Miejska Biblioteka Publiczna zaczęła udostępniać zbiory regionalne na swojej stronie internetowej. Robi to w ramach projektu Bialska Biblioteka Cyfrowa.
– Po udanych próbach ruszyła Bialska Biblioteka Cyfrowa, która jest regionalną platformą elektroniczną. Nasza biblioteka cyfrowa już została włączona do Federacji Bibliotek Cyfrowych, która integruje ogólnopolską sieć bibliotek funkcjonujących w tym systemie – podkreśla Teresa Stasiuk-Karaś, zastępca dyrektora bialskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej. Dodaje, że polskie zasoby cyfrowe, w tym również pierwsze obiekty opublikowane w ramach Bialskiej Biblioteki Cyfrowej, zostały włączone do Europejskiej Multimedialnej Biblioteki Cyfrowej "EUROPEANA”.
Realizacja programu Bialskiej Biblioteki Cyfrowej umożliwi archiwizowanie zasobów papierowych i zabezpieczy je przed bezpowrotnym zniszczeniem. Na dodatek ułatwi dostęp do dokumentów regionalnych, które dotychczas można oglądać tylko na miejscu. Opublikowane w Internecie zapisy będzie można dowolnie powiększać na ekranie.
Jak wygląda tworzenie cyfrowych zasobów?
– Najpierw skanuję każdy numer czasopisma, jako jeden plik. Następnie opracowuję i dołączam opis bibliograficzny, by można później łatwiej wyszukiwać potrzebne treści i tematy. Na końcu publikacja zostaje umieszczona na stronie internetowej – wyjaśnia Danuta Gawrońska, która pracuje przy skanowaniu gazet i ma nadzieję, że po pewnym czasie w Internecie będzie można dotrzeć do wszystkich regionalnych zbiorów bialskiej biblioteki.
Kierujący bibliotecznym działem regionalnym Grzegorz Michałowski, zarazem redaktor naczelny Podlaskiego Kwartalnika Kulturalnego, jest zadowolony, że już kilka roczników jego czasopisma znalazło się na portalu.
– Zapis cyfrowy naszych zbiorów ochroni je przed zniszczeniem. A zeskanowane starodruki będą dostępne dla wszystkich czytelników – mówi Michałowski.
– Chcielibyśmy, aby do naszej biblioteki cyfrowej trafiły też unikatowe dokumenty z miejscowych uczelni oraz z rodzinnych, parafialnych, bibliotecznych czy muzealnych archiwów. Jesteśmy otwarci na cały region – zaznacza Teresa Stasiuk-Karaś.
– Zasoby internetowe będą przydatne także dla studentów i ludzi zainteresowanych regionem. Bez biegania po bibliotekach można, klikając na odpowiednią stronę, odszukać potrzebne wiadomości. Zainteresuję się Podlasiem i literaturą publikowaną dotąd na łamach Podlaskiego Kwartalnika Kulturalnego – mówi Monika Mirończuk, bialska studentka socjologii i młoda poetka.