Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

30 marca 2020 r.
6:27

Przedsiębiorcy na tarczy. Jak oceniają pomoc jaką szykuje rząd?

– Zakres tej pomocy jest niewystarczający. Jeżeli będzie tak dłużej niż przez pół roku, trzeba będzie zwijać interes – komentują przedsiębiorcy pakiet ustaw nazywanych tarczą antykryzysową. – Kwiecień wytrzymam, ale w maju przyjdzie mi wysyłać pracowników na urlopy – przewiduje jeden z nich.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W sobotę Sejm przyjął pakiet ustaw nazywanych tarczą antykryzysową. „Tarcza” ma złagodzić skutki pandemii koronawirusa dla polskiej gospodarki. Wśród przyjętych rozwiązań znalazły się możliwość zwolnienia mikroprzedsiębiorstw i osób samozatrudnionych z opłacania składek ZUS przez trzy miesiące, wypłacanie świadczenia postojowego czy dofinansowanie wynagrodzeń pracowników dla firm będących w trudnej sytuacji.

Jak „tarczę antykryzysową” oceniają przedsiębiorcy?

– Moim zdaniem zakres tej pomocy jest niewystarczający. Ja zatrudniam ponad 40 osób, część z nich wysłałem na urlop, a hotel musiałem zamknąć – mówi Marek Pikul, właściciel hotelu Pikul i serwisu Auto Pikul w Puławach. – Od rządu oczekuję możliwości zwolnienia z obowiązku opłacania składek ZUS-owskich przez co najmniej sześć miesięcy. Jeśli rząd nie da nam – przedsiębiorcom – szansy na utrzymanie zatrudnienia, to wielu pracowników za jakiś czas znajdzie się w urzędach pracy.

– Mój cały majątek stoi na placu. 32 sztuki plus dwie, świeżo sprowadzone jeszcze w naprawie. Ale od dwóch tygodni nie widziałem klienta na oczy – mówi nam przedsiębiorca prowadzący autokomis i warsztat samochodowy w Chełmie. – Kwiecień wytrzymam, ale w maju przyjdzie mi wysyłać pracowników na urlopy – przewiduje. – W banku usłyszałem, że co najwyżej przedłużą mi spłacanie kredytu. Jeżeli będzie tak dłużej niż przez pół roku, trzeba będzie zwijać interes – dodaje przedsiębiorca.

– Naszą największą bolączką i zmartwieniem są koszty stałe, przede wszystkim czynsz. I jest to problem nie tylko branży sportowej, ale każdego przedsiębiorcy, którego przychód pochodzi wyłącznie z usług dla klientów (restauracje, fryzjerzy, salony kosmetyczne, etc.) – zauważa Magda Mandecka, członek zarządu Centrum Wspinaczkowego Kotłownia w Lublinie. – Jeśli nie zostaną wprowadzone przepisy, które wspierałyby najemców lub też przewidujące dla nich odszkodowania z tytułu utraconych opłat czynszowych, proponowane zapisy tarczy w niczym nam nie pomogą.

Wśród polityków największe emocje wywołały zaproponowane przez PiS zmiany w Kodeksie wyborczym w kontekście planowanych na 10 maja wyborów prezydenckich. Chodzi o umożliwienie głosowania korespondencyjnego osobom, które w dniu głosowania będą objęte kwarantanną oraz tym powyżej 60. roku życia.

– Oni zrobią wszystko, żeby utrzymać się przy władzy, nawet jeśli ich ręce będą pełne krwi... – napisał na Facebooku lubelski senator i przedsiębiorca Jacek Bury z Koalicji Obywatelskiej. Podkreślił to w rozmowie z nami: Nie chodzi o pomoc przedsiębiorcom, a o wygranie wyborów.

Wprowadzonych do Kodeksu wyborczego zmian broni poseł PiS Przemysław Czarnek i podkreśla: Nie będzie wyborów 10 maja, jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie po Wielkanocy.

Teraz pakietem ustaw składających się na tzw. tarczę antykryzysową ma zająć się Senat. PiS chciałby, żeby ustawy mogły wejść w życie od 1 kwietnia.

Założenia tarczy antykryzysowej

• zwolnienie mikrofirm zatrudniających do 9 osób ze składek ZUS na 3 miesiące (marzec, kwieceń, maj) – zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby; skorzystać mogą także samozatrudnieni z przychodem do 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia, którzy opłacają składki tylko za siebie;

• świadczenie postojowe w kwocie do ok. 2 tys. zł – dla zleceniobiorców (umowa zlecenia, agencyjna, o dzieło) i samozatrudnionych o przychodzie poniżej 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia;

• dofinansowanie wynagrodzeń pracowników: do wysokości 40 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i uelastycznienie czasu pracy – dla firm w kłopotach.

Tarcza zakłada także m.in.:

• umożliwienie sklepom – w niedziele objętym zakazem handlu – przyjmowania towaru, rozładowywania go oraz wykładania na półki;

• obniżenie o 90 proc. czynszów najemców lokali i tzw. wysp w galeriach handlowych;

• przedłużenie legalnego pobytu i zezwoleń na pracę dla obcokrajowców;

• zwalnianie z naliczania kar umownych za – związane z epidemią – opóźnienia przy realizacji przetargów;

• umożliwienie gminom odstąpienia od pobierania podatku od nieruchomości od firm.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz szukać - gdzie warto się udać do pracy w Niemczech?

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz szukać - gdzie warto się udać do pracy w Niemczech?

Od znajomości języka niemieckiego po wiedzę, gdzie znaleźć aktualne oferty pracy - poszukiwanie możliwości zarobkowych u naszych sąsiadów nie jest łatwym zadaniem. Chcąc Ci je ułatwić, zebraliśmy w jednym miejscu garść wskazówek, które przybliżą Ci niemiecki rynek pracy.

Ból kolana – co zrobić?

Ból kolana – co zrobić?

Ból kolana to powszechny problem, który może dotknąć każdego niezależnie od wieku i poziomu aktywności fizycznej. Często jest wynikiem urazu, przeciążenia lub zmian zwyrodnieniowych. Ból w kolanie może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, dlatego ważne jest, aby szybko zareagować i podjąć odpowiednie kroki w leczeniu.

Podpisanie umowy w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Inwestycja za ponad 11 milionów złotych w dwie szkoły i przedszkole w Chełmie

Ponad 11 milionów złotych – tyle wynosi dofinansowanie, jakie miasto Chełm otrzymało na modernizację energetyczną trzech placówek oświatowych. Umowę na realizację tego ekologicznego przedsięwzięcia podpisano 2 kwietnia w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W wydarzeniu uczestniczyły m.in. Dorota Cieślik, II zastępca prezydenta Chełma, oraz Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes Zarządu NFOŚiGW.

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie

Niecodzienne znalezisko archeologiczne w gminie Annopol. Członkowie Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol „SZANSA” odkryli skarby sprzed wieków – od czasów epoki brązu po nowożytność. Wśród nich są wyjątkowo cenne rzymskie denary, które już wkrótce trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie.

Diabelski wieczór na Węglinie
koncert
5 kwietnia 2025, 20:00

Diabelski wieczór na Węglinie

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin zaprasza na kolejną odsłonę muzycznego cyklu PERYFERIA, który odbędzie się w sobotę (5 kwietnia). W programie koncert „Tristis Diabolus” w wykonaniu Pawła Szamburskiego do tekstów Marcina Wichy.

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat
NASZ PATRONAT

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat

Już w sobotę w galerii Vivo odbędzie się finał akcji "Skonsultuj się z farmaceutą". Tematem tegorocznej edycji jest miażdżyca - podstępna choroba rozwijająca się w ciszy.

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Jak już się zaczęło, to będzie się rozkręcać. W gnieździe sokołów na kominie lubelskiej elektrociepłowni są już dwa jajka.

Stal Kraśnik znowu odrobiła straty po przerwie

Stal Kraśnik odwróciła losy meczu z Hetmanem Zamość po przerwie

W Kraśniku znowu długo zanosiło się na niespodziankę. W trzecim meczu rundy wiosennej Stal po raz trzeci przegrywała do przerwy. Tym razem 0:1 u siebie z Hetmanem Zamość. Gospodarze długo nie mogli wyrównać, ale w ostatnim kwadransie jednak ta sztuka im się udała. A później poszło już z górki i niebiesko-żółci pokonali rywali 3:1.

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium