Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

26 marca 2008 r.
15:48
Edytuj ten wpis

Zarabianie na podglądaniu

Skończył biologię i uczył w szkole. Przyszła jednak refleksja: ma rodzinę, troje dzieci, a z nauczycielskiej pensyjki żyć trudno.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wtedy takich usług nie było, a sukces jest w tym, żeby wymyślić coś takiego, czego jeszcze nie ma. Dlatego Krzysztof Styła założył Biuro Turystyki Przyrodniczej "Perkoz” w Lublinie. Z ofertą: podglądanie przyrody.

- Oczywiście, że się obawiałem, jak to się rozkręci - przyznaje Krzysztof Styła. - Na początku usiłowałem pogodzić prowadzenie biura z pracą na etacie, ale okazało się, że tak się nie da.

A czego ja nie robiłem! Byłem nawet kierowcą. I nieraz, kiedy było ciężko, myślałem sobie: dyspozytor wydał mi polecenie, pojechałem, wróciłem i miałem spokój, mogłem siedzieć w domu przed telewizorem.

Prowadzenie własnego biznesu absorbuje człowieka cały czas.

Nie ma chwili, żeby oderwać myśli od pracy. I jeszcze to poczucie odpowiedzialności...

Poczucie odpowiedzialności za swoją rodzinę i za ludzi, dla których świadczy usługi. Były rozmowy z żoną, sceptycyzm, a nawet pesymizm reszty rodziny.

Ale decyzję podjął sam.

Wszystko zależy od pogody

W pierwszym roku działalności wydrukowali kolorowe foldery i roznosili je do szkół. Kupili dobre lornetki do obserwacji ptaków, wydrukowali karty pracy ornitologa.

- Ofertę adresowaliśmy przede wszystkim do dzieci i młodzieży - wyjaśnia. - W pierwszym roku, w maju i czerwcu, mieliśmy już 25 wycieczek. Dobrze poszło. Ale zaraz zaczęły się wakacje. Wycieczki przyrodnicze z uczniami to praca sezonowa.

Cały rok się z tego nie wyżyje

- Pamiętam, że pierwsza wycieczka była kompletnie nieudana - wspomina. - Pojechaliśmy z dziećmi nad stawy w Garbowie obserwować ptaki i wodne bezkręgowce. Lało jak z cebra. Oni nie chcieli zrezygnować z wyjazdu. Nad wodą było okropnie. Zawieźliśmy więc dzieci do Kazimierza. Cały czas padało. Źle to wspominam. Ale nazajutrz była piękna pogoda i następna wycieczka wróciła w świetnych humorach.

Ten biznes zależny jest nie tylko od sezonu, lecz także od pogody. A tu autokar zamówiony w firmie przewozowej i trudno go w ostatniej chwili odwołać.

Nie ma zimy w zimie

Rozszerzyli ofertę. Wożą do parków krajobrazowych i narodowych, choć największą popularnością cieszą się niedalekie wyprawy do Starego Lasu. W zimie wyjeżdżają śledzić tropy zwierząt w lesie, i podpatrywać zwierzęta w paśnikach.

- Ale co to za zimy... - pan Krzysztof znów narzeka na pogodę.

Doświadczenie minionych lat bardzo mu w tej pracy pomaga. Jest z wykształcenia biologiem, z zamiłowania ornitologiem - należy do Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego, praca w szkole nauczyła go, jak nawiązywać kontakt z dziećmi, jak je uczyć przyrody w sposób ciekawy.

- Żona jest z wykształcenia matematykiem, ale po jakimś czasie odeszła z pracy w banku i pomaga mi. To było potrzebne, bo gdy ja jechałem z wycieczką, ktoś musiał być w biurze.

Biuro na początku mieli w swoim mieszkaniu na Czubach. Z czasem wynajęli lokal, zatrudnili pracowników.

Pierwsze lata nauki

- Co jest w tej pracy najtrudniejsze? - zastanawia się. - Na pewno najtrudniej osiągnąć to, żeby wszyscy byli jednakowo zadowoleni - uśmiecha się. - Autokarem jedzie kilkadziesiąt osób i zawsze znajdzie się taka, która oczekuje czegoś innego, której coś się nie podoba. Ale miłe w tej pracy jest to, że do biura ludzie przychodzą i dziękują z wspaniałe przeżycia. Trudną sprawą jest dobór ludzi. Zatrudniłem kiedyś osobę, na którą zaczęli się skarżyć nasi klienci. Musiałem ją zwolnić, choć z pewnym żalem, bo w gruncie rzeczy to był dobry człowiek. Ale muszę dbać o wizerunek firmy.

Pierwsze dwa lata funkcjonowania, kiedy było mało zamówień, dały im czas do nauki, do zbierania doświadczenia.

- Zaczynaliśmy tylko z dobrymi chęciami - wspomina. - Byliśmy bez pieniędzy, o kupnie autokaru nawet nie było co myśleć. Nie mieliśmy żadnej pewności co do przyszłości. Ale - jak się okazuje - to była dobra decyzja.

- Najlepsza jest reklama szeptana - żartuje. - Ale to prawda. Ktoś jest zadowolony, powie drugiemu - i tak wyrabia się markę. Dziś mogę powiedzieć, że jestem dumny z tego, co osiągnęliśmy - bez majątku, bez układów, daliśmy sobie radę. Gdybym miał jeszcze raz zaczynać - nie wybrałbym inaczej.

Maria Kolesiewicz

Biznesowe odkrycia i rady Krzysztofa Styły

• Warto realizować marzenia.
• Trzeba znaleźć dobrego odbiorcę dla swoich pomysłów.
• Jeśli pomysł jest dobry, nie muszą go wspierać duże pieniądze.
• Jeśli się nie ma pieniędzy, trzeba posiadać wiedzę.
• Strona finansowa biznesu jest tylko trochę ważniejsza od satysfakcji.

Pozostałe informacje

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Włodawscy policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności śmierci dwóch młodych mężczyzn. Ciała 27 i 29 latka zostały znalezione dzisiejszej nocy w garażu, w samochodzie z włączonym silnikiem.

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium