Biznes

1 lipca 2017 r.
13:05

Zaczynali od rękawic, dziś są rozpoznawalną marką. Puławska firma chce podbić świat

Karol Kalinowski z firmy Shima
Karol Kalinowski z firmy Shima

Zaczynali od jednego modelu damskiej rękawicy motocyklowej, który po długich negocjacjach trafił na sklepowe półki. Dzisiaj puławska Shima to jeden z największych producentów odzieży motocyklowej w Europie, której rękawice, buty, kurtki i kombinezony zamawia już cały świat.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Karol i Kamil Kalinowscy to bracia i pasjonaci motocykli, którzy firmę Shima (z japońskiego Wyspa) założyli w 2009 roku. Jak tłumaczą, zauważyli niedobory na rynku, które postanowili wykorzystać. Pierwszym produktem, na jaki postawili, były damskie rękawice motocyklowe.

Zanim powstały, puławianie odwiedzili wiele sklepów branżowych, poznali oczekiwania klientów i najważniejsze zasady budowy tego typu produktów. Zatrudnili także projektantkę z doświadczeniem w pracy z elementami skórzanymi i znaleźli fabrykę, która zgodziła się uszyć dla nich prototypową serię rękawic. Trudniejsze od ich sprzedaży było uzyskanie zgody na przyjęcie nieznanego towaru przez sklepy. 

Trampki z Włoch

– Nikt nas wtedy nie znał i nie chciał z nami rozmawiać, ale po dwóch miesiącach zaczęli dzwonić, prosili o kolejne rękawice damskie i dodatkowo także o męskie. Zaprojektowaliśmy je i weszliśmy z nimi do sklepów w Warszawie i Lublinie. Zaczęliśmy także jeździć z naszymi produktami na międzynarodowe targi we Włoszech, w Niemczech, Czechach – opowiada Karol Kalinowski, który przyznaje, że od tamtej pory do dzisiaj firma przeszła ogromną drogę, nabierając cennego doświadczenia.

Dzisiaj Shima to już nie tylko rękawice. Firma projektuje także spodnie, kurtki, buty, trampki i całe kombinezony. Co roku na rynek wypuszcza kilkanaście nowych modeli, a sprzedaż rośnie w tempie kilkudziesięciu procent. Powstające w puławskim biurze projekty trafiają do ośmiu fabryk na świecie, a gotowe produkty kontenerowcami przypływają do Polski.

Zakłady w Pakistanie dla Shimy szyją rękawice, te pod Łodzią produkują motocyklowe dżinsy, a z Włoch sprowadzane są wzmocnione trampki. Zanim cokolwiek trafi na rynek, przechodzi fazę wielomiesięcznych testów i usprawnień.

– Stawiamy na jakość. Chcemy, żeby nasza odzież była przy tym dostępna w rozsądnej cenie, a nasi klienci dobrze się w niej czuli i świetnie wyglądali. Podstawą jest także ich bezpieczeństwo, dlatego stosujemy protektory i ślizgacze z najwyższej półki, rozwijamy własne systemy jak Armor+, czy materiały z efektem pamięci, które twardnieją pod wpływem uderzenia – wymienia właściciel firmy.

Ich odzież, trochę tańsza od topowych marek, jakościowo od nich nie odstaje i szybko polubili ją wymagający klienci, jakimi są posiadacze motocykli. W Shimie jeżdżą już znani polscy vlogerzy (np. CODA czy Motobanda), słoweńscy policjanci, a nawet niektórzy zawodnicy wyścigów motocyklowych.

Produkty puławskiej firmy można dzisiaj spotkać na sklepowych półkach w 25 krajach świata od Kanady przez Chile po Koreę i Japonię. Zamówień jest coraz więcej, a miesięczne obroty w najlepszych miesiącach przekraczają milion złotych. Pracy jest coraz więcej, ale zgranie produkcji, transportu i sprzedaży nie należy do najłatwiejszych.

Co ma ramadan do produkcji

– Światowa skala naszej działalności powoduje to, że borykamy się z przeróżnymi problemami. Na przykład dzisiaj w fabrykach w Pakistanie temperatura wynosi około 43 stopni Celsjusza i zdarzają się przez to przerwy w dostawach prądu. Za to w czasie Ramadanu pracownicy nic nie jedzą i nie piją przez 7 godzin dziennie i ich wydajność spada. Musimy to wszystko brać pod uwagę – przyznaje Karol, który tłumaczy, że tylko tam dostępne są najlepsze skóry i inne materiały, których na próżno szukać w naszym kraju.

Bracia Kalinowscy są przekonani, że jeśli niczego sami nie zepsują, wkrótce mogą osiągnąć naprawdę wiele.

– Chcemy w ciągu najbliższych 10 lat stać się jedną z pięciu topowych marek na świecie. Cały nasz zespół (firma zatrudnia 10 osób) jest skupiony na tym, żeby osiągnąć ten cel – zapowiadają. Jeszcze w tym roku Shima chce zatrudnić dodatkowe 3-4 osoby, a w przyszłości postawić w Puławach nową siedzibę. Na razie musi im wystarczyć biuro i magazyn w Puławskim Parku Naukowo–Technologicznym. Młody zespół cały czas jest na fali wznoszącej, a jak mówią Kalinowscy, rozwój ich firmy dzisiaj można porównać do rozpędzającego się motocykla. I mimo że niejeden odzieżowy potentat chętnie przejąłby Shimę, jej właściciele zapewniają, że ta nie jest na sprzedaż.

>>> Rozmowa pochodzi z dodatku Złota Setka 2016 - Ranking Najlepszych Firm Lubelszczyzny. Czytaj więcej: Złota Setka 2016: Ranking Najlepszych Firm Lubelszczyzny [LISTA]

Pozostałe informacje

Harmonia dźwięków w Klubie Muzycznym CSK: mistrz gitary i młoda wiolonczelistka na jednej scenie
koncert
11 kwietnia 2025, 19:00

Harmonia dźwięków w Klubie Muzycznym CSK: mistrz gitary i młoda wiolonczelistka na jednej scenie

W najbliższy piątek (11 kwietnia) w Klubie Muzycznym CSK odbędzie się interesujący koncert, który będzie spotkaniem dwóch talentów muzycznych: gitarzysty Mauricio Díaza Álvareza oraz utalentowanej wiolonczelistki Anny Komusiński De Alba. Muzyczna konfrontacja doświadczenia z młodością zapowiada się porywająco – to wydarzenie, którego miłośnicy muzyki klasycznej w Lublinie nie powinni przegapić.

Będą nieśli krzyż na Majdanku. Po drodze krzyżowej zaplanowano więcej autobusów

Będą nieśli krzyż na Majdanku. Po drodze krzyżowej zaplanowano więcej autobusów

W piątek na Majdanku odbędzie się droga krzyżowa. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego zapowiada większą ilość kursów komunikacji miejskiej po jej zakończeniu.

Jak zwiększyć widoczność firmy w internecie dzięki profesjonalnym narzędziom?

Jak zwiększyć widoczność firmy w internecie dzięki profesjonalnym narzędziom?

W dzisiejszych czasach obecność w internecie to podstawa sukcesu każdej firmy. Klienci coraz częściej szukają produktów i usług online, a brak odpowiedniej strategii cyfrowej może oznaczać utratę szans na dotarcie do nowych odbiorców. Tworzenie stron www to pierwszy krok, który pozwala zaistnieć w sieci i zbudować wizerunek marki. Profesjonalna witryna nie tylko przyciąga uwagę, ale także buduje zaufanie i ułatwia kontakt z potencjalnymi klientami. Zobacz, dlaczego warto zdecydować się na taką stronę WWW!

Samoloty, laboratoria i pokazy: PANS w Chełmie zaprasza na Drzwi Otwarte
REKRUTACJA

Samoloty, laboratoria i pokazy: PANS w Chełmie zaprasza na Drzwi Otwarte

Dlaczego mechanicy lotniczy są tak poszukiwani na rynku pracy? Jak zostać kontrolerem ruchu lotniczego? - szukających odpowiedzi na takie pytania Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie zaprasza na Drzwi Otwarte.

Szykuje się paraliż miasta. We wtorek lepiej omijać centrum

Szykuje się paraliż miasta. We wtorek lepiej omijać centrum

W Lublinie we wtorek będzie gorąco i to nie za sprawą temperatury. Do miasta przyjadą górnicy z Bogdanki i będą protestować w centrum. Autobusy pojadą inaczej, a strefa płatnego parkowania zostanie wyłączona z użytku.

Po wygranej w Legnicy Przemysław Banaszak i jego koledzy zagrają u siebie z Kotwicą Kołobrzeg

Przyspieszenie w Betclic I Lidze. We wtorek kolejny domowy mecz Górnika Łęczna

W piątek piłkarze z Łęcznej pokonali na wyjeździe Miedź Legnica i odnieśli tym samym drugie zwycięstwo z rzędu w rundzie wiosennej. Już we wtorek podopieczni trenera Pavola Stano będą mieli okazje do trzeciego triumfu kiedy do Łęcznej przyjedzie walcząca o utrzymanie Kotwica Kołobrzeg

Czołowe zderzenie na drodze krajowej nr 82

Czołowe zderzenie na drodze krajowej nr 82

We wtorek rano doszło do czołowego zderzenia na trasie Włodawa-Łęczna. Trzy osoby są ranne.

Tytani Lublin występują Polskiej Futbol Lidze

Tytani Lublin zostali rozgromieni przez Lowlanders Białystok

Wizyta Lowlanders na Stadionie Lekkoatletycznym w Lublinie okazała się dla miejscowych Tytanów bolesnym doświadczeniem. Ekipa z Białegostoku w polskim futbolu amerykańskim to już legenda. W trzech ostatnich sezonach dwa razy sięgała po mistrzostwo Polski, a ostatnie rozgrywki zakończyła na drugim miejscu.

Chaos, panika i „ekonomiczna katrastrofa”, czyli Wojna handlowa Trumpa

Chaos, panika i „ekonomiczna katrastrofa”, czyli Wojna handlowa Trumpa

Wojna handlowa Trumpa grozi globalną recesją – to tytuł komentarza tygodnika „Economist” na temat paniki na giełdach wywołanej cłami nałożonymi prze USA. – Polityka Trumpa zaszkodzi nie tylko amerykańskiej, ale i europejskiej gospodarce – mówi Piotr Wachowiak, rektor i profesor SGH Piotr Wachowiak.

Ten kierowca dostał 1500 zl mandatu i 13 pkt karnych

W Lublinie posypały się mandaty. Skontrolowali taksówki i przewoźników

Policja zorganizowała „wzmożone” kontrole taksówek i firm przewozowych. Wylegitymowano ponad 100 kierowców. Efekt? Prawie 50 wykroczeń, a 7 kierujących straciło dowody rejestracyjne.

Wieczór muzyczny w Kościele Pobrygidkowskim
patronat
13 kwietnia 2025, 18:45

Wieczór muzyczny w Kościele Pobrygidkowskim

"Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim" to cykl koncertów propagujących różnorodny repertuar muzycznego, obejmujący utwory od muzyki średniowiecznej po współczesną. Zabytkowe wnętrze kościoła oraz jego doskonała akustyka tworzą wyjątkową atmosferę, która sprzyja odbiorowi muzyki.

Jens-Frederik Nielsen (pierwszy z lewej) podczas pochodu ulicami Nuuk

Grenlandia ma nowego premiera. Będzie musiał odpierać naciski USA

33-letni polityk z niewielkim doświadczeniem. Jens-Frederik Nielsen z partii Demokraci został zaprzysiężony na premiera Grenlandii. W związku z naciskami USA czeka go bardzo trudna kadencja.

Szukali i znaleźli. Są lekarze, oddział wznowi działalność

Szukali i znaleźli. Są lekarze, oddział wznowi działalność

Z ważnego oddziału odszedł ordynator i część załogi. Po kilku miesiącach zawieszenia chirurgia w radzyńskim szpitalu wznowi działalność.

Oni zatańczą, ale pomóc może każdy: Koncert charytatywny dla Frania

Oni zatańczą, ale pomóc może każdy: Koncert charytatywny dla Frania

Podczas koncertu będzie zbiórka pieniędzy na leczenie 7-miesięcznego Frania Styły, u którego zdiagnozowano dystrofię mięśniową Duchenne’a. Koszt leczenia w Stanach Zjednoczonych to aż 16 milionów złotych.

Śpiewają od 50 lat. Jubileusz Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej
patronat
24 kwietnia 2025, 18:00

Śpiewają od 50 lat. Jubileusz Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej

Od pół wieku Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej wzbogaca życie kulturalne Lublina. W tym roku chór obchodzi jubileusz 50-lecia działalności. Z tej okazji odbędzie się jubileuszowy koncert.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium