Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

10 października 2022 r.
11:33

Upadłość przychodzi po cichu. Lubelscy przedsiębiorcy podejmują decyzje

0 5 A A

Z naszych rozmów z lubelskimi przedsiębiorcami wynika, że wielu z nich decyzje podejmuje teraz. Wielu daje sobie maksymalnie miesiąc czy dwa. Jak nic się nie zmieni, to ich budowane przez lata biznesy przestaną istnieć.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pierwsi przedsiębiorcy o swoich kłopotach finansowych zaczęli mówić wiosną. Problemy wynikały ze zmian związanych z Polskim Ładem i wzrostem rachunków. Zależało im wówczas by ich sytuację opisywały media. Liczyli, że nagłośnienie sprawy może pomóc. Wierzyli, że rządzący zainteresują się tym co dzieje się w firmach i podejmą działania, które pozwolą im przetrwać. Nic się jednak nie zmieniło.

– Jest zdecydowanie gorzej. Do końca wakacji to nasze rachunki za prąd były o 2,5 razy wyższe niż wcześniej. We wrześniu weszła kolejna podwyżka, a na listopad szykuje się następna. W górę poszedł też gaz, woda, śmieci, paliwo, mamy wyższy czynsz. Wszystkie produkty spożywcze w ciągu roku wzrosły gigantycznie. Niektóre blisko 100 procent – mówi właściciel jednej z lubelskich restauracji. – Zimą będzie jeszcze drożej, bo lokal trzeba ogrzewać. Do tego wyższe koszty pracy.

Coraz więcej przedsiębiorców z różnych branż zastanawia się nad zamknięciem swoich firm. Zamknięciem lub przynajmniej zawieszeniem działalności.

– Sama już nie wiem co lepsze. Szkoda likwidować, ale jak zamknę na kilka miesięcy to czy będzie już co otwierać? – zastanawia się właścicielka sklepu odzieżowego. – Klienci pójdą gdzieś indziej. Zresztą stracę grudzień, a to tradycyjnie najlepszy czas dla handlu.

Poza tym to niej jest takie proste. Zamknąć z dnia na dzień mogą osoby, które działają we własnych lokalach. W galeriach handlowych obowiązują umowy. Ich zerwanie nie jest ani proste, ani tanie, ani szybkie.

Z naszych rozmów z lubelskimi przedsiębiorcami wynika, że wielu z nich decyzje podejmuje teraz. Wielu daje sobie miesiąc-dwa.

– Nie wiem, czy w biznesie nie ważniejsze niż dobry pomysł jest uświadomienie sobie, kiedy należy skończyć żeby nie zostać z gigantycznymi długami. Dla nas ten czas chyba nadszedł.

Przedsiębiorcy nie chcą publicznie mówić o likwidacjach i upadłościach. Nie chcą by podawać nazwisk, a czasami nawet branży w jakiej działają.

– Przecież likwidacja to nie powód do wstydu. Jej powodem nie jest przecież to, że pomysł biznesowy „nie wypalił” czy zrobił pan coś źle – próbuję przekonać do rozmowy jednego z nich.

– Nie chodzi o wstyd. Wszyscy jesteśmy przecież w identycznej sytuacji – słyszę odpowiedź. – Chodzi o to, że jeśli decyzja jeszcze nie zapadła to lepiej nie mówić o tym publicznie. Z punktu widzenia marketingowego nie jest dobrze narzekać. Klienci mogą to źle odebrać. I przestać nas odwiedzać.

Inni przyznają, że chodzi też o pieniądze.

Mam nadzieję, że mój lokal przejmie ktoś chętny. W ten sposób mógłbym odzyskać przynajmniej część nakładów i mieć coś na nowy start – mówi przedstawiciel branży gastronomicznej. – Informacja o kłopotach finansowych na pewno nie pomoże w szukaniu innego chętnego na to miejsce.

Niektórzy przedsiębiorcy rozmawiać w ogóle nie chcą. Wysyłają tylko sms-a z podziękowaniem za lata współpracy przy okazji tworzenia różnych tekstów. Potem przestają odbierać telefon.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jest gdzie usiąść i odpocząć. Siedem nowych altan przy szlaku rowerowym
NA ROWERZE
galeria

Jest gdzie usiąść i odpocząć. Siedem nowych altan przy szlaku rowerowym

Kosztowało to ok. 400 tys. zł, ale połowę pieniędzy samorząd dostał z Unii Europejskiej za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania Ziemia Zamojska. Przy szlaku rowerowym w gminie Łabunie powstało siedem drewnianych altan.

Wieniawa bawi się na międzypokoleniowym festynie (zdjęcia)
Zdjęcia
galeria

Wieniawa bawi się na międzypokoleniowym festynie (zdjęcia)

Występy, zawody sportowe i miasteczko medyczne. Dziś Zarząd i Rada Dzielnicy zaprasza na festyn „Wieniawa łączy pokolenia".

Poseł Michał Krawczyka z Janem Rajchelem (z lewej), generałem brygady rez. Wojska Polskiego, podczas konferencji prasowej
BEZPIECZEŃSTWO

Tarcza Wschód: najpierw legislacja, potem zasieki

Poseł Michał Krawczyka z Janem Rajchelem, generałem brygady rez. Wojska Polskiego, spotkali się z dziennikarzami, aby opowiedzieć o „Tarczy Wschód” w naszym regionie. Wprawdzie szczegółów instalacji obronnych, poza rządem i premierem Tuskiem, nikt nie zna, ale warto o tym mówić.

Briefing prasowy zapowiadający XII Lubelskie Dni Seniora
galeria

Zdrowie, sport i czas wolny, czyli Lubelskie Dni Seniora

Rozmowy o zdrowiu i bezpłatne badania. Spacery i wystawy. Spotkania i koncerty. W sumie 120 wydarzeń w ciągu czterech dni – tak zapowiadają się XII Lubelskie Dni Seniora.

Ukrywał się 16 lat. Zatrzymali go lubelscy „łowcy głów”

Ukrywał się 16 lat. Zatrzymali go lubelscy „łowcy głów”

42-latek z powiatu hrubieszowskiego był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania i trzema listami gończymi. Za co? Między innymi za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze zbrojnym, która przerzucała nielegalnych emigrantów z Azji na teren UE. Do odbycia ma karę prawie 5 lat pozbawienia wolności.

Minister sportu Sławomir Nitras odwiedził sztangistkę z Białej Podlaskiej, Weronikę Zielińską-Stubińską

Sztangistka zaimponowała ministrowi sportu. Specjalnie przyjechał na jej trening

Weronika Zielińska-Stubińska ma szansę pojechać na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Jej trening podglądał minister sportu, Sławomir Nitras. Przy okazji dał władzom filii AWF pomysł na nową inwestycję.

Motocyklista miał prawie promil alkoholu

Ułan na „wuesce” wpadł w Łopienniku Dolnym

Gonił przez Łopiennik Dolny na starej, dobrej „wuesce”. Nie miał kasku, świateł, ale z alkoholem we krwi i dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów.   

Biuro do wynajęcia w Warszawie – klucz do sukcesu Twojej firmy

Biuro do wynajęcia w Warszawie – klucz do sukcesu Twojej firmy

Wybór odpowiedniego biura to jedna z najważniejszych decyzji, które musi podjąć każda rozwijająca się firma. W szczególności w tak dynamicznym i prężnie rozwijającym się mieście jak Warszawa.

Woda do firmy – jakie rozwiązanie jest najlepsze?

Woda do firmy – jakie rozwiązanie jest najlepsze?

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz większą wagę przykłada się do zdrowia i dobrego samopoczucia pracowników, zapewnienie odpowiednich warunków w miejscu pracy stało się priorytetem dla wielu firm. Jednym z istotnych elementów tych warunków jest dostęp do świeżej i czystej wody.

Jak zoptymalizować proces transportu morskiego w kontenerach?

Jak zoptymalizować proces transportu morskiego w kontenerach?

Międzynarodowy transport morski w kontenerach stanowi ogromną część branży przewozu ładunków. Dostawy drogą morską są korzystne cenowo, ale wymagają stosunkowo dużo czasu. W procesie planowania takiego przedsięwzięcia niezwykle ważna jest zatem optymalizacja różnych procesów logistycznych na poszczególnych etapach łańcucha dostaw. W tym artykule przyjrzymy się sposobom na skuteczną optymalizację transportu morskiego w kontenerach.

Promile i zakaz prowadzenia, czyli przepis na odsiadkę

Promile i zakaz prowadzenia, czyli przepis na odsiadkę

Pijany 54-latek wsiadł za kółko mimo aktywnego sądowego zakazu prowadzenia. Zatrzymał go świadek, którego zaniepokoił samochód jadący „wężykiem”.

Bogdanka zapchana węglem, ale z przychylnością polityków

Bogdanka zapchana węglem, ale z przychylnością polityków

Bogdanka jest zakorkowana węglem. Kopalniane hałdy pękają w szwach, a w poniedziałek w Urzędzie Wojewódzkim zebrał się Lubelski Zespół Parlamentarny. Tematem spotkania była sytuacja w branży górniczej, z akcentem na lubelską kopalnię. Posłanka Marta Wcisło odpowiedziała na pytanie naszego czytelnika.

Lubelskie Team Sport. Kto i za co dostał nagrody?
Zdjęcia/Wideo
galeria

Lubelskie Team Sport. Kto i za co dostał nagrody?

Jest ich 33. To młodzi zawodnicy i zawodniczki nadzieje lubelskiego sportu, medaliści mistrzostw Polski. We wtorek zostali uhonorowani przez marszałka województwa lubelskiego nagrodami pieniężnymi.

Hubert Sidoruk - brązowy medalista międzynarodowych mistrzostw Polski U 20

Brązowy medal Huberta Sidoruka na mistrzostwach Polski U20

Hubert Sidoruk z Cementu-Gryfa Chełm stanął na podium podczas międzynarodowych mistrzostw Polski U 20 w stylu klasycznym.

Nacieszył się prawem jazdy tylko kilka dni

Nacieszył się prawem jazdy tylko kilka dni

18- letni kierowca zaledwie kilka dni temu zdał egzamin na prawo jazdy. Chciał spróbować szybkiej jazdy, ale zaraz słono tego pożałował.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium