Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

18 sierpnia 2016 r.
18:09

Cudzoziemcy skarżą się na pograniczników w Terespolu

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
Wielu nieprawidłowości dopatrzyło się Stowarzyszenie Interwencji Prawnej na przejściu w Terespolu. Chodzi o procedurę uchodźczą / fot.E.Burda
Wielu nieprawidłowości dopatrzyło się Stowarzyszenie Interwencji Prawnej na przejściu w Terespolu. Chodzi o procedurę uchodźczą / fot.E.Burda

Straż Graniczna na przejściu granicznym w Terespolu ogranicza cudzoziemcom dostęp do procedury uchodźczej. Tak wynika z raportu Stowarzyszenia Interwencji Prawnej "Na Granicy".

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zbadano sytuację na trzech przejściach: w Medyce, na lotnisku Okęcie oraz w Terespolu, gdzie od wielu lat składanych jest ok. 95 proc.  wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej. Cudzoziemcy docierają tu zwykle porannym pociągiem z Brześcia. I na tym kolejowym przejściu w Terespolu od spotkania z pogranicznikami zaczyna się ich procedura uchodźcza.  Pełna nieprawidłowości, jak dowodzą autorzy raportu.  -  Najbardziej niepokoi nas to, że pogranicznicy odmawiają dostępu do postępowania o nadanie statusu uchodźcy osobom, które deklarują taką potrzebę. Obawiają się prześladowań, zagrożenia życia w krajach, z których uciekają - mówi Aleksandra Chrzanowska współautorka raportu ze Stowarzyszenia Interwencji Prawnej.

- Tymczasem Straż Graniczna powołuje się na to, że odmowę wjazdu wydaje na podstawie braku wizy czy innych dokumentów lub gdy cudzoziemcy podają ewidentnie powody ekonomiczne  - dodaje Chrzanowska.  Stowarzyszenie średnio kilka razy dziennie dostaje sygnały od cudzoziemców, którym odmówiono wjazdu do Polski na przejściu w Terespolu. - Od drugiej połowy 2015 roku to się nasila. Ale niestety to słowo przeciwko słowu. Cudzoziemcy deklarują nam że proszą o ochronę międzynarodową, że usiłują to wytłumaczyć pogranicznikom, ale czują, że oni nie chcą ich wysłuchać. A gdy konfrontujemy to ze strażą, to w odpowiedzi dostajemy informację, że dana osoba nie prosiła wcale o ochronę międzynarodową, tylko podała powody ekonomiczne. Trudno to rozstrzygnąć - przyznaje współautorka raportu.

Z monitoringu stowarzyszenia wynika też, że Straż Graniczna przekracza swoje uprawnienia.  - Pogranicznicy podważają powody o których mówią cudzoziemcy. Zauważają że są niewystarczające, dokonują tym samym wstępnej selekcji oceny przesłanek dla których cudzoziemcy opuszczają swój kraj. A prawo upoważnia Straż Graniczną tylko do przyjęcia wniosku od osoby deklarującej wolę ubiegania się o ochronę międzynarodowej. O tym czy cudzoziemiec dostanie ochronę decyduje Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców- zaznacza Aleksandra Chrzanowska.

Autorki dokonywały tego badania na początku tego roku na przejściach w Terespolu i Brześciu. Rozmawiały z ok. 60 cudzoziemcami. Tak sytuację opisywał im jeden z nich, który trzydzieści razy bezskutecznie usiłował wjechać do Polski: "Proszę w Terespolu o status uchodźcy, podając powody polityczne. Od funkcjonariuszy słyszę, że nie wpuszczą mnie, bo byłem już wcześniej w Polsce i wyjechałem do Austrii, naruszając tym samym prawo, a potem wróciłem do Czeczenii. Nie przeczę, tak było, miałem swoje powody, mógłbym o nich opowiedzieć, gdyby ktoś chciał mnie wysłuchać (...). Za którymś razem nie wytrzymałem i mówię im [funkcjonariuszom SG w Terespolu]: ludzie, błagam, zrozumcie mnie, ja naprawdę nie mam drogi powrotnej i będę tu przyjeżdżał, dopóki mnie nie wpuścicie. Ale ja nic więcej od was nie chcę. Ja chcę tylko otrzymać ochronę i być bezpieczny. Nie będę dla was ciężarem. Jestem młody i zdrowy, jestem sportowcem, mogę pracować, mam znajomych mieszkających w Warszawie, oni pomogą mi na początku, nie będę ciężarem dla waszego kraju".

Tymczasem, Straż Graniczna odnosząc się do tych zarzutów, powołuje się m.in. na unijne rozporządzenia. - Czynności związane z odmową wjazdu realizowane są m.in. na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 9 marca 2016 r. w spawie unijnego kodeksu zasad regulujących przepływ osób przez granice (tzw. Kodeks Graniczny Schengen). Tym samym, jeżeli cudzoziemiec nie spełni określonych w prawie warunków wjazdu i charakter jego wjazdu ma inny cel niż poszukiwanie ochrony to następstwem tego jest wydanie decyzji o odmowie wjazdu na terytorium RP - mówi ppor.  Dariusz Sienicki rzecznik komendanta  Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. - Wszelkie czynności wykonywane przez funkcjonariuszy realizowane są na podstawie i w granicach obowiązujących przepisów, z poszanowaniem wynikających z nich praw oraz wolności osób objętych postępowaniem - zapewnia rzecznik i dodaje że wśród funkcjonariuszy upowszechnia się na szkoleniach i warsztatach problematykę praw człowieka oraz standardów wynikających z przepisów Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. 

- Od przygotowania raportu nie zauważyliśmy poprawy w dostępnie do procedury uchodźczej. Ale nastąpiła zmiana jeżeli chodzi o wydawanie kopii decyzji  odnośnie odmowy wjazdu do Polski. Wcześniej pogranicznicy takich egzemplarzy nie wydawali, przybijali tylko pieczątkę w paszporcie. Teraz widzimy że ludzie mają te kopie. Dla nich to podstawa aby odwołać się od decyzji - zauważa współautorka raportu z warszawskiego stowarzyszenia.

W pierwszym półroczu tego roku na przejściu w Terespolu  Straż Graniczna odmówiła wjazdu  28033 osobom. Jednocześnie, przyjęto 1981 wniosków o ochronę międzynarodową na terytorium Polski.

Pozostałe informacje

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Już w sobotę startują Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Tym razem w zawodach, które będą rozgrywane na Aqua Lublin weźmie udział ponad tysiąc zawodników i zawodniczek, które reprezentują aż 86 uczelni z całego kraju.

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata
4 kwietnia 2025, 15:00

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata

Lublin znów stanie się stolicą ulicznego jedzenia! Już w drugi weekend kwietnia, na parkingu przed Motor Areną, odbędzie się długo wyczekiwany zlot food trucków – Food Truck Festivals. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale również wyjątkowa okazja do spotkań i wspólnego spędzenia czasu.

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)
imprezy
4 kwietnia 2025, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Nawet w post. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Kolejny raz policjanci udowodnili, że ich motto "Pomagamy i chronimy" nie jest tylko pustym frazesem. Tym razem pomogli maleńkiej wiewiórce.

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

36-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego poszukiwany listem gończym za rozbój został odnaleziony w Szwecji. Teraz w polskim więzieniu odsiedzi zasądzone 4 lata.

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Współczesne gospodarstwa rolne charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Chłodnie, suszarnie, systemy nawadniające oraz maszyny rolnicze generują znaczne koszty eksploatacyjne. W ostatnich latach ceny energii elektrycznej znacząco wzrosły, co stanowi poważne obciążenie finansowe dla rolników. Uzależnienie od konwencjonalnych źródeł energii może prowadzić do niestabilności kosztowej i negatywnie wpływać na rentowność produkcji.

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik ambasadorem nowego serwisu noclegowego

Piłkarze Motoru po wygranej ze Stalą Mielec chcą pójść za ciosem we Wrocławiu

Motor zagra we Wrocławiu mecz przyjaźni. Śląsk musi wygrać

Przed kibicami Motoru wyjątkowe spotkanie. W końcu ich pupile zagrają w sobotę o godz. 17.30 mecz przyjaźni ze Śląskiem Wrocław. Na trybunach będzie święto, ale na boisku gospodarze zrobią wszystko, żeby wywalczyć kolejne punkty, bo nadal zajmują ostatnie miejsce w tabeli.

Marszałek Stawiarski: Panie Zduńczyk, pan jest kłamcą. Gęsta atmosfera i ostra reakcja marszałka na zarzuty ws. centrów integracji cudzoziemców
wideo
film

Marszałek Stawiarski: Panie Zduńczyk, pan jest kłamcą. Gęsta atmosfera i ostra reakcja marszałka na zarzuty ws. centrów integracji cudzoziemców

Marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski ostro zareagował na kolejne oskarżenia dotyczące powstawania w regionie centrów dla cudzoziemców. Zapowiedział uchwałę sprzeciwiającą się przyjmowaniu migrantów i rezygnację z dotacji rządowej.

Nadchodzi pogodowy krach! Powróci śnieg
film

Nadchodzi pogodowy krach! Powróci śnieg

Jak zapowiadają synoptycy, piękny i ciepły tydzień zakończy się załamaniem pogody. Więcej w wideo.

Ta choroba nie odpuszcza. Siódmy przypadek wścieklizny w Lubelskiem

Ta choroba nie odpuszcza. Siódmy przypadek wścieklizny w Lubelskiem

Siódme już od początku roku ognisko wścieklizny wykryto u lisa w powiecie zamojskim.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium