W konkursie „Pracodawca Przyjazny WOT” tytuł laureata zdobyła firma PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa z Zamościa. Ponadto podziękowanie otrzymały Zespół Szkół im. Kajetana hr. Kickiego w Sobieszynie i spółka Eduzam, organ prowadzący LO Centrum Szkół Mundurowych Zamość. Zwycięzcą konkursu został Tomasz Kądziołka prezes Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury.
Dowódca WOT gen. Wiesław Kukuła podkreślił, że żołnierze OT łączą pełnienie służby wojskowej z życiem rodzinnym i zawodowym. Dlatego niezmiernie ważne jest, by pracodawca wspierał swojego pracownika i rozumiał znaczenie jego służby w wymiarze obronnym, społecznym, ale i biznesowym.
– Szkolimy naszych żołnierzy w taki sposób, aby pozyskiwali specjalności podwójnego zastosowania. Po pierwsze konieczne do realizacji naszej misji: obrony i wspierania lokalnych społeczności. Po drugie jednak czyniące ich bardziej konkurencyjnymi na rynku pracy. Z jednej strony bowiem kształtujemy w naszych żołnierzach karność, obowiązkowość czy inicjatywę, z drugiej zaś wielu z nich pozyskuje nowe, zwykle kosztowne kwalifikacje. Tym samym zatrudnianie żołnierzy może być źródłem przewagi konkurencyjnej – powiedział generał Kukuła.
Spośród pracodawców zgłoszonych przez żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej laureatem konkursu została firma PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa z Zamościa. Spółka wygrała etap regionalny, w którym brały udział firmy z terenu województwa lubelskiego. Żołnierz zatrudniony w zakładzie pracy, zgłaszając swojego pracodawcę poinformował w ankiecie, że bez wahania stworzył pracownikom możliwość uczestniczenia w służbie w WOT, wprowadzając elastyczne rozwiązania, powalające na połączenie obowiązków pracownika i nowych zadań wynikających z pełnienia Terytorialnej Służby Wojskowej.
Dyplom i gratulacje od dowódcy WOT gen. Wiesława Kukuły odebrał prezes PKP LHS Zbigniew Tracichleb w towarzystwie żołnierzy OT zatrudnionych w tej firmie.
Ponadto wyróżnienie za udział w konkursie odebrała Agnieszka Macek, prezes firmy Eduzam, organu prowadzącego Liceum Ogólnokształcące Centrum Szkół Mundurowych Zamość im. Powstania Zamojskiego. W szeregach 2 LBOT służy grupa nauczycieli i uczniów z klas mundurowych tej szkoły, a kolejni deklarują chęć dołączenia.
Podziękowania otrzymał również Krzysztof Ślósarz z Zespołu Szkół im. Kajetana hr. Kickiego w Sobieszynie - szkoła również prowadzi klasy mundurowe.
(dw)