Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

1 lipca 2022 r.
19:00

W Lublinie chwalili polski węgiel i narzekali na Europę. "Takiej pozycji jak Polska, nie ma żaden kraj"

Konferencja zakończyła się podpisaniem Lubelskiej Rezolucji Energetycznej. Dokument ma trafić do unijnych komisarzy
Konferencja zakończyła się podpisaniem Lubelskiej Rezolucji Energetycznej. Dokument ma trafić do unijnych komisarzy (fot. Agnieszka Mazuś)

Było o „absurdzie” unijnej transformacji energetycznej, o tym że „wojna zmieniła wszystko” i o nowych odwiertach kopalni Bogdanka. A europoseł Grzegorz Tobiszowski, główny prelegent na konferencji „Lubelskie zagłębiem energetycznym Polski?”, radził: – Ministrowie muszą w Brukseli bardziej tańczyć, ale jakbyście sobie cyknęli jakąś kopalenkę, to byłoby to piękne.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Konferencję „Lubelskie zagłębiem energetycznym Polski?” w Lubelskim Centrum Konferencyjnym zorganizowało Towarzystwo Mediów Lokalnych, wydawca bezpłatnego czasopisma „Panorama Lubelska”. Panele dyskusyjne prowadził Michał Niewiadomski (w materiałach jest podpisany jako „Rzeczpospolita”, choć z tym wydawnictwem dziennikarz rozstał się już w styczniu).

Pierwsze skrzypce grał Grzegorz Tobiszewski (PiS), były wiceministrem energii w rządzie PiS, obecnie poseł do europarlamentu. To nie pierwsza inicjowana przez niego konferencja, na której można było usłyszeć narzekanie na Komisję Europejskiej (która „upiera się na OZE”) zamiast „wykorzystywać surowce tradycyjne, kopalne”.

– Przecież tak się nie da. W Polsce bądźmy roztropniejsi – nawoływał europoseł. – Takiej pozycji jak Polska, nie ma żaden kraj. To my dziś dzielimy się gazem. Myśmy się nie mylili jako elita polityczna, a inni się bardzo się pomylili i teraz bardzo mamy prawo do własnego zdania – przekonywał.

Swoje wystąpienie zakończył stwierdzeniem: – Proszę państwa, macie świetne złoża na Lubelszczyźnie. Ministrowie muszą w Brukseli bardziej tańczyć, ale jakbyście sobie cmyknęli jakąś kopalenkę, to powiem wam szczerze byłoby to piękne. Wiem, że to mówienie pod prąd, ale jeśli ma to służyć ziemi lubelskiej, Polsce, to powinniśmy się nad tym głęboko zastanowić. Powiedzieć to Europie!

Kolejny prelegent – prezes Lubelskiego Węgla Bogdanka – podziękował mu za te „budujące słowa”. Artur Wasil przekonywał, że transformacja w zachodnich krajach Europy się nie udała. Wspominał „zamieszki uliczne, w których ginęli ludzie” w Wielkiej Brytanii. I „niesprawiedliwą transformację” w Niemczech.

– Z odnalezionych dokumentów wynika, że rząd niemiecki na transformację górnictwa przez 11 lat zagwarantował 17 mld euro wsparcia dla 34 tysięcy ludzi. Na odprawy emerytalne czy tworzenie nowych miejsc pracy – opowiadał Wasil. Wyliczył, że w takim razie Lubelszczyzna powinna otrzymać nie miliard, a 3 mld zł. – Ale to nie wszystko, bo okazuje się, że program transformacyjny tam się nie udał. Nastąpiło zubożenie społeczeństwa w zagłębiu Ruhry, a w rejonach Gelsenkirchen jest największe bezrobocie w całych Niemczech. Musimy mówić o absurdzie tej transformacji. To nie jest dbanie o środowisko, tylko o biznes.

Z obecnymi na sali podzielił się też najbliższymi planami kopalni, która rozpoczyna właśnie poszukiwania węgla typu 35.

– Podpisaliśmy już umowę z wykonawcą. Rozpoczynamy wiercenie trzech otworów na południu Lubelszczyzny. Prawdopodobnie pierwszy to przełom sierpnia i września. Myślę, że już w tym roku, będziemy wiedzieć, jaki to jest węgiel i co robimy dalej – mówił prezes LWL Bogdanka.

Skąd na to pieniądze? – Banki są niechętne finansowaniu górnictwa. Ale są sygnały z funduszy surowcowych spoza UE, które są zainteresowane wejściem kapitałowo w polskie górnictwo.

Ministerstwo Aktywów Państwowych reprezentował sekretarz stanu Piotr Pyzik.

– Wojna trwa, my jesteśmy krajem przyfrontowym, więc musimy być przygotowani na wszystko – mówił dziennikarzom na konferencji prasowej. – Wiatr nie wieje, ani słońce nie świeci przez 24 godziny. Miks węgla i OZE jest koniecznością. Po 26 lutym zmieniło się wszystko. Niech Komisja Europejska sama sobie dzis odpowie, czy ta idee fixe zielonej polityki jest utopią czy nie? Bo jeżeli jest utopią, to znaczy, że dotyczy setek milionów obywateli Europy.

Konferencja zakończyła się podpisaniem Lubelskiej Rezolucji Energetycznej. Dokument, na którym pierwsze podpisy złożyli marszałek województwa Jarosław Stawiarski (PiS) i burmistrz Rejowca Stanisław Bodys, ma trafić do unijnych komisarzy.

– Chcemy pokazać, że rząd polski nie jest w swoich wnioskach osamotniony, bo ma wsparcie samorządów, biznesu, społeczeństwa – tłumaczy europoseł Tobiszewski.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium