

Postęp technologiczny nabrał w ostatnich dziesięcioleciach niebywałego tempa. Wiele urządzeń, które w dzieciństwie, z zapartym oddechem, oglądaliśmy w kolejnych filmach fantastycznych czy komiksach, dziś można nabyć w każdym sklepie z elektroniką.

Twórcy sci-fi jednak nie tylko przewidywali potencjalne kierunki rozwoju technologii, ale stawiali też zasadnicze, wręcz filozoficzne pytania o możliwe interakcje między człowiekiem, a stworzoną przez niego sztuczną inteligencją, wskazując na zagrożenia wykorzystania jej przeciwko innym ludziom.
Artystyczna wizja stała się faktem. Sztuczna inteligencja wkracza w niemal każdą dziedzinę życia, my zaś często nie zdajemy sobie sprawy, że nasza prywatność przestała być naszą wyłączną własnością. Wychodząc naprzeciw konieczności zachowania praw podstawowych człowieka w zderzeniu z potencjałem sztucznej inteligencji, Unia Europejska przed dwoma laty rozpoczęła prace na kompleksowym rozwiązaniem prawnym regulującym funkcjonowanie AI na obszarze Unii Europejskiej czyli Aktem o Sztucznej Inteligencji (Artificial Intelligence Act - AIA).
Z jednej strony AIA chce zapewnić taki kształt przepisów o sztucznej inteligencji, aby nie zakłócić prawidłowego funkcjonowania rynku wewnętrznego i swobodnego, transgranicznego przepływu towarów i usług opartych na sztucznej inteligencji, zapobiegając poprzez to nakładaniu przez państwa członkowskie nieuzasadnionych ograniczeń na rozwój i wykorzystania systemów SI. AIA będzie wspierać inwestycje i innowacje w zakresie sztucznej inteligencji oraz ułatwiać rozwój jednolitego rynku dla jej zastosowań.
Z drugiej strony, mając na uwadze liczne możliwości i pokusy naruszania przy pomocy sztucznej inteligencji praw obywateli UE, celem nadrzędnym AIA jest zapewnienie, aby systemy SI na rynku europejskim były bezpieczne dla obywateli i zgodne z obowiązującym prawem, dlatego też Akt wprowadza klasyfikację systemów AI na następujące kategorie: ryzyko niedopuszczalne – zabronione AI, stanowiące zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa praw podstawowych praw, wysokie ryzyko – systemy AI wysokiego ryzyka, które będą podlegać szeregowi obowiązków, zanim będą mogły zostać wprowadzone na rynek, niskie ryzyko z obowiązkami w zakresie przejrzystości i minimalne ryzyko bez dodatkowych zobowiązań.
Szereg kategorii „wysokiego ryzyka”, w których wykorzystanie AI będzie ściśle kontrolowane, obejmuje programy związane między innymi z takimi dziedzinami jak edukacja, zatrudnienie, infrastruktura krytyczna, usługi publiczne czy też wymiar sprawiedliwości. Podmiotom, które naruszą AIA, grozi grzywna w wysokości do 30 milionów euro lub 6 proc. światowych zysków, w zależności od tego, która z tych kwot jest wyższa.
Z uwagi na kompleksowość tego rozporządzenia prace nad nim prowadziły aż dwie komisje parlamentarne, czyli Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów oraz Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych, które swoje prace nad projektem zakończyły 2 tygodnie temu. Przed nami jeszcze głosowanie na posiedzeniu plenarnym, które przewidziane jest na czerwiec.

Pozostałe informacje

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja
Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę
Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta
Blisko 100 osób, cztery dni egzaminów, trudne zadania, a na końcu upragniony tytuł. W Lublinie rozpoczął się egzamin radcowski. Po jego zdaniu aplikanci będą mogli nazywać się radcami prawnymi.

Wielki Marsz Patriotów: Trzaskowski i Tusk zmieniają termin
Rafał Trzaskowski poinformował, że wraz z premierem Donaldem Tuskiem postanowili zmienić datę zapowiadanego wcześniej „marszu patriotów”. – Bo to ma być marsz, który będzie łączył wszystkie siły demokratyczne – tłumaczy Trzaskowski.

Pierwszy Starbucks na Lubelszczyźnie: Otwarcie i niespodzianki dla pierwszych klientów
Starbucks, jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, otwiera swoją pierwszą kawiarnię w Lublinie. Już od 2 kwietnia będzie można cieszyć się kultowymi napojami w nowoczesnym wnętrzu przy ul. Krakowskie Przedmieście. Na pierwszych gości czeka niespodzianka.

Dwa mandaty na 10 000 złotych. I utrata prawa jazdy. Wszystko w jedną dobę
W niedzielę jechał BMW w obszarze zabudowanym 123 km/h. W poniedziałek był jeszcze szybszy i przez Adamów pędził z prędkością 126 km/h. Jak się tłumaczył?

Bili i kopali przypadkowe osoby. Sprawcy usłyszeli zarzuty
Po słownej utarczce dwaj 19-latkowie i jeden 21-latek rzucili się przed lubelskim klubem na dwóch spotkanych tam przypadkowo mężczyzn. Byli brutalni, bili i kopali swoje ofiary po całym ciele.

Ponad 145 milionów na drogi lokalne w Lubelskiem. Lista zadań
Kolejne prawie 60 umów na remonty i budowę dróg lokalnych w województwie lubelskim w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg - podpisane. Środki trafią do jedenastu powiatów. Najwięcej otrzyma powiat lubelski, który chce rozbudować odcinek Nowiny-Osmolice.

Miasto movie – filmowa wiosna z polityką w tle
Tegoroczna filmowa wiosna w Miasto Movie zapowiada się nad wyraz ciekawie. Organizatorzy zabiorą nas w podróż po meandrach wielkiej polityki – tej globalnej i narodowej, jak również tej lokalnej.

Powiat hojnie wynagradza dyrektora szpitala. Duża podwyżka pensji to nie wszystko
Zarząd powiatu bialskiego hojnie wynagradza dyrektora międzyrzeckiego szpitala. Właśnie przyznano mu sporą podwyżkę pensji i nagrodę jubileuszową.

Food Truck Festivals powraca do Lublina. Kuchnie z całego świata w Lublinie zagoszczą na parkingu przed Motor Arena Lublin.
Na trzy dni Motor Arena zmieni się w kulinarne centrum, w którym będzie można spróbować dań z różnych zakątków świata. Już od piątkowego popołudnia różnorodność smaków będzie przyprawiała o zawrót głowy.

Sprawca katastrofy drogowej w Chełmie aresztowany. Odpowie za śmierć nastolatków
Najbliższe trzy miesiące za kratkami spędzi 19-latek, który pijany doprowadził do wypadku, w których zginęły dwie osoby. Samochód uderzył w słup latarni. Osobowym autem podróżowało dziesięć młodych osób.

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkopostny
Z racji tego, że rok 2025 w Lublinie jest rokiem prof. Andrzeja Nikodemowicza, to w najbliższą niedzielę (6 kwietnia) w Kościele Pobrygidkowskim w Lublinie wystąpi męski zespół wokalny Kairos. Koncert ten zainauguruje oficjalne obchody.

Nad Browarem zakwitły kwiaty. Nowa instalacja artystyczna w centrum Lublina
"Kwiaty zła" to nowa instalacja artystyczna, którą mogą podziwiać lublinianie i turyści odwiedzjący miasto. Autorem jest lubelski artysta Jarosław Koziara.

Polityczny wstrząs w chełmskiej Radzie Miasta: Dorota Rybaczuk odwołana
Dramatyczny zwrot akcji, polityczne napięcie i niespodziewane decyzje – tak w skrócie można opisać ostatnią sesję Rady Miasta Chełm. Spotkanie, które miało koncentrować się na przyszłości lokalnych szkół i przedszkoli, zakończyło się politycznym trzęsieniem ziemi. W centrum wydarzeń znalazła się Dorota Rybaczuk.

10.06.2023 Ulepszyć staże

26.05.2023 Okiełznać sztuczną inteligencję

05.02.2019 Po pierwsze, bezpieczeństwo

11.01.2019 Noworoczne postanowienia

09.12.2018 Zakupy bez granic

03.12.2018 Kolej na pasażera

13.11.2018 Każdemu według jego zasług!
