Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

17 lipca 2017 r.
16:21

500 km tkanin na rok. Firma z Białej Podlaskiej jedną z najbardziej rozpoznawalnych w kraju

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 5 A A
Barbara Chwesiuk
Barbara Chwesiuk

– Od dziecka lubiłam prace manualne, szyłam, haftowałam, umiałam robić na drutach. To we mnie siedziało – przyznaje Barbara Chwesiuk, właścicielka bialskiej firmy Bialcon. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek modowych nie tylko w regionie, ale i w Polsce

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zobacz także: Złota Setka 2016: Ranking Najlepszych Firm Lubelszczyzny [LISTA]

Ubrania Bialconu noszą m.in. znane prezenterki telewizyjne jak Dorota Wellman czy Monika Zamachowska. Główna siedziba firmy i zakład produkcyjny znajdują się w Białej Podlaskiej przy ulicy Celników Polskich. Tu szyje się 3/4 wyrobów. Część produkcji firma zleca innym zakładom, umiejscowionym w promieniu do 200 kilometrów od centrali.

Made In Poland

Jak podkreśla Barbara Chwesiuk, wszystkie sprzedawane ubrania są szyte w Polsce. To znak rozpoznawczy Bialconu, który tylko w Białej Podlaskiej zatrudnia ponad 300 osób. – Proponowane przez nas kolekcje są odpowiedzią na potrzeby kobiet ceniących elegancję oraz proste, ale niebanalne fasony. W naszej ofercie znajdziemy zarówno stroje wizytowe, biurowe jak również odzież casual – mówi właścicielka.

Firma istnieje na rynku od 1992 roku. – Od dziecka lubiłam prace manualne, szyłam, haftowałam, umiałam robić na drutach. To we mnie siedziało – przyznaje właścicielka. Po studiach w warszawskiej Szkole Głównej Planowania i Statystyki (obecne SGH), Chwesiuk pracowała krótko w Urzędzie Wojewódzkim w Białej Podlaskiej. Później założyła Bialcon, na początku jako firmę konsultingową, która organizowała targi różnych branż w Brześciu. Ale w końcu właścicielka pomyślała o szyciu odzieży.

Zaczynała od zera w wynajętych pomieszczeniach, z trzema maszynami do szycia i czterema pracownicami. A sama Chwesiuk była wtedy „trzy w jednym”: projektantem, zaopatrzeniowcem i sprzedawcą. Jej zdaniem pierwsze kolekcje nie były może szczególnie pięknie uszyte, ale wzornictwo zawsze podążało za modą. Dodaje że Bialcon zawsze miał różnorodny asortyment, dzięki temu każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Dziś firma ma sieć ok. 80 salonów w całym kraju, w tym część na zasadach franczyzy, a także przedstawicielstwa za granicą, m.in. w Finlandii, Szwecji i na Ukrainie. Obroty sięgają 25 milionów. W ciągu roku powstają dwie kolekcje: jesień/zima i wiosna/lato. Jak podkreśla właścicielka, jest to w sumie ok. 2000 wzorów, które w większości wychodzą spod jej ręki. Rocznie w firmie zużywa się ok. 500 kilometrów tkanin.

Kolektyw

W 2010 roku firma zdecydowała się poszerzyć swoją ofertę o dodatkową markę Rabarbar. Ta kolekcja ma być skierowana do osób, dla których moda stanowi wyzwanie i jest formą zabawy, eksperymentowania z różnymi stylami i konwencjami. Cechami charakterystycznymi marki Rabarbar jest wzornictwo odwołujące się do polskiej kultury, zwłaszcza ludowej, nie brakuje tu też elementów rękodzieła.

– W Bialconie to ja jestem osobą, która daje najwięcej propozycji, ale wszystko ocenia kolektyw, czyli handlowcy, osoby z wzorcowni i projektanci. Wszyscy się wypowiadają, czy widzą potencjał w pomyśle, wzorze, projekcie – zaznacza Chwesiuk.

Dzisiaj to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek odzieżowych w Polsce. Założycielka nowych inspiracji szuka podczas wyjazdów na targi mody w Mediolanie czy Paryżu. – Interesujące stylizacje można też zauważyć na ulicach wielkich miast. Źródłem inspiracji jest także internet, gdzie funkcjonuje mnóstwo portali czy blogów prowadzonych przez tzw. szafiarki pokazujące ciekawe stylizacje. Ponadto na tablecie mam zainstalowaną aplikację Vogue, więc w ciągu dnia kilkakrotnie dostaję najnowsze sesje wizerunkowe czy zdjęcia z wybiegów robione podczas Milan Fashion Week czy New York Fashion Week. Za pomocą aplikacji oglądam również pokazy odbywające się w Hongkongu, Brazylii czy Sao Paulo – opowiada.

Ale branża odzieżowa to nie wszystko. Chwesiukowie odrestaurowali zabytkowy pałac w Cieleśnicy w gminie Rokitno, w którym od 2013 roku funkcjonuje hotel. Za odnowienie obiektu właścicielka w 2014 roku otrzymała Laur Konserwatorski. Przy hotelu powstała Manufaktura Cieleśnica, która produkuje żywność według tradycyjnych przepisów, m.in. dżemy, syropy i herbatki ziołowe.

Tymczasem Bialcon stale się rozwija i otwiera nowe sklepy w całej Polsce. W tym roku firma planuje otworzyć od 5 do 10 nowych salonów, zarówno pod marką Bialcon, jaki i Rabarbar.

>>> Artykuł pochodzi z dodatku Złota Setka 2016 - Ranking Najlepszych Firm Lubelszczyzny. Czytaj więcej: Złota Setka 2016: Ranking Najlepszych Firm Lubelszczyzny [LISTA]

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Przekroczył granicę i zasnął. Białorusin był kompletnie pijany

Przekroczył granicę i zasnął. Białorusin był kompletnie pijany

Białorusin tuż przekroczeniu granicy w Kukurykach zasnął za kierownicą swojej ciężarówki. Był kompletnie pijany. Noc spędził na komendzie.

Absolwenci powrócą na UMCS. Trzeba się zapisać

Absolwenci powrócą na UMCS. Trzeba się zapisać

Trwają zapisy na Zjazd Absolwentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. W programie m.in. koncert, występ grupy teatralnej, rozgrywki sportowe i zabawa do białego rana.

MKS Lublin wygrał turniej ćwierćfinałowy mistrzostw Polski juniorek młodszych [zdjęcia]
galeria

MKS Lublin wygrał turniej ćwierćfinałowy mistrzostw Polski juniorek młodszych [zdjęcia]

To był awans w wielkim stylu. MKS Lublin przepustkę do kolejnej rundy zapewnił sobie już po dwóch dniach turnieju ćwierćfinałowego mistrzostw Polski juniorek młodszych.

Tragedia podczas wycinki. 51-latek przygnieciony przez drzewo

Tragedia podczas wycinki. 51-latek przygnieciony przez drzewo

Tragedia podczas wycinki drzew. Nie żyje 51-latek.

Potrącona dziewczynka transportowana helikopterem do szpitala. Sprawca uciekł

Potrącona dziewczynka transportowana helikopterem do szpitala. Sprawca uciekł

Potrącił dziewczynkę i uciekł. Policja zatrzymała 57-letniego kierowcę.

Pokaż jak atrakcyjny jest Lublin i wygraj nagrody

Pokaż jak atrakcyjny jest Lublin i wygraj nagrody

Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna organizuje konkurs fotograficzny. Jego celem jest przedstawienie atrakcyjności miasta.

Kod 95 a Wymiana Prawa Jazdy: Co Warto To Wiedzieć

Kod 95 a Wymiana Prawa Jazdy: Co Warto To Wiedzieć

W dzisiejszym świecie, mobilność jest kluczowym czynnikiem sukcesu, zwłaszcza dla branży transportowej. Jednakże, podróżowanie i prowadzenie pojazdów wiąże się z pewnymi wymogami i regulacjami, których należy przestrzegać. Jednym z istotnych aspektów dla kierowców zawodowych jest posiadanie kodu 95 oraz właściwego prawa jazdy.

Zawodnicy Lubelskie Perła Polski Cycling Team rozdawali karty w krajowych wyścigach

Zawodnicy Lubelskie Perła Polski Cycling Team rozdawali karty w krajowych wyścigach

Pierwszą imprezą minionego tygodnia było 48 Kryterium Asów Tytani Kolarstwa Polskiego w Chorzowie. Przedstawiciele Lubelskie Perła Polski Cycling Team od samego początku nadawali ton rywalizacji na Górnym Śląsku.

"W sumie się nie stresuję". Ten egzamin zdaje dziś Juliusz z Lublina i tysiące ósmoklasistów
foto
galeria

"W sumie się nie stresuję". Ten egzamin zdaje dziś Juliusz z Lublina i tysiące ósmoklasistów

Równo o godzinie 9 uczniowie rozpoczęli egzamin z języka polskiego. Ponad 11 tys. ósmoklasistów zmierzy się z pierwszym w swoim życiu poważniejszym egzaminem.

Zrównoważony rozwój zaczyna się w domu: Zbiorniki na Wodę Deszczową

Zrównoważony rozwój zaczyna się w domu: Zbiorniki na Wodę Deszczową

Zbiorniki na deszczówkę to nie tylko ekologiczne rozwiązanie pomagające w gospodarowaniu zasobami naturalnymi, ale również praktyczne narzędzie, które może znacząco przyczynić się do zrównoważonego rozwoju każdego gospodarstwa domowego. W dobie rosnących cen wody i coraz bardziej widocznych skutków zmian klimatycznych, gromadzenie i wykorzystywanie wody deszczowej staje się nie tylko opcją, ale często koniecznością.

Praca z domu – poznaj zalety i wady

Praca z domu – poznaj zalety i wady

Od niedawna praca z domu stała się powszechnym modelem zatrudnienia, wykorzystywanym przez coraz więcej pracowników i pracodawców. Zdolność do wykonywania obowiązków zawodowych spoza biura daje zarówno pracownikom, jak i firmom szereg korzyści, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Warto bliżej przyjrzeć się zaletom i wadom pracy z domu, aby lepiej zrozumieć, jak ten model wpływa na pracowników i pracodawców.

Rodzinne piekło. Syn zwyrodnialec

Rodzinne piekło. Syn zwyrodnialec

Przez długie miesiące znęcał się nad matką. 32-latek trafił do aresztu.

Czy warto ocieplić stary dom? Jak zwiększyć komfort i wartość Twojego domu

Czy warto ocieplić stary dom? Jak zwiększyć komfort i wartość Twojego domu

Ocieplenie starego domu może być jedną z najważniejszych inwestycji, które możesz podjąć, aby poprawić komfort życia, zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i zwiększyć wartość swojej nieruchomości. W tej analizie przyjrzymy się różnym aspektom ocieplenia starych domów, włączając w to korzyści, techniki, a także możliwe wyzwania.

Były prezydent Niemiec wesprze inicjatywę z Zamościa
ZDJĘCIA
galeria

Były prezydent Niemiec wesprze inicjatywę z Zamościa

Z udziałem prof. dr hab. Horsta Köhlera, byłego prezydenta Niemiec odbyło się w Zamościu spotkanie poświęcone historii i bezpieczeństwu w Europie. Uczestniczyli w nim miejscowi samorządowcy i delegacja z Ukrainy.

Ósmoklasiści zaczynają maraton egzaminacyjny
Dzień Wschodzi
film

Ósmoklasiści zaczynają maraton egzaminacyjny

Dzisiaj pierwszy dzień egzaminów ósmoklasisty. To szczególny rocznik. Wyjątkowo mało liczny. Zazwyczaj kończących podstawówki w Lublinie jest 2 razy więcej. Dlaczego tak się dzieje i jakie będzie to miało przełożenie na rekrutację do szkół średnich? O tym w porannej rozmowie Dzień Wschodzi. Gościem Krzysztofa Kota jest dr Mariusz Banach, zastępca prezydenta Lublina do spraw oświaty.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium