Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

17 lipca 2017 r.
16:21

500 km tkanin na rok. Firma z Białej Podlaskiej jedną z najbardziej rozpoznawalnych w kraju

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
Barbara Chwesiuk
Barbara Chwesiuk

– Od dziecka lubiłam prace manualne, szyłam, haftowałam, umiałam robić na drutach. To we mnie siedziało – przyznaje Barbara Chwesiuk, właścicielka bialskiej firmy Bialcon. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek modowych nie tylko w regionie, ale i w Polsce

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zobacz także: Złota Setka 2016: Ranking Najlepszych Firm Lubelszczyzny [LISTA]

Ubrania Bialconu noszą m.in. znane prezenterki telewizyjne jak Dorota Wellman czy Monika Zamachowska. Główna siedziba firmy i zakład produkcyjny znajdują się w Białej Podlaskiej przy ulicy Celników Polskich. Tu szyje się 3/4 wyrobów. Część produkcji firma zleca innym zakładom, umiejscowionym w promieniu do 200 kilometrów od centrali.

Made In Poland

Jak podkreśla Barbara Chwesiuk, wszystkie sprzedawane ubrania są szyte w Polsce. To znak rozpoznawczy Bialconu, który tylko w Białej Podlaskiej zatrudnia ponad 300 osób. – Proponowane przez nas kolekcje są odpowiedzią na potrzeby kobiet ceniących elegancję oraz proste, ale niebanalne fasony. W naszej ofercie znajdziemy zarówno stroje wizytowe, biurowe jak również odzież casual – mówi właścicielka.

Firma istnieje na rynku od 1992 roku. – Od dziecka lubiłam prace manualne, szyłam, haftowałam, umiałam robić na drutach. To we mnie siedziało – przyznaje właścicielka. Po studiach w warszawskiej Szkole Głównej Planowania i Statystyki (obecne SGH), Chwesiuk pracowała krótko w Urzędzie Wojewódzkim w Białej Podlaskiej. Później założyła Bialcon, na początku jako firmę konsultingową, która organizowała targi różnych branż w Brześciu. Ale w końcu właścicielka pomyślała o szyciu odzieży.

Zaczynała od zera w wynajętych pomieszczeniach, z trzema maszynami do szycia i czterema pracownicami. A sama Chwesiuk była wtedy „trzy w jednym”: projektantem, zaopatrzeniowcem i sprzedawcą. Jej zdaniem pierwsze kolekcje nie były może szczególnie pięknie uszyte, ale wzornictwo zawsze podążało za modą. Dodaje że Bialcon zawsze miał różnorodny asortyment, dzięki temu każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Dziś firma ma sieć ok. 80 salonów w całym kraju, w tym część na zasadach franczyzy, a także przedstawicielstwa za granicą, m.in. w Finlandii, Szwecji i na Ukrainie. Obroty sięgają 25 milionów. W ciągu roku powstają dwie kolekcje: jesień/zima i wiosna/lato. Jak podkreśla właścicielka, jest to w sumie ok. 2000 wzorów, które w większości wychodzą spod jej ręki. Rocznie w firmie zużywa się ok. 500 kilometrów tkanin.

Kolektyw

W 2010 roku firma zdecydowała się poszerzyć swoją ofertę o dodatkową markę Rabarbar. Ta kolekcja ma być skierowana do osób, dla których moda stanowi wyzwanie i jest formą zabawy, eksperymentowania z różnymi stylami i konwencjami. Cechami charakterystycznymi marki Rabarbar jest wzornictwo odwołujące się do polskiej kultury, zwłaszcza ludowej, nie brakuje tu też elementów rękodzieła.

– W Bialconie to ja jestem osobą, która daje najwięcej propozycji, ale wszystko ocenia kolektyw, czyli handlowcy, osoby z wzorcowni i projektanci. Wszyscy się wypowiadają, czy widzą potencjał w pomyśle, wzorze, projekcie – zaznacza Chwesiuk.

Dzisiaj to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek odzieżowych w Polsce. Założycielka nowych inspiracji szuka podczas wyjazdów na targi mody w Mediolanie czy Paryżu. – Interesujące stylizacje można też zauważyć na ulicach wielkich miast. Źródłem inspiracji jest także internet, gdzie funkcjonuje mnóstwo portali czy blogów prowadzonych przez tzw. szafiarki pokazujące ciekawe stylizacje. Ponadto na tablecie mam zainstalowaną aplikację Vogue, więc w ciągu dnia kilkakrotnie dostaję najnowsze sesje wizerunkowe czy zdjęcia z wybiegów robione podczas Milan Fashion Week czy New York Fashion Week. Za pomocą aplikacji oglądam również pokazy odbywające się w Hongkongu, Brazylii czy Sao Paulo – opowiada.

Ale branża odzieżowa to nie wszystko. Chwesiukowie odrestaurowali zabytkowy pałac w Cieleśnicy w gminie Rokitno, w którym od 2013 roku funkcjonuje hotel. Za odnowienie obiektu właścicielka w 2014 roku otrzymała Laur Konserwatorski. Przy hotelu powstała Manufaktura Cieleśnica, która produkuje żywność według tradycyjnych przepisów, m.in. dżemy, syropy i herbatki ziołowe.

Tymczasem Bialcon stale się rozwija i otwiera nowe sklepy w całej Polsce. W tym roku firma planuje otworzyć od 5 do 10 nowych salonów, zarówno pod marką Bialcon, jaki i Rabarbar.

>>> Artykuł pochodzi z dodatku Złota Setka 2016 - Ranking Najlepszych Firm Lubelszczyzny. Czytaj więcej: Złota Setka 2016: Ranking Najlepszych Firm Lubelszczyzny [LISTA]

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium