popadać. Miejscami wystąpią też silne porywy wiatru. A co z gradem?

Kierowca uderzył w drzewo. Dwie osoby w szpitalu

Kierowca uderzył w drzewo. Dwie osoby w szpitalu

23-latek stracił panowanie nad pojazdem. Jak na razie nie wiadomo, dlaczego do tego doszło

Marsz Równości ponownie w Lublinie

Marsz Równości ponownie w Lublinie

To już szósty raz, kiedy tęczowa parada przejdzie ulicami Lublina. W tym roku hasłem przewodnim jest „Miłość, a nie wojna”.

Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju z pomocą de minimis. 300 tys. euro wsparcia dla przedsiębiorcy

Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju z pomocą de minimis. 300 tys. euro wsparcia dla przedsiębiorcy

Po bardzo dużym zainteresowaniu wśród lubelskich przedsiębiorców niskooprocentowaną pożyczką w ramach pomocy de minimis Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju wprowadził ją do swojej oferty na stałe. Pożyczki będą oprocentowane bardzo preferencyjnie, od 1,07% w skali roku. Podwyższeniu ulega maksymalna kwota pomocy, ale także pojawią się nowe możliwości dla przedsiębiorców z sektora transportu drogowego. Fundusz już czeka na wnioski.

Punkt wymiany poezji
MAGAZYN

Punkt wymiany poezji

Są grupą miłośników poezji, a ich znakiem rozpoznawczym są rameczki z wierszami wiszące w zaskakujących miejscach w całej Polsce. W tej chwili jest ich 25. Jedna z nich wisi również w Lublinie przy ulicy Ku Farze. Promują młodych poetów, wieszając ich wiersze na rameczkach, publikując w internecie oraz dając im przestrzeń podczas internetowych wieczorków poetyckich. O tym rozmawiamy z Kubą Kozłowskim.

Pobiegli na 400 metrów. Za nami Dziecięca Liga
Foto
galeria

Pobiegli na 400 metrów. Za nami Dziecięca Liga

Mali Mistrzowie wzięli udział w zawodach biegowych. W niedzielę stadion lekkoatletyczny w Lublinie wypełnił się małymi zawodnikami.

Stal Kraśnik lepsza od Lewartu, Janowianka ma tylko punkt straty do lidera

Stal Kraśnik lepsza od Lewartu, Janowianka ma tylko punkt straty do lidera

Szykuje nam się emocjonujący finisz sezonu 23/24. Lewart niespodziewanie przegrał w niedzielę wieczorem ze Stalą Kraśnik 0:2. A to oznacza, że nad drugą w tabeli Janowianką ma już tylko punkt przewagi.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium