Mieszkańcy nie są zadowoleni z miejskich terenów zielonych i rekreacyjnych. Źle też oceniają infrastrukturę rowerową. Tak wynika z niedawno przeprowadzonej przez urząd miasta ankiety.
To część projektu „Biała Podlaska – miasto zielonych przemian. Budowa i wdrożenie zintegrowanego modelu polityki miejskiej odpowiadającej na współczesne wyzwania środowiskowe”. Na pytania urzędników odpowiadało 293 mieszkańców miasta, w tym 155 kobiet.
56 proc. ankietowanych na ogólne pytanie odpowiedziała, że jest raczej zadowolona z miejsca swojego zamieszkania. Ale już 32 proc. biorących udział w ankiecie (93 osoby) zaznaczyło, że bardzo źle ocenia miejskie tereny rekreacyjne i zielone. Podobnie 30 proc. negatywnie wypowiedziało się o infrastrukturze rowerowej. Przypomnijmy jednak że w mieście przybywa ścieżek rowerowych, m.in. wzdłuż ulicy Brzeskiej czy Grunwaldzkiej. A w przyszłym roku nowa trasa dla rowerzystów pojawi się wzdłuż ulicy Sidorskiej. Poza tym, do użytku niedawno oddano park na os. Jagiellońskim.
Ocenę dostateczną mieszkańcy wystawili ofercie kulturalnej miasta czy opiece społecznej. 44 proc. ankietowanych tak też oceniło stan dróg. 29 proc. badanych (86 osób) bardzo źle odbiera estetykę miasta. Zdaniem mieszkańców, jakość życia uległaby poprawie, gdyby remontowano i budowano więcej dróg. Tak uważa 49 proc. ankietowanych. Podobnie jest z rozwojem infrastruktury dla rowerzystów. Na pytania o działania nieinwestycyjne, które poprawiają jakość życia, najwięcej bo 52 proc. odpowiedziało że potrzeba jest aktywizacji dzieci, młodzieży oraz osób starszych. Ale aż 41 proc. mieszkańców chce też więcej kampanii społecznych o tematyce proekologicznej.
– Ankieta związana jest z aplikowaniem przez miasto o środki w ramach Programu „Rozwój Lokalny” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego – mówi Gabriela Kuc–Stefaniuk rzecznik magistratu. – Chcieliśmy wstępnie rozeznać się co do preferencji mieszkańców w zakresie proponowanych działań. A zakres konkursu jest niezwykle szeroki – przyznaje rzecznik.
Wstępna propozycja miasta zawiera m.in. działania dotyczące rozwoju miejskich terenów zielonych i rekreacyjnych. W tym roku , w mieście wycięto 41 drzew, ale za to magistrat planuje posadzić ok. 600 nowych , m.in. przy ulicy Ekologicznej, al. Tysiąclecia, al. Solidarności, Brzeskiej i Celników Polskich.