
sulisz
13 marca 2009 r.Kamery otworkowe Vermeer powstają w Polsce, specjalnie dla Foto-grafa niedzielnego ich konstruktor






Fotografia otworkowa, eksperymenty i „zabawa” w konstruowanie kamer są bakcylem, którego się połyka. Albo się to czuje, albo nie. Ci, którzy zajmują się fotografią pamiętają o możliwości uzyskania obrazu za pomocą niewielkiego otworu. Można się oczywiście zastanawiać, czy mając do dyspozycji sklepy zasypane pięknymi cyfrowymi lustrzankami, taki prosty aparat może coś więcej zaoferować, ale to właśnie trzeba doświadczyć i poczuć.
Obraz jest nie zawsze ostry. Właściwie nigdy nie jest ostry. A ”obiektyw” wykazuje wszystkie klasyczne wady – winietowanie przede wszystkim. Ale … o to chodzi. Całkowita wolność tworzenia – zdjęć i aparatu. Efekty „rybiego oka”, impresjonistyczne krajobrazy- zupełnie bez kosztownego osprzętu i komputera. Powrót do prawdziwych korzeni fotografii.
Aparaty nazwałem Vermeer ( tak nazywał holenderski malarz z XVII wieku – jak twierdzą legendy i specjaliści używał camery obscury do szkiców swoich obrazów). Po okresie zajmowania się modyfikacjami aparatów i przerabianiu ich na „otworkowce” postanowiłem zająć się ich konstruowaniem od początku- dzięki temu mogę uzyskać kamery o właściwościach, które zaprojektowałem. Seria Vermeer wykonana jest z drewna jaworowego. Dzięki temu aparaty są stosunkowo lekkie i wytrzymałe. Drewno sprowadzam z Tatr- znajomy góral pomaga mi w przygotowaniu korpusów. Detale wykonane są z mosiądzu gałka przewijania jest pozłacana. Lubię szlachetne materiały, stąd nie ma tu żadnych plastików itp. Ze względu na czasy naświetlania ( mierzone w sekundach i minutach) aparaty posiadają tylko czas B.
Są trzy modele różniące się parametrami: Aparat o formacie klatki 6x6 cm. Superszerokokątny. Kąt widzenia około 100 stopni- daje efekt „rybiego oka” odpowiednik ogniskowej 16mm dla małego obrazka. Aparat o formacie kadru 6x12 cm, panoramiczny. Ogniskowa taka jak w modelu 6x6. Aparat 6x9cm. Kąt widzenia 71, cojest odpowiednikiem małoobrazkowego obiektywu 28mm. Tu skrzynka jest trochę większa i nie tak płaska ( ze względów konstrukcyjnych), ale dzięki temu klatki daje równomiernie naświetlone i jest idealny np. do fotografii krajobrazu. Aparaty posiadają otworek o średnicy 0,2mm wykonany za pomocą precyzyjnych mikrowierteł. Dostępne są w dowolnym kolorze, pod warunkiem że jest to kolor żółty. A dla tych, którzy lubią jeszcze większy format zaprojektowałem kamerę na kasety 4x5 cali o kącie widzenia ponad 115 stopni. Kamery są wykonane ręcznie, w małych seriach, na zamówienie. Raczej więc nie ma możliwości, że zrobię wieczorem na wtryskarce 100 sztuk. Seria Vermeer 6x6 jest właściwie wyczerpana- został ostatni egzemplarz, ale pracuję nad nową, ulepszoną wersją.
Czarek Bartczak
Zamieszczone w dziale Blogi artykuły i komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów.
Redakcja portalu Dziennikwschodni.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Pozostałe informacje

„Płacimy podatki, a żyjemy jak w zapomnianej dzielnicy”. Mieszkańcy Janowskiej walczą o remont
Mieszkańcy ulicy Janowskiej od lat bezskutecznie domagają się remontu zniszczonej drogi, oświetlenia i uporządkowania terenu. Po pracach kanalizacyjnych ulica zamieniła się w dziurawe pobojowisko, a MPWiK odmówił naprawy – twierdzą. – Jest ciemno, niebezpiecznie i brudno. To nie jest życie, tylko walka o przetrwanie – mówią. Teraz szykują wniosek do budżetu obywatelskiego, bo na pomoc miasta przestali liczyć.

Star Trek: Nieznane nowe światy: Zwiastun trzeciego sezonu już jest (wideo)
Tuż przed Dniem Pierwszego Kontaktu pojawił się zwiastun trzeciego sezonu serialu Star Trek: Nieznane nowe światy. Premiera jeszcze w tym roku.

Tragedia na lubelskim osiedlu. Nie żyje mężczyzna
Do tragicznego zdarzenia doszło w czwartek rano na lubelskim osiedlu. Na miejscu pracuje policja pod nadzorem prokuratora.

Zadzwonił do posłanki i groził jej śmiercią
47-letni mieszkaniec Chełma odpowie za kierowanie gróźb karalnych. Jego celem była posłanka na Sejm RP.

Kompleks zabiegów FullFace – przywróć młodość swojej twarzy
Piękna, młodzieńcza skóra to marzenie wielu kobiet. Z upływem lat skóra traci elastyczność, pojawiają się zmarszczki, a kontur twarzy ulega zmianie. Jednak dzięki nowoczesnym technologiom estetycznym, można skutecznie zatrzymać czas i przywrócić twarzy jej naturalne piękno. Klinika FullFace stworzyła unikalny kompleks zabiegów FullFace, który zapewnia kompleksowe odmłodzenie i harmonizację rysów twarzy.

Zabójca z Glinnika uniknie więzienia. Postępowanie umorzone
Mirosław B. (50 l.), który brutalnie zabił swoją żonę i teściową, decyzją Sądu Okręgowego w Lublinie, nie zostanie osądzony. Ze względu na jego stan zdrowia, postępowanie karne wobec niego umorzono. Biegli uznali, że w chwili zdarzenia był niepoczytalny.

Czym jest leasing pracowników tymczasowych?
Leasing pracowników tymczasowych to model zatrudnienia, w którym agencja pracy tymczasowej rekrutuje i formalnie zatrudnia pracowników, a następnie „wypożycza” ich do innych firm na określony czas. Firma korzystająca z tych usług, zwana pracodawcą użytkownikiem, zleca pracownikom konkretne zadania, ale nie staje się ich formalnym pracodawcą. Wszystkie obowiązki związane z zatrudnieniem – takie jak podpisywanie umów, wypłata wynagrodzeń, odprowadzanie składek ZUS czy organizacja badań lekarskich – pozostają po stronie agencji. Pracownik tymczasowy wykonuje pracę pod kierownictwem pracodawcy użytkownika, ale jego stosunek pracy jest związany z agencją.

Główne zalety diagnostyki RTG w stomatologii
Współczesna stomatologia korzysta z zaawansowanych technologii obrazowania, które pozwalają na precyzyjną ocenę stanu uzębienia oraz okolicznych struktur anatomicznych. Dzięki narzędziom diagnostycznym lekarze dentyści mogą podejmować lepsze decyzje dotyczące planu leczenia. Jakie możliwości i udogodnienia niosą ze sobą nowoczesne techniki obrazowe? Poznaj różne rodzaje badań i dowiedz się, jak właściwie wygląda ich przebieg.

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz szukać - gdzie warto się udać do pracy w Niemczech?
Od znajomości języka niemieckiego po wiedzę, gdzie znaleźć aktualne oferty pracy - poszukiwanie możliwości zarobkowych u naszych sąsiadów nie jest łatwym zadaniem. Chcąc Ci je ułatwić, zebraliśmy w jednym miejscu garść wskazówek, które przybliżą Ci niemiecki rynek pracy.

Ból kolana – co zrobić?
Ból kolana to powszechny problem, który może dotknąć każdego niezależnie od wieku i poziomu aktywności fizycznej. Często jest wynikiem urazu, przeciążenia lub zmian zwyrodnieniowych. Ból w kolanie może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, dlatego ważne jest, aby szybko zareagować i podjąć odpowiednie kroki w leczeniu.

Inwestycja za ponad 11 milionów złotych w dwie szkoły i przedszkole w Chełmie
Ponad 11 milionów złotych – tyle wynosi dofinansowanie, jakie miasto Chełm otrzymało na modernizację energetyczną trzech placówek oświatowych. Umowę na realizację tego ekologicznego przedsięwzięcia podpisano 2 kwietnia w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W wydarzeniu uczestniczyły m.in. Dorota Cieślik, II zastępca prezydenta Chełma, oraz Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes Zarządu NFOŚiGW.

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie
Niecodzienne znalezisko archeologiczne w gminie Annopol. Członkowie Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol „SZANSA” odkryli skarby sprzed wieków – od czasów epoki brązu po nowożytność. Wśród nich są wyjątkowo cenne rzymskie denary, które już wkrótce trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie.

Diabelski wieczór na Węglinie
Dzielnicowy Dom Kultury Węglin zaprasza na kolejną odsłonę muzycznego cyklu PERYFERIA, który odbędzie się w sobotę (5 kwietnia). W programie koncert „Tristis Diabolus” w wykonaniu Pawła Szamburskiego do tekstów Marcina Wichy.

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat
Już w sobotę w galerii Vivo odbędzie się finał akcji "Skonsultuj się z farmaceutą". Tematem tegorocznej edycji jest miażdżyca - podstępna choroba rozwijająca się w ciszy.

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami
Jak już się zaczęło, to będzie się rozkręcać. W gnieździe sokołów na kominie lubelskiej elektrociepłowni są już dwa jajka.

14.01.2024 TOP 10: Od rosołu do ziemniaczanej z porem. Ranking zup

25.06.2012 Warsztaty z Dorotą Awiorko-Klimek. W plenerze!

14.06.2012 Ich potret. Wernisaż Grupy Twórczej Motycz

01.03.2012 Spotkanie z fotografem Bogdanem Frymorgenem: wieczór autorski i konsultacje!

13.01.2012 Kazimierz bez słów. Nie przegapcie tego albumu!
ARCHIWUM
- Brak postów w tym roku