Prosimy o pomoc w identyfikacji zdjęcia wykonanego prawdopodobnie w Biłgoraju w czasie II wojny światowej. Z taki apelem zwróciły się władze miasta do mieszkańców, licząc na wiedzę ich i ich bliskich.
Czarno-biała fotografia pokazuje kilkudziesięciu żołnierzy, zabudowania w tle i powstającą drewnianą konstrukcję.
– Znajomy powiększył odbitkę, żeby w ogóle coś było widać, bo oryginał jest wielkości dużego znaczka pocztowego. Szukałem na aukcjach starych pocztówek z Biłgoraja i tak przy okazji popatrzyłem na aukcję zdjęć. Było kilka kadrów, wszystkie opisane jako Biłgoraj. Wybrałem ten, bo nigdy takiego nie widziałem. Sprzedający był z Austrii, najpierw w ogóle nie chciał wysyłać zdjęcia poza swój kraj ale chyba zobaczył, że jestem z Biłgoraja i zmienił zdanie. Gdy nadeszła przesyłka i obejrzałem zakup, zobaczyłem, że na odwrocie jest numer 11. Możliwe, że pozostałe też były ponumerowane i tworzyły całość – mówi Paweł Jednacz, rzecznik UM w Biłgoraju.
Po konsultacjach w Ratuszu co może przedstawia ujęcie postanowiono odwołać się do wiedzy internautów. Fotografia datowana wstępnie na czas II wojny światowej, na co pozwoliło umundurowanie niemieckiego wojska, trafiła na profil miejski na portalu społecznościowym.
Na komentarze nie trzeba było długo czekać.
– Moim zdaniem zdjęcie zostało zrobione w połowie września 1939 roku i widać na nim niemieckich żołnierzy, którzy przechodzą przez Biłgoraj w kierunku Tarnogrodu. Dziś to ulica Tarnogrodzka, po lewej stronie widać dom, który stoi nadal. Wówczas było to miejsce już poza miastem. Przedwojenny Biłgoraj kończył się na dzisiejszej ulicy Czerwonego Krzyża – mówi Michał Wróblewski, który interesuje się historią i dziejami swojego miasta. Był jednym z internautów, którzy zamieścili komentarz pod zdjęciem.
– Fotografia pokazuje budowę mostu, który stawiali Niemcy, żeby w czasie kampanii wrześniowej usprawnić sobie przeprawę przez rzekę i udrożnić trasę Jarosław Zamość. Wówczas nad Czarną Ładą, które płynęła głębszym korytem była jedynie wąska kładka. Chyba w 1940 roku, w każdym razie jeszcze w czasie wojny w tym miejscu powstał most na betonowych podporach. Na kilku portalach w internecie można znaleźć zdjęcia z jego budowy – dodaje pan Michał, który o tym, że niemieckie wojsko budowało sobie most wie od dziadka Józefa. – Dziadek miał wówczas 5 lat, ale świadkami tego wydarzenia byli jego starsi bracia. Dziadek, w domu którego się wychowywałem często wspominał i opowiadał mi takie historie. Bracia dziadka pracowali przy obróbce drewna w parowym tartaku, a cała rodzina pochodziła z Kresów.
Gdyby ktoś wiedział coś na temat przedstawionego na zdjęciu wydarzenia, dysponuje innymi ujęciami z tamtego czasu proszony jest o kontakt z UM w Biłgoraju albo naszą redakcją.