Ruszył przetarg na rozbudowę elektrociepłowni Zakładów Azotowych "Puławy". Do końca 2021 roku powstanie nowy, węglowy blok energetyczny o mocy 100 MW. To największa inwestycja tego typu w naszym województwie. Jej wartość to blisko 900 mln złotych.
Puławskie Azoty ogłosiły w środę przetarg na rozbudowę istniejącej elektrociepłowni o nowy blok ciepłowniczo-kondensacyjny. Jak zdecydowano w ubiegłym roku, jego paliwem będzie węgiel. To, dlaczego porzucono projekt nowej elektrowni gazowej i postawiono na rozbudowę elektrociepłowni o blok węglowy przypomina Jacek Janiszek, prezes ZA "Puławy".
– Nowy układ energetyczny będzie dostosowany do realnych potrzeb naszej firmy w zakresie wytwarzania ciepła technologicznego oraz zmniejszy zapotrzebowanie na energię elektryczną z sieci. Ponadto odpowiada potrzebom rozwojowym spółki na kolejne lata. To optymalne rozwiązanie, zapewniające bezpieczeństwo energetyczne dla naszych przyszłych inwestycji – podkreśla.
Jak dodaje Michał Mulawa, rzecznik prasowy ZA, nowy blok węglowy, który stanie w Puławach będzie największą inwestycją energetyczną w historii puławskiej spółki.
– I największą w województwie lubelskim. Jej wartość opiewa na około 890 mln zł – wylicza.
Jeśli chodzi finanse, to około 30 procent tej sumy zostanie wydane ze środków własnych. Pozostała kwota, ponad 620 mln zł, zostanie pozyskana z kredytów, m.in. z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Co ważne, podany koszt całkowity jest obecnie szacunkowy. Ten ostateczny poznamy po otwarciu ofert i wyborze tej najkorzystniejszej.
Władze spółki nie ukrywają, że potencjalnym dostawcą węgla dla nowego bloku jest LW "Bogdanka", której przewaga konkurencyjna polega przede wszystkim dla niewielkiej odległości (ok. 80 km) od Puław. Już teraz więcej zapowiadają "zacieśnienie współpracy" z przedsiębiorstwem z powiatu łęczyńskiego.
Niestety, spalanie węgla ma tę wadę, że powoduje znaczne zanieczyszczenie powietrza. Żeby zneutralizować oddziaływanie elektrowni na środowisko, kocioł będzie posiadał instalacje redukujące ilość wydostąjących się do atmosfery tlenków azotu, a także układy odsiarczania spalin. Ostatecznie całość przewidywanej emisji nowego kotła będzie jednak niższa od tej, jaką miała produkować spalająca czystsze paliwo, ale za to znacznie większa, planowana przed laty elektrownia gazowa.
Kto rozbuduje puławską elektrociepłownię - tego dowiemy się pod koniec roku. Otwarcie ofert zaplanowano w czwartym kwartale. Prace mają zakończyć się za niecałe 4 lata. Dzięki nim, ZA będą dysponować większą ilością ciepła technologicznego oraz energii elektrycznej, co umożliwi dalszy rozwój produkcji.
Puławskie Azoty to obecnie jeden z największych producentów melaminy, kaprolaktamu i nawozów sztucznych w Europie.
>>>