Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

17 lipca 2017 r.
16:21

500 km tkanin na rok. Firma z Białej Podlaskiej jedną z najbardziej rozpoznawalnych w kraju

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
Barbara Chwesiuk
Barbara Chwesiuk

– Od dziecka lubiłam prace manualne, szyłam, haftowałam, umiałam robić na drutach. To we mnie siedziało – przyznaje Barbara Chwesiuk, właścicielka bialskiej firmy Bialcon. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek modowych nie tylko w regionie, ale i w Polsce

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zobacz także: Złota Setka 2016: Ranking Najlepszych Firm Lubelszczyzny [LISTA]

Ubrania Bialconu noszą m.in. znane prezenterki telewizyjne jak Dorota Wellman czy Monika Zamachowska. Główna siedziba firmy i zakład produkcyjny znajdują się w Białej Podlaskiej przy ulicy Celników Polskich. Tu szyje się 3/4 wyrobów. Część produkcji firma zleca innym zakładom, umiejscowionym w promieniu do 200 kilometrów od centrali.

Made In Poland

Jak podkreśla Barbara Chwesiuk, wszystkie sprzedawane ubrania są szyte w Polsce. To znak rozpoznawczy Bialconu, który tylko w Białej Podlaskiej zatrudnia ponad 300 osób. – Proponowane przez nas kolekcje są odpowiedzią na potrzeby kobiet ceniących elegancję oraz proste, ale niebanalne fasony. W naszej ofercie znajdziemy zarówno stroje wizytowe, biurowe jak również odzież casual – mówi właścicielka.

Firma istnieje na rynku od 1992 roku. – Od dziecka lubiłam prace manualne, szyłam, haftowałam, umiałam robić na drutach. To we mnie siedziało – przyznaje właścicielka. Po studiach w warszawskiej Szkole Głównej Planowania i Statystyki (obecne SGH), Chwesiuk pracowała krótko w Urzędzie Wojewódzkim w Białej Podlaskiej. Później założyła Bialcon, na początku jako firmę konsultingową, która organizowała targi różnych branż w Brześciu. Ale w końcu właścicielka pomyślała o szyciu odzieży.

Zaczynała od zera w wynajętych pomieszczeniach, z trzema maszynami do szycia i czterema pracownicami. A sama Chwesiuk była wtedy „trzy w jednym”: projektantem, zaopatrzeniowcem i sprzedawcą. Jej zdaniem pierwsze kolekcje nie były może szczególnie pięknie uszyte, ale wzornictwo zawsze podążało za modą. Dodaje że Bialcon zawsze miał różnorodny asortyment, dzięki temu każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Dziś firma ma sieć ok. 80 salonów w całym kraju, w tym część na zasadach franczyzy, a także przedstawicielstwa za granicą, m.in. w Finlandii, Szwecji i na Ukrainie. Obroty sięgają 25 milionów. W ciągu roku powstają dwie kolekcje: jesień/zima i wiosna/lato. Jak podkreśla właścicielka, jest to w sumie ok. 2000 wzorów, które w większości wychodzą spod jej ręki. Rocznie w firmie zużywa się ok. 500 kilometrów tkanin.

Kolektyw

W 2010 roku firma zdecydowała się poszerzyć swoją ofertę o dodatkową markę Rabarbar. Ta kolekcja ma być skierowana do osób, dla których moda stanowi wyzwanie i jest formą zabawy, eksperymentowania z różnymi stylami i konwencjami. Cechami charakterystycznymi marki Rabarbar jest wzornictwo odwołujące się do polskiej kultury, zwłaszcza ludowej, nie brakuje tu też elementów rękodzieła.

– W Bialconie to ja jestem osobą, która daje najwięcej propozycji, ale wszystko ocenia kolektyw, czyli handlowcy, osoby z wzorcowni i projektanci. Wszyscy się wypowiadają, czy widzą potencjał w pomyśle, wzorze, projekcie – zaznacza Chwesiuk.

Dzisiaj to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek odzieżowych w Polsce. Założycielka nowych inspiracji szuka podczas wyjazdów na targi mody w Mediolanie czy Paryżu. – Interesujące stylizacje można też zauważyć na ulicach wielkich miast. Źródłem inspiracji jest także internet, gdzie funkcjonuje mnóstwo portali czy blogów prowadzonych przez tzw. szafiarki pokazujące ciekawe stylizacje. Ponadto na tablecie mam zainstalowaną aplikację Vogue, więc w ciągu dnia kilkakrotnie dostaję najnowsze sesje wizerunkowe czy zdjęcia z wybiegów robione podczas Milan Fashion Week czy New York Fashion Week. Za pomocą aplikacji oglądam również pokazy odbywające się w Hongkongu, Brazylii czy Sao Paulo – opowiada.

Ale branża odzieżowa to nie wszystko. Chwesiukowie odrestaurowali zabytkowy pałac w Cieleśnicy w gminie Rokitno, w którym od 2013 roku funkcjonuje hotel. Za odnowienie obiektu właścicielka w 2014 roku otrzymała Laur Konserwatorski. Przy hotelu powstała Manufaktura Cieleśnica, która produkuje żywność według tradycyjnych przepisów, m.in. dżemy, syropy i herbatki ziołowe.

Tymczasem Bialcon stale się rozwija i otwiera nowe sklepy w całej Polsce. W tym roku firma planuje otworzyć od 5 do 10 nowych salonów, zarówno pod marką Bialcon, jaki i Rabarbar.

>>> Artykuł pochodzi z dodatku Złota Setka 2016 - Ranking Najlepszych Firm Lubelszczyzny. Czytaj więcej: Złota Setka 2016: Ranking Najlepszych Firm Lubelszczyzny [LISTA]

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie

Niecodzienne znalezisko archeologiczne w gminie Annopol. Członkowie Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol „SZANSA” odkryli skarby sprzed wieków – od czasów epoki brązu po nowożytność. Wśród nich są wyjątkowo cenne rzymskie denary, które już wkrótce trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie.

Diabelski wieczór na Węglinie
koncert
5 kwietnia 2025, 20:00

Diabelski wieczór na Węglinie

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin zaprasza na kolejną odsłonę muzycznego cyklu PERYFERIA, który odbędzie się w sobotę (5 kwietnia). W programie koncert „Tristis Diabolus” w wykonaniu Pawła Szamburskiego do tekstów Marcina Wichy.

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat
NASZ PATRONAT

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat

Już w sobotę w galerii Vivo odbędzie się finał akcji "Skonsultuj się z farmaceutą". Tematem tegorocznej edycji jest miażdżyca - podstępna choroba rozwijająca się w ciszy.

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Jak już się zaczęło, to będzie się rozkręcać. W gnieździe sokołów na kominie lubelskiej elektrociepłowni są już dwa jajka.

Stal Kraśnik znowu odrobiła straty po przerwie

Stal Kraśnik odwróciła losy meczu z Hetmanem Zamość po przerwie

W Kraśniku znowu długo zanosiło się na niespodziankę. W trzecim meczu rundy wiosennej Stal po raz trzeci przegrywała do przerwy. Tym razem 0:1 u siebie z Hetmanem Zamość. Gospodarze długo nie mogli wyrównać, ale w ostatnim kwadransie jednak ta sztuka im się udała. A później poszło już z górki i niebiesko-żółci pokonali rywali 3:1.

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium